Elyounoussi irriteret over manglende skarphed

Mohamed Elyounoussi stod tilbage med en blandet følelse efter 0-0-kampen mod Sparta Prag, hvor nordmanden var træt af FC Københavns manglende skarphed foran mål.



Tipsbladet i Parken. 

Mohamed Elyounoussi spillede sin første kamp fra start i FC København-trøjen tirsdag aften, hvor de danske mestre spillede 0-0 mod Sparta Prag i Champions League-kvalifikationen. 

FC København pressede hårdt på for at score til sidst, men ind ville bolden ikke, og efter slutfløjtet var den norske landsholdsspiller heller ikke helt tilfreds med skarpheden i afslutningerne fra hjemmeholdet.

– Man står med en blandet følelse. Skuffet over, at vi ikke vandt, for jeg synes, at vi leverede en god præstation. Jeg synes, at vi spillede en god fodboldkamp frem til den sidste del af kampen, hvor vi ikke er kliniske nok foran mål, lød det fra Mohamed Elyounoussi. 

– Vi var bedre end dem. Man kunne se på dem, hvor glade de var for at få 0-0. 

Det blev bedre efter pausen, men Mohamed Elyounoussi var ikke helt oppe i omdrejninger i dagens kamp, fordi nordmanden ikke har været med i FC Københavns pre-season. 

– Det er noget tid siden, at jeg sidst har spillet fra start i en kamp. Det var godt at få flere minutter. Jeg synes, at relationerne blev bedre og bedre i løbet af kampen. Jeg havde 70 minutter i mig i dag, så jeg håber, at jeg kan klare lidt mere næste gang. Jeg synes, at det bliver bedre og bedre, lød det fra Elyounoussi.

Den tidligere Premier League-spiller tror stadig på samlet avancement, da han ser FC København som værende bedre end Sparta Prag. 

– Det her føltes som en af de dage, hvor bolden bare ikke ville ind. Som sagt spillede vi en rigtig god kamp indtil slutfasen, hvor vi desværre ikke er effektive nok. Men vi har et højere topniveau end Sparta.

– Vi gør alt det, vi skal. Vi følger kampplanen til punkt og prikke, og så er det så den sidste afslutning, som ikke vil ind.

Returkampen spilles på tirsdag i Prag. Inden da tager FC København fredag imod OB i Parken. 





Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen




LIVE

VM-LIVE: Er det Norges startopstilling?

Usbekistan – Colombia

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Klar transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Denne klub drømmer om Højbjerg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Deadline overskredet: FC København melder ud

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder

Historisk påsætning undrer dommerekspert

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Frankrig – Senegal

Her er Tunesiens nye VM-træner

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Irak – Norge

Argentina – Algeriet

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Østrig – Jordan

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’