Elkjær og Laudrup revser FCK-indsats mod City

Ifølge Michael Laudrup og Preben Elkjær leverede FC København en uinspirerende indsats i onsdagens 5-0-nederlag på Etihad Stadium.



Der var næppe mange, der havde forventninger om et jævnbyrdigt opgør, da FC København onsdag mødte Manchester City i Champions League, men efter de danske mestres 5-0 nederlag var Michael Laudrup og Preben Elkjær alligevel skuffede over præstationen fra Jacob Neestrups mandskab. 

Ifølge de to landsholdslegender leverede FC København således en sløj indsats mod Pep Guardiolas tropper. I TV3 Sport-studiet tog man således udgangspunkt i et klip fra kampens første minutter, hvor FC København straks lossede bolden væk og derefter løb rundt i flere minutter uden at røre bolden. 

– De kan jo ikke få fat i kuglen. Det er jo problemet. Da vi så de første par minutter, så tænkte vi også: 'Det er utroligt. Kom nu!' Det er lige som om, at allerede fra start sidder man med den der fornemmelse af 'uha, det bliver altså tungt, det her'. De kommer ikke ind og får tacklet. Der er en to-tre muligheder i det her klip for at komme ind og måske lave et frispark eller måske komme ind i en tackling. Og det sker ikke. Jeg følte med det samme 'de er der ikke helt', lød det således fra Preben Elkjær. 

Ifølge Michael Laudrup var det skuffende, at FC København-spillerne gav hjemmeholdet så meget plads. 

– Noget af det kan skyldes, at teknikken… at FCK's spillere selvfølgelig ikke er på samme niveau, rent teknisk, som Manchester Citys. De skal bruge den der ekstra berøring. Og så er City-spillerne allerede over dem med det samme, og så taber de den. Det kan så være en del af forklaringen, men jeg synes, at man må sætte sig lidt mere igennem. 

– På trods af, at næsten alle FCK-spillerne stod langt tilbage, så var følelsen, da vi sad og kiggede, at der var rigtig meget plads. Grealish rykker lige fem meter tilbage og får bolden inde i straffesparksfeltet, og den nærmeste FCK-spiller står fem-seks meter fra ham. 

Ifølge Preben Elkjær var det desuden ganske sigende, at der blot blev uddelt ét gult kort i hele opgøret. Ifølge den tidligere angriber havde gæsterne således alt for stor respekt for hjemmeholdets stjernespillere. 





Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb


Brøndby sparer millioner

Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Fælder dom over Victor Froholdt

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

AGF nærmer sig angriber

Bjarne Riis kan score millionbeløb

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

FC København scorer 16 millioner kroner

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

‘De har problemer med os’

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Vanvittig Victor Froholdt-historie

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Bekræftet: Færdig

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

FCM taber til AS Roma i Europa League

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

FCM taber til Roma – sådan gik kampen

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’