Cristiano Ronaldo fik en drømmestart på sit andet engelske ophold i Manchester United, da han lørdag scorede to gange mod Newcastle.
36-årige Ronaldo bliver bare ved med at score, uanset hvilken klub han spiller for, og tirsdag aften tangerer han også Iker Casillas rekord for flest spillede Champions League-kampe nogensinde med 177 af slagsen.
Preben Elkjær har da også kun rosende ord tilovers for angriberen, hvilket han fortæller om i TV3+-studiet inden Manchester Uniteds udekamp mod Young Boys.
– Han kan jo i alle turneringer. Han har også bevist det i alle andre ligaer. Du kan ikke sætte en finger på alle de tal og de stats, der findes omkring den her spiller. Han er et monster.
– Det er helt vanvittigt så mange mål, han scorer. Så meget han er involveret i. Straffespark, hovedstød, han sparker med begge ben og scorer mål med begge ben. Det er helt uden for nummer, fortæller Elkjær, som også siger, at det kun er Lionel Messi, der er i nærheden af det.
Cristiano Ronaldo har ellers fået en smule kritik for sin tid i Juventus, hvor det ikke lykkedes klubben at præstere noget nævnværdigt i de tre sæsoner, han spillede for klubben. I 134 kampe for Juventus scorede Ronaldo 101 gange og lagde op til 22 mål. De tal får også Elkjær til at forklare, at Juventus’ nedture ikke har noget med verdensstjernen at gøre.
– Hans holdkammerater er ikke gode nok. Du kan ikke sætte en finger på, hvad han har præsteret i Juventus, det er jeg bare nødt til at sige.
– Han leverede det, han skulle, men Juventus har ikke et hold, der kan vinde Champions League, siger landsholdslegenden.
Cristiano Ronaldo starter inde for Manchester United i tirsdagens udekamp mod Young Boys.
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
UEFA med vild ændring
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
MEDIE
