Et mysterium: Hvorfor spiller Lindstrøm ikke?

De italienske medier spekulerer i, hvorfor Jesper Lindstrøm ikke bliver brugt noget mere af Napoli-cheftræner Rudi Garcia.



I Danmark havde vi måske spået Jesper Lindstrøm en lidt større rolle i Napoli efter skiftet fra Frankfurt – selvom han er ny i truppen og lige skal vænne sig til de nye omgivelser.

Men noget tyder på, at cheftræner Rudi Garcia ikke har den store fidus til den tidligere Brøndby-profil. I de seneste to opgør mod henholdsvis Genoa og Braga har den danskeoffensivspiller siddet på bænken i samtlige 90 minutter.

Under onsdagens Champions League-opgør stod Lindstrøm klar til at komme på banen i det 87. minut, men lige før udskiftningen reducerede hjemmeholdet til 1-2, og Rudi Garcia ændrede planerne. Danskeren måtte finde sin plads på bænken igen.

Det blev beskrevet som en “hån mod Lindstrøm” af mediet Calcio Napoli 24.

Og i mange af de øvrige italienske medier forstår man ikke, hvorfor Lindstrøm ikke bliver brugt.

Arena Napoli kalder situationen med manglende spilletid til Lindstrøm for et “mysterium”. Ifølge mediet anser Garcia ikke den danske landsholdsspiller som egnet til at være kantspiller, men mere en offensiv midtbanespiller. Og da midtbanen hos Napoli er godt besat, har det været svært for den franske træner at finde plads til Lindstrøm.

“En beslutning, som ingen endnu har forstået”. Sådan beskriver Tutto Napoli kalder Garcias manglende indskiftning af Lindstrøm tidligere i opgøret mod Braga.

Napolis næste opgave er på udebane mod Bologna, og det bliver spændende at se, om Lindstrøm denne gang kommer på grønsværen.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Stopper efter VM-nedtur

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Storroser 18-årig FCK-spiller

Brasilien – Japan

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Sydafrika – Canada

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Meldes tæt på storklub

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC København jagter Romane Amane

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Markant ændring i Silkeborg

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp