Tipsbladet i Istanbul
FC Københavns spillere kommer onsdag til at spille i en decideret heksekeddel, når de åbner Champions League-gruppespillet med en udekamp mod Galatasaray.
Tyrkiske fans formår ofte at tænde op for stemningen, men vender man blikket væk fra grønsværen, så dukker de også nogle gange op hos modstandernes sociale medier.
Det er også tilfældet for FC København-stjernerne Rasmus Falk og Kamil Grabara, som godt kan mærke, at man onsdag møder et hold med en særdeles passioneret fanbase. Det er dog ikke kun negative kommentarer, som sendes i retning af FCK-spillerne. Det kunne Rasmus Falk fortælle Tipsbladet og den skrivende presse på Rams Park i Istanbul, hvor kampen skal spilles.
Her kan Falk melde om, at tonen er anderledes sammenlignet for lidt mere end et år siden, hvor FC København slog de dengang tyrkiske mestre Trapzonspor ud af Champions League-kvalifikationen.
– Jeg har fået lidt, men jeg har også fået nogle meget rare beskeder denne gang. Det undrede mig lidt. Der var lidt mere at snakke om ved middagsbordet i Trapzon, og det er ikke gået så vildt for sig som der, kan Rasmus Falk afsløre.
Det fik imidlertid journalisterne til at spærre ørerne op, for hvad står der så i de såkaldte rare beskeder?
– Jeg fik en, hvor der stod, at jeg skulle nyde det, og at jeg skulle gemme mine styrker til Bayern München. God kamp i morgen, griner han og fortsætter:
– Jeg smilede lidt, da jeg så den, lyder det fra en lidt udmattet Falk, som nøjedes med at se beskeden og ikke svare på den.
Fenerbahces fans er bedre
Også hans polske holdkammerat Kamil Grabara blev spurgt ind til, om han har hørt fra Galatasarays tilhængere som optakt til kampen. I modsætning til Rasmus Falk gider han dog ikke bruge tid på det, men han har heller ikke noget problem med det.
– Det vil jeg ikke engang overveje at se på. At støtte sit hold på den ene eller anden måde, uanset hvordan du gør det, så gør det. Jeg synes, det er romantisk.
Til gengæld kommer han med en sædvanlig Grabara-stikpille mod morgendagens modstandere.
– Måske har de første lige opdaget, at der er noget, der hedder sociale medier. Jeg har faktisk hørt, at Fenerbahces fans er bedre. Jeg har en polsk ven, som spiller der, som plejer at sige det, siger han med et typisk Grabara-smil.
Man kan forestille sig, at der bliver sendt en ekstra bemærkning afsted efter Grabara, hvis udtalelsen om ærkerivalen finder vej til det tyrkiske hjemmepublikum. Han glæder sig dog bare til at spille kampen, for han ved, at han har gjort noget rigtigt i sin karriere, når denne slags betydningsfulde kampe er en del af kalenderen.
LIVE
TransferLIVE: Stort Man City-salg på vej
TOPNYHED
Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
TRANSFER
‘Utroligt talent’ på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Brøndby vil holde på stjerne
AVIS
Club Brugge-spiller skifter til dansk klub
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
EKSKLUSIVT
Dansk klub i dialog med Mathias Jensen
Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
MEDIE
Afgørende detalje i stor FCK-transfer
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
INTERVIEW
Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’
NYHEDER
Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay
TOPNYHED
Mulig FC København-signing er søn af superstjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang
NYHEDER
Stærk FCK-trup – han må ikke spille
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’
MEDIE
Storklub forhandler om Oscar Højlund
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Brøndby har IKKE budt
TOPNYHED
FCK-emne smidt af holdet efter interview
EKSKLUSIVT
Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg
TOPNYHED
Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
HELT VILDT
Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
MEDIE
FC København byder på kantspiller
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
TIPSBLADET SPECIAL
Stjerne på vej: Her er han i særklasse
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere blitzer Nordlondon
INTERVIEW
‘Det er ret let at se’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet
TRANSFER
Brøndby opjusterer efter kæmpe salg
TRANSFER
Manchester City køber landsholdsspiller
NYHEDER
Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet
TRANSFER
AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen
TOPNYHED
Frank synes færdig: Er det hans afløser?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
MEDIE
Brøndby forhandler om stor transfer
AVIS
Dansker i ‘sensationel choktransfer’
EKSKLUSIVT