Onsdag aften møder FC København Porto i første runde af sæsonens Champions League, og det er er en kæmpe klub, som københavnerne åbner imod. Én ting er de 27 hjemlige mesterskaber, men Porto har også en stor europæisk historie. Det er blevet til to titler i UEFA Cuppen/Europa League samt to i Europa Cuppen/Champions League, og det sidste er lidt af en bedrift. Uden for de store ligaer – Spanien, England, Tyskland og Italien – har kun Benfica og Ajax også formået at sejre mere end én gang i den største europæiske turnering.
Men Porto er også en storklub et stykke fra fordums styrke. Det er ikke blevet til et hjemligt mesterskab siden 2013, og vinder klubben ikke Primeira Liga i denne sæson, vil det være den længste tørkeperiode siden begyndelsen af firserne. Desuden er holdet røget ud af Champions League i gruppespillet i to ud af de seneste tre sæsoner.
Manden, der skal ændre det, hedder Nuno Espírito Santo, oftest bare kaldet Nuno. Han er 42 år og har tidligere trænet Rio Ave og Valencia, som han sagde op hos i november sidste år efter dårlige resultater. Nuno har tidligere været reservekeeper i FC Porto, og nu er hans job at levere de resultater, som klubben med den stolte fortid forlanger.
Tipsbladet har fået et eksklusivt interview med Nuno Espírito Santo inden onsdagens møde med FC København.
Hvordan ser du på kampen mod FC København?
– I en gruppe med seks kampe er den første altid vigtig og speciel. Jeg forventer en intens kamp med to meget motiverede hold, der ønsker den bedst mulige debut i turneringen.
Hvad ser du som FC Københavns styrker og svagheder?
– Københavns største styrke er holdet som helhed. Det har de allerede demonstreret i de seneste kampe.
Er der nogen spillere fra FC København, du særligt har lagt mærke til?
– De har gode spillere, men som jeg allerede har sagt, ligger deres primære i deres evne til at være et hold.
Hvilken oplevelse vil det blive for FC København at besøge Estádio do Dragão?
Det bliver en aften, de vil huske, det er helt sikkert. Dragão er et af de mest passionerede stadioner i verden, specielt på grund af den atmosfære, det bidrager med under kampene.
Hvad er jeres ambitioner for turneringen?
Først og fremmest håber vi at være blandt de sidste 16 hold. Derefter må vi se, hvad der sker.
I Danmark er gruppen med Porto, Leicester, Club Brugge og FC København blevet vurderet til at være en af de nemmere puljer. Hvordan vurderer du den?
– Der findes ingen nemme puljer eller nemme hold. Det er en pulje med tre nationale mestre samt FC Porto, der også er et hold, som konkurrerer om at vinde mesterskabet i sit land.
FC Porto har mest Champions League-erfaring af alle klubberne i puljen. Hvordan kan I bruge det?
– FC Porto er ganske rigtigt en meget erfaren klub i Champions League, men det nuværende hold er ikke så erfarent. Vi har meget unge spillere, som ønsker at sætte et større og større aftryk, og vi håber at kombinere det med klubbens erfaring for at nå vores mål.
Hvad er det nuværende FC Porto-holds styrker?
– Vi ønsker et ægte hold med dedikerede og ambitiøse spillere samt fans, der bakker os op. Vi håber, det vil være væres primære styrke.
Porto har ikke vundet mesterskabet i tre år. Hvor stort er presset på dig og dit hold?
– Der er altid pres i en stor klub som FC Porto. Det vidste jeg som spiller, og det har jeg også fundet ud af som træner. Der vil altid være pres, uanset om holdet er mester eller ej. Og det er en god ting.
Hvilke spillere er særligt vigtige for dit hold?
– Alle spillere er vigtige.
Iker Casillas har vundet Champions League tre gange. Hvad er hans rolle på holdet, og hvordan vurderer du hans aktuelle form?
– Jeg foretrækker at tale om holdet frem for at sige individuelle ting om den ene eller den anden spiller.
Hvor vigtig er Champions League for jer sammenlignet med den hjemlige liga?
– Vores førsteprioritet er det portugisiske mesterskab. Vi ønsker at vinde i Portugal og som minimum være blandt de sidste 16 i Champions League.
Hvad vil være et godt resultat mod FC København?
– Det bedste resultat for FC Porto er altid at vinde – uanset modstanderens navn.
Interviewet med Nuno Espírito Santo er foretaget via mail.
LIVE
TransferLIVE: Nyt fra Brøndby IF
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
MEDIE
Chokskifte?
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby
LIGE NU
Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
AVIS
Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
MEDIE
Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic
TRANSFER
Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske
TRANSFER
Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter endnu et toptalent
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
NYHEDER
Store ord om Roony Bardghji
Brøndby henter Emmanuel Dennis
NYHEDER
FCM uden syv mand mod Brann
HELT VILDT
Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes
HELT VILDT
Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner
TOPNYHED
Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
TRANSFER
Stor profil skifter til FC København
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
DAGENS SPILFORSLAG
Smal parisersejr i Bourgogne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg
INTERVIEW
Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp
NYHEDER
Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten
Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland
NYHEDER
Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag
TOPNYHED
Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’
DAGENS SPILFORSLAG
