Onsdag aften spillede FC Midtjylland sig videre i Champions League-kvalifikationen efter en samlet 3-2 sejr over Celtic, og det betyder også, at klubben for andet år i træk er sikre på deltagelse i et europæisk gruppespil.
Hvis FC Midtjylland bliver slået ud af PSV i næste kvalifikationsrunde, træder de nemlig direkte ind i Europa League-gruppespillet, som i denne sæson er mere attraktiv at deltage i, da antallet af hold er skåret ned til 32. Det betyder, at hver deltager får flere penge end førhen.
Og det faktum, at FC Midtjylland kan se frem til sådan et gruppespil, får også Claus Steinlein til at juble.
– Sådan et gruppespil betyder cirka 70 millioner, så det er jo vanvittig fedt allerede nu at vide, at vi skal spille europæisk gruppespil. Også at vi nu kan planlægge transfervinduet og sige, at vi ved, at der står seks gruppespilskampe på tapetet, fortæller Steinlen til TV3+ efter kampen.
Det faktum, at FC Midtjylland er sikre på et europæisk gruppespil, er dog ikke noget, som får FC Midtjylland til at spæne afsted på transfermarkedet.
– Det er lidt ligesom sidste år med Champions League. Det er ikke sådan, at vi bruger pengene, bare fordi vi får dem. Det er hele tiden nogle strategiske beslutninger, vi træffer lang tid før. Så det handler hele tiden om at forbedre holdet, faciliteterne, staben omkring holdet, for på den måde at dygtiggøre os og tage os til næste niveau.
– Så det her skal bare bruges som et skulderklap, og så videre med det transfervindue vi er i gang med, forklarer Steinlein.
Der er dog massiv forskel på, om den for FC Midtjylland hedder Europa League-gruppespil eller Champions League-gruppespil.
– Der er i runde tal 100 millioner kroner i forskel. Man skal kende Midtjylland dårligt, for at man ikke ved, at vi i dag er glade, vi er stolte og synes, det er en kraftpræstation hele vejen rundt, men i morgen er det Viborg, vi tænker på, og i næste uge er det PSV nede i PSV. Og så skal vi jo videre. Så skal vi på hesten og slå dem ud. Vi er jo topseedet i næste runde, fordi vi tog Celtics topplacering. Så det er jo første gang, at vi har prøvet at være topseedet i Champions League, fortæller Steinlein til TV3+.
Se hele interviewet med Claus Steinlein, hvor han også fortæller om de unge spillere i klubben, i videoklippet.
FC Midtjylland møder PSV Eindhoven den 3. og 10. august.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK
AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT
FC København – Randers FC
HELT VILDT
Vilde Mikkel Damsgaard i hopla
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
OPTAKT
Sønderjyske – OB
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
Lamine Yamal med karrierens første
HELT VILDT
Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
TOPNYHED
Jubler over transfer: God dialog med FC København
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing
EKSKLUSIVT
Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
‘Jeg hadede verden’
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
Bayern München besejrer Dortmund i drama
Hjulmands Leverkusen dummer sig igen
OPTAKT
Arsenal – Chelsea
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
EKSKLUSIVT
