Elkjær og Laudrup revser FCK-indsats mod City

Ifølge Michael Laudrup og Preben Elkjær leverede FC København en uinspirerende indsats i onsdagens 5-0-nederlag på Etihad Stadium.



Der var næppe mange, der havde forventninger om et jævnbyrdigt opgør, da FC København onsdag mødte Manchester City i Champions League, men efter de danske mestres 5-0 nederlag var Michael Laudrup og Preben Elkjær alligevel skuffede over præstationen fra Jacob Neestrups mandskab. 

Ifølge de to landsholdslegender leverede FC København således en sløj indsats mod Pep Guardiolas tropper. I TV3 Sport-studiet tog man således udgangspunkt i et klip fra kampens første minutter, hvor FC København straks lossede bolden væk og derefter løb rundt i flere minutter uden at røre bolden. 

– De kan jo ikke få fat i kuglen. Det er jo problemet. Da vi så de første par minutter, så tænkte vi også: 'Det er utroligt. Kom nu!' Det er lige som om, at allerede fra start sidder man med den der fornemmelse af 'uha, det bliver altså tungt, det her'. De kommer ikke ind og får tacklet. Der er en to-tre muligheder i det her klip for at komme ind og måske lave et frispark eller måske komme ind i en tackling. Og det sker ikke. Jeg følte med det samme 'de er der ikke helt', lød det således fra Preben Elkjær. 

Ifølge Michael Laudrup var det skuffende, at FC København-spillerne gav hjemmeholdet så meget plads. 

– Noget af det kan skyldes, at teknikken… at FCK's spillere selvfølgelig ikke er på samme niveau, rent teknisk, som Manchester Citys. De skal bruge den der ekstra berøring. Og så er City-spillerne allerede over dem med det samme, og så taber de den. Det kan så være en del af forklaringen, men jeg synes, at man må sætte sig lidt mere igennem. 

– På trods af, at næsten alle FCK-spillerne stod langt tilbage, så var følelsen, da vi sad og kiggede, at der var rigtig meget plads. Grealish rykker lige fem meter tilbage og får bolden inde i straffesparksfeltet, og den nærmeste FCK-spiller står fem-seks meter fra ham. 

Ifølge Preben Elkjær var det desuden ganske sigende, at der blot blev uddelt ét gult kort i hele opgøret. Ifølge den tidligere angriber havde gæsterne således alt for stor respekt for hjemmeholdets stjernespillere. 







TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

– Alt for meget kaos i Horsens

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Han kan blive en topspiller for Brøndby



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold

Brian Riemer giver råd til storklub

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Højlund med helterolle for Napoli

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Til tider virkede han modløs og opgivende

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

AGF-fans hjælper med snerydning

FC Midtjylland – FC København

Sådan gik det til: FCM slår FCK!

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen