Én position volder FC Midtjylland problemer

FC Midtjylland har stadig problemer på venstrebacken, fortæller Thomas Thomasberg.



GROUPAMA ARENA (Tipsbladet): Det er hamrende varmt i Budapest, hvor temperaturen mandag aften er over 30 grader, men ellers er FC Midtjyllands tur til den ungarske hovedstad mandag gået godt.

Det fortæller Thomas Thomasberg på et pressemøde forud for kampen, hvor også Adam Buksa kunne bringe godt nyt og klarmelde sig til tirsdagens skæbnekamp mod Ferencvaros.

Men mens angriberens comeback selvsagt er godt nyt for Thomasberg og co., er der en anden plads, der stadig volder midtjyderne problemer.

– Holdet har det fint. Vi har mange tilgængelige spillere, men vi har stadig problemer på venstre back. Det så man også i sidste kamp, hvor en ny spiller (Christian Sørensen, red.) spillede, men han er ikke tilgængelig i denne kamp.

– Men vi vil stadig have spillere, der kan spille venstre back i morgen, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Kan du afsløre, hvem der skal spille den?

– Nej.

Selvom FC Midtjylland ikke kan bruge Christian Sørensen på venstre back i kvalifikationen og derved må bruge en anden mand på pladsen, kommer ændringerne i midtjydernes spillestil til at være minimale.  

– Vi har en klar spillestil, og vi vil prøve at spille sådan i morgen. Der er selvfølgelig en forskel, alt afhængig af hvilke spillere man sætter ind på de forskellige positioner, men jeg tror ikke, at de (Ferencvaros) vil blive overrasket. Der er selvfølgelig forskel på hjemme- og udebane, men vi vil prøve meget af det samme, og forhåbentlig vil det virke, siger Thomasberg og tilføjer om det faktum, at FC Midtjylland har en føring med fra første opgør:

– Jeg tror ikke, det vil betyde noget. De er bagud og skal angribe, men for mit vedkommende håber jeg, at vi kan have spillere derude, der ikke bare vil forsvare føringen. Forhåbentlig kan vi udnytte udgangspunktet, men mindsettet skal være, at vi går efter at vinde fodboldkampen. Så kan det være, at hvis vi har et brugbart resultat til sidst, kan vi udnytte det. Hvis vi er bagud med 0-1 til sidst, kaster vi nok ikke alle frem, men jeg håber, at vi kan have et positivt og offensivt mindset. 

FC Midtjylland og Ferencvaros brager sammen tirsdag aften klokken 20.00. Midtjyderne har en 2-0-føring fra første opgør. 





LIVE

LIVE: FC København melder udsolgt

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

– Hele holdet er trygge ved ham

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

‘Det er en gave for Danmark’

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Højbjerg overvejer stor beslutning

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Spår: Her ender Mohamed Salah

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

‘FC København var en mulighed’

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Brøndby får stor bøde

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Ny VM-melding fra Iran

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

To spillere frasorteret af Brian Riemer

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Danmark – Nordmakedonien

Danske stjerner kan være fortid

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Nægter at undskylde til Steve Cooper