For anden gang i klubbens historie er FC København gået videre fra gruppespillet i Champions League, og mens spillerne kan juble over udsigten til to storkampe i turneringen i foråret, kan økonomiafdelingen i klubben også gnide sig i hænderne.
Sejren over Galatasaray og avancementet i turneringen sender nemlig flere millioner til FCK. Mange flere.
FC København havde allerede tjent et beløb i omegnen af 352 til 372 millioner kroner før tirsdagens afgørende kampe.
Og efter tirsdagens resultateter ryger der næsten 100 millioner kroner yderligere til “løverne”. Sejren over Galatasaray i sig selv giver 21 millioner kroner, mens avancementet til ottendedelsfinalerne giver 72 millioner kroner.
Og det stopper ikke nødvendigvis her.
FC København kan tjene et tocifret millionbeløb ekstra via markedspuljen og det samme via entre, merchandise og sponsor. Derudover vil en plads i kvartfinalen give hele 79 millioner kroner yderligere.
Det bliver dog svært at nå så langt, for der er lagt op til svær modstand for FCK i ottendedelsfinalen – se de potentielle modstandere her.
– Derfor scorer FCK så meget
Uanset hvad er FC København sikret enormt mange millioner, og der er særligt et par ting, der har gjort beløbet så stort. Det fortæller Tipsbladets redaktør og kommentator Troels Bager Thøgersen.
– Der er to ting, der virkelig giver jackpot for FCK. Det er sejrene og det at gå videre. Det svarer til flere års tv-indtægter for FCK i toppen af Superligaen.
– Og så er der det, der hedder ‘market pool’, som afspejler, hvor store medieindtægterne for Champions League er i et holds land og region.
– Der scorer FCK enormt meget på, at UEFA ser Norden som ét stort marked. Sverige, Norge og de andre har ingen hold i gruppespillet, så FCK løber med hele kagen og får nu endnu mere på grund af ottendedelsfinalen, siger Troels Bager Thøgersen.
Og hvad skal pengene så bruges på? Ja, det må “løvernes” bestyrelse finde ud af, men noget tilfalder nok spillerne, og så er det heller ikke utænkeligt, at “PC” får lidt mere at rykke med på transfermarkedet
– Spillerne får en pænt stor bonus, vi taler et betydeligt, tocifret millionbeløb. Og FCK tjener helt absurd på det her og får råd til et par ekstra million-køb i 2024 og 2025. De kan med god samvittighed købe en ekstra flaske champagne og hjemmerørt remoulade til fiskefileten, når der er julefrokost, siger Thøgersen.
LIVE
LIVE: Brøndby-profil kørt på hospitalet
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED