FCK har i de seneste dage mødt massiv kritik på sociale medier for deres håndtering af billetsalget til de tre hjemmekampe i Champions League.
Torsdag eftermiddag kunne alle med et FCK+ abonnement sikre sig tidlig adgang til gruppespilskampene mod Manchester United, Bayern München og Galatasaray.
Det er blevet mødt af en massiv kritik på sociale medier.
Kritikken har blandt andet lydt på, at de ikke tager hensyn til sikkerheden på stadionet under kampen, da udeholdets fans i princippet nemt og billigt kan købe sig adgang til et FCK+ abonnement for kun 60 kroner.
Derfor ville der potentielt set kunne udspille sig scener, hvor udebanefansene blandede sig med hjemmeholdets tilskuere. En situation, der for mange lyder foruroligende og ganske bekymrende.
Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra FCK, men de holder det til, at man ikke skal være bekymret for sikkerheden.
Det uddyber FCK på en officiel udmelding på deres hjemmeside, hvor de forklarer sig med, at de har indført en række sikkerhedsmæssige tiltag, der skal forhindre uroligheder mellem de to fangrupperinger på tribunerne.
– Blandt andet har vi nedsat antallet af pakker, man kan tilkøbe for at undgå videresalg, skriver FCK på sin hjemmeside.
Det er nemlig et potentielt videresalg, der kan medføre fare for uroligheder, da man ikke ved, hvem man sælger til. Og på den måde kan ens billetter havne i hænderne på udeholdets fans.
FC København har da også offentligt advaret imod at sælge sine billetter videre.
Det er ikke den eneste kritik, der er blevet rettet mod billetsalgets fremgangsmåde. Flere fans på det sociale medie X raser nemlig over, at loyale fans ikke bliver tilgodeset, når der skal købes billetter.
Det fungerer nemlig sådan, at man kan optjene såkaldte loyalitetspoint ved et FCK+ abonnement. Loyalitetspoint, der blandt andet angiver, hvor aktiv man er omkring FCK. Men det er der altså ikke blevet taget højde for fra FCK's side. Og historien melder da heller ikke noget om denne kritik.
FC København forventer udsolgt til alle tre hjemmekampe. Det første opgør af disse er 3.november mod Bayern München.
LIVE
Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TRANSFER
Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet
TRANSFER
Officielt: FC København sælger stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
TOPNYHED
Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
Vejle dummer sig i premieren mod AB
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
Zorniger efterlyser OB-forstærkninger
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
TIPSBLADETS DOM