Én position volder FC Midtjylland problemer

FC Midtjylland har stadig problemer på venstrebacken, fortæller Thomas Thomasberg.



GROUPAMA ARENA (Tipsbladet): Det er hamrende varmt i Budapest, hvor temperaturen mandag aften er over 30 grader, men ellers er FC Midtjyllands tur til den ungarske hovedstad mandag gået godt.

Det fortæller Thomas Thomasberg på et pressemøde forud for kampen, hvor også Adam Buksa kunne bringe godt nyt og klarmelde sig til tirsdagens skæbnekamp mod Ferencvaros.

Men mens angriberens comeback selvsagt er godt nyt for Thomasberg og co., er der en anden plads, der stadig volder midtjyderne problemer.

– Holdet har det fint. Vi har mange tilgængelige spillere, men vi har stadig problemer på venstre back. Det så man også i sidste kamp, hvor en ny spiller (Christian Sørensen, red.) spillede, men han er ikke tilgængelig i denne kamp.

– Men vi vil stadig have spillere, der kan spille venstre back i morgen, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Kan du afsløre, hvem der skal spille den?

– Nej.

Selvom FC Midtjylland ikke kan bruge Christian Sørensen på venstre back i kvalifikationen og derved må bruge en anden mand på pladsen, kommer ændringerne i midtjydernes spillestil til at være minimale.  

– Vi har en klar spillestil, og vi vil prøve at spille sådan i morgen. Der er selvfølgelig en forskel, alt afhængig af hvilke spillere man sætter ind på de forskellige positioner, men jeg tror ikke, at de (Ferencvaros) vil blive overrasket. Der er selvfølgelig forskel på hjemme- og udebane, men vi vil prøve meget af det samme, og forhåbentlig vil det virke, siger Thomasberg og tilføjer om det faktum, at FC Midtjylland har en føring med fra første opgør:

– Jeg tror ikke, det vil betyde noget. De er bagud og skal angribe, men for mit vedkommende håber jeg, at vi kan have spillere derude, der ikke bare vil forsvare føringen. Forhåbentlig kan vi udnytte udgangspunktet, men mindsettet skal være, at vi går efter at vinde fodboldkampen. Så kan det være, at hvis vi har et brugbart resultat til sidst, kan vi udnytte det. Hvis vi er bagud med 0-1 til sidst, kaster vi nok ikke alle frem, men jeg håber, at vi kan have et positivt og offensivt mindset. 

FC Midtjylland og Ferencvaros brager sammen tirsdag aften klokken 20.00. Midtjyderne har en 2-0-føring fra første opgør. 







EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Yoram Zague sigtet i Danmark

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Høgh hyldes af UEFA

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Den første i næsten 40 år

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Færdig i FC Midtjylland?

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Vejle får fredagstæv i Farum

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

OB straffer angriber

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Sepp Piontek er død

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Arsenal skuffer mod bundprop

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig