Elkjær og Laudrup revser FCK-indsats mod City

Ifølge Michael Laudrup og Preben Elkjær leverede FC København en uinspirerende indsats i onsdagens 5-0-nederlag på Etihad Stadium.



Der var næppe mange, der havde forventninger om et jævnbyrdigt opgør, da FC København onsdag mødte Manchester City i Champions League, men efter de danske mestres 5-0 nederlag var Michael Laudrup og Preben Elkjær alligevel skuffede over præstationen fra Jacob Neestrups mandskab. 

Ifølge de to landsholdslegender leverede FC København således en sløj indsats mod Pep Guardiolas tropper. I TV3 Sport-studiet tog man således udgangspunkt i et klip fra kampens første minutter, hvor FC København straks lossede bolden væk og derefter løb rundt i flere minutter uden at røre bolden. 

– De kan jo ikke få fat i kuglen. Det er jo problemet. Da vi så de første par minutter, så tænkte vi også: 'Det er utroligt. Kom nu!' Det er lige som om, at allerede fra start sidder man med den der fornemmelse af 'uha, det bliver altså tungt, det her'. De kommer ikke ind og får tacklet. Der er en to-tre muligheder i det her klip for at komme ind og måske lave et frispark eller måske komme ind i en tackling. Og det sker ikke. Jeg følte med det samme 'de er der ikke helt', lød det således fra Preben Elkjær. 

Ifølge Michael Laudrup var det skuffende, at FC København-spillerne gav hjemmeholdet så meget plads. 

– Noget af det kan skyldes, at teknikken… at FCK's spillere selvfølgelig ikke er på samme niveau, rent teknisk, som Manchester Citys. De skal bruge den der ekstra berøring. Og så er City-spillerne allerede over dem med det samme, og så taber de den. Det kan så være en del af forklaringen, men jeg synes, at man må sætte sig lidt mere igennem. 

– På trods af, at næsten alle FCK-spillerne stod langt tilbage, så var følelsen, da vi sad og kiggede, at der var rigtig meget plads. Grealish rykker lige fem meter tilbage og får bolden inde i straffesparksfeltet, og den nærmeste FCK-spiller står fem-seks meter fra ham. 

Ifølge Preben Elkjær var det desuden ganske sigende, at der blot blev uddelt ét gult kort i hele opgøret. Ifølge den tidligere angriber havde gæsterne således alt for stor respekt for hjemmeholdets stjernespillere. 





LIVE

LIVE: Sådan starter FCK

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Laver aftale med Frederik Birk

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Bayern slår rekord i ny storsejr



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

– Han ender i Premier League

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

‘Han snakker ikke om andet!’

Randers FC – FC København

Brøndby IF – FC Midtjylland

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tottenham under stregen

Silkeborg-comeback giver håb

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

Sønderjyske – Viborg FF

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

‘Det former ens karakter’

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Silkeborg IF – OB

Arsenal snublede i guldkampen

Brøndby-fans sender åbent brev