PARKEN (Tipsbladet): Det er ikke nogen hemmelighed, at FC København har leveret ganske store resultater på hjemmebane i de europæiske kampe, og det er ofte sådan, at de som minimum tager point i de opgør.
Når det handler om netop fansenes rolle, så ser Rasmus Falk da også, at det er noget særligt ved de kampe. Det fortæller han om ved pressemødet mandag forud for opgøret mod City.
– Jeg tænker altid, at det er specielt i de her europæiske aftener i Parken. Det kan noget specielt hver gang. Så ved jeg godt, at der kan være lidt forskel på hvilken turnering, man er med i og alt, hvad der hører med til det, siger han og fortsætter:
– Men jeg er heller ikke i tvivl om, at i morgen bliver en fantastisk dag og en fantastisk følelse, lyder det fra Rasmus Falk.
Der har da også været nogle store oplevelser i denne sæson, hvor de danske mestre både vandt over Manchester United og Galatasaray, som var stærkt medvirkende til, at de gik videre fra gruppespillet.
Særligt kampen mod United husker cheftræner Jacob Neestrup rigtig godt, hvor tilskuerne var en stor hjælp.
– Vi fik en rigtig dårlig start mod Manchester United, men derfor var det en fantastisk kulisse, der bar os frem til et historisk resultat, så jeg tror, at det, at Parken kommer til at gynge i morgen, det kommer til at give helt sig selv fra start af, fortæller FCK-træneren.
Sejren over Manchester United kom efter, at FCK havde været bagud med 0-2, men man fik kæmpet sig tilbage og vandt 4-3 over det engelske storhold. Det kan ses i videoen øverst i artiklen.
Kampen mod City spilles tirsdag klokken 21 med returkamp 6. marts i Manchester.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Oddset styrtdykker
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
Ståle Solbakken overvejede at sige op
Bayern München laver vildt comeback
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
OPTAKT