Enorme summer: Så meget har FCK tjent på CL

FC København har scoret næsten en halv milliard på dette års Champions League-kampagne - og mere kan være på vej.



For anden gang i klubbens historie er FC København gået videre fra gruppespillet i Champions League, og mens spillerne kan juble over udsigten til to storkampe i turneringen i foråret, kan økonomiafdelingen i klubben også gnide sig i hænderne.

Sejren over Galatasaray og avancementet i turneringen sender nemlig flere millioner til FCK. Mange flere.

FC København havde allerede tjent et beløb i omegnen af 352 til 372 millioner kroner før tirsdagens afgørende kampe.

Og efter tirsdagens resultateter ryger der næsten 100 millioner kroner yderligere til “løverne”. Sejren over Galatasaray i sig selv giver 21 millioner kroner, mens avancementet til ottendedelsfinalerne giver 72 millioner kroner.

Og det stopper ikke nødvendigvis her.

FC København kan tjene et tocifret millionbeløb ekstra via markedspuljen og det samme via entre, merchandise og sponsor. Derudover vil en plads i kvartfinalen give hele 79 millioner kroner yderligere.

Det bliver dog svært at nå så langt, for der er lagt op til svær modstand for FCK i ottendedelsfinalen – se de potentielle modstandere her

– Derfor scorer FCK så meget

Uanset hvad er FC København sikret enormt mange millioner, og der er særligt et par ting, der har gjort beløbet så stort. Det fortæller Tipsbladets redaktør og kommentator Troels Bager Thøgersen.   

– Der er to ting, der virkelig giver jackpot for FCK. Det er sejrene og det at gå videre. Det svarer til flere års tv-indtægter for FCK i toppen af Superligaen.

– Og så er der det, der hedder ‘market pool’, som afspejler, hvor store medieindtægterne for Champions League er i et holds land og region.

– Der scorer FCK enormt meget på, at UEFA ser Norden som ét stort marked. Sverige, Norge og de andre har ingen hold i gruppespillet, så FCK løber med hele kagen og får nu endnu mere på grund af ottendedelsfinalen, siger Troels Bager Thøgersen. 

Og hvad skal pengene så bruges på? Ja, det må “løvernes” bestyrelse finde ud af, men noget tilfalder nok spillerne, og så er det heller ikke utænkeligt, at “PC” får lidt mere at rykke med på transfermarkedet 

– Spillerne får en pænt stor bonus, vi taler et betydeligt, tocifret millionbeløb. Og FCK tjener helt absurd på det her og får råd til et par ekstra million-køb i 2024 og 2025. De kan med god samvittighed købe en ekstra flaske champagne og hjemmerørt remoulade til fiskefileten, når der er julefrokost, siger Thøgersen.







Åge Hareide er alvorligt syg


Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Skotland dummer sig i Grækenland

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Højbjerg: ‘Det er en skandale’

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Bendtner med drømmemelding for Danmark

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

GOG buldrer forbi bundhold

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Ny kæmpeklub er interesseret

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Riemer giver Højlund-opdatering

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Chok i OB – siger op efter seks dage

Peter Christiansen har fundet afløseren

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse

Aflyser pressemøde i Parken

Haaland beordrede ekstra sejrsrunde

Her kan du se Danmark mod Belarus

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Storsejr til Spanien – meget tæt på VM

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!

Vanvittige Norge tæt på vild triumf

Målfattigt i Moldova

Dansk stjerne udgår med sygdom

Røgalarm udsætter kampstart i Parken

Belgien skuffer mod Kasakhstan

Advarer mod at undervurdere Belarus

Glimrende nyt om Chido Obi

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Hviderussere kan rejse sig i Parken