Efter stor kritik: FCK forklarer billetsalg

FC København er blevet kritiseret for manglende sikkerhedshensyn i forbindelse med billetsalget til Champions League. Nu forklarer de sig.



FCK har i de seneste dage mødt massiv kritik på sociale medier for deres håndtering af billetsalget til de tre hjemmekampe i Champions League. 

Torsdag eftermiddag kunne alle med et FCK+ abonnement sikre sig tidlig adgang til gruppespilskampene mod Manchester United, Bayern München og Galatasaray. 

Det er blevet mødt af en massiv kritik på sociale medier. 

Kritikken har blandt andet lydt på, at de ikke tager hensyn til sikkerheden på stadionet under kampen, da udeholdets fans i princippet nemt og billigt kan købe sig adgang til et FCK+ abonnement for kun 60 kroner. 

Derfor ville der potentielt set kunne udspille sig scener, hvor udebanefansene blandede sig med hjemmeholdets tilskuere. En situation, der for mange lyder foruroligende og ganske bekymrende. 

Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra FCK, men de holder det til, at man ikke skal være bekymret for sikkerheden. 

Det uddyber FCK på en officiel udmelding på deres hjemmeside, hvor de forklarer sig med, at de har indført en række sikkerhedsmæssige tiltag, der skal forhindre uroligheder mellem de to fangrupperinger på tribunerne. 

– Blandt andet har vi nedsat antallet af pakker, man kan tilkøbe for at undgå videresalg, skriver FCK på sin hjemmeside. 

Det er nemlig et potentielt videresalg, der kan medføre fare for uroligheder, da man ikke ved, hvem man sælger til. Og på den måde kan ens billetter havne i hænderne på udeholdets fans. 

FC København har da også offentligt advaret imod at sælge sine billetter videre. 

Det er ikke den eneste kritik, der er blevet rettet mod billetsalgets fremgangsmåde. Flere fans på det sociale medie X raser nemlig over, at loyale fans ikke bliver tilgodeset, når der skal købes billetter. 

Det fungerer nemlig sådan, at man kan optjene såkaldte loyalitetspoint ved et FCK+ abonnement. Loyalitetspoint, der blandt andet angiver, hvor aktiv man er omkring FCK. Men det er der altså ikke blevet taget højde for fra FCK's side. Og historien melder da heller ikke noget om denne kritik. 

FC København forventer udsolgt til alle tre hjemmekampe. Det første opgør af disse er 3.november mod Bayern München. 





Superliga-LIVE: FCN skriver med Mikail Schumacher




LIVE

TransferLIVE: Færdig i FC Midtjylland

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

DBU vil granske FIFA-plan

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Surt show – dumpet!

Ny FC København-stjerne imponerer

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag



LIVE

Superliga-LIVE: FCN skriver med Mikail Schumacher

Her er FC Københavns pris på William Clem

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Slår transferrekord for Superliga-angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Jagter dansk landsholdsspiller

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Åbner for Kasper Dolberg-bombe



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Superliga-retur?

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Har budt en milliard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Diant Ramaj skal videre

‘Det vil være en skandale’

Voldsom kritik af FIFAs planer