FC Midtjylland måtte onsdag aften se drømmen om europæisk fodbold efter nytår fordufte.
Et nederlag på 1-3 til Ajax parkerer midtjyderne i bunden af Champions League-gruppen med langt til de tre andre hold, der kæmper om avancement til ottendedelsfinalerne.
Men det danske mesterhold har stadig nogle værdifulde lektioner i vente i de kommende to kampe, mener FCM-træner Brian Priske, som ikke har tænkt sig at ændre sin tilgang til kampene.
– Når vi skal hive noget erfaring ud til næste gang, vi står i gruppespillet – forhåbentlig allerede næste år – så er vi blevet klogere på, hvad der skal til. Spillerne er blevet klogere på, hvad der kræves af dem for at præstere i 90 minutter.
– Vores tilgang til de to sidste kampe bliver langt hen ad vejen at hive så meget erfaring ud af dem og prøve at levere nogle præstationer, som er sat sammen over 90 minutter.
– Vi vil selvfølgelig gøre alt, hvad vi kan for at hive nogle point hjem til Midtjylland og Danmark. Det må folk ikke være i tvivl om. Men vi er også nødt til at gøre det på den måde, som jeg og vi praktiserer det på i Midtjylland, siger cheftræneren på pressemødet efter kampen.
FC Midtjylland møder i næste uge Atalanta på udebane og runder gruppespillet af med en hjemmekamp mod Liverpool.
Anfører Erik Sviatchenko bliver ikke en del af slutspurten, da han onsdag fik rødt kort i slutminutterne. Det ærgrer FCM-målmand Jesper Hansen.
– Erik er vores kaptajn og har makkerparret med Alexander Scholz. Det er utroligt vigtigt i samarbejdet med mig dernede. Det er ærgerligt, at han er ude, og jeg tror også, at Erik er ærgerlig.
– Han er vigtig for os i duelspillet og defensiven, så selvfølgelig er det et tab. Men igen kan der komme en ny ind og få chancen på den scene her. Jeg har stor tiltro til, at den, som Brian smider ind på allerhøjeste niveau, kan levere en god præstation og vise sig frem. Det er om at se optimistisk på det, siger Jesper Hansen.
/Ritzau/
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
OPTAKT
Aston Villa – Nottingham Forest
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
AGF køber dansk profil
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
OPTAKT
Bayern – PSG
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
OPTAKT
