Der var næppe mange, der havde forventninger om et jævnbyrdigt opgør, da FC København onsdag mødte Manchester City i Champions League, men efter de danske mestres 5-0 nederlag var Michael Laudrup og Preben Elkjær alligevel skuffede over præstationen fra Jacob Neestrups mandskab.
Ifølge de to landsholdslegender leverede FC København således en sløj indsats mod Pep Guardiolas tropper. I TV3 Sport-studiet tog man således udgangspunkt i et klip fra kampens første minutter, hvor FC København straks lossede bolden væk og derefter løb rundt i flere minutter uden at røre bolden.
– De kan jo ikke få fat i kuglen. Det er jo problemet. Da vi så de første par minutter, så tænkte vi også: 'Det er utroligt. Kom nu!' Det er lige som om, at allerede fra start sidder man med den der fornemmelse af 'uha, det bliver altså tungt, det her'. De kommer ikke ind og får tacklet. Der er en to-tre muligheder i det her klip for at komme ind og måske lave et frispark eller måske komme ind i en tackling. Og det sker ikke. Jeg følte med det samme 'de er der ikke helt', lød det således fra Preben Elkjær.
Ifølge Michael Laudrup var det skuffende, at FC København-spillerne gav hjemmeholdet så meget plads.
– Noget af det kan skyldes, at teknikken… at FCK's spillere selvfølgelig ikke er på samme niveau, rent teknisk, som Manchester Citys. De skal bruge den der ekstra berøring. Og så er City-spillerne allerede over dem med det samme, og så taber de den. Det kan så være en del af forklaringen, men jeg synes, at man må sætte sig lidt mere igennem.
– På trods af, at næsten alle FCK-spillerne stod langt tilbage, så var følelsen, da vi sad og kiggede, at der var rigtig meget plads. Grealish rykker lige fem meter tilbage og får bolden inde i straffesparksfeltet, og den nærmeste FCK-spiller står fem-seks meter fra ham.
Ifølge Preben Elkjær var det desuden ganske sigende, at der blot blev uddelt ét gult kort i hele opgøret. Ifølge den tidligere angriber havde gæsterne således alt for stor respekt for hjemmeholdets stjernespillere.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
Her kan man se La Liga fremover
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
NYHEDER
Spanien sender Østrig ud i VM-mørket
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE