Tipsbladet i Parken.
Mohamed Elyounoussi spillede sin første kamp fra start i FC København-trøjen tirsdag aften, hvor de danske mestre spillede 0-0 mod Sparta Prag i Champions League-kvalifikationen.
FC København pressede hårdt på for at score til sidst, men ind ville bolden ikke, og efter slutfløjtet var den norske landsholdsspiller heller ikke helt tilfreds med skarpheden i afslutningerne fra hjemmeholdet.
– Man står med en blandet følelse. Skuffet over, at vi ikke vandt, for jeg synes, at vi leverede en god præstation. Jeg synes, at vi spillede en god fodboldkamp frem til den sidste del af kampen, hvor vi ikke er kliniske nok foran mål, lød det fra Mohamed Elyounoussi.
– Vi var bedre end dem. Man kunne se på dem, hvor glade de var for at få 0-0.
Det blev bedre efter pausen, men Mohamed Elyounoussi var ikke helt oppe i omdrejninger i dagens kamp, fordi nordmanden ikke har været med i FC Københavns pre-season.
– Det er noget tid siden, at jeg sidst har spillet fra start i en kamp. Det var godt at få flere minutter. Jeg synes, at relationerne blev bedre og bedre i løbet af kampen. Jeg havde 70 minutter i mig i dag, så jeg håber, at jeg kan klare lidt mere næste gang. Jeg synes, at det bliver bedre og bedre, lød det fra Elyounoussi.
Den tidligere Premier League-spiller tror stadig på samlet avancement, da han ser FC København som værende bedre end Sparta Prag.
– Det her føltes som en af de dage, hvor bolden bare ikke ville ind. Som sagt spillede vi en rigtig god kamp indtil slutfasen, hvor vi desværre ikke er effektive nok. Men vi har et højere topniveau end Sparta.
– Vi gør alt det, vi skal. Vi følger kampplanen til punkt og prikke, og så er det så den sidste afslutning, som ikke vil ind.
Returkampen spilles på tirsdag i Prag. Inden da tager FC København fredag imod OB i Parken.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Supercomputer: Her er VM-finalen
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
OPTAKT
Paraguay – Australien
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
Afslører: FCK ringede aldrig
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
OPTAKT
Tyrkiet – USA
OPTAKT
Tunesien – Holland
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
OPTAKT
Norge – Frankrig
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
TOPNYHED