GROUPAMA ARENA (Tipsbladet): Det er hamrende varmt i Budapest, hvor temperaturen mandag aften er over 30 grader, men ellers er FC Midtjyllands tur til den ungarske hovedstad mandag gået godt.
Det fortæller Thomas Thomasberg på et pressemøde forud for kampen, hvor også Adam Buksa kunne bringe godt nyt og klarmelde sig til tirsdagens skæbnekamp mod Ferencvaros.
Men mens angriberens comeback selvsagt er godt nyt for Thomasberg og co., er der en anden plads, der stadig volder midtjyderne problemer.
– Holdet har det fint. Vi har mange tilgængelige spillere, men vi har stadig problemer på venstre back. Det så man også i sidste kamp, hvor en ny spiller (Christian Sørensen, red.) spillede, men han er ikke tilgængelig i denne kamp.
– Men vi vil stadig have spillere, der kan spille venstre back i morgen, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Kan du afsløre, hvem der skal spille den?
– Nej.
Selvom FC Midtjylland ikke kan bruge Christian Sørensen på venstre back i kvalifikationen og derved må bruge en anden mand på pladsen, kommer ændringerne i midtjydernes spillestil til at være minimale.
– Vi har en klar spillestil, og vi vil prøve at spille sådan i morgen. Der er selvfølgelig en forskel, alt afhængig af hvilke spillere man sætter ind på de forskellige positioner, men jeg tror ikke, at de (Ferencvaros) vil blive overrasket. Der er selvfølgelig forskel på hjemme- og udebane, men vi vil prøve meget af det samme, og forhåbentlig vil det virke, siger Thomasberg og tilføjer om det faktum, at FC Midtjylland har en føring med fra første opgør:
– Jeg tror ikke, det vil betyde noget. De er bagud og skal angribe, men for mit vedkommende håber jeg, at vi kan have spillere derude, der ikke bare vil forsvare føringen. Forhåbentlig kan vi udnytte udgangspunktet, men mindsettet skal være, at vi går efter at vinde fodboldkampen. Så kan det være, at hvis vi har et brugbart resultat til sidst, kan vi udnytte det. Hvis vi er bagud med 0-1 til sidst, kaster vi nok ikke alle frem, men jeg håber, at vi kan have et positivt og offensivt mindset.
FC Midtjylland og Ferencvaros brager sammen tirsdag aften klokken 20.00. Midtjyderne har en 2-0-føring fra første opgør.
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
INTERVIEW
Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
AVIS Jagter Christian Nørgaard
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko
TOPNYHED
Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
INTERVIEW
‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
TOPNYHED
Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
FANKLUBBEN Jeg er overrasket over, at han er den eneste
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
HELT VILDT
For første gang siden 1999!
Video: Her kommer AGF bagud
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
NYHEDER
Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
NYHEDER
Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer
FCK-bænken var rasende!
KAMP-FOKUS