GROUPAMA ARENA (Tipsbladet): Det er hamrende varmt i Budapest, hvor temperaturen mandag aften er over 30 grader, men ellers er FC Midtjyllands tur til den ungarske hovedstad mandag gået godt.
Det fortæller Thomas Thomasberg på et pressemøde forud for kampen, hvor også Adam Buksa kunne bringe godt nyt og klarmelde sig til tirsdagens skæbnekamp mod Ferencvaros.
Men mens angriberens comeback selvsagt er godt nyt for Thomasberg og co., er der en anden plads, der stadig volder midtjyderne problemer.
– Holdet har det fint. Vi har mange tilgængelige spillere, men vi har stadig problemer på venstre back. Det så man også i sidste kamp, hvor en ny spiller (Christian Sørensen, red.) spillede, men han er ikke tilgængelig i denne kamp.
– Men vi vil stadig have spillere, der kan spille venstre back i morgen, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Kan du afsløre, hvem der skal spille den?
– Nej.
Selvom FC Midtjylland ikke kan bruge Christian Sørensen på venstre back i kvalifikationen og derved må bruge en anden mand på pladsen, kommer ændringerne i midtjydernes spillestil til at være minimale.
– Vi har en klar spillestil, og vi vil prøve at spille sådan i morgen. Der er selvfølgelig en forskel, alt afhængig af hvilke spillere man sætter ind på de forskellige positioner, men jeg tror ikke, at de (Ferencvaros) vil blive overrasket. Der er selvfølgelig forskel på hjemme- og udebane, men vi vil prøve meget af det samme, og forhåbentlig vil det virke, siger Thomasberg og tilføjer om det faktum, at FC Midtjylland har en føring med fra første opgør:
– Jeg tror ikke, det vil betyde noget. De er bagud og skal angribe, men for mit vedkommende håber jeg, at vi kan have spillere derude, der ikke bare vil forsvare føringen. Forhåbentlig kan vi udnytte udgangspunktet, men mindsettet skal være, at vi går efter at vinde fodboldkampen. Så kan det være, at hvis vi har et brugbart resultat til sidst, kan vi udnytte det. Hvis vi er bagud med 0-1 til sidst, kaster vi nok ikke alle frem, men jeg håber, at vi kan have et positivt og offensivt mindset.
FC Midtjylland og Ferencvaros brager sammen tirsdag aften klokken 20.00. Midtjyderne har en 2-0-føring fra første opgør.
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
MEDIE
Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
Tauson er færdig i Brisbane
NYHEDER
Dansker med kongemål mod Napoli
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
NYHEDER
Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
NYHEDER
‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
TOPNYHED
Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
TOPNYHED
Eriksen og Kjær tager afsted
TOPNYHED
Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
TRANSFER
Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
TOPNYHED
Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
NYHEDER
Har talt med Ferguson om United-job
Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL
EKSKLUSIVT
Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga
Neymar tager en tørn mere
Puster til bålet under West Ham-træners sæde
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Karameller i Liverpool
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
NYHEDER
Rollen som søsterklub kan være en fordel
NYHEDER
Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro
MEDIE