Viktor Claesson var ude og kalde det usportsligt.
Alejandro Garnacho spillede en rolle i den dramatiske afslutning på Old Trafford, hvor Jordan Larsson brændte sit straffespark i kampens sidste aktion. TV-billederne kunne efterfølgende vise, at den unge Manchester United-spiller Alejandro Garnacho udnyttede tumulten til at træde og stampe på straffesparkspletten for at gøre betingelserne mere vanskelige for FC København-svenskeren.
Garnachos mission lykkedes, men det er ikke sådan noget, der scorer pluspoint hos den danske angriberlegende Preben Elkjær. Han blev hos Viaplay spurgt ind til hans holdning til episoden.
– Vi er ude, hvor alle trick gælder. Ej, det skal han ikke gøre, det der! Det er svært nok at sparke et straffespark i forvejen. Så nej, hold dig fra det, siger den tidligere landsholdsbomber.
Inden da er hans medekspert Michael Laudrup blevet spurgt ind til, hvad det siger om Manchester United, når man gør det her mod en klub som FC København, der er markant mindre på alle måder.
Her peger Laudrup på, at det udelukkende drejer sig om Garnacho.
– Det siger ikke noget om United. Det er den enkelte person: Enten er man sådan, eller også er man ikke sådan, forklarer han.
Fodboldlegenden peger på, at han nok også kan finde nogle skandinaviske spillere, som kan finde på at gøre noget lignende. Og her skal han ikke lede særlig længe, for i sidste sæson fik en lignende aktion rigelig med opmærksomhed, da FC Nordsjælland og FC København tørnede sammen. Dengang kom Jacob Steen Christensen, der på det tidspunkt spillede for FC Nordsjælland, i vælten, fordi han også ødelagde pletten i forbindelse med et straffespark.
Det kostede dengang en advarsel på bagkant til Jacob Steen Christensen, der forsvarede sin handling med, at man "nogle gange har brugt for spillere, der er et svin". Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
Færdig: Nu er han rejst til København
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
OPTAKT
Arsenal – Burnley
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
AGF sluttede af med et brag
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
Lewandowski forlader FC Barcelona
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Så er det officielt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa