Skibet er sat mod en retur til fodboldeliten for FC Barcelona, der under Hansi Flick har imponeret og nærmest scorer efter behag.
Det gik onsdag ud over Bayern München, som måtte rejse hjem fra Spanien med en 1-4-lussing. En perfekt hævn for FC Barcelona, der for år tilbage blev ydmyget med hele 8-2 til netop Bayern München.
Hovedpersonen? Raphinha – uden tvivl.
Brasilianeren scorede hattrick fra sin position på venstrekanten, og efterfølgende var Preben Elkjær også ganske imponeret Barca-kaptajnen, der nu står noteret for ni mål og otte oplæg i sæsonens første 12 kampe.
– Han er startet sæsonen super godt. Det er nogle flotte mål. Hans timing, hans løb så han ikke bliver offside er virkelig fint. Afslutningerne er førsteklasse, lyder det fra Preben Elkjær i Viaplay-studiet.
Også Jan Mølby kunne lide, hvad han så, for den 27-årige offensivspiller, der aldrig har spillet bedre i Barcelona efter skiftet fra Leeds for lidt mere end to år siden. Det tog lidt tid at komme i omdrejninger, men Mølby er ikke overrasket over det niveau, han nu viser.
– Der var store forventninger, da han kom ind, men han led lidt, som de andre gjorde, på grund af mangel på kvalitet og en mangel på en decideret startellever. Han vokser med opgaven og flotte scoringer i aften. Der er ingen tvivl om, at han har stor kvalitet.
Ellers kan eksperterne konkludere, at de var vidne til en spøjs kamp, hvor chancerne faldt som perler på en snor i begge ender. Særligt Elkjær roser Barcelonas kynisme, omend han også kan være en smule bekymret på deres vegne.
– Først og fremmest var det en mærkelig kamp. Der var simpelthen så mange muligheder for begge hold på omstillinger, og der udnyttede Barcelona deres muligheder bedst. Iskoldt. Har de fire afslutninger og fire mål? Det kan ikke gøres bedre.
– Så tror jeg også, at det her 2-8-nederlag var en motivationsfaktor for de unge spillere i Barcelona, at vi skal gøre det bedre. De fik gode muligheder, for Bayern var virkelig skidt kørende defensivt.
– Der er stadig nogle ting hos Barcelona, som ser betænkelige ud – defensivt i hvert fald, påpeger han.
Barcelona har nu vundet sine seneste to Champions League-kampe, og man går ind til weekendens El Clasico med ni sejre ud af ti ligakampe.
Man må bare sige, at Hansi Flick har fået en drømmestart på trænerjobbet i den spanske storklub.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Fyrer landstræner to måneder før VM
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
Her spiller Lasse Schöne i dag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
– Han vinder Ballon d’Or!
OB siger farvel til seks spillere
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
Nu klager FC Barcelona igen
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt