Skibet er sat mod en retur til fodboldeliten for FC Barcelona, der under Hansi Flick har imponeret og nærmest scorer efter behag.
Det gik onsdag ud over Bayern München, som måtte rejse hjem fra Spanien med en 1-4-lussing. En perfekt hævn for FC Barcelona, der for år tilbage blev ydmyget med hele 8-2 til netop Bayern München.
Hovedpersonen? Raphinha – uden tvivl.
Brasilianeren scorede hattrick fra sin position på venstrekanten, og efterfølgende var Preben Elkjær også ganske imponeret Barca-kaptajnen, der nu står noteret for ni mål og otte oplæg i sæsonens første 12 kampe.
– Han er startet sæsonen super godt. Det er nogle flotte mål. Hans timing, hans løb så han ikke bliver offside er virkelig fint. Afslutningerne er førsteklasse, lyder det fra Preben Elkjær i Viaplay-studiet.
Også Jan Mølby kunne lide, hvad han så, for den 27-årige offensivspiller, der aldrig har spillet bedre i Barcelona efter skiftet fra Leeds for lidt mere end to år siden. Det tog lidt tid at komme i omdrejninger, men Mølby er ikke overrasket over det niveau, han nu viser.
– Der var store forventninger, da han kom ind, men han led lidt, som de andre gjorde, på grund af mangel på kvalitet og en mangel på en decideret startellever. Han vokser med opgaven og flotte scoringer i aften. Der er ingen tvivl om, at han har stor kvalitet.
Ellers kan eksperterne konkludere, at de var vidne til en spøjs kamp, hvor chancerne faldt som perler på en snor i begge ender. Særligt Elkjær roser Barcelonas kynisme, omend han også kan være en smule bekymret på deres vegne.
– Først og fremmest var det en mærkelig kamp. Der var simpelthen så mange muligheder for begge hold på omstillinger, og der udnyttede Barcelona deres muligheder bedst. Iskoldt. Har de fire afslutninger og fire mål? Det kan ikke gøres bedre.
– Så tror jeg også, at det her 2-8-nederlag var en motivationsfaktor for de unge spillere i Barcelona, at vi skal gøre det bedre. De fik gode muligheder, for Bayern var virkelig skidt kørende defensivt.
– Der er stadig nogle ting hos Barcelona, som ser betænkelige ud – defensivt i hvert fald, påpeger han.
Barcelona har nu vundet sine seneste to Champions League-kampe, og man går ind til weekendens El Clasico med ni sejre ud af ti ligakampe.
Man må bare sige, at Hansi Flick har fået en drømmestart på trænerjobbet i den spanske storklub.
LIVE
VM-LIVE: Suspenderer tv-vært efter shitstorm
TRANSFER
FCM-boss: Kæmpeklub holder øje med stjerne
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
MEDIE
Derfor trækker stor dansk transfer ud
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
MEDIE
Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber
OPTAKT
Argentina – Østrig
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
OPTAKT
Norge – Senegal
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
Slagter stjerner: Noget lort!
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
OPTAKT
Frankrig – Irak
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER