Tipsbladet i München.
FC København leverede et kæmpe resultat onsdag aften ved at hente point på storklubben FC Bayern Münchens hjemmebane – noget, ingen andre udehold havde gjort i Champions League i 17 kampe i træk.
Det kan FC København ikke mindst takke en række spillere for.
Heriblandt Kamil Grabara, der diskede op med en flot redning midtvejs i første halvleg på et hovedstød fra Thomas Müller. I mixed zone efter kampen havde cheftræner Jacob Neestrup også en masse ros til overs for sin keeper.
– Det er da vigtigt, men jeg vil ikke fremhæve nogle spillere frem for andre. Men Kamil er en nøglespiller i FC København, og det har han været i lang tid. Mange af journalisterne, der nu siger, at vi dårligt nok kunne spille uden ham, er de samme, der ikke kunne forstå, hvorfor han skulle spille foran Mathew Ryan. Der går tingene hurtigt i den her verden.
– Han er en klassekeeper, og vi er meget glade for ham i FC København. Han har været en nøglespiller og en nøglekarakter ved at skubbe lidt til os. Han er vigtig, fortalte FC København-træneren.
Og da indskifteren Elias Achouri kort efter blev bragt på banen, kunne Jacob Neestrup heller ikke lægge skjul på sin begejstring.
– Ej, hvor var han vild! Jeg synes, han var virkelig, virkelig god. Jeg synes også, at Roony var god. Jeg synes, det var fedt, at vi kunne sætte Achouri ind, og han er klar til på søndag og til at give den fuld gas i Parken.
– De kan heller ikke fange ham på Champions League-niveau. Det er bare en god fyr. Det fede ved ham er også, at han har lavet mange gode indhop. Der er ikke noget bæfjæs, når han starter ude. Så tager han skeen i den anden hånd og kommer ind og gør en forskel, sagde Neestrup.
Kampen sluttede i en nulløsning, og dermed har FC København alt i egne hænder forud for sidste spillerunde. En sejr over Galatasaray vil sikre "løverne" videre avancement i Champions League.
LIVE
TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De jagter Henrik Meister
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
Afslører dansk toptræners millionløn
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
NYHEDER