Onsdag aften møder FC København Porto i første runde af sæsonens Champions League, og det er er en kæmpe klub, som københavnerne åbner imod. Én ting er de 27 hjemlige mesterskaber, men Porto har også en stor europæisk historie. Det er blevet til to titler i UEFA Cuppen/Europa League samt to i Europa Cuppen/Champions League, og det sidste er lidt af en bedrift. Uden for de store ligaer – Spanien, England, Tyskland og Italien – har kun Benfica og Ajax også formået at sejre mere end én gang i den største europæiske turnering.
Men Porto er også en storklub et stykke fra fordums styrke. Det er ikke blevet til et hjemligt mesterskab siden 2013, og vinder klubben ikke Primeira Liga i denne sæson, vil det være den længste tørkeperiode siden begyndelsen af firserne. Desuden er holdet røget ud af Champions League i gruppespillet i to ud af de seneste tre sæsoner.
Manden, der skal ændre det, hedder Nuno Espírito Santo, oftest bare kaldet Nuno. Han er 42 år og har tidligere trænet Rio Ave og Valencia, som han sagde op hos i november sidste år efter dårlige resultater. Nuno har tidligere været reservekeeper i FC Porto, og nu er hans job at levere de resultater, som klubben med den stolte fortid forlanger.
Tipsbladet har fået et eksklusivt interview med Nuno Espírito Santo inden onsdagens møde med FC København.
Hvordan ser du på kampen mod FC København?
– I en gruppe med seks kampe er den første altid vigtig og speciel. Jeg forventer en intens kamp med to meget motiverede hold, der ønsker den bedst mulige debut i turneringen.
Hvad ser du som FC Københavns styrker og svagheder?
– Københavns største styrke er holdet som helhed. Det har de allerede demonstreret i de seneste kampe.
Er der nogen spillere fra FC København, du særligt har lagt mærke til?
– De har gode spillere, men som jeg allerede har sagt, ligger deres primære i deres evne til at være et hold.
Hvilken oplevelse vil det blive for FC København at besøge Estádio do Dragão?
Det bliver en aften, de vil huske, det er helt sikkert. Dragão er et af de mest passionerede stadioner i verden, specielt på grund af den atmosfære, det bidrager med under kampene.
Hvad er jeres ambitioner for turneringen?
Først og fremmest håber vi at være blandt de sidste 16 hold. Derefter må vi se, hvad der sker.
I Danmark er gruppen med Porto, Leicester, Club Brugge og FC København blevet vurderet til at være en af de nemmere puljer. Hvordan vurderer du den?
– Der findes ingen nemme puljer eller nemme hold. Det er en pulje med tre nationale mestre samt FC Porto, der også er et hold, som konkurrerer om at vinde mesterskabet i sit land.
FC Porto har mest Champions League-erfaring af alle klubberne i puljen. Hvordan kan I bruge det?
– FC Porto er ganske rigtigt en meget erfaren klub i Champions League, men det nuværende hold er ikke så erfarent. Vi har meget unge spillere, som ønsker at sætte et større og større aftryk, og vi håber at kombinere det med klubbens erfaring for at nå vores mål.
Hvad er det nuværende FC Porto-holds styrker?
– Vi ønsker et ægte hold med dedikerede og ambitiøse spillere samt fans, der bakker os op. Vi håber, det vil være væres primære styrke.
Porto har ikke vundet mesterskabet i tre år. Hvor stort er presset på dig og dit hold?
– Der er altid pres i en stor klub som FC Porto. Det vidste jeg som spiller, og det har jeg også fundet ud af som træner. Der vil altid være pres, uanset om holdet er mester eller ej. Og det er en god ting.
Hvilke spillere er særligt vigtige for dit hold?
– Alle spillere er vigtige.
Iker Casillas har vundet Champions League tre gange. Hvad er hans rolle på holdet, og hvordan vurderer du hans aktuelle form?
– Jeg foretrækker at tale om holdet frem for at sige individuelle ting om den ene eller den anden spiller.
Hvor vigtig er Champions League for jer sammenlignet med den hjemlige liga?
– Vores førsteprioritet er det portugisiske mesterskab. Vi ønsker at vinde i Portugal og som minimum være blandt de sidste 16 i Champions League.
Hvad vil være et godt resultat mod FC København?
– Det bedste resultat for FC Porto er altid at vinde – uanset modstanderens navn.
Interviewet med Nuno Espírito Santo er foretaget via mail.
LIVE
LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
I svime: Som en ny spiller
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
Froholdt på tavlen i storkamp
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Vil have ham væk fra FC København
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
NYHEDER
Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp
Alpha retter hård kritik
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
I chok: Har aldrig set lignende
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Var direkte fra træningsbanen
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
NYHEDER
DBU: Ham peger vi på
