Elkjærs powerranking: Det er voldsomt imponerende

Preben Elkjær har udpeget sine favoritter til at vinde Champions League i denne sæson.



Efter gårsdagens kampe i Madrid og Napoli er der nu blot otte hold tilbage i Champions League, og i Viaplay-studiet lavede Preben Elkjær onsdag aften sin powerranking af turneringens største favoritter. 

På fjerdepladsen har Preben Elkjær fundet plads til Napoli, der sendte Frankfurt ud med en samlet 5-0-sejr. 

– Vi starter med et italiensk hold. Og det er der jo ingen, der kan være uenige i, at de skal være blandt de fire. Det gælder jo om, hvilke hold, der spiller godt, og hvordan de ser ud lige nu. Derfor Napoli, lød det fra Elkjær. 

De engelske mestre fra Manchester City må nøjes med en tredjeplads. 

– Jeg er meget enig med Jan. Jeg deler hans bekymringer, og jeg synes heller ikke, at den modstander, de havde i går (tirsdagens kamp mod Leipzig, red.), var stærk nok til, at man sådan 100 procent kan sige noget om, hvor stærke City egentlig er, lød begrundelsen fra Elkjær. 

Trods den samlede 6-2-sejr over Liverpool må Real Madrid nøjes med en andenplads, og den beslutning begrunder Preben Elkjær med, at Bayern München viste et skræmmende niveau i tyskernes samlede 3-0-sejr over Paris Saint-Germain. 

– Som nummer ét har jeg sat Bayern München. Og det er jo fordi, at jeg selv var i München forleden. Nej, jeg synes, at den måde, som de smadrede PSG på i anden halvleg, det var voldsomt imponerende.

– Det, der også imponerede mig ved Bayern München, det var, at de i anden halvleg skiftede tre eller fire spillere ud, og alle fire spillere, der kom ind, det er bare fantastiske fodboldspillere. Så de har den der bredde. Bayern München er en velsmurt maskine. 

De fire øvrige resterende hold i Champions League er Chelsea, Benfica, Milan og Inter. Der trækkes lod til kvartfinalerne fredag klokken 12.00. 

Se hele klippet med Preben Elkjærs powerranking i afspilleren over artiklen. 







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Færdig i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

10. gang i træk

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Kræver flere hold i Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

FC Midtjylland – Viborg FF

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ipswich er tilbage i Premier League

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr