Ekstatisk Steinlein: FCM garanteret 70 millioner

Med sejren over Celtic er FC Midtjylland sikret mange millioner.



Onsdag aften spillede FC Midtjylland sig videre i Champions League-kvalifikationen efter en samlet 3-2 sejr over Celtic, og det betyder også, at klubben for andet år i træk er sikre på deltagelse i et europæisk gruppespil.

Hvis FC Midtjylland bliver slået ud af PSV i næste kvalifikationsrunde, træder de nemlig direkte ind i Europa League-gruppespillet, som i denne sæson er mere attraktiv at deltage i, da antallet af hold er skåret ned til 32. Det betyder, at hver deltager får flere penge end førhen. 

Og det faktum, at FC Midtjylland kan se frem til sådan et gruppespil, får også Claus Steinlein til at juble.

– Sådan et gruppespil betyder cirka 70 millioner, så det er jo vanvittig fedt allerede nu at vide, at vi skal spille europæisk gruppespil. Også at vi nu kan planlægge transfervinduet og sige, at vi ved, at der står seks gruppespilskampe på tapetet, fortæller Steinlen til TV3+ efter kampen.

Det faktum, at FC Midtjylland er sikre på et europæisk gruppespil, er dog ikke noget, som får FC Midtjylland til at spæne afsted på transfermarkedet.

– Det er lidt ligesom sidste år med Champions League. Det er ikke sådan, at vi bruger pengene, bare fordi vi får dem. Det er hele tiden nogle strategiske beslutninger, vi træffer lang tid før. Så det handler hele tiden om at forbedre holdet, faciliteterne, staben omkring holdet, for på den måde at dygtiggøre os og tage os til næste niveau.

– Så det her skal bare bruges som et skulderklap, og så videre med det transfervindue vi er i gang med, forklarer Steinlein.

Der er dog massiv forskel på, om den for FC Midtjylland hedder Europa League-gruppespil eller Champions League-gruppespil. 

– Der er i runde tal 100 millioner kroner i forskel. Man skal kende Midtjylland dårligt, for at man ikke ved, at vi i dag er glade, vi er stolte og synes, det er en kraftpræstation hele vejen rundt, men i morgen er det Viborg, vi tænker på, og i næste uge er det PSV nede i PSV. Og så skal vi jo videre. Så skal vi på hesten og slå dem ud. Vi er jo topseedet i næste runde, fordi vi tog Celtics topplacering. Så det er jo første gang, at vi har prøvet at være topseedet i Champions League, fortæller Steinlein til TV3+. 

Se hele interviewet med Claus Steinlein, hvor han også fortæller om de unge spillere i klubben, i videoklippet.

FC Midtjylland møder PSV Eindhoven den 3. og 10. august.





LIVE

LIVE: Melder ud om Amir Richardson

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

AGF – FC Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

– Det er en katastrofe for Brøndby

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Nu er han tilbage for Brøndby

Hård kritik af FCM-profil

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Thomas Frank er favorit til jobbet

Han er Superligaens ringeste målmand!

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Robert trækker overskrifter i udlandet

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Superliga-klub bedst i hele verden

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Har været uenig med Steve Cooper

Liverpool – Fulham

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Nu er han pludselig syg

‘De har grinet deres røv i laser’

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’