Efter stor kritik: FCK forklarer billetsalg

FC København er blevet kritiseret for manglende sikkerhedshensyn i forbindelse med billetsalget til Champions League. Nu forklarer de sig.



FCK har i de seneste dage mødt massiv kritik på sociale medier for deres håndtering af billetsalget til de tre hjemmekampe i Champions League. 

Torsdag eftermiddag kunne alle med et FCK+ abonnement sikre sig tidlig adgang til gruppespilskampene mod Manchester United, Bayern München og Galatasaray. 

Det er blevet mødt af en massiv kritik på sociale medier. 

Kritikken har blandt andet lydt på, at de ikke tager hensyn til sikkerheden på stadionet under kampen, da udeholdets fans i princippet nemt og billigt kan købe sig adgang til et FCK+ abonnement for kun 60 kroner. 

Derfor ville der potentielt set kunne udspille sig scener, hvor udebanefansene blandede sig med hjemmeholdets tilskuere. En situation, der for mange lyder foruroligende og ganske bekymrende. 

Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra FCK, men de holder det til, at man ikke skal være bekymret for sikkerheden. 

Det uddyber FCK på en officiel udmelding på deres hjemmeside, hvor de forklarer sig med, at de har indført en række sikkerhedsmæssige tiltag, der skal forhindre uroligheder mellem de to fangrupperinger på tribunerne. 

– Blandt andet har vi nedsat antallet af pakker, man kan tilkøbe for at undgå videresalg, skriver FCK på sin hjemmeside. 

Det er nemlig et potentielt videresalg, der kan medføre fare for uroligheder, da man ikke ved, hvem man sælger til. Og på den måde kan ens billetter havne i hænderne på udeholdets fans. 

FC København har da også offentligt advaret imod at sælge sine billetter videre. 

Det er ikke den eneste kritik, der er blevet rettet mod billetsalgets fremgangsmåde. Flere fans på det sociale medie X raser nemlig over, at loyale fans ikke bliver tilgodeset, når der skal købes billetter. 

Det fungerer nemlig sådan, at man kan optjene såkaldte loyalitetspoint ved et FCK+ abonnement. Loyalitetspoint, der blandt andet angiver, hvor aktiv man er omkring FCK. Men det er der altså ikke blevet taget højde for fra FCK's side. Og historien melder da heller ikke noget om denne kritik. 

FC København forventer udsolgt til alle tre hjemmekampe. Det første opgør af disse er 3.november mod Bayern München. 







LIVE

TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Supercomputer: De vinder VM

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Knuser transferrekord

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afsløring: Hvidovre forlænger med stort talent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Stor profil ude af Frankrig-brag

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Norges kronprins rejser til USA

Arbejder på Brøndby-exit

Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob