Tipsbladet i München.
FC København leverede et kæmpe resultat onsdag aften ved at hente point på storklubben FC Bayern Münchens hjemmebane – noget, ingen andre udehold havde gjort i Champions League i 17 kampe i træk.
Det kan FC København ikke mindst takke en række spillere for.
Heriblandt Kamil Grabara, der diskede op med en flot redning midtvejs i første halvleg på et hovedstød fra Thomas Müller. I mixed zone efter kampen havde cheftræner Jacob Neestrup også en masse ros til overs for sin keeper.
– Det er da vigtigt, men jeg vil ikke fremhæve nogle spillere frem for andre. Men Kamil er en nøglespiller i FC København, og det har han været i lang tid. Mange af journalisterne, der nu siger, at vi dårligt nok kunne spille uden ham, er de samme, der ikke kunne forstå, hvorfor han skulle spille foran Mathew Ryan. Der går tingene hurtigt i den her verden.
– Han er en klassekeeper, og vi er meget glade for ham i FC København. Han har været en nøglespiller og en nøglekarakter ved at skubbe lidt til os. Han er vigtig, fortalte FC København-træneren.
Og da indskifteren Elias Achouri kort efter blev bragt på banen, kunne Jacob Neestrup heller ikke lægge skjul på sin begejstring.
– Ej, hvor var han vild! Jeg synes, han var virkelig, virkelig god. Jeg synes også, at Roony var god. Jeg synes, det var fedt, at vi kunne sætte Achouri ind, og han er klar til på søndag og til at give den fuld gas i Parken.
– De kan heller ikke fange ham på Champions League-niveau. Det er bare en god fyr. Det fede ved ham er også, at han har lavet mange gode indhop. Der er ikke noget bæfjæs, når han starter ude. Så tager han skeen i den anden hånd og kommer ind og gør en forskel, sagde Neestrup.
Kampen sluttede i en nulløsning, og dermed har FC København alt i egne hænder forud for sidste spillerunde. En sejr over Galatasaray vil sikre "løverne" videre avancement i Champions League.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
DAGENS SPILFORSLAG
AGF genfinder sejrsspor mod sønderjyder
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
10. gang i træk
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud