Elyounoussi irriteret over manglende skarphed

Mohamed Elyounoussi stod tilbage med en blandet følelse efter 0-0-kampen mod Sparta Prag, hvor nordmanden var træt af FC Københavns manglende skarphed foran mål.



Tipsbladet i Parken. 

Mohamed Elyounoussi spillede sin første kamp fra start i FC København-trøjen tirsdag aften, hvor de danske mestre spillede 0-0 mod Sparta Prag i Champions League-kvalifikationen. 

FC København pressede hårdt på for at score til sidst, men ind ville bolden ikke, og efter slutfløjtet var den norske landsholdsspiller heller ikke helt tilfreds med skarpheden i afslutningerne fra hjemmeholdet.

– Man står med en blandet følelse. Skuffet over, at vi ikke vandt, for jeg synes, at vi leverede en god præstation. Jeg synes, at vi spillede en god fodboldkamp frem til den sidste del af kampen, hvor vi ikke er kliniske nok foran mål, lød det fra Mohamed Elyounoussi. 

– Vi var bedre end dem. Man kunne se på dem, hvor glade de var for at få 0-0. 

Det blev bedre efter pausen, men Mohamed Elyounoussi var ikke helt oppe i omdrejninger i dagens kamp, fordi nordmanden ikke har været med i FC Københavns pre-season. 

– Det er noget tid siden, at jeg sidst har spillet fra start i en kamp. Det var godt at få flere minutter. Jeg synes, at relationerne blev bedre og bedre i løbet af kampen. Jeg havde 70 minutter i mig i dag, så jeg håber, at jeg kan klare lidt mere næste gang. Jeg synes, at det bliver bedre og bedre, lød det fra Elyounoussi.

Den tidligere Premier League-spiller tror stadig på samlet avancement, da han ser FC København som værende bedre end Sparta Prag. 

– Det her føltes som en af de dage, hvor bolden bare ikke ville ind. Som sagt spillede vi en rigtig god kamp indtil slutfasen, hvor vi desværre ikke er effektive nok. Men vi har et højere topniveau end Sparta.

– Vi gør alt det, vi skal. Vi følger kampplanen til punkt og prikke, og så er det så den sidste afslutning, som ikke vil ind.

Returkampen spilles på tirsdag i Prag. Inden da tager FC København fredag imod OB i Parken. 






Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’




Robertson__ LIVE

LIVE: Tottenham tæt på Robertson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Hårdt angreb på DBU-boss

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Topboss sviner Barça til

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Højlund slutter sæsonen med bravour

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Sammenligner Brøndby med Manchester United



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

FC København kan få Jens Stage-millioner