Én position volder FC Midtjylland problemer

FC Midtjylland har stadig problemer på venstrebacken, fortæller Thomas Thomasberg.



GROUPAMA ARENA (Tipsbladet): Det er hamrende varmt i Budapest, hvor temperaturen mandag aften er over 30 grader, men ellers er FC Midtjyllands tur til den ungarske hovedstad mandag gået godt.

Det fortæller Thomas Thomasberg på et pressemøde forud for kampen, hvor også Adam Buksa kunne bringe godt nyt og klarmelde sig til tirsdagens skæbnekamp mod Ferencvaros.

Men mens angriberens comeback selvsagt er godt nyt for Thomasberg og co., er der en anden plads, der stadig volder midtjyderne problemer.

– Holdet har det fint. Vi har mange tilgængelige spillere, men vi har stadig problemer på venstre back. Det så man også i sidste kamp, hvor en ny spiller (Christian Sørensen, red.) spillede, men han er ikke tilgængelig i denne kamp.

– Men vi vil stadig have spillere, der kan spille venstre back i morgen, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Kan du afsløre, hvem der skal spille den?

– Nej.

Selvom FC Midtjylland ikke kan bruge Christian Sørensen på venstre back i kvalifikationen og derved må bruge en anden mand på pladsen, kommer ændringerne i midtjydernes spillestil til at være minimale.  

– Vi har en klar spillestil, og vi vil prøve at spille sådan i morgen. Der er selvfølgelig en forskel, alt afhængig af hvilke spillere man sætter ind på de forskellige positioner, men jeg tror ikke, at de (Ferencvaros) vil blive overrasket. Der er selvfølgelig forskel på hjemme- og udebane, men vi vil prøve meget af det samme, og forhåbentlig vil det virke, siger Thomasberg og tilføjer om det faktum, at FC Midtjylland har en føring med fra første opgør:

– Jeg tror ikke, det vil betyde noget. De er bagud og skal angribe, men for mit vedkommende håber jeg, at vi kan have spillere derude, der ikke bare vil forsvare føringen. Forhåbentlig kan vi udnytte udgangspunktet, men mindsettet skal være, at vi går efter at vinde fodboldkampen. Så kan det være, at hvis vi har et brugbart resultat til sidst, kan vi udnytte det. Hvis vi er bagud med 0-1 til sidst, kaster vi nok ikke alle frem, men jeg håber, at vi kan have et positivt og offensivt mindset. 

FC Midtjylland og Ferencvaros brager sammen tirsdag aften klokken 20.00. Midtjyderne har en 2-0-føring fra første opgør. 



Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Peter Schmeichel taget på sengen

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Mareridt for FC Augsburg

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Mohamed Daramy vender tilbage

Dansk bomber med vildt mål i England

Bach Bak i svime over Uhre

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Gigantisk nedslagtning

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Arsenal ansætter dansk toptræner

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Går langt ned i løn

Andreas Christensen skriver snart under

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Rangers rundbarberer Dons igen

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’