Viktor Claesson var ude og kalde det usportsligt.
Alejandro Garnacho spillede en rolle i den dramatiske afslutning på Old Trafford, hvor Jordan Larsson brændte sit straffespark i kampens sidste aktion. TV-billederne kunne efterfølgende vise, at den unge Manchester United-spiller Alejandro Garnacho udnyttede tumulten til at træde og stampe på straffesparkspletten for at gøre betingelserne mere vanskelige for FC København-svenskeren.
Garnachos mission lykkedes, men det er ikke sådan noget, der scorer pluspoint hos den danske angriberlegende Preben Elkjær. Han blev hos Viaplay spurgt ind til hans holdning til episoden.
– Vi er ude, hvor alle trick gælder. Ej, det skal han ikke gøre, det der! Det er svært nok at sparke et straffespark i forvejen. Så nej, hold dig fra det, siger den tidligere landsholdsbomber.
Inden da er hans medekspert Michael Laudrup blevet spurgt ind til, hvad det siger om Manchester United, når man gør det her mod en klub som FC København, der er markant mindre på alle måder.
Her peger Laudrup på, at det udelukkende drejer sig om Garnacho.
– Det siger ikke noget om United. Det er den enkelte person: Enten er man sådan, eller også er man ikke sådan, forklarer han.
Fodboldlegenden peger på, at han nok også kan finde nogle skandinaviske spillere, som kan finde på at gøre noget lignende. Og her skal han ikke lede særlig længe, for i sidste sæson fik en lignende aktion rigelig med opmærksomhed, da FC Nordsjælland og FC København tørnede sammen. Dengang kom Jacob Steen Christensen, der på det tidspunkt spillede for FC Nordsjælland, i vælten, fordi han også ødelagde pletten i forbindelse med et straffespark.
Det kostede dengang en advarsel på bagkant til Jacob Steen Christensen, der forsvarede sin handling med, at man "nogle gange har brugt for spillere, der er et svin". Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Sender åbent brev til Aarhus
Officielt: Uwe Rösler henter Mbom
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
MEDIE
De vil have Rashford
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
MEDIE