Onsdag aften møder FC København Porto i første runde af sæsonens Champions League, og det er er en kæmpe klub, som københavnerne åbner imod. Én ting er de 27 hjemlige mesterskaber, men Porto har også en stor europæisk historie. Det er blevet til to titler i UEFA Cuppen/Europa League samt to i Europa Cuppen/Champions League, og det sidste er lidt af en bedrift. Uden for de store ligaer – Spanien, England, Tyskland og Italien – har kun Benfica og Ajax også formået at sejre mere end én gang i den største europæiske turnering.
Men Porto er også en storklub et stykke fra fordums styrke. Det er ikke blevet til et hjemligt mesterskab siden 2013, og vinder klubben ikke Primeira Liga i denne sæson, vil det være den længste tørkeperiode siden begyndelsen af firserne. Desuden er holdet røget ud af Champions League i gruppespillet i to ud af de seneste tre sæsoner.
Manden, der skal ændre det, hedder Nuno Espírito Santo, oftest bare kaldet Nuno. Han er 42 år og har tidligere trænet Rio Ave og Valencia, som han sagde op hos i november sidste år efter dårlige resultater. Nuno har tidligere været reservekeeper i FC Porto, og nu er hans job at levere de resultater, som klubben med den stolte fortid forlanger.
Tipsbladet har fået et eksklusivt interview med Nuno Espírito Santo inden onsdagens møde med FC København.
Hvordan ser du på kampen mod FC København?
– I en gruppe med seks kampe er den første altid vigtig og speciel. Jeg forventer en intens kamp med to meget motiverede hold, der ønsker den bedst mulige debut i turneringen.
Hvad ser du som FC Københavns styrker og svagheder?
– Københavns største styrke er holdet som helhed. Det har de allerede demonstreret i de seneste kampe.
Er der nogen spillere fra FC København, du særligt har lagt mærke til?
– De har gode spillere, men som jeg allerede har sagt, ligger deres primære i deres evne til at være et hold.
Hvilken oplevelse vil det blive for FC København at besøge Estádio do Dragão?
Det bliver en aften, de vil huske, det er helt sikkert. Dragão er et af de mest passionerede stadioner i verden, specielt på grund af den atmosfære, det bidrager med under kampene.
Hvad er jeres ambitioner for turneringen?
Først og fremmest håber vi at være blandt de sidste 16 hold. Derefter må vi se, hvad der sker.
I Danmark er gruppen med Porto, Leicester, Club Brugge og FC København blevet vurderet til at være en af de nemmere puljer. Hvordan vurderer du den?
– Der findes ingen nemme puljer eller nemme hold. Det er en pulje med tre nationale mestre samt FC Porto, der også er et hold, som konkurrerer om at vinde mesterskabet i sit land.
FC Porto har mest Champions League-erfaring af alle klubberne i puljen. Hvordan kan I bruge det?
– FC Porto er ganske rigtigt en meget erfaren klub i Champions League, men det nuværende hold er ikke så erfarent. Vi har meget unge spillere, som ønsker at sætte et større og større aftryk, og vi håber at kombinere det med klubbens erfaring for at nå vores mål.
Hvad er det nuværende FC Porto-holds styrker?
– Vi ønsker et ægte hold med dedikerede og ambitiøse spillere samt fans, der bakker os op. Vi håber, det vil være væres primære styrke.
Porto har ikke vundet mesterskabet i tre år. Hvor stort er presset på dig og dit hold?
– Der er altid pres i en stor klub som FC Porto. Det vidste jeg som spiller, og det har jeg også fundet ud af som træner. Der vil altid være pres, uanset om holdet er mester eller ej. Og det er en god ting.
Hvilke spillere er særligt vigtige for dit hold?
– Alle spillere er vigtige.
Iker Casillas har vundet Champions League tre gange. Hvad er hans rolle på holdet, og hvordan vurderer du hans aktuelle form?
– Jeg foretrækker at tale om holdet frem for at sige individuelle ting om den ene eller den anden spiller.
Hvor vigtig er Champions League for jer sammenlignet med den hjemlige liga?
– Vores førsteprioritet er det portugisiske mesterskab. Vi ønsker at vinde i Portugal og som minimum være blandt de sidste 16 i Champions League.
Hvad vil være et godt resultat mod FC København?
– Det bedste resultat for FC Porto er altid at vinde – uanset modstanderens navn.
Interviewet med Nuno Espírito Santo er foretaget via mail.
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
TOPNYHED
Stort slag for FC København
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
Aston Villa og Chelsea smider point
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
Alexander Lind revser Superliga-profil
FCK afværger historisk nederlag
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
Neymar overvejer karrierestop
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
TIPSBLADETS DOM
En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
TRANSFER
