FC Midtjylland måtte onsdag aften se drømmen om europæisk fodbold efter nytår fordufte.
Et nederlag på 1-3 til Ajax parkerer midtjyderne i bunden af Champions League-gruppen med langt til de tre andre hold, der kæmper om avancement til ottendedelsfinalerne.
Men det danske mesterhold har stadig nogle værdifulde lektioner i vente i de kommende to kampe, mener FCM-træner Brian Priske, som ikke har tænkt sig at ændre sin tilgang til kampene.
– Når vi skal hive noget erfaring ud til næste gang, vi står i gruppespillet – forhåbentlig allerede næste år – så er vi blevet klogere på, hvad der skal til. Spillerne er blevet klogere på, hvad der kræves af dem for at præstere i 90 minutter.
– Vores tilgang til de to sidste kampe bliver langt hen ad vejen at hive så meget erfaring ud af dem og prøve at levere nogle præstationer, som er sat sammen over 90 minutter.
– Vi vil selvfølgelig gøre alt, hvad vi kan for at hive nogle point hjem til Midtjylland og Danmark. Det må folk ikke være i tvivl om. Men vi er også nødt til at gøre det på den måde, som jeg og vi praktiserer det på i Midtjylland, siger cheftræneren på pressemødet efter kampen.
FC Midtjylland møder i næste uge Atalanta på udebane og runder gruppespillet af med en hjemmekamp mod Liverpool.
Anfører Erik Sviatchenko bliver ikke en del af slutspurten, da han onsdag fik rødt kort i slutminutterne. Det ærgrer FCM-målmand Jesper Hansen.
– Erik er vores kaptajn og har makkerparret med Alexander Scholz. Det er utroligt vigtigt i samarbejdet med mig dernede. Det er ærgerligt, at han er ude, og jeg tror også, at Erik er ærgerlig.
– Han er vigtig for os i duelspillet og defensiven, så selvfølgelig er det et tab. Men igen kan der komme en ny ind og få chancen på den scene her. Jeg har stor tiltro til, at den, som Brian smider ind på allerhøjeste niveau, kan levere en god præstation og vise sig frem. Det er om at se optimistisk på det, siger Jesper Hansen.
/Ritzau/
LIVE
LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er hævntørst hos Brøndbys fans
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
NYHEDER
Sønderjyske er tilbage i medaljekampen
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
