Efter stor kritik: FCK forklarer billetsalg

FC København er blevet kritiseret for manglende sikkerhedshensyn i forbindelse med billetsalget til Champions League. Nu forklarer de sig.



FCK har i de seneste dage mødt massiv kritik på sociale medier for deres håndtering af billetsalget til de tre hjemmekampe i Champions League. 

Torsdag eftermiddag kunne alle med et FCK+ abonnement sikre sig tidlig adgang til gruppespilskampene mod Manchester United, Bayern München og Galatasaray. 

Det er blevet mødt af en massiv kritik på sociale medier. 

Kritikken har blandt andet lydt på, at de ikke tager hensyn til sikkerheden på stadionet under kampen, da udeholdets fans i princippet nemt og billigt kan købe sig adgang til et FCK+ abonnement for kun 60 kroner. 

Derfor ville der potentielt set kunne udspille sig scener, hvor udebanefansene blandede sig med hjemmeholdets tilskuere. En situation, der for mange lyder foruroligende og ganske bekymrende. 

Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra FCK, men de holder det til, at man ikke skal være bekymret for sikkerheden. 

Det uddyber FCK på en officiel udmelding på deres hjemmeside, hvor de forklarer sig med, at de har indført en række sikkerhedsmæssige tiltag, der skal forhindre uroligheder mellem de to fangrupperinger på tribunerne. 

– Blandt andet har vi nedsat antallet af pakker, man kan tilkøbe for at undgå videresalg, skriver FCK på sin hjemmeside. 

Det er nemlig et potentielt videresalg, der kan medføre fare for uroligheder, da man ikke ved, hvem man sælger til. Og på den måde kan ens billetter havne i hænderne på udeholdets fans. 

FC København har da også offentligt advaret imod at sælge sine billetter videre. 

Det er ikke den eneste kritik, der er blevet rettet mod billetsalgets fremgangsmåde. Flere fans på det sociale medie X raser nemlig over, at loyale fans ikke bliver tilgodeset, når der skal købes billetter. 

Det fungerer nemlig sådan, at man kan optjene såkaldte loyalitetspoint ved et FCK+ abonnement. Loyalitetspoint, der blandt andet angiver, hvor aktiv man er omkring FCK. Men det er der altså ikke blevet taget højde for fra FCK's side. Og historien melder da heller ikke noget om denne kritik. 

FC København forventer udsolgt til alle tre hjemmekampe. Det første opgør af disse er 3.november mod Bayern München. 







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



Kæmpekøb retur til FC København?

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Ståle Solbakken overvejede at sige op



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Bombe på vej i Real Madrid?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Spår stor transferaktivitet i FC København

Kalder tronskifte i Danmark

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

FC Midtjylland-spiller stukket ned