Elyounoussi irriteret over manglende skarphed

Mohamed Elyounoussi stod tilbage med en blandet følelse efter 0-0-kampen mod Sparta Prag, hvor nordmanden var træt af FC Københavns manglende skarphed foran mål.



Tipsbladet i Parken. 

Mohamed Elyounoussi spillede sin første kamp fra start i FC København-trøjen tirsdag aften, hvor de danske mestre spillede 0-0 mod Sparta Prag i Champions League-kvalifikationen. 

FC København pressede hårdt på for at score til sidst, men ind ville bolden ikke, og efter slutfløjtet var den norske landsholdsspiller heller ikke helt tilfreds med skarpheden i afslutningerne fra hjemmeholdet.

– Man står med en blandet følelse. Skuffet over, at vi ikke vandt, for jeg synes, at vi leverede en god præstation. Jeg synes, at vi spillede en god fodboldkamp frem til den sidste del af kampen, hvor vi ikke er kliniske nok foran mål, lød det fra Mohamed Elyounoussi. 

– Vi var bedre end dem. Man kunne se på dem, hvor glade de var for at få 0-0. 

Det blev bedre efter pausen, men Mohamed Elyounoussi var ikke helt oppe i omdrejninger i dagens kamp, fordi nordmanden ikke har været med i FC Københavns pre-season. 

– Det er noget tid siden, at jeg sidst har spillet fra start i en kamp. Det var godt at få flere minutter. Jeg synes, at relationerne blev bedre og bedre i løbet af kampen. Jeg havde 70 minutter i mig i dag, så jeg håber, at jeg kan klare lidt mere næste gang. Jeg synes, at det bliver bedre og bedre, lød det fra Elyounoussi.

Den tidligere Premier League-spiller tror stadig på samlet avancement, da han ser FC København som værende bedre end Sparta Prag. 

– Det her føltes som en af de dage, hvor bolden bare ikke ville ind. Som sagt spillede vi en rigtig god kamp indtil slutfasen, hvor vi desværre ikke er effektive nok. Men vi har et højere topniveau end Sparta.

– Vi gør alt det, vi skal. Vi følger kampplanen til punkt og prikke, og så er det så den sidste afslutning, som ikke vil ind.

Returkampen spilles på tirsdag i Prag. Inden da tager FC København fredag imod OB i Parken. 







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Et ‘angreb’ på Superligaen

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

– Schwartau-handel giver ingen mening

Laudrup stopper på TV 2

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afviser monsterbud på Simsir

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Vil de købe rettighederne til Superligaen?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Argentina – Kap Verde

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Portugal – Kroatien

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

AGF-scoop: Hijackede transfer

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Jagter stor Liverpool-stjerne

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson