GROUPAMA ARENA (Tipsbladet): Det er hamrende varmt i Budapest, hvor temperaturen mandag aften er over 30 grader, men ellers er FC Midtjyllands tur til den ungarske hovedstad mandag gået godt.
Det fortæller Thomas Thomasberg på et pressemøde forud for kampen, hvor også Adam Buksa kunne bringe godt nyt og klarmelde sig til tirsdagens skæbnekamp mod Ferencvaros.
Men mens angriberens comeback selvsagt er godt nyt for Thomasberg og co., er der en anden plads, der stadig volder midtjyderne problemer.
– Holdet har det fint. Vi har mange tilgængelige spillere, men vi har stadig problemer på venstre back. Det så man også i sidste kamp, hvor en ny spiller (Christian Sørensen, red.) spillede, men han er ikke tilgængelig i denne kamp.
– Men vi vil stadig have spillere, der kan spille venstre back i morgen, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Kan du afsløre, hvem der skal spille den?
– Nej.
Selvom FC Midtjylland ikke kan bruge Christian Sørensen på venstre back i kvalifikationen og derved må bruge en anden mand på pladsen, kommer ændringerne i midtjydernes spillestil til at være minimale.
– Vi har en klar spillestil, og vi vil prøve at spille sådan i morgen. Der er selvfølgelig en forskel, alt afhængig af hvilke spillere man sætter ind på de forskellige positioner, men jeg tror ikke, at de (Ferencvaros) vil blive overrasket. Der er selvfølgelig forskel på hjemme- og udebane, men vi vil prøve meget af det samme, og forhåbentlig vil det virke, siger Thomasberg og tilføjer om det faktum, at FC Midtjylland har en føring med fra første opgør:
– Jeg tror ikke, det vil betyde noget. De er bagud og skal angribe, men for mit vedkommende håber jeg, at vi kan have spillere derude, der ikke bare vil forsvare føringen. Forhåbentlig kan vi udnytte udgangspunktet, men mindsettet skal være, at vi går efter at vinde fodboldkampen. Så kan det være, at hvis vi har et brugbart resultat til sidst, kan vi udnytte det. Hvis vi er bagud med 0-1 til sidst, kaster vi nok ikke alle frem, men jeg håber, at vi kan have et positivt og offensivt mindset.
FC Midtjylland og Ferencvaros brager sammen tirsdag aften klokken 20.00. Midtjyderne har en 2-0-føring fra første opgør.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
Vild udtalelse om Nathan Trott
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
NYHEDER
I svime over Højlund
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
Medie peger på FC København
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
MEDIE
Choktransfer?
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
Færdig i Brøndbys bestyrelse
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
Real Madrid raser efter anklager om racisme
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
CHEFENS DOM