Manchester (Tipsbladet): Om et døgn går det løs på Etihad Stadium, når Manchester City brager sammen med FC København i Champions League.
Hjemmeholdet har opgøret i sin hule hånd med en sejr på 3-1 fra klubbernes første møde i Parken for tre uger siden. Det ligner med andre ord en umulig mission for de danske mestre, der dog vil gøre alt, hvad de kan for at vise sig flot frem.
Ifølge Manchester Citys norske superstjerne har flere københavnere faktisk imponeret ham. Det kniber dog med at huske deres navne.
– Jeg kan godt lide deres målmand. Jeg kan dog ikke huske hans navn, men han er rigtig god med fødderne. Ham kan jeg særligt godt lide, men de har rigtig mange gode spillere, siger han til Tipsbladet og resten af de fremmødte medier under tirsdagens pressemøde:
– Du kan bare kigge på kampene, som de har haft mod Bayern og Manchester United – fantastisk. Kantspilleren er også god, selvom jeg ikke kan huske hans navn. Mine norske brødre Meling og Elyounoussi er der også. Men venstrekanten… Jeg kan ikke huske hans navn.
Tipsbladet, der har stillet spørgsmålet, må fortælle, at han hedder Elias Achouri.
– Ja, ham kan jeg godt lide. Så de to.
Målmanden hedder i øvrigt Kamil Grabara, hvis ellers Erling Haaland har tænkt sig at læse med. Hvis ikke, må han hjem og se lidt mere video på polakken, som han skal forsøge at få bolden forbi onsdag aften.
Men generelt er Erling Haaland imponeret af FC København, som behandler ham meget på samme måde som forsvarsspillerne i Premier League.
– Jeg synes, at alle fokuserer meget på mig. Så det er meget det samme. Der er ikke den store forskel. De (FCK, red.) er store og stærke og gode med bolden. Jeg kan gode lide deres måde at spille på.
Onsdag aften kommer FC København også til at have et ekstra øje på nordmanden, der har været brandvarm på det seneste. I weekenden kom han igen på tavlen efter at have scoret fem mod Luton i sidste uge.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
Lewandowski forlader FC Barcelona
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
Salah sender særlig besked
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
OPTAKT
Arsenal – Burnley
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Så er det officielt
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback