GROUPAMA ARENA (Tipsbladet): Det er hamrende varmt i Budapest, hvor temperaturen mandag aften er over 30 grader, men ellers er FC Midtjyllands tur til den ungarske hovedstad mandag gået godt.
Det fortæller Thomas Thomasberg på et pressemøde forud for kampen, hvor også Adam Buksa kunne bringe godt nyt og klarmelde sig til tirsdagens skæbnekamp mod Ferencvaros.
Men mens angriberens comeback selvsagt er godt nyt for Thomasberg og co., er der en anden plads, der stadig volder midtjyderne problemer.
– Holdet har det fint. Vi har mange tilgængelige spillere, men vi har stadig problemer på venstre back. Det så man også i sidste kamp, hvor en ny spiller (Christian Sørensen, red.) spillede, men han er ikke tilgængelig i denne kamp.
– Men vi vil stadig have spillere, der kan spille venstre back i morgen, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Kan du afsløre, hvem der skal spille den?
– Nej.
Selvom FC Midtjylland ikke kan bruge Christian Sørensen på venstre back i kvalifikationen og derved må bruge en anden mand på pladsen, kommer ændringerne i midtjydernes spillestil til at være minimale.
– Vi har en klar spillestil, og vi vil prøve at spille sådan i morgen. Der er selvfølgelig en forskel, alt afhængig af hvilke spillere man sætter ind på de forskellige positioner, men jeg tror ikke, at de (Ferencvaros) vil blive overrasket. Der er selvfølgelig forskel på hjemme- og udebane, men vi vil prøve meget af det samme, og forhåbentlig vil det virke, siger Thomasberg og tilføjer om det faktum, at FC Midtjylland har en føring med fra første opgør:
– Jeg tror ikke, det vil betyde noget. De er bagud og skal angribe, men for mit vedkommende håber jeg, at vi kan have spillere derude, der ikke bare vil forsvare føringen. Forhåbentlig kan vi udnytte udgangspunktet, men mindsettet skal være, at vi går efter at vinde fodboldkampen. Så kan det være, at hvis vi har et brugbart resultat til sidst, kan vi udnytte det. Hvis vi er bagud med 0-1 til sidst, kaster vi nok ikke alle frem, men jeg håber, at vi kan have et positivt og offensivt mindset.
FC Midtjylland og Ferencvaros brager sammen tirsdag aften klokken 20.00. Midtjyderne har en 2-0-føring fra første opgør.
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Bo Svensson skriver Superliga-historie
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
NYHEDER
Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske
Afvist – Brøndby undrer sig
Smider Salah-bombe
Gratis adgang til Superliga-brag
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse
TIPSBLADETS DOM