Én sejr fra den store triumf: City er i CL-finalen

Riyad Mahrez scorede to mål, da Manchester City sendte Paris Saint-Germain ud af Champions League-semifinalen.



Manchester City er for første gang i klubbens historie klar til finalen i Champions League.

Efter et langt tilløb lykkedes det tirsdag i kraft af en hjemmesejr på 2-0 over Paris Saint-Germain. Da City også havde vundet den første kamp på udebane, lød de samlede cifre på 4-1.

Den algeriske landsholdsanfører, Riyad Mahrez, blev den store semifinalehelt. Han scorede sejrsmålet til 2-1 i den første kamp, og tirsdag scorede han begge City-mål.

Op til kampen var det store spørgsmål, om PSG’s Kylian Mbappé var blevet sin skade fra lørdag kvit. Den fodrappe angriber var med i truppen, men blev aldrig sendt i aktion.

Et hårdt slag for PSG, der i stedet satsede på Mauro Icardi som spydspids i jagten på at score mindst to mål.

Haglbyger hærgede over Manchester op til kampen, og på den sneklædte bane kom franskmændene også bedst fra start.

City kom til at stå meget dybt i opgørets første del, men trods et godt tryk var PSG ikke for alvor farlig.

Det var City til gengæld i en perfekt omstilling efter ti minutter. Oleksandr Zinchenko førte bolden frem i venstre side, fandt på midten Kevin De Bruyne, hvis blokerede skud endte hos Riyad Mahrez, der scorede med et fladt spark.

Derefter blev PSG mere nærgående. Først headede Marquinhos på overliggeren, og kort efter sendte Angel Di Maria et langskud forbi et halvtomt mål efter et PSG-boldtab.

I den sidste halvdel af første halvleg fik City dog lukket bedre af, og tendensen fortsatte efter pausen, hvor City igen slog til efter en kontra. Phil Foden fandt Mahrez, der helt blank foran mål kunne øge til 2-0 efter godt en time.

Nu så det sort ud for PSG, og frustrationen fik frit løb hos Angel Di Maria, der stemplede Fernandinho i en hævnakt og blev udvist.

En mand i undertal var PSG på en umulig mission, og City var tættere på en cementering, da Phil Foden ramte stolpen.

City cruisede sejren hjem til stor jubel for manager Pep Guardiola, der senest var i Champions League-finalen i 2011, hvor han vandt trofæet med FC Barcelona.

Onsdag findes den anden finalist, når Chelsea på Stamford Bridge tager imod Real Madrid efter 1-1 i den første kamp i Spanien.

/ritzau/



Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Steve Cooper varsler store ændringer

Lothar Matthaüs storroser dansker

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– De skal skille sig af med ham!

Voldsom Franculino-spådom

– Det er fuldkommen meningsløst

AaB-talent prøver sig af i Italien

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Kæmpe triumf for Frank

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Thomas Frank afviser at tale om det

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Nu drømmer de stort i AGF

Viktor Claesson bliver i FC København

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Spanske medier i ekstase

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Her sætter Vingegaard grænsen

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Klubboss i angreb på FCK

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996