Ekstatisk Steinlein: FCM garanteret 70 millioner

Med sejren over Celtic er FC Midtjylland sikret mange millioner.



Onsdag aften spillede FC Midtjylland sig videre i Champions League-kvalifikationen efter en samlet 3-2 sejr over Celtic, og det betyder også, at klubben for andet år i træk er sikre på deltagelse i et europæisk gruppespil.

Hvis FC Midtjylland bliver slået ud af PSV i næste kvalifikationsrunde, træder de nemlig direkte ind i Europa League-gruppespillet, som i denne sæson er mere attraktiv at deltage i, da antallet af hold er skåret ned til 32. Det betyder, at hver deltager får flere penge end førhen. 

Og det faktum, at FC Midtjylland kan se frem til sådan et gruppespil, får også Claus Steinlein til at juble.

– Sådan et gruppespil betyder cirka 70 millioner, så det er jo vanvittig fedt allerede nu at vide, at vi skal spille europæisk gruppespil. Også at vi nu kan planlægge transfervinduet og sige, at vi ved, at der står seks gruppespilskampe på tapetet, fortæller Steinlen til TV3+ efter kampen.

Det faktum, at FC Midtjylland er sikre på et europæisk gruppespil, er dog ikke noget, som får FC Midtjylland til at spæne afsted på transfermarkedet.

– Det er lidt ligesom sidste år med Champions League. Det er ikke sådan, at vi bruger pengene, bare fordi vi får dem. Det er hele tiden nogle strategiske beslutninger, vi træffer lang tid før. Så det handler hele tiden om at forbedre holdet, faciliteterne, staben omkring holdet, for på den måde at dygtiggøre os og tage os til næste niveau.

– Så det her skal bare bruges som et skulderklap, og så videre med det transfervindue vi er i gang med, forklarer Steinlein.

Der er dog massiv forskel på, om den for FC Midtjylland hedder Europa League-gruppespil eller Champions League-gruppespil. 

– Der er i runde tal 100 millioner kroner i forskel. Man skal kende Midtjylland dårligt, for at man ikke ved, at vi i dag er glade, vi er stolte og synes, det er en kraftpræstation hele vejen rundt, men i morgen er det Viborg, vi tænker på, og i næste uge er det PSV nede i PSV. Og så skal vi jo videre. Så skal vi på hesten og slå dem ud. Vi er jo topseedet i næste runde, fordi vi tog Celtics topplacering. Så det er jo første gang, at vi har prøvet at være topseedet i Champions League, fortæller Steinlein til TV3+. 

Se hele interviewet med Claus Steinlein, hvor han også fortæller om de unge spillere i klubben, i videoklippet.

FC Midtjylland møder PSV Eindhoven den 3. og 10. august.



Superliga-ekspert om FCK: Jeg NÆGTER at tro det!

Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Tager klar afstand fra ‘farlige’ scener i Parken

Færdig i Superligaen – skifter for småpenge

Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste

Dansk landsholdsspiller skal skifte klub

Forhandler med Pione Sisto

Danske klubber efter Thomas Delaney

Napoli jagter Superliga-profil

Flot gestus – Neestrup fremhæver to øjeblikke

Vildt skifte i Superligaen?

Brøndby afvist

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Sergio Ramos i chokskifte?

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

OB-boss med spændende transferbesked

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret

Anbefaler FC Midtjylland til alle

‘Selvfølgelig går vi efter det hele. Det skal vi’

Afsløring: Silkeborg i dialog om Tobias Slotsager

FC København-boss med klar melding om Neestrup

Zorniger kommer med klar besked

Christian Eriksen assisterer i ny Wolfsburg-sejr

Stort Brøndby-talent stråler i Holland

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’

Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Superliga-boss: Ja, han er en kandidat

‘Specielt at læse, at jeg potentielt er til salg’

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer

Arsenal-manager forlanger forbedring efter ny sejr

Snupper niende pris som årets danske spiller

Slot har intet problem med Salah

Målfattigt mellem Bees og Whites

FCK-direktør frustreret foran pressen: ‘Noget pis’

Thomas Delaney i stor hyldest

Syv i træk for Barcelona

Tadej Pogačar træffer stor beslutning

FCK lukker hektisk efterår med sikret semifinale

Det var MEGET specielt – alle talte om det!

Sammenligner med Vingegaard: ‘Gør det heller ikke’

Lynmål grundlægger tiltrængt Liverpool-optur

LIVE: FCK sikkert videre i pokalen