Elkjær dybt imponeret: Det er førsteklasse!

Preben Elkjær kunne lide, hvad han så fra Barcelona-stjernen.



Skibet er sat mod en retur til fodboldeliten for FC Barcelona, der under Hansi Flick har imponeret og nærmest scorer efter behag. 

Det gik onsdag ud over Bayern München, som måtte rejse hjem fra Spanien med en 1-4-lussing. En perfekt hævn for FC Barcelona, der for år tilbage blev ydmyget med hele 8-2 til netop Bayern München. 

Hovedpersonen? Raphinha – uden tvivl. 

Brasilianeren scorede hattrick fra sin position på venstrekanten, og efterfølgende var Preben Elkjær også ganske imponeret Barca-kaptajnen, der nu står noteret for ni mål og otte oplæg i sæsonens første 12 kampe.

– Han er startet sæsonen super godt. Det er nogle flotte mål. Hans timing, hans løb så han ikke bliver offside er virkelig fint. Afslutningerne er førsteklasse, lyder det fra Preben Elkjær i Viaplay-studiet. 

Også Jan Mølby kunne lide, hvad han så, for den 27-årige offensivspiller, der aldrig har spillet bedre i Barcelona efter skiftet fra Leeds for lidt mere end to år siden. Det tog lidt tid at komme i omdrejninger, men Mølby er ikke overrasket over det niveau, han nu viser.

– Der var store forventninger, da han kom ind, men han led lidt, som de andre gjorde, på grund af mangel på kvalitet og en mangel på en decideret startellever. Han vokser med opgaven og flotte scoringer i aften. Der er ingen tvivl om, at han har stor kvalitet.

Ellers kan eksperterne konkludere, at de var vidne til en spøjs kamp, hvor chancerne faldt som perler på en snor i begge ender. Særligt Elkjær roser Barcelonas kynisme, omend han også kan være en smule bekymret på deres vegne.

– Først og fremmest var det en mærkelig kamp. Der var simpelthen så mange muligheder for begge hold på omstillinger, og der udnyttede Barcelona deres muligheder bedst. Iskoldt. Har de fire afslutninger og fire mål? Det kan ikke gøres bedre. 

– Så tror jeg også, at det her 2-8-nederlag var en motivationsfaktor for de unge spillere i Barcelona, at vi skal gøre det bedre. De fik gode muligheder, for Bayern var virkelig skidt kørende defensivt.

– Der er stadig nogle ting hos Barcelona, som ser betænkelige ud – defensivt i hvert fald, påpeger han.

Barcelona har nu vundet sine seneste to Champions League-kampe, og man går ind til weekendens El Clasico med ni sejre ud af ti ligakampe. 

Man må bare sige, at Hansi Flick har fået en drømmestart på trænerjobbet i den spanske storklub.






Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer




LIVE

TransferLIVE: Tager tykt pis på FC Barcelona

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forlader AGF – her er hans nye klub

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Roony vil væk

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Mæhle kan hentes for spotpris

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job

Forhandler om Albert Grønbæk

Erik ten Hag jagter dansker

PSG – Arsenal

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic