Eksklusivt interview med Porto-træner: FCK vil huske Dragão

Onsdag mødes FC Porto og FC København i første runde af Champions Leagues gruppespil. Tipsbladet har før den kamp talt eksklusivt med FC Portos cheftræner Nuno Espírito Santo.



Onsdag aften møder FC København Porto i første runde af sæsonens Champions League, og det er er en kæmpe klub, som københavnerne åbner imod. Én ting er de 27 hjemlige mesterskaber, men Porto har også en stor europæisk historie. Det er blevet til to titler i UEFA Cuppen/Europa League samt to i Europa Cuppen/Champions League, og det sidste er lidt af en bedrift. Uden for de store ligaer – Spanien, England, Tyskland og Italien – har kun Benfica og Ajax også formået at sejre mere end én gang i den største europæiske turnering.

Men Porto er også en storklub et stykke fra fordums styrke. Det er ikke blevet til et hjemligt mesterskab siden 2013, og vinder klubben ikke Primeira Liga i denne sæson, vil det være den længste tørkeperiode siden begyndelsen af firserne. Desuden er holdet røget ud af Champions League i gruppespillet i to ud af de seneste tre sæsoner.

Manden, der skal ændre det, hedder Nuno Espírito Santo, oftest bare kaldet Nuno. Han er 42 år og har tidligere trænet Rio Ave og Valencia, som han sagde op hos i november sidste år efter dårlige resultater. Nuno har tidligere været reservekeeper i FC Porto, og nu er hans job at levere de resultater, som klubben med den stolte fortid forlanger.

Tipsbladet har fået et eksklusivt interview med Nuno Espírito Santo inden onsdagens møde med FC København.

Hvordan ser du på kampen mod FC København?

– I en gruppe med seks kampe er den første altid vigtig og speciel. Jeg forventer en intens kamp med to meget motiverede hold, der ønsker den bedst mulige debut i turneringen.

Hvad ser du som FC Københavns styrker og svagheder?

– Københavns største styrke er holdet som helhed. Det har de allerede demonstreret i de seneste kampe.

Er der nogen spillere fra FC København, du særligt har lagt mærke til?

– De har gode spillere, men som jeg allerede har sagt, ligger deres primære i deres evne til at være et hold.

Hvilken oplevelse vil det blive for FC København at besøge Estádio do Dragão?

Det bliver en aften, de vil huske, det er helt sikkert. Dragão er et af de mest passionerede stadioner i verden, specielt på grund af den atmosfære, det bidrager med under kampene.

Hvad er jeres ambitioner for turneringen?

Først og fremmest håber vi at være blandt de sidste 16 hold. Derefter må vi se, hvad der sker.

I Danmark er gruppen med Porto, Leicester, Club Brugge og FC København blevet vurderet til at være en af de nemmere puljer. Hvordan vurderer du den?

– Der findes ingen nemme puljer eller nemme hold. Det er en pulje med tre nationale mestre samt FC Porto, der også er et hold, som konkurrerer om at vinde mesterskabet i sit land.

FC Porto har mest Champions League-erfaring af alle klubberne i puljen. Hvordan kan I bruge det?

– FC Porto er ganske rigtigt en meget erfaren klub i Champions League, men det nuværende hold er ikke så erfarent. Vi har meget unge spillere, som ønsker at sætte et større og større aftryk, og vi håber at kombinere det med klubbens erfaring for at nå vores mål.

Hvad er det nuværende FC Porto-holds styrker?

– Vi ønsker et ægte hold med dedikerede og ambitiøse spillere samt fans, der bakker os op. Vi håber, det vil være væres primære styrke.

Porto har ikke vundet mesterskabet i tre år. Hvor stort er presset på dig og dit hold?

– Der er altid pres i en stor klub som FC Porto. Det vidste jeg som spiller, og det har jeg også fundet ud af som træner. Der vil altid være pres, uanset om holdet er mester eller ej. Og det er en god ting.

Hvilke spillere er særligt vigtige for dit hold?

– Alle spillere er vigtige.

Iker Casillas har vundet Champions League tre gange. Hvad er hans rolle på holdet, og hvordan vurderer du hans aktuelle form?

– Jeg foretrækker at tale om holdet frem for at sige individuelle ting om den ene eller den anden spiller.

Hvor vigtig er Champions League for jer sammenlignet med den hjemlige liga?

– Vores førsteprioritet er det portugisiske mesterskab. Vi ønsker at vinde i Portugal og som minimum være blandt de sidste 16 i Champions League.

Hvad vil være et godt resultat mod FC København?
– Det bedste resultat for FC Porto er altid at vinde – uanset modstanderens navn.

Interviewet med Nuno Espírito Santo er foretaget via mail.





Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’




LIVE

LIVE: AGF tænder røde lamper

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Hugo Ekitike misser VM



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Harry Maguire ryger i skammekrogen

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Arsenal – Sporting CP

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

Langer ud efter Peter Sørensen

Bayern München – Real Madrid

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Nu reagerer Morten Krogh



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Blæst fuldstændig omkuld

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Brøndby er de dårligste i Europa

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Laver aftale med Frederik Birk

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Heldige danske damer slår Sverige

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Legende stopper som cheftræner for Messi

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

I transfermøde med Superliga-klub

22 millioner kroner!

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet