Europæiske nederlag hagler ned på FCM: Nægter at ændre spillestilen

FCM har stadig noget at spille for trods europæisk exit, understreger FCM-træner Brian Priske.



FC Midtjylland måtte onsdag aften se drømmen om europæisk fodbold efter nytår fordufte.

Et nederlag på 1-3 til Ajax parkerer midtjyderne i bunden af Champions League-gruppen med langt til de tre andre hold, der kæmper om avancement til ottendedelsfinalerne.

Men det danske mesterhold har stadig nogle værdifulde lektioner i vente i de kommende to kampe, mener FCM-træner Brian Priske, som ikke har tænkt sig at ændre sin tilgang til kampene.

– Når vi skal hive noget erfaring ud til næste gang, vi står i gruppespillet – forhåbentlig allerede næste år – så er vi blevet klogere på, hvad der skal til. Spillerne er blevet klogere på, hvad der kræves af dem for at præstere i 90 minutter.

– Vores tilgang til de to sidste kampe bliver langt hen ad vejen at hive så meget erfaring ud af dem og prøve at levere nogle præstationer, som er sat sammen over 90 minutter.

– Vi vil selvfølgelig gøre alt, hvad vi kan for at hive nogle point hjem til Midtjylland og Danmark. Det må folk ikke være i tvivl om. Men vi er også nødt til at gøre det på den måde, som jeg og vi praktiserer det på i Midtjylland, siger cheftræneren på pressemødet efter kampen.

FC Midtjylland møder i næste uge Atalanta på udebane og runder gruppespillet af med en hjemmekamp mod Liverpool.

Anfører Erik Sviatchenko bliver ikke en del af slutspurten, da han onsdag fik rødt kort i slutminutterne. Det ærgrer FCM-målmand Jesper Hansen.

– Erik er vores kaptajn og har makkerparret med Alexander Scholz. Det er utroligt vigtigt i samarbejdet med mig dernede. Det er ærgerligt, at han er ude, og jeg tror også, at Erik er ærgerlig.

– Han er vigtig for os i duelspillet og defensiven, så selvfølgelig er det et tab. Men igen kan der komme en ny ind og få chancen på den scene her. Jeg har stor tiltro til, at den, som Brian smider ind på allerhøjeste niveau, kan levere en god præstation og vise sig frem. Det er om at se optimistisk på det, siger Jesper Hansen.

/Ritzau/





LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Officielt: FC København sælger stjerne

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Vejle dummer sig i premieren mod AB

‘Det vil være en stor ting i FCK’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Supercomputer: De vinder Superligaen

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Skyder Brøndby-transfer ned

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Køb, køb, køb!

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’