Falk før City-braget: Parken kan noget specielt

Det er noget specielt med de europæiske aftener i Parken, understreger Rasmus Falk.



PARKEN (Tipsbladet): Det er ikke nogen hemmelighed, at FC København har leveret ganske store resultater på hjemmebane i de europæiske kampe, og det er ofte sådan, at de som minimum tager point i de opgør.

Når det handler om netop fansenes rolle, så ser Rasmus Falk da også, at det er noget særligt ved de kampe. Det fortæller han om ved pressemødet mandag forud for opgøret mod City.

– Jeg tænker altid, at det er specielt i de her europæiske aftener i Parken. Det kan noget specielt hver gang. Så ved jeg godt, at der kan være lidt forskel på hvilken turnering, man er med i og alt, hvad der hører med til det, siger han og fortsætter:

– Men jeg er heller ikke i tvivl om, at i morgen bliver en fantastisk dag og en fantastisk følelse, lyder det fra Rasmus Falk.

Der har da også været nogle store oplevelser i denne sæson, hvor de danske mestre både vandt over Manchester United og Galatasaray, som var stærkt medvirkende til, at de gik videre fra gruppespillet.

Særligt kampen mod United husker cheftræner Jacob Neestrup rigtig godt, hvor tilskuerne var en stor hjælp.

– Vi fik en rigtig dårlig start mod Manchester United, men derfor var det en fantastisk kulisse, der bar os frem til et historisk resultat, så jeg tror, at det, at Parken kommer til at gynge i morgen, det kommer til at give helt sig selv fra start af, fortæller FCK-træneren.

Sejren over Manchester United kom efter, at FCK havde været bagud med 0-2, men man fik kæmpet sig tilbage og vandt 4-3 over det engelske storhold. Det kan ses i videoen øverst i artiklen.

Kampen mod City spilles tirsdag klokken 21 med returkamp 6. marts i Manchester.







Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: SIF må undvære profil

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Offentliggøres i dag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Leverkusen – Bayern

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Den største genistreg i Superligaen?

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller