FC København måtte onsdag aften indse, at det kun blev ved lige ved og næsten mod Qarabag fra Aserbajdsjan i det sidste skridt af kvalifikationen til Champions League. Her blev det til en 2-1-sejr til københavnerne, men da FCK tabte 0-1 ude, så var Qarabags udebanemål i Parken altafgørende.
Som hjemmehold og bagud på forhånd var det dog et FC København-hold, der var spilstyrende i løbet af hele kampen, og der var da også nok af muligheder til at få scoret det sidste og afgørende mål, der ville give Champions League-billietten til FCK i stedet for Qarabag.
FC Københavns tålmodighed kom virkelig på en prøve i kampen, men det betalte sig i første halvleg, at de holdt hovedet koldt. Her skulle de nemlig frem til sidste minut før de fik scoret. Forinden havde Federico Santander fået et frispark omkring midten af banen. Det frispark blev sendt direkte ind i feltet til netop Santander, der headede bolden i en blød bue over Qarabag-målmanden og ind i mål.
I anden halvleg fortsatte FCK jagten mod endnu en scoring, men så kom chokket, da Agolli blev sendt nedad venstrekanten, hvorefter han slog et indlæg ind til Dino Ndlovu, der udplacerede Robin Olsen i København-målet.
Det fik FC København hurtigt svaret tilbage på efter et præcist indlæg fra Peter Ankersen til Pavlovic, som sendte FCK i front igen. Og nu kun manglede ét mål, som de havde en halv time til at score.
Med stigende pres kom FC København tættere og tættere på målet, hvor både Pavlovic og Benjamin Verbic havde muligheder for at score. De kom bare aldrig, og derfor kunne Qarabag-spillerne falde på knæ og juble i stor stil for deres arbejdssejr.
Mens Qarabag nu kommer i Champions Leagues gruppespil, så får FC København i stedet adgang til Europa Leagues ditto.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Transferbombe på vej
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
OPTAKT
Kroatien – Ghana
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Supercomputer: Her er VM-finalen
OPTAKT
Panama – England
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
