Cristiano Ronaldo fik en drømmestart på sit andet engelske ophold i Manchester United, da han lørdag scorede to gange mod Newcastle.
36-årige Ronaldo bliver bare ved med at score, uanset hvilken klub han spiller for, og tirsdag aften tangerer han også Iker Casillas rekord for flest spillede Champions League-kampe nogensinde med 177 af slagsen.
Preben Elkjær har da også kun rosende ord tilovers for angriberen, hvilket han fortæller om i TV3+-studiet inden Manchester Uniteds udekamp mod Young Boys.
– Han kan jo i alle turneringer. Han har også bevist det i alle andre ligaer. Du kan ikke sætte en finger på alle de tal og de stats, der findes omkring den her spiller. Han er et monster.
– Det er helt vanvittigt så mange mål, han scorer. Så meget han er involveret i. Straffespark, hovedstød, han sparker med begge ben og scorer mål med begge ben. Det er helt uden for nummer, fortæller Elkjær, som også siger, at det kun er Lionel Messi, der er i nærheden af det.
Cristiano Ronaldo har ellers fået en smule kritik for sin tid i Juventus, hvor det ikke lykkedes klubben at præstere noget nævnværdigt i de tre sæsoner, han spillede for klubben. I 134 kampe for Juventus scorede Ronaldo 101 gange og lagde op til 22 mål. De tal får også Elkjær til at forklare, at Juventus’ nedture ikke har noget med verdensstjernen at gøre.
– Hans holdkammerater er ikke gode nok. Du kan ikke sætte en finger på, hvad han har præsteret i Juventus, det er jeg bare nødt til at sige.
– Han leverede det, han skulle, men Juventus har ikke et hold, der kan vinde Champions League, siger landsholdslegenden.
Cristiano Ronaldo starter inde for Manchester United i tirsdagens udekamp mod Young Boys.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
NYHEDER
Stort drama: Brasilien er videre!
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Spændende melding
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
OPTAKT
