For anden gang i klubbens historie er FC København gået videre fra gruppespillet i Champions League, og mens spillerne kan juble over udsigten til to storkampe i turneringen i foråret, kan økonomiafdelingen i klubben også gnide sig i hænderne.
Sejren over Galatasaray og avancementet i turneringen sender nemlig flere millioner til FCK. Mange flere.
FC København havde allerede tjent et beløb i omegnen af 352 til 372 millioner kroner før tirsdagens afgørende kampe.
Og efter tirsdagens resultateter ryger der næsten 100 millioner kroner yderligere til “løverne”. Sejren over Galatasaray i sig selv giver 21 millioner kroner, mens avancementet til ottendedelsfinalerne giver 72 millioner kroner.
Og det stopper ikke nødvendigvis her.
FC København kan tjene et tocifret millionbeløb ekstra via markedspuljen og det samme via entre, merchandise og sponsor. Derudover vil en plads i kvartfinalen give hele 79 millioner kroner yderligere.
Det bliver dog svært at nå så langt, for der er lagt op til svær modstand for FCK i ottendedelsfinalen – se de potentielle modstandere her.
– Derfor scorer FCK så meget
Uanset hvad er FC København sikret enormt mange millioner, og der er særligt et par ting, der har gjort beløbet så stort. Det fortæller Tipsbladets redaktør og kommentator Troels Bager Thøgersen.
– Der er to ting, der virkelig giver jackpot for FCK. Det er sejrene og det at gå videre. Det svarer til flere års tv-indtægter for FCK i toppen af Superligaen.
– Og så er der det, der hedder ‘market pool’, som afspejler, hvor store medieindtægterne for Champions League er i et holds land og region.
– Der scorer FCK enormt meget på, at UEFA ser Norden som ét stort marked. Sverige, Norge og de andre har ingen hold i gruppespillet, så FCK løber med hele kagen og får nu endnu mere på grund af ottendedelsfinalen, siger Troels Bager Thøgersen.
Og hvad skal pengene så bruges på? Ja, det må “løvernes” bestyrelse finde ud af, men noget tilfalder nok spillerne, og så er det heller ikke utænkeligt, at “PC” får lidt mere at rykke med på transfermarkedet
– Spillerne får en pænt stor bonus, vi taler et betydeligt, tocifret millionbeløb. Og FCK tjener helt absurd på det her og får råd til et par ekstra million-køb i 2024 og 2025. De kan med god samvittighed købe en ekstra flaske champagne og hjemmerørt remoulade til fiskefileten, når der er julefrokost, siger Thøgersen.
LIVE
LIVE: Oliver Christensen får kæmpe chance
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
Supercomputer spår FCM-nedtur
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TOPNYHED
Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
FCK hyrer Kristoffer Wichmann
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest
I forhandlinger med Nartey
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa League-brag
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM
Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
INTERVIEW
Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
Tullberg tror på overraskelsen
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
Store spillersalg sikrer AaB overskud
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
NYHEDER