Tipsbladet i Istanbul
FC Københavns spillere kommer onsdag til at spille i en decideret heksekeddel, når de åbner Champions League-gruppespillet med en udekamp mod Galatasaray.
Tyrkiske fans formår ofte at tænde op for stemningen, men vender man blikket væk fra grønsværen, så dukker de også nogle gange op hos modstandernes sociale medier.
Det er også tilfældet for FC København-stjernerne Rasmus Falk og Kamil Grabara, som godt kan mærke, at man onsdag møder et hold med en særdeles passioneret fanbase. Det er dog ikke kun negative kommentarer, som sendes i retning af FCK-spillerne. Det kunne Rasmus Falk fortælle Tipsbladet og den skrivende presse på Rams Park i Istanbul, hvor kampen skal spilles.
Her kan Falk melde om, at tonen er anderledes sammenlignet for lidt mere end et år siden, hvor FC København slog de dengang tyrkiske mestre Trapzonspor ud af Champions League-kvalifikationen.
– Jeg har fået lidt, men jeg har også fået nogle meget rare beskeder denne gang. Det undrede mig lidt. Der var lidt mere at snakke om ved middagsbordet i Trapzon, og det er ikke gået så vildt for sig som der, kan Rasmus Falk afsløre.
Det fik imidlertid journalisterne til at spærre ørerne op, for hvad står der så i de såkaldte rare beskeder?
– Jeg fik en, hvor der stod, at jeg skulle nyde det, og at jeg skulle gemme mine styrker til Bayern München. God kamp i morgen, griner han og fortsætter:
– Jeg smilede lidt, da jeg så den, lyder det fra en lidt udmattet Falk, som nøjedes med at se beskeden og ikke svare på den.
Fenerbahces fans er bedre
Også hans polske holdkammerat Kamil Grabara blev spurgt ind til, om han har hørt fra Galatasarays tilhængere som optakt til kampen. I modsætning til Rasmus Falk gider han dog ikke bruge tid på det, men han har heller ikke noget problem med det.
– Det vil jeg ikke engang overveje at se på. At støtte sit hold på den ene eller anden måde, uanset hvordan du gør det, så gør det. Jeg synes, det er romantisk.
Til gengæld kommer han med en sædvanlig Grabara-stikpille mod morgendagens modstandere.
– Måske har de første lige opdaget, at der er noget, der hedder sociale medier. Jeg har faktisk hørt, at Fenerbahces fans er bedre. Jeg har en polsk ven, som spiller der, som plejer at sige det, siger han med et typisk Grabara-smil.
Man kan forestille sig, at der bliver sendt en ekstra bemærkning afsted efter Grabara, hvis udtalelsen om ærkerivalen finder vej til det tyrkiske hjemmepublikum. Han glæder sig dog bare til at spille kampen, for han ved, at han har gjort noget rigtigt i sin karriere, når denne slags betydningsfulde kampe er en del af kalenderen.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
LIVE: Dansk toptalent dybt frustreret
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
‘Det er tæt på uforklarligt’
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
INTERVIEW
Voldsomt interview: Her er Neestrups svar
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
TOPNYHED
Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt
Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!
TOPNYHED
Fuld opbakning til Jacob Neestrup
Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det
FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
NYHEDER
‘Vi kiggede os selv i spejlet’
Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her
NYHEDER
FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’
DAGENS SPILFORSLAG
Boro deprimerer Blues
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
Superliga-træner enormt stolt