Elkjær og Laudrup revser FCK-indsats mod City

Ifølge Michael Laudrup og Preben Elkjær leverede FC København en uinspirerende indsats i onsdagens 5-0-nederlag på Etihad Stadium.



Der var næppe mange, der havde forventninger om et jævnbyrdigt opgør, da FC København onsdag mødte Manchester City i Champions League, men efter de danske mestres 5-0 nederlag var Michael Laudrup og Preben Elkjær alligevel skuffede over præstationen fra Jacob Neestrups mandskab. 

Ifølge de to landsholdslegender leverede FC København således en sløj indsats mod Pep Guardiolas tropper. I TV3 Sport-studiet tog man således udgangspunkt i et klip fra kampens første minutter, hvor FC København straks lossede bolden væk og derefter løb rundt i flere minutter uden at røre bolden. 

– De kan jo ikke få fat i kuglen. Det er jo problemet. Da vi så de første par minutter, så tænkte vi også: 'Det er utroligt. Kom nu!' Det er lige som om, at allerede fra start sidder man med den der fornemmelse af 'uha, det bliver altså tungt, det her'. De kommer ikke ind og får tacklet. Der er en to-tre muligheder i det her klip for at komme ind og måske lave et frispark eller måske komme ind i en tackling. Og det sker ikke. Jeg følte med det samme 'de er der ikke helt', lød det således fra Preben Elkjær. 

Ifølge Michael Laudrup var det skuffende, at FC København-spillerne gav hjemmeholdet så meget plads. 

– Noget af det kan skyldes, at teknikken… at FCK's spillere selvfølgelig ikke er på samme niveau, rent teknisk, som Manchester Citys. De skal bruge den der ekstra berøring. Og så er City-spillerne allerede over dem med det samme, og så taber de den. Det kan så være en del af forklaringen, men jeg synes, at man må sætte sig lidt mere igennem. 

– På trods af, at næsten alle FCK-spillerne stod langt tilbage, så var følelsen, da vi sad og kiggede, at der var rigtig meget plads. Grealish rykker lige fem meter tilbage og får bolden inde i straffesparksfeltet, og den nærmeste FCK-spiller står fem-seks meter fra ham. 

Ifølge Preben Elkjær var det desuden ganske sigende, at der blot blev uddelt ét gult kort i hele opgøret. Ifølge den tidligere angriber havde gæsterne således alt for stor respekt for hjemmeholdets stjernespillere. 





Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Chido Obi var ustyrlig

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Nartey scorede igen for Lyon

Zorniger med opsang efter ydmygelse



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

– Det er en gigantisk fiasko

Sønderjyske – Silkeborg IF

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

AGF dummer sig mod Fredericia

Præsenterer Thomas Franks afløser

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

FC Midtjylland kørte OB over

Vallys er tilbage og første start til storspiller

Video: Her kommer AGF bagud

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Viborg FF – Brøndby IF

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Salah strålede for Liverpool

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia