Manchester (Tipsbladet): Om et døgn går det løs på Etihad Stadium, når Manchester City brager sammen med FC København i Champions League.
Hjemmeholdet har opgøret i sin hule hånd med en sejr på 3-1 fra klubbernes første møde i Parken for tre uger siden. Det ligner med andre ord en umulig mission for de danske mestre, der dog vil gøre alt, hvad de kan for at vise sig flot frem.
Ifølge Manchester Citys norske superstjerne har flere københavnere faktisk imponeret ham. Det kniber dog med at huske deres navne.
– Jeg kan godt lide deres målmand. Jeg kan dog ikke huske hans navn, men han er rigtig god med fødderne. Ham kan jeg særligt godt lide, men de har rigtig mange gode spillere, siger han til Tipsbladet og resten af de fremmødte medier under tirsdagens pressemøde:
– Du kan bare kigge på kampene, som de har haft mod Bayern og Manchester United – fantastisk. Kantspilleren er også god, selvom jeg ikke kan huske hans navn. Mine norske brødre Meling og Elyounoussi er der også. Men venstrekanten… Jeg kan ikke huske hans navn.
Tipsbladet, der har stillet spørgsmålet, må fortælle, at han hedder Elias Achouri.
– Ja, ham kan jeg godt lide. Så de to.
Målmanden hedder i øvrigt Kamil Grabara, hvis ellers Erling Haaland har tænkt sig at læse med. Hvis ikke, må han hjem og se lidt mere video på polakken, som han skal forsøge at få bolden forbi onsdag aften.
Men generelt er Erling Haaland imponeret af FC København, som behandler ham meget på samme måde som forsvarsspillerne i Premier League.
– Jeg synes, at alle fokuserer meget på mig. Så det er meget det samme. Der er ikke den store forskel. De (FCK, red.) er store og stærke og gode med bolden. Jeg kan gode lide deres måde at spille på.
Onsdag aften kommer FC København også til at have et ekstra øje på nordmanden, der har været brandvarm på det seneste. I weekenden kom han igen på tavlen efter at have scoret fem mod Luton i sidste uge.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
Hjulmand og co. taber stort skridt
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
Iran kommer med krav før VM
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE