Elkjær slår fast: Det skal du ikke gøre!

Preben Elkjær har ikke meget tilovers for Alejandro Garnachos lille stunt med at ødelægge straffesparkspletten.



Viktor Claesson var ude og kalde det usportsligt

Alejandro Garnacho spillede en rolle i den dramatiske afslutning på Old Trafford, hvor Jordan Larsson brændte sit straffespark i kampens sidste aktion. TV-billederne kunne efterfølgende vise, at den unge Manchester United-spiller Alejandro Garnacho udnyttede tumulten til at træde og stampe på straffesparkspletten for at gøre betingelserne mere vanskelige for FC København-svenskeren.

Garnachos mission lykkedes, men det er ikke sådan noget, der scorer pluspoint hos den danske angriberlegende Preben Elkjær. Han blev hos Viaplay spurgt ind til hans holdning til episoden.

– Vi er ude, hvor alle trick gælder. Ej, det skal han ikke gøre, det der! Det er svært nok at sparke et straffespark i forvejen. Så nej, hold dig fra det, siger den tidligere landsholdsbomber.

Inden da er hans medekspert Michael Laudrup blevet spurgt ind til, hvad det siger om Manchester United, når man gør det her mod en klub som FC København, der er markant mindre på alle måder.

Her peger Laudrup på, at det udelukkende drejer sig om Garnacho.

– Det siger ikke noget om United. Det er den enkelte person: Enten er man sådan, eller også er man ikke sådan, forklarer han.

Fodboldlegenden peger på, at han nok også kan finde nogle skandinaviske spillere, som kan finde på at gøre noget lignende. Og her skal han ikke lede særlig længe, for i sidste sæson fik en lignende aktion rigelig med opmærksomhed, da FC Nordsjælland og FC København tørnede sammen. Dengang kom Jacob Steen Christensen, der på det tidspunkt spillede for FC Nordsjælland, i vælten, fordi han også ødelagde pletten i forbindelse med et straffespark.

Det kostede dengang en advarsel på bagkant til Jacob Steen Christensen, der forsvarede sin handling med, at man "nogle gange har brugt for spillere, der er et svin". Læs mere om det her.







Optakt til lørdagens Serie A-kamp mellem Napoli og Fiorentina LIVE

TransferLIVE: Storklub holder øje med David de Gea

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

De vil gerne have Jens Jønsson

Spurs-stjerne tager pis på Arsenal

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Historisk finale! Han er verdens bedste

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Kan sikre millioner til AGF

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Polsk succestræner rygtes til Danmark



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

De er interesseret i Christian Eriksen

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Udineses sportsdirektør: ‘Får opkald på ‘TK’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub