Tipsbladet i Istanbul
FC Københavns spillere kommer onsdag til at spille i en decideret heksekeddel, når de åbner Champions League-gruppespillet med en udekamp mod Galatasaray.
Tyrkiske fans formår ofte at tænde op for stemningen, men vender man blikket væk fra grønsværen, så dukker de også nogle gange op hos modstandernes sociale medier.
Det er også tilfældet for FC København-stjernerne Rasmus Falk og Kamil Grabara, som godt kan mærke, at man onsdag møder et hold med en særdeles passioneret fanbase. Det er dog ikke kun negative kommentarer, som sendes i retning af FCK-spillerne. Det kunne Rasmus Falk fortælle Tipsbladet og den skrivende presse på Rams Park i Istanbul, hvor kampen skal spilles.
Her kan Falk melde om, at tonen er anderledes sammenlignet for lidt mere end et år siden, hvor FC København slog de dengang tyrkiske mestre Trapzonspor ud af Champions League-kvalifikationen.
– Jeg har fået lidt, men jeg har også fået nogle meget rare beskeder denne gang. Det undrede mig lidt. Der var lidt mere at snakke om ved middagsbordet i Trapzon, og det er ikke gået så vildt for sig som der, kan Rasmus Falk afsløre.
Det fik imidlertid journalisterne til at spærre ørerne op, for hvad står der så i de såkaldte rare beskeder?
– Jeg fik en, hvor der stod, at jeg skulle nyde det, og at jeg skulle gemme mine styrker til Bayern München. God kamp i morgen, griner han og fortsætter:
– Jeg smilede lidt, da jeg så den, lyder det fra en lidt udmattet Falk, som nøjedes med at se beskeden og ikke svare på den.
Fenerbahces fans er bedre
Også hans polske holdkammerat Kamil Grabara blev spurgt ind til, om han har hørt fra Galatasarays tilhængere som optakt til kampen. I modsætning til Rasmus Falk gider han dog ikke bruge tid på det, men han har heller ikke noget problem med det.
– Det vil jeg ikke engang overveje at se på. At støtte sit hold på den ene eller anden måde, uanset hvordan du gør det, så gør det. Jeg synes, det er romantisk.
Til gengæld kommer han med en sædvanlig Grabara-stikpille mod morgendagens modstandere.
– Måske har de første lige opdaget, at der er noget, der hedder sociale medier. Jeg har faktisk hørt, at Fenerbahces fans er bedre. Jeg har en polsk ven, som spiller der, som plejer at sige det, siger han med et typisk Grabara-smil.
Man kan forestille sig, at der bliver sendt en ekstra bemærkning afsted efter Grabara, hvis udtalelsen om ærkerivalen finder vej til det tyrkiske hjemmepublikum. Han glæder sig dog bare til at spille kampen, for han ved, at han har gjort noget rigtigt i sin karriere, når denne slags betydningsfulde kampe er en del af kalenderen.
LIVE
LIVE: Vil med til VM
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
Så blev det officielt
Benhård Brian Riemer-melding
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!