Enorme summer: Så meget har FCK tjent på CL

FC København har scoret næsten en halv milliard på dette års Champions League-kampagne - og mere kan være på vej.



For anden gang i klubbens historie er FC København gået videre fra gruppespillet i Champions League, og mens spillerne kan juble over udsigten til to storkampe i turneringen i foråret, kan økonomiafdelingen i klubben også gnide sig i hænderne.

Sejren over Galatasaray og avancementet i turneringen sender nemlig flere millioner til FCK. Mange flere.

FC København havde allerede tjent et beløb i omegnen af 352 til 372 millioner kroner før tirsdagens afgørende kampe.

Og efter tirsdagens resultateter ryger der næsten 100 millioner kroner yderligere til “løverne”. Sejren over Galatasaray i sig selv giver 21 millioner kroner, mens avancementet til ottendedelsfinalerne giver 72 millioner kroner.

Og det stopper ikke nødvendigvis her.

FC København kan tjene et tocifret millionbeløb ekstra via markedspuljen og det samme via entre, merchandise og sponsor. Derudover vil en plads i kvartfinalen give hele 79 millioner kroner yderligere.

Det bliver dog svært at nå så langt, for der er lagt op til svær modstand for FCK i ottendedelsfinalen – se de potentielle modstandere her

– Derfor scorer FCK så meget

Uanset hvad er FC København sikret enormt mange millioner, og der er særligt et par ting, der har gjort beløbet så stort. Det fortæller Tipsbladets redaktør og kommentator Troels Bager Thøgersen.   

– Der er to ting, der virkelig giver jackpot for FCK. Det er sejrene og det at gå videre. Det svarer til flere års tv-indtægter for FCK i toppen af Superligaen.

– Og så er der det, der hedder ‘market pool’, som afspejler, hvor store medieindtægterne for Champions League er i et holds land og region.

– Der scorer FCK enormt meget på, at UEFA ser Norden som ét stort marked. Sverige, Norge og de andre har ingen hold i gruppespillet, så FCK løber med hele kagen og får nu endnu mere på grund af ottendedelsfinalen, siger Troels Bager Thøgersen. 

Og hvad skal pengene så bruges på? Ja, det må “løvernes” bestyrelse finde ud af, men noget tilfalder nok spillerne, og så er det heller ikke utænkeligt, at “PC” får lidt mere at rykke med på transfermarkedet 

– Spillerne får en pænt stor bonus, vi taler et betydeligt, tocifret millionbeløb. Og FCK tjener helt absurd på det her og får råd til et par ekstra million-køb i 2024 og 2025. De kan med god samvittighed købe en ekstra flaske champagne og hjemmerørt remoulade til fiskefileten, når der er julefrokost, siger Thøgersen.





INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Tjekkiet – Danmark

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Varme rygter: Han har været i FC København

Spår flere træner-ændringer i FC København



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

FC København tæt på ny assistenttræner

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Melder ud om Kasper Hjulmand

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Klar på chokskifte

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

Stor profil glad for Brøndby

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Vild stime før Danmark-brag

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

Tre Premier League-klubber jagter Simsir



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Han er også færdig i FC København

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Randers var tæt på – nu er han et monster

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Det skal blive bedre, Isaksen!

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

Dybt bekymret over VM i USA

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Cypern moser Moldova

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’