Erling Haaland helt vild med to FCK-profiler

Erling Haaland har et godt øje til to af FC Københavns spillere, selvom han ikke aner, hvad de hedder.



Manchester (Tipsbladet): Om et døgn går det løs på Etihad Stadium, når Manchester City brager sammen med FC København i Champions League.

Hjemmeholdet har opgøret i sin hule hånd med en sejr på 3-1 fra klubbernes første møde i Parken for tre uger siden. Det ligner med andre ord en umulig mission for de danske mestre, der dog vil gøre alt, hvad de kan for at vise sig flot frem.

Ifølge Manchester Citys norske superstjerne har flere københavnere faktisk imponeret ham. Det kniber dog med at huske deres navne.

– Jeg kan godt lide deres målmand. Jeg kan dog ikke huske hans navn, men han er rigtig god med fødderne. Ham kan jeg særligt godt lide, men de har rigtig mange gode spillere, siger han til Tipsbladet og resten af de fremmødte medier under tirsdagens pressemøde:

– Du kan bare kigge på kampene, som de har haft mod Bayern og Manchester United – fantastisk. Kantspilleren er også god, selvom jeg ikke kan huske hans navn. Mine norske brødre Meling og Elyounoussi er der også. Men venstrekanten… Jeg kan ikke huske hans navn.

Tipsbladet, der har stillet spørgsmålet, må fortælle, at han hedder Elias Achouri.

– Ja, ham kan jeg godt lide. Så de to.

Målmanden hedder i øvrigt Kamil Grabara, hvis ellers Erling Haaland har tænkt sig at læse med. Hvis ikke, må han hjem og se lidt mere video på polakken, som han skal forsøge at få bolden forbi onsdag aften.

Men generelt er Erling Haaland imponeret af FC København, som behandler ham meget på samme måde som forsvarsspillerne i Premier League.

– Jeg synes, at alle fokuserer meget på mig. Så det er meget det samme. Der er ikke den store forskel. De (FCK, red.) er store og stærke og gode med bolden. Jeg kan gode lide deres måde at spille på.

Onsdag aften kommer FC København også til at have et ekstra øje på nordmanden, der har været brandvarm på det seneste. I weekenden kom han igen på tavlen efter at have scoret fem mod Luton i sidste uge.







LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Jacob Neestrup er enig med ny klub



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Fem bud på Brøndbys nye træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Forhandler med storklub

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

FC København kan få Jens Stage-millioner

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Her er FC Københavns vej i Europa



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’