Elkjær bryder sig ikke om Neestrup-udtalelser

Preben Elkjær er ikke stor beundrer af Jacob Neestrups disposition forud for skæbneskampen mod Manchester City i aften.



FC København står over for en styrkeprøve af rang, når de i aften brager sammen med Manchester City – velsagtens verdens bedste fodboldhold. 

Og for at gøre ondt værre må de tilmed undvære nogle af holdets helt store stjerner i form af Rasmus Falk og Diogo Goncalves. 

De to midtbanespillere er nemlig ikke draget med til Manchester, da de begge døjer med småskavanker og gerne skulle være klar til hjemmebane-kampen mod Lyngby på søndag. 

Jacob Neestrup har efterfølgende indrømmet, at i hvert fald Rasmus Falk kunne have spillet, men at han er blevet hjemme med tanke på søndagens kamp.

Og den disposition giver Viaplay-ekspert Preben Elkjær ikke meget for.

– Jeg synes, det er enormt defensivt, det jeg hører fra FC København. Jeg forstår det ikke helt. Det er Champions League. Jeg ved godt, at man har tabt 3-1. Men fodbold er en speciel sport, hvor alting kan ske, fortæller Elkjær til Viaplay.

– Så når jeg hører træneren sige, at det næsten er en umulig opgave, og at man lader nogle spillere blive ud, som måske kunne have spillet. Den retorik bryder jeg mig faktisk ikke om. 

– Jeg synes, der er sådan en underlig stemning med, at det er slut allerede. Det er jeg ikke så vild med, afslutter han. 

Den analyse deler kollega og ekspert Jan Mølby ikke, der godt kan forstå Neestrups beslutning.

– Det kan godt være, at Preben ikke forstår det, men det gør jeg. Det vigtigste for FCK  er at genvinde det danske mesterskab, og de er ikke i en ideel position. Jeg står stadig fast ved, at kampen i morgen er en umulig opgave, fastslår Mølby til Viaplay.

Du kan se hele vurderingen fra Elkjær og Mølby i videoafspilleren øverst.





LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

Brasilien – Haiti

Viaplay med stor AGF-nyhed

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Jonas Lössl stopper karrieren



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Fremhæver Bodø/Glimt

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

FCK-boss roser varm bomber

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Her er FCK’s modstander i Conference League

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Jagter FC Barcelona-stjerne

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Her er AGF’s Champions League-modstander

Møde med agenten – de vil have Højbjerg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Raser over Messi-situation: Skandaløst!