Manchester City er for første gang i klubbens historie klar til finalen i Champions League.
Efter et langt tilløb lykkedes det tirsdag i kraft af en hjemmesejr på 2-0 over Paris Saint-Germain. Da City også havde vundet den første kamp på udebane, lød de samlede cifre på 4-1.
Den algeriske landsholdsanfører, Riyad Mahrez, blev den store semifinalehelt. Han scorede sejrsmålet til 2-1 i den første kamp, og tirsdag scorede han begge City-mål.
Op til kampen var det store spørgsmål, om PSG’s Kylian Mbappé var blevet sin skade fra lørdag kvit. Den fodrappe angriber var med i truppen, men blev aldrig sendt i aktion.
Et hårdt slag for PSG, der i stedet satsede på Mauro Icardi som spydspids i jagten på at score mindst to mål.
Haglbyger hærgede over Manchester op til kampen, og på den sneklædte bane kom franskmændene også bedst fra start.
City kom til at stå meget dybt i opgørets første del, men trods et godt tryk var PSG ikke for alvor farlig.
Det var City til gengæld i en perfekt omstilling efter ti minutter. Oleksandr Zinchenko førte bolden frem i venstre side, fandt på midten Kevin De Bruyne, hvis blokerede skud endte hos Riyad Mahrez, der scorede med et fladt spark.
Derefter blev PSG mere nærgående. Først headede Marquinhos på overliggeren, og kort efter sendte Angel Di Maria et langskud forbi et halvtomt mål efter et PSG-boldtab.
I den sidste halvdel af første halvleg fik City dog lukket bedre af, og tendensen fortsatte efter pausen, hvor City igen slog til efter en kontra. Phil Foden fandt Mahrez, der helt blank foran mål kunne øge til 2-0 efter godt en time.
Nu så det sort ud for PSG, og frustrationen fik frit løb hos Angel Di Maria, der stemplede Fernandinho i en hævnakt og blev udvist.
En mand i undertal var PSG på en umulig mission, og City var tættere på en cementering, da Phil Foden ramte stolpen.
City cruisede sejren hjem til stor jubel for manager Pep Guardiola, der senest var i Champions League-finalen i 2011, hvor han vandt trofæet med FC Barcelona.
Onsdag findes den anden finalist, når Chelsea på Stamford Bridge tager imod Real Madrid efter 1-1 i den første kamp i Spanien.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Gratis stjerne til Barcelona?
Næsten 900 anholdt efter PSG-fejring
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
NYHEDER
Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TOPNYHED
