For anden gang i klubbens historie er FC København gået videre fra gruppespillet i Champions League, og mens spillerne kan juble over udsigten til to storkampe i turneringen i foråret, kan økonomiafdelingen i klubben også gnide sig i hænderne.
Sejren over Galatasaray og avancementet i turneringen sender nemlig flere millioner til FCK. Mange flere.
FC København havde allerede tjent et beløb i omegnen af 352 til 372 millioner kroner før tirsdagens afgørende kampe.
Og efter tirsdagens resultateter ryger der næsten 100 millioner kroner yderligere til “løverne”. Sejren over Galatasaray i sig selv giver 21 millioner kroner, mens avancementet til ottendedelsfinalerne giver 72 millioner kroner.
Og det stopper ikke nødvendigvis her.
FC København kan tjene et tocifret millionbeløb ekstra via markedspuljen og det samme via entre, merchandise og sponsor. Derudover vil en plads i kvartfinalen give hele 79 millioner kroner yderligere.
Det bliver dog svært at nå så langt, for der er lagt op til svær modstand for FCK i ottendedelsfinalen – se de potentielle modstandere her.
– Derfor scorer FCK så meget
Uanset hvad er FC København sikret enormt mange millioner, og der er særligt et par ting, der har gjort beløbet så stort. Det fortæller Tipsbladets redaktør og kommentator Troels Bager Thøgersen.
– Der er to ting, der virkelig giver jackpot for FCK. Det er sejrene og det at gå videre. Det svarer til flere års tv-indtægter for FCK i toppen af Superligaen.
– Og så er der det, der hedder ‘market pool’, som afspejler, hvor store medieindtægterne for Champions League er i et holds land og region.
– Der scorer FCK enormt meget på, at UEFA ser Norden som ét stort marked. Sverige, Norge og de andre har ingen hold i gruppespillet, så FCK løber med hele kagen og får nu endnu mere på grund af ottendedelsfinalen, siger Troels Bager Thøgersen.
Og hvad skal pengene så bruges på? Ja, det må “løvernes” bestyrelse finde ud af, men noget tilfalder nok spillerne, og så er det heller ikke utænkeligt, at “PC” får lidt mere at rykke med på transfermarkedet
– Spillerne får en pænt stor bonus, vi taler et betydeligt, tocifret millionbeløb. Og FCK tjener helt absurd på det her og får råd til et par ekstra million-køb i 2024 og 2025. De kan med god samvittighed købe en ekstra flaske champagne og hjemmerørt remoulade til fiskefileten, når der er julefrokost, siger Thøgersen.
DAGENS SPILFORSLAG
Sløvt Londonderby
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
TOPNYHED
Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp
OPTAKT
Randers FC – AGF
NYHEDER
Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’
TOPNYHED
Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr
TOPNYHED
Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
NYHEDER
Jesper Sørensen og co. taber til Messi
NYHEDER
Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
TOPNYHED
Danskerscoringerne væltede ind
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
NYHEDER
Drømmekamp for Roony Bardghji i drama
INTERVIEW
FC København-stjerne spiller kamp 23. december
NYHEDER
Ny Liverpool-nedtur
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’
HELT VILDT
FCM-duo sætter vanvittig rekord
OPTAKT
FC Nordsjælland – Silkeborg IF
INTERVIEW
Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
TOPNYHED
Vender tilbage til Randers – men skal væk igen
HELT VILDT
Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
Her er alle VM-puljerne
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
MEDIE
Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg
KOMMENTAR
Fortjent, Franculino – skift til denne klub!
INTERVIEW
Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer
NYHEDER
Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
NYHEDER
Dansk bomber i tårevædet afsked
NYHEDER
Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen
NYHEDER
‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’
MEDIE
Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
NYHEDER
Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Milano
TOPNYHED