Falk før City-braget: Parken kan noget specielt

Det er noget specielt med de europæiske aftener i Parken, understreger Rasmus Falk.



PARKEN (Tipsbladet): Det er ikke nogen hemmelighed, at FC København har leveret ganske store resultater på hjemmebane i de europæiske kampe, og det er ofte sådan, at de som minimum tager point i de opgør.

Når det handler om netop fansenes rolle, så ser Rasmus Falk da også, at det er noget særligt ved de kampe. Det fortæller han om ved pressemødet mandag forud for opgøret mod City.

– Jeg tænker altid, at det er specielt i de her europæiske aftener i Parken. Det kan noget specielt hver gang. Så ved jeg godt, at der kan være lidt forskel på hvilken turnering, man er med i og alt, hvad der hører med til det, siger han og fortsætter:

– Men jeg er heller ikke i tvivl om, at i morgen bliver en fantastisk dag og en fantastisk følelse, lyder det fra Rasmus Falk.

Der har da også været nogle store oplevelser i denne sæson, hvor de danske mestre både vandt over Manchester United og Galatasaray, som var stærkt medvirkende til, at de gik videre fra gruppespillet.

Særligt kampen mod United husker cheftræner Jacob Neestrup rigtig godt, hvor tilskuerne var en stor hjælp.

– Vi fik en rigtig dårlig start mod Manchester United, men derfor var det en fantastisk kulisse, der bar os frem til et historisk resultat, så jeg tror, at det, at Parken kommer til at gynge i morgen, det kommer til at give helt sig selv fra start af, fortæller FCK-træneren.

Sejren over Manchester United kom efter, at FCK havde været bagud med 0-2, men man fik kæmpet sig tilbage og vandt 4-3 over det engelske storhold. Det kan ses i videoen øverst i artiklen.

Kampen mod City spilles tirsdag klokken 21 med returkamp 6. marts i Manchester.





LIVE

VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Sunderland jagter dansk guldfugl

Marcondes afviser tilbud, men…



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

I dialog med Steve Cooper

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jens Stage-skifte i fare

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr

Tyskland – Elfenbenskysten



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Tordner mod VM-træner

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Vigtigt nyt for ‘AC’

Enighed – dansk stortransfer tæt på

VM-profil med rørende brev til sin afdøde søster

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Dame N’Doye scorer nyt job

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Det største tilbageslag i min karriere’

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for