Enorme summer: Så meget har FCK tjent på CL

FC København har scoret næsten en halv milliard på dette års Champions League-kampagne - og mere kan være på vej.



For anden gang i klubbens historie er FC København gået videre fra gruppespillet i Champions League, og mens spillerne kan juble over udsigten til to storkampe i turneringen i foråret, kan økonomiafdelingen i klubben også gnide sig i hænderne.

Sejren over Galatasaray og avancementet i turneringen sender nemlig flere millioner til FCK. Mange flere.

FC København havde allerede tjent et beløb i omegnen af 352 til 372 millioner kroner før tirsdagens afgørende kampe.

Og efter tirsdagens resultateter ryger der næsten 100 millioner kroner yderligere til “løverne”. Sejren over Galatasaray i sig selv giver 21 millioner kroner, mens avancementet til ottendedelsfinalerne giver 72 millioner kroner.

Og det stopper ikke nødvendigvis her.

FC København kan tjene et tocifret millionbeløb ekstra via markedspuljen og det samme via entre, merchandise og sponsor. Derudover vil en plads i kvartfinalen give hele 79 millioner kroner yderligere.

Det bliver dog svært at nå så langt, for der er lagt op til svær modstand for FCK i ottendedelsfinalen – se de potentielle modstandere her

– Derfor scorer FCK så meget

Uanset hvad er FC København sikret enormt mange millioner, og der er særligt et par ting, der har gjort beløbet så stort. Det fortæller Tipsbladets redaktør og kommentator Troels Bager Thøgersen.   

– Der er to ting, der virkelig giver jackpot for FCK. Det er sejrene og det at gå videre. Det svarer til flere års tv-indtægter for FCK i toppen af Superligaen.

– Og så er der det, der hedder ‘market pool’, som afspejler, hvor store medieindtægterne for Champions League er i et holds land og region.

– Der scorer FCK enormt meget på, at UEFA ser Norden som ét stort marked. Sverige, Norge og de andre har ingen hold i gruppespillet, så FCK løber med hele kagen og får nu endnu mere på grund af ottendedelsfinalen, siger Troels Bager Thøgersen. 

Og hvad skal pengene så bruges på? Ja, det må “løvernes” bestyrelse finde ud af, men noget tilfalder nok spillerne, og så er det heller ikke utænkeligt, at “PC” får lidt mere at rykke med på transfermarkedet 

– Spillerne får en pænt stor bonus, vi taler et betydeligt, tocifret millionbeløb. Og FCK tjener helt absurd på det her og får råd til et par ekstra million-køb i 2024 og 2025. De kan med god samvittighed købe en ekstra flaske champagne og hjemmerørt remoulade til fiskefileten, når der er julefrokost, siger Thøgersen.





Kongerne af transfervinduet




LIVE

TransferLIVE: Villa spørger på tidl. FCM-profil

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Den værste i 18 år – de overvejer det

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris

Manchester United overvejer denne stjernetræner



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Dansk landsholdsspiller imponerer

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

Er det Narteys kongeløn i Lyon?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Verdensstjernes søn landet i København

Michael Carrick storhylder

‘Afgørende dage’

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Nyt tilbageslag for Hjulmand

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Bretonere bøllebanker normannere

Optur før FC København-brag

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

‘Det kommer aldrig til at ske’

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

Nærmer sig aftale

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest