Tipsbladet i München.
FC København leverede et kæmpe resultat onsdag aften ved at hente point på storklubben FC Bayern Münchens hjemmebane – noget, ingen andre udehold havde gjort i Champions League i 17 kampe i træk.
Det kan FC København ikke mindst takke en række spillere for.
Heriblandt Kamil Grabara, der diskede op med en flot redning midtvejs i første halvleg på et hovedstød fra Thomas Müller. I mixed zone efter kampen havde cheftræner Jacob Neestrup også en masse ros til overs for sin keeper.
– Det er da vigtigt, men jeg vil ikke fremhæve nogle spillere frem for andre. Men Kamil er en nøglespiller i FC København, og det har han været i lang tid. Mange af journalisterne, der nu siger, at vi dårligt nok kunne spille uden ham, er de samme, der ikke kunne forstå, hvorfor han skulle spille foran Mathew Ryan. Der går tingene hurtigt i den her verden.
– Han er en klassekeeper, og vi er meget glade for ham i FC København. Han har været en nøglespiller og en nøglekarakter ved at skubbe lidt til os. Han er vigtig, fortalte FC København-træneren.
Og da indskifteren Elias Achouri kort efter blev bragt på banen, kunne Jacob Neestrup heller ikke lægge skjul på sin begejstring.
– Ej, hvor var han vild! Jeg synes, han var virkelig, virkelig god. Jeg synes også, at Roony var god. Jeg synes, det var fedt, at vi kunne sætte Achouri ind, og han er klar til på søndag og til at give den fuld gas i Parken.
– De kan heller ikke fange ham på Champions League-niveau. Det er bare en god fyr. Det fede ved ham er også, at han har lavet mange gode indhop. Der er ikke noget bæfjæs, når han starter ude. Så tager han skeen i den anden hånd og kommer ind og gør en forskel, sagde Neestrup.
Kampen sluttede i en nulløsning, og dermed har FC København alt i egne hænder forud for sidste spillerunde. En sejr over Galatasaray vil sikre "løverne" videre avancement i Champions League.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
OPTAKT
Mexico – Ecuador
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
England – DR Congo
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
NYHEDER
Haaland blev helten: Nu venter Brasilien
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
OPTAKT
Colombia – Portugal
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
MEDIE