Elyounoussi irriteret over manglende skarphed

Mohamed Elyounoussi stod tilbage med en blandet følelse efter 0-0-kampen mod Sparta Prag, hvor nordmanden var træt af FC Københavns manglende skarphed foran mål.



Tipsbladet i Parken. 

Mohamed Elyounoussi spillede sin første kamp fra start i FC København-trøjen tirsdag aften, hvor de danske mestre spillede 0-0 mod Sparta Prag i Champions League-kvalifikationen. 

FC København pressede hårdt på for at score til sidst, men ind ville bolden ikke, og efter slutfløjtet var den norske landsholdsspiller heller ikke helt tilfreds med skarpheden i afslutningerne fra hjemmeholdet.

– Man står med en blandet følelse. Skuffet over, at vi ikke vandt, for jeg synes, at vi leverede en god præstation. Jeg synes, at vi spillede en god fodboldkamp frem til den sidste del af kampen, hvor vi ikke er kliniske nok foran mål, lød det fra Mohamed Elyounoussi. 

– Vi var bedre end dem. Man kunne se på dem, hvor glade de var for at få 0-0. 

Det blev bedre efter pausen, men Mohamed Elyounoussi var ikke helt oppe i omdrejninger i dagens kamp, fordi nordmanden ikke har været med i FC Københavns pre-season. 

– Det er noget tid siden, at jeg sidst har spillet fra start i en kamp. Det var godt at få flere minutter. Jeg synes, at relationerne blev bedre og bedre i løbet af kampen. Jeg havde 70 minutter i mig i dag, så jeg håber, at jeg kan klare lidt mere næste gang. Jeg synes, at det bliver bedre og bedre, lød det fra Elyounoussi.

Den tidligere Premier League-spiller tror stadig på samlet avancement, da han ser FC København som værende bedre end Sparta Prag. 

– Det her føltes som en af de dage, hvor bolden bare ikke ville ind. Som sagt spillede vi en rigtig god kamp indtil slutfasen, hvor vi desværre ikke er effektive nok. Men vi har et højere topniveau end Sparta.

– Vi gør alt det, vi skal. Vi følger kampplanen til punkt og prikke, og så er det så den sidste afslutning, som ikke vil ind.

Returkampen spilles på tirsdag i Prag. Inden da tager FC København fredag imod OB i Parken. 





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Fem bud på Brøndbys nye træner

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Forhandler med storklub

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Her er FC Københavns vej i Europa



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

De er tilbage i Premier League

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Harry Maguire i chok

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

Haaland til Guardiola: Vil savne “Pep talks”

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’