Tipsbladet i Parken.
Mohamed Elyounoussi spillede sin første kamp fra start i FC København-trøjen tirsdag aften, hvor de danske mestre spillede 0-0 mod Sparta Prag i Champions League-kvalifikationen.
FC København pressede hårdt på for at score til sidst, men ind ville bolden ikke, og efter slutfløjtet var den norske landsholdsspiller heller ikke helt tilfreds med skarpheden i afslutningerne fra hjemmeholdet.
– Man står med en blandet følelse. Skuffet over, at vi ikke vandt, for jeg synes, at vi leverede en god præstation. Jeg synes, at vi spillede en god fodboldkamp frem til den sidste del af kampen, hvor vi ikke er kliniske nok foran mål, lød det fra Mohamed Elyounoussi.
– Vi var bedre end dem. Man kunne se på dem, hvor glade de var for at få 0-0.
Det blev bedre efter pausen, men Mohamed Elyounoussi var ikke helt oppe i omdrejninger i dagens kamp, fordi nordmanden ikke har været med i FC Københavns pre-season.
– Det er noget tid siden, at jeg sidst har spillet fra start i en kamp. Det var godt at få flere minutter. Jeg synes, at relationerne blev bedre og bedre i løbet af kampen. Jeg havde 70 minutter i mig i dag, så jeg håber, at jeg kan klare lidt mere næste gang. Jeg synes, at det bliver bedre og bedre, lød det fra Elyounoussi.
Den tidligere Premier League-spiller tror stadig på samlet avancement, da han ser FC København som værende bedre end Sparta Prag.
– Det her føltes som en af de dage, hvor bolden bare ikke ville ind. Som sagt spillede vi en rigtig god kamp indtil slutfasen, hvor vi desværre ikke er effektive nok. Men vi har et højere topniveau end Sparta.
– Vi gør alt det, vi skal. Vi følger kampplanen til punkt og prikke, og så er det så den sidste afslutning, som ikke vil ind.
Returkampen spilles på tirsdag i Prag. Inden da tager FC København fredag imod OB i Parken.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig