Falk deler håbefuld tyrkerbesked: Jeg smilede lidt

Det er ikke kun negative beskeder, som Rasmus Falk får i sin indbakke på sociale medier fra Galatasarays fans forud for onsdagens Champions League-åbner.



Tipsbladet i Istanbul

FC Københavns spillere kommer onsdag til at spille i en decideret heksekeddel, når de åbner Champions League-gruppespillet med en udekamp mod Galatasaray. 

Tyrkiske fans formår ofte at tænde op for stemningen, men vender man blikket væk fra grønsværen, så dukker de også nogle gange op hos modstandernes sociale medier.

Det er også tilfældet for FC København-stjernerne Rasmus Falk og Kamil Grabara, som godt kan mærke, at man onsdag møder et hold med en særdeles passioneret fanbase. Det er dog ikke kun negative kommentarer, som sendes i retning af FCK-spillerne. Det kunne Rasmus Falk fortælle Tipsbladet og den skrivende presse på Rams Park i Istanbul, hvor kampen skal spilles.

Her kan Falk melde om, at tonen er anderledes sammenlignet for lidt mere end et år siden, hvor FC København slog de dengang tyrkiske mestre Trapzonspor ud af Champions League-kvalifikationen.

– Jeg har fået lidt, men jeg har også fået nogle meget rare beskeder denne gang. Det undrede mig lidt. Der var lidt mere at snakke om ved middagsbordet i Trapzon, og det er ikke gået så vildt for sig som der, kan Rasmus Falk afsløre. 

Det fik imidlertid journalisterne til at spærre ørerne op, for hvad står der så i de såkaldte rare beskeder? 

– Jeg fik en, hvor der stod, at jeg skulle nyde det, og at jeg skulle gemme mine styrker til Bayern München. God kamp i morgen, griner han og fortsætter:

– Jeg smilede lidt, da jeg så den, lyder det fra en lidt udmattet Falk, som nøjedes med at se beskeden og ikke svare på den. 

Fenerbahces fans er bedre
Også hans polske holdkammerat Kamil Grabara blev spurgt ind til, om han har hørt fra Galatasarays tilhængere som optakt til kampen. I modsætning til Rasmus Falk gider han dog ikke bruge tid på det, men han har heller ikke noget problem med det.

– Det vil jeg ikke engang overveje at se på. At støtte sit hold på den ene eller anden måde, uanset hvordan du gør det, så gør det. Jeg synes, det er romantisk.

Til gengæld kommer han med en sædvanlig Grabara-stikpille mod morgendagens modstandere. 

– Måske har de første lige opdaget, at der er noget, der hedder sociale medier. Jeg har faktisk hørt, at Fenerbahces fans er bedre. Jeg har en polsk ven, som spiller der, som plejer at sige det, siger han med et typisk Grabara-smil.

Man kan forestille sig, at der bliver sendt en ekstra bemærkning afsted efter Grabara, hvis udtalelsen om ærkerivalen finder vej til det tyrkiske hjemmepublikum. Han glæder sig dog bare til at spille kampen, for han ved, at han har gjort noget rigtigt i sin karriere, når denne slags betydningsfulde kampe er en del af kalenderen.





Åbner for ny rolle i FC København




LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

To danske klubber jagter formstærk angriber

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Viaplay deler stor nyhed

Afsløring: Randers køber ny angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Klubber holder øje med AaB-profil

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Rekordtransfer?

Mere aktivitet på vej i FC København

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Hemmelig samtale med storklub

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Storklub jagter FCK-emne

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Steve Cooper vil have flere forstærkninger

Superliga-boss bekræfter stor interesse

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer