Ekstatisk Steinlein: FCM garanteret 70 millioner

Med sejren over Celtic er FC Midtjylland sikret mange millioner.



Onsdag aften spillede FC Midtjylland sig videre i Champions League-kvalifikationen efter en samlet 3-2 sejr over Celtic, og det betyder også, at klubben for andet år i træk er sikre på deltagelse i et europæisk gruppespil.

Hvis FC Midtjylland bliver slået ud af PSV i næste kvalifikationsrunde, træder de nemlig direkte ind i Europa League-gruppespillet, som i denne sæson er mere attraktiv at deltage i, da antallet af hold er skåret ned til 32. Det betyder, at hver deltager får flere penge end førhen. 

Og det faktum, at FC Midtjylland kan se frem til sådan et gruppespil, får også Claus Steinlein til at juble.

– Sådan et gruppespil betyder cirka 70 millioner, så det er jo vanvittig fedt allerede nu at vide, at vi skal spille europæisk gruppespil. Også at vi nu kan planlægge transfervinduet og sige, at vi ved, at der står seks gruppespilskampe på tapetet, fortæller Steinlen til TV3+ efter kampen.

Det faktum, at FC Midtjylland er sikre på et europæisk gruppespil, er dog ikke noget, som får FC Midtjylland til at spæne afsted på transfermarkedet.

– Det er lidt ligesom sidste år med Champions League. Det er ikke sådan, at vi bruger pengene, bare fordi vi får dem. Det er hele tiden nogle strategiske beslutninger, vi træffer lang tid før. Så det handler hele tiden om at forbedre holdet, faciliteterne, staben omkring holdet, for på den måde at dygtiggøre os og tage os til næste niveau.

– Så det her skal bare bruges som et skulderklap, og så videre med det transfervindue vi er i gang med, forklarer Steinlein.

Der er dog massiv forskel på, om den for FC Midtjylland hedder Europa League-gruppespil eller Champions League-gruppespil. 

– Der er i runde tal 100 millioner kroner i forskel. Man skal kende Midtjylland dårligt, for at man ikke ved, at vi i dag er glade, vi er stolte og synes, det er en kraftpræstation hele vejen rundt, men i morgen er det Viborg, vi tænker på, og i næste uge er det PSV nede i PSV. Og så skal vi jo videre. Så skal vi på hesten og slå dem ud. Vi er jo topseedet i næste runde, fordi vi tog Celtics topplacering. Så det er jo første gang, at vi har prøvet at være topseedet i Champions League, fortæller Steinlein til TV3+. 

Se hele interviewet med Claus Steinlein, hvor han også fortæller om de unge spillere i klubben, i videoklippet.

FC Midtjylland møder PSV Eindhoven den 3. og 10. august.





LIVE

LIVE: Så gode er Danmarks chancer

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

– Det er et møghold!

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

‘Det er en gave for Danmark’

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

– Hele holdet er trygge ved ham

Højbjerg overvejer stor beslutning

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Spion? ‘Han kan høre dig’

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Spår: Her ender Mohamed Salah

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Her begynder næste sæson i Superligaen

Brøndby får stor bøde

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Ny VM-melding fra Iran

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Danmark – Nordmakedonien

Danske stjerner kan være fortid

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling