Europæiske nederlag hagler ned på FCM: Nægter at ændre spillestilen

FCM har stadig noget at spille for trods europæisk exit, understreger FCM-træner Brian Priske.



FC Midtjylland måtte onsdag aften se drømmen om europæisk fodbold efter nytår fordufte.

Et nederlag på 1-3 til Ajax parkerer midtjyderne i bunden af Champions League-gruppen med langt til de tre andre hold, der kæmper om avancement til ottendedelsfinalerne.

Men det danske mesterhold har stadig nogle værdifulde lektioner i vente i de kommende to kampe, mener FCM-træner Brian Priske, som ikke har tænkt sig at ændre sin tilgang til kampene.

– Når vi skal hive noget erfaring ud til næste gang, vi står i gruppespillet – forhåbentlig allerede næste år – så er vi blevet klogere på, hvad der skal til. Spillerne er blevet klogere på, hvad der kræves af dem for at præstere i 90 minutter.

– Vores tilgang til de to sidste kampe bliver langt hen ad vejen at hive så meget erfaring ud af dem og prøve at levere nogle præstationer, som er sat sammen over 90 minutter.

– Vi vil selvfølgelig gøre alt, hvad vi kan for at hive nogle point hjem til Midtjylland og Danmark. Det må folk ikke være i tvivl om. Men vi er også nødt til at gøre det på den måde, som jeg og vi praktiserer det på i Midtjylland, siger cheftræneren på pressemødet efter kampen.

FC Midtjylland møder i næste uge Atalanta på udebane og runder gruppespillet af med en hjemmekamp mod Liverpool.

Anfører Erik Sviatchenko bliver ikke en del af slutspurten, da han onsdag fik rødt kort i slutminutterne. Det ærgrer FCM-målmand Jesper Hansen.

– Erik er vores kaptajn og har makkerparret med Alexander Scholz. Det er utroligt vigtigt i samarbejdet med mig dernede. Det er ærgerligt, at han er ude, og jeg tror også, at Erik er ærgerlig.

– Han er vigtig for os i duelspillet og defensiven, så selvfølgelig er det et tab. Men igen kan der komme en ny ind og få chancen på den scene her. Jeg har stor tiltro til, at den, som Brian smider ind på allerhøjeste niveau, kan levere en god præstation og vise sig frem. Det er om at se optimistisk på det, siger Jesper Hansen.

/Ritzau/





LIVE

LIVE: FC København præsenterer særlig trøje

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Offentliggøres i dag



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Leverkusen – Bayern

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Andreas Christensen afviser tilbud

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Den største genistreg i Superligaen?

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’