Viktor Claesson var ude og kalde det usportsligt.
Alejandro Garnacho spillede en rolle i den dramatiske afslutning på Old Trafford, hvor Jordan Larsson brændte sit straffespark i kampens sidste aktion. TV-billederne kunne efterfølgende vise, at den unge Manchester United-spiller Alejandro Garnacho udnyttede tumulten til at træde og stampe på straffesparkspletten for at gøre betingelserne mere vanskelige for FC København-svenskeren.
Garnachos mission lykkedes, men det er ikke sådan noget, der scorer pluspoint hos den danske angriberlegende Preben Elkjær. Han blev hos Viaplay spurgt ind til hans holdning til episoden.
– Vi er ude, hvor alle trick gælder. Ej, det skal han ikke gøre, det der! Det er svært nok at sparke et straffespark i forvejen. Så nej, hold dig fra det, siger den tidligere landsholdsbomber.
Inden da er hans medekspert Michael Laudrup blevet spurgt ind til, hvad det siger om Manchester United, når man gør det her mod en klub som FC København, der er markant mindre på alle måder.
Her peger Laudrup på, at det udelukkende drejer sig om Garnacho.
– Det siger ikke noget om United. Det er den enkelte person: Enten er man sådan, eller også er man ikke sådan, forklarer han.
Fodboldlegenden peger på, at han nok også kan finde nogle skandinaviske spillere, som kan finde på at gøre noget lignende. Og her skal han ikke lede særlig længe, for i sidste sæson fik en lignende aktion rigelig med opmærksomhed, da FC Nordsjælland og FC København tørnede sammen. Dengang kom Jacob Steen Christensen, der på det tidspunkt spillede for FC Nordsjælland, i vælten, fordi han også ødelagde pletten i forbindelse med et straffespark.
Det kostede dengang en advarsel på bagkant til Jacob Steen Christensen, der forsvarede sin handling med, at man "nogle gange har brugt for spillere, der er et svin". Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA
TRANSFER
Uventet skifte?
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
NYHEDER
Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
MEDIE
Overraskende skifte lurer
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
EKSKLUSIVT