Ekspert forstår: Derfor har Milan bænket Kjær

Der er klar forståelse for, at Milan sender Simon Kjær udenfor nu.



Den danske landsholdsanfører Simon Kjær er som regel et sikkert kort i Milans kampe, men efter sidste uges nederlag i Champions League-semifinalen mod Inter, der endte med et 0-2-nederlag, er han bænket i returen.

Det valg er noget, som den tidligere Serie A-profil Martin Jørgensen er med på. Det fortæller han i omtakten til kampen på TV3+, hvor han bliver spurgt til, hvorvidt han forstår, at Kjær er bænket.

– Ja, det kan jeg sådan set godt. Det var ikke nogen prangende kamp, han havde for en uges tid siden, så det lå jo lidt i kortene. Der skulle ske noget, siger han og fortsætter:

– Specielt ude i højresiden med Simon Kjær og Calabria. Den var under hårdt pres i sidste uges kamp, så nogle gange skal der ofres én og denne gang blev det Simon Kjær, lyder det fra Martin Jørgensen.

Kjær har ellers en statistik i Milan, der hedder, at de har bedre resultater, når han er med på banen end når, han ikke er med. Men alligevel har cheftræner Pioli altså valgt at sende danskeren på bænken til returen.

Men som man kan se i videoen øverst i artiklen, så var det ikke ligefrem en mindeværdig kamp af landsholdsanføreren i den første kamp mod Milano-ærkerivalen.

I stedet er det tyske Malick Thiaw, der er blevet valgt til midterforsvaret ved siden af Tomori, mens at Calabria altså har fået en chance til. Dermed er det kun Kjær, der er blevet ofret efter sidste uges store nedtur.

Det var dog også ventet, at Kjær ville blive bænket. Læs mere om det her.







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Dansker på blokken i ny storklub

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Stort FCK-talent er blevet solgt

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Her er 1/8-finalerne ved VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Brasilien – Norge

Skyder stor FCM-historie ned

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

‘Det er et angreb på FCK’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Mexico – England

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Her er prisen på Aral Simsir

Åbner for sommertransfer

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Paraguay – Frankrig