Ellevild Jacob Neestrup: Ej, hvor var han vild!

FC København-træneren havde stor ros til overs for flere af sine profiler, ikke mindst Kamil Grabara og Elias Achouri.



Tipsbladet i München.

FC København leverede et kæmpe resultat onsdag aften ved at hente point på storklubben FC Bayern Münchens hjemmebane – noget, ingen andre udehold havde gjort i Champions League i 17 kampe i træk.

Det kan FC København ikke mindst takke en række spillere for.

Heriblandt Kamil Grabara, der diskede op med en flot redning midtvejs i første halvleg på et hovedstød fra Thomas Müller. I mixed zone efter kampen havde cheftræner Jacob Neestrup også en masse ros til overs for sin keeper.

– Det er da vigtigt, men jeg vil ikke fremhæve nogle spillere frem for andre. Men Kamil er en nøglespiller i FC København, og det har han været i lang tid. Mange af journalisterne, der nu siger, at vi dårligt nok kunne spille uden ham, er de samme, der ikke kunne forstå, hvorfor han skulle spille foran Mathew Ryan. Der går tingene hurtigt i den her verden.

– Han er en klassekeeper, og vi er meget glade for ham i FC København. Han har været en nøglespiller og en nøglekarakter ved at skubbe lidt til os. Han er vigtig, fortalte FC København-træneren.

Og da indskifteren Elias Achouri kort efter blev bragt på banen, kunne Jacob Neestrup heller ikke lægge skjul på sin begejstring.

– Ej, hvor var han vild! Jeg synes, han var virkelig, virkelig god. Jeg synes også, at Roony var god. Jeg synes, det var fedt, at vi kunne sætte Achouri ind, og han er klar til på søndag og til at give den fuld gas i Parken.

– De kan heller ikke fange ham på Champions League-niveau. Det er bare en god fyr. Det fede ved ham er også, at han har lavet mange gode indhop. Der er ikke noget bæfjæs, når han starter ude. Så tager han skeen i den anden hånd og kommer ind og gør en forskel, sagde Neestrup.   

Kampen sluttede i en nulløsning, og dermed har FC København alt i egne hænder forud for sidste spillerunde. En sejr over Galatasaray vil sikre "løverne" videre avancement i Champions League. 



Arsenal-manager forlanger forbedring efter ny sejr

Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud

Superliga-ekspert om FCK: Jeg NÆGTER at tro det!

Tager klar afstand fra ‘farlige’ scener i Parken

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste

Flot gestus – Neestrup fremhæver to øjeblikke

Forhandler med Pione Sisto

Færdig i Superligaen – skifter for småpenge

Danske klubber efter Thomas Delaney

Napoli jagter Superliga-profil

Vildt skifte i Superligaen?

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Brøndby afvist

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

OB-boss med spændende transferbesked

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

FC København-boss med klar melding om Neestrup

Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’

Afsløring: Silkeborg i dialog om Tobias Slotsager

Anbefaler FC Midtjylland til alle

Christian Eriksen assisterer i ny Wolfsburg-sejr

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Stort Brøndby-talent stråler i Holland

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Zorniger kommer med klar besked

‘Specielt at læse, at jeg potentielt er til salg’

‘Selvfølgelig går vi efter det hele. Det skal vi’

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret

Superliga-boss: Ja, han er en kandidat

FCK-direktør frustreret foran pressen: ‘Noget pis’

Sergio Ramos i chokskifte?

Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer

Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Transferjournalist slår fast: Sker IKKE!

Snupper niende pris som årets danske spiller

Slot har intet problem med Salah

Målfattigt mellem Bees og Whites

Thomas Delaney i stor hyldest

Syv i træk for Barcelona

Tadej Pogačar træffer stor beslutning

FCK lukker hektisk efterår med sikret semifinale

Det var MEGET specielt – alle talte om det!

Sammenligner med Vingegaard: ‘Gør det heller ikke’

Lynmål grundlægger tiltrængt Liverpool-optur

LIVE: FCK sikkert videre i pokalen