Manchester City er for første gang i klubbens historie klar til finalen i Champions League.
Efter et langt tilløb lykkedes det tirsdag i kraft af en hjemmesejr på 2-0 over Paris Saint-Germain. Da City også havde vundet den første kamp på udebane, lød de samlede cifre på 4-1.
Den algeriske landsholdsanfører, Riyad Mahrez, blev den store semifinalehelt. Han scorede sejrsmålet til 2-1 i den første kamp, og tirsdag scorede han begge City-mål.
Op til kampen var det store spørgsmål, om PSG’s Kylian Mbappé var blevet sin skade fra lørdag kvit. Den fodrappe angriber var med i truppen, men blev aldrig sendt i aktion.
Et hårdt slag for PSG, der i stedet satsede på Mauro Icardi som spydspids i jagten på at score mindst to mål.
Haglbyger hærgede over Manchester op til kampen, og på den sneklædte bane kom franskmændene også bedst fra start.
City kom til at stå meget dybt i opgørets første del, men trods et godt tryk var PSG ikke for alvor farlig.
Det var City til gengæld i en perfekt omstilling efter ti minutter. Oleksandr Zinchenko førte bolden frem i venstre side, fandt på midten Kevin De Bruyne, hvis blokerede skud endte hos Riyad Mahrez, der scorede med et fladt spark.
Derefter blev PSG mere nærgående. Først headede Marquinhos på overliggeren, og kort efter sendte Angel Di Maria et langskud forbi et halvtomt mål efter et PSG-boldtab.
I den sidste halvdel af første halvleg fik City dog lukket bedre af, og tendensen fortsatte efter pausen, hvor City igen slog til efter en kontra. Phil Foden fandt Mahrez, der helt blank foran mål kunne øge til 2-0 efter godt en time.
Nu så det sort ud for PSG, og frustrationen fik frit løb hos Angel Di Maria, der stemplede Fernandinho i en hævnakt og blev udvist.
En mand i undertal var PSG på en umulig mission, og City var tættere på en cementering, da Phil Foden ramte stolpen.
City cruisede sejren hjem til stor jubel for manager Pep Guardiola, der senest var i Champions League-finalen i 2011, hvor han vandt trofæet med FC Barcelona.
Onsdag findes den anden finalist, når Chelsea på Stamford Bridge tager imod Real Madrid efter 1-1 i den første kamp i Spanien.
/ritzau/

TransferLIVE: Hillerød henter landsholdsspiller

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

FC København-handel er gået i hårdknude

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Transferdrama: Manchester United har 15 dage

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Afvist af United

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund

Skandale! I har givet op, DBU

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Hård AGF-afsked

Enighed – scorer kongeløn i Bayern München

Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt

‘Ukendt diamant’ til Real Madrid?

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Brentford-boss: Jeg er så glad på hans vegne

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

De viser Brøndby og FCM i Europa

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

Jagter tidligere Superliga-stjerne

Afsløring: Horsens i millionhandel

Transfernyt: OB henter tysk angriber

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

På vej væk fra Vejle – i forhandlinger

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente

Kold krig i ni måneder

Afviser millionbud fra Superliga-klub

– Det virker bare lidt mærkeligt

‘PC’ står klar med 112 millioner kroner

Voldsomt: Ajax smider dansker og 6 andre af holdet

Er han FCK’s Froholdt-afløser?

Kan koste Liverpool 611 mio. at købe ham tilbage

Transferkup: ‘Meget stærk transfer’

Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

Hvalfangere indtager Bergen

Afsløring: Louka Prip skifter til topklub

Tæt på FC København-exit

Lionel Messi ydmyget i gensyn med PSG

Midt i omstridt sag – Ajax-dansker tæt på skifte

Monstertransfer: ‘Vanvittigt beløb’

Agent kommenterer vild historie om Ajax-dansker

Meningitisramt stjerne er overraskende klar til EM

Legende bekymret for Xabi Alonsos planer

‘Victor Kristiansen kan ende i Sunderland’

Delaney spillede nøglerolle