Cristiano Ronaldo fik en drømmestart på sit andet engelske ophold i Manchester United, da han lørdag scorede to gange mod Newcastle.
36-årige Ronaldo bliver bare ved med at score, uanset hvilken klub han spiller for, og tirsdag aften tangerer han også Iker Casillas rekord for flest spillede Champions League-kampe nogensinde med 177 af slagsen.
Preben Elkjær har da også kun rosende ord tilovers for angriberen, hvilket han fortæller om i TV3+-studiet inden Manchester Uniteds udekamp mod Young Boys.
– Han kan jo i alle turneringer. Han har også bevist det i alle andre ligaer. Du kan ikke sætte en finger på alle de tal og de stats, der findes omkring den her spiller. Han er et monster.
– Det er helt vanvittigt så mange mål, han scorer. Så meget han er involveret i. Straffespark, hovedstød, han sparker med begge ben og scorer mål med begge ben. Det er helt uden for nummer, fortæller Elkjær, som også siger, at det kun er Lionel Messi, der er i nærheden af det.
Cristiano Ronaldo har ellers fået en smule kritik for sin tid i Juventus, hvor det ikke lykkedes klubben at præstere noget nævnværdigt i de tre sæsoner, han spillede for klubben. I 134 kampe for Juventus scorede Ronaldo 101 gange og lagde op til 22 mål. De tal får også Elkjær til at forklare, at Juventus’ nedture ikke har noget med verdensstjernen at gøre.
– Hans holdkammerater er ikke gode nok. Du kan ikke sætte en finger på, hvad han har præsteret i Juventus, det er jeg bare nødt til at sige.
– Han leverede det, han skulle, men Juventus har ikke et hold, der kan vinde Champions League, siger landsholdslegenden.
Cristiano Ronaldo starter inde for Manchester United i tirsdagens udekamp mod Young Boys.
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
NYHEDER
Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
MEDIE
Monsterbud på vej
TRANSFER
Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TOPNYHED
Tysk VM-chok
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
NYHEDER
Iran kritiserer USA for visumbehandling før VM
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
