PARKEN (Tipsbladet): Det er ikke nogen hemmelighed, at FC København har leveret ganske store resultater på hjemmebane i de europæiske kampe, og det er ofte sådan, at de som minimum tager point i de opgør.
Når det handler om netop fansenes rolle, så ser Rasmus Falk da også, at det er noget særligt ved de kampe. Det fortæller han om ved pressemødet mandag forud for opgøret mod City.
– Jeg tænker altid, at det er specielt i de her europæiske aftener i Parken. Det kan noget specielt hver gang. Så ved jeg godt, at der kan være lidt forskel på hvilken turnering, man er med i og alt, hvad der hører med til det, siger han og fortsætter:
– Men jeg er heller ikke i tvivl om, at i morgen bliver en fantastisk dag og en fantastisk følelse, lyder det fra Rasmus Falk.
Der har da også været nogle store oplevelser i denne sæson, hvor de danske mestre både vandt over Manchester United og Galatasaray, som var stærkt medvirkende til, at de gik videre fra gruppespillet.
Særligt kampen mod United husker cheftræner Jacob Neestrup rigtig godt, hvor tilskuerne var en stor hjælp.
– Vi fik en rigtig dårlig start mod Manchester United, men derfor var det en fantastisk kulisse, der bar os frem til et historisk resultat, så jeg tror, at det, at Parken kommer til at gynge i morgen, det kommer til at give helt sig selv fra start af, fortæller FCK-træneren.
Sejren over Manchester United kom efter, at FCK havde været bagud med 0-2, men man fik kæmpet sig tilbage og vandt 4-3 over det engelske storhold. Det kan ses i videoen øverst i artiklen.
Kampen mod City spilles tirsdag klokken 21 med returkamp 6. marts i Manchester.
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Offentliggøres i dag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Riemer reagerer på stor landsholdschok
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
Legende scorer landstrænerjob
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten