Elkjærs powerranking: Det er voldsomt imponerende

Preben Elkjær har udpeget sine favoritter til at vinde Champions League i denne sæson.



Efter gårsdagens kampe i Madrid og Napoli er der nu blot otte hold tilbage i Champions League, og i Viaplay-studiet lavede Preben Elkjær onsdag aften sin powerranking af turneringens største favoritter. 

På fjerdepladsen har Preben Elkjær fundet plads til Napoli, der sendte Frankfurt ud med en samlet 5-0-sejr. 

– Vi starter med et italiensk hold. Og det er der jo ingen, der kan være uenige i, at de skal være blandt de fire. Det gælder jo om, hvilke hold, der spiller godt, og hvordan de ser ud lige nu. Derfor Napoli, lød det fra Elkjær. 

De engelske mestre fra Manchester City må nøjes med en tredjeplads. 

– Jeg er meget enig med Jan. Jeg deler hans bekymringer, og jeg synes heller ikke, at den modstander, de havde i går (tirsdagens kamp mod Leipzig, red.), var stærk nok til, at man sådan 100 procent kan sige noget om, hvor stærke City egentlig er, lød begrundelsen fra Elkjær. 

Trods den samlede 6-2-sejr over Liverpool må Real Madrid nøjes med en andenplads, og den beslutning begrunder Preben Elkjær med, at Bayern München viste et skræmmende niveau i tyskernes samlede 3-0-sejr over Paris Saint-Germain. 

– Som nummer ét har jeg sat Bayern München. Og det er jo fordi, at jeg selv var i München forleden. Nej, jeg synes, at den måde, som de smadrede PSG på i anden halvleg, det var voldsomt imponerende.

– Det, der også imponerede mig ved Bayern München, det var, at de i anden halvleg skiftede tre eller fire spillere ud, og alle fire spillere, der kom ind, det er bare fantastiske fodboldspillere. Så de har den der bredde. Bayern München er en velsmurt maskine. 

De fire øvrige resterende hold i Champions League er Chelsea, Benfica, Milan og Inter. Der trækkes lod til kvartfinalerne fredag klokken 12.00. 

Se hele klippet med Preben Elkjærs powerranking i afspilleren over artiklen. 





LIVE

VM-LIVE: Sådan er Norges vej til finalen lige nu

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Til lægetjek i Superliga-klub

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending

FCK går på rov i Viborg

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Frederiksen renser ud

Fransk sejr over Irak i afbrudt VM-kamp



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Lurer på Superliga-stjerne

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

FC Københavns talenter gør rent bord

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

England – Ghana

Et skridt tættere Englands største stadion

Conrad Harder får argentinsk chef

Portugal – Usbekistan

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Dame N’Doye scorer nyt job



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Colombia – DR Congo