Tipsbladet i München.
FC København leverede et kæmpe resultat onsdag aften ved at hente point på storklubben FC Bayern Münchens hjemmebane – noget, ingen andre udehold havde gjort i Champions League i 17 kampe i træk.
Det kan FC København ikke mindst takke en række spillere for.
Heriblandt Kamil Grabara, der diskede op med en flot redning midtvejs i første halvleg på et hovedstød fra Thomas Müller. I mixed zone efter kampen havde cheftræner Jacob Neestrup også en masse ros til overs for sin keeper.
– Det er da vigtigt, men jeg vil ikke fremhæve nogle spillere frem for andre. Men Kamil er en nøglespiller i FC København, og det har han været i lang tid. Mange af journalisterne, der nu siger, at vi dårligt nok kunne spille uden ham, er de samme, der ikke kunne forstå, hvorfor han skulle spille foran Mathew Ryan. Der går tingene hurtigt i den her verden.
– Han er en klassekeeper, og vi er meget glade for ham i FC København. Han har været en nøglespiller og en nøglekarakter ved at skubbe lidt til os. Han er vigtig, fortalte FC København-træneren.
Og da indskifteren Elias Achouri kort efter blev bragt på banen, kunne Jacob Neestrup heller ikke lægge skjul på sin begejstring.
– Ej, hvor var han vild! Jeg synes, han var virkelig, virkelig god. Jeg synes også, at Roony var god. Jeg synes, det var fedt, at vi kunne sætte Achouri ind, og han er klar til på søndag og til at give den fuld gas i Parken.
– De kan heller ikke fange ham på Champions League-niveau. Det er bare en god fyr. Det fede ved ham er også, at han har lavet mange gode indhop. Der er ikke noget bæfjæs, når han starter ude. Så tager han skeen i den anden hånd og kommer ind og gør en forskel, sagde Neestrup.
Kampen sluttede i en nulløsning, og dermed har FC København alt i egne hænder forud for sidste spillerunde. En sejr over Galatasaray vil sikre "løverne" videre avancement i Champions League.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
Manchester United – Nottingham Forest
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
Raser: Det er latterligt!
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart
NYHEDER