Da FC København den 10. januar startede træningen op på et frostkoldt Frederiksberg, var en af dagens mest iøjnefaldende nyheder de danske mestres ønske om en træningskamp mod et engelsk hold. Siden er godt og vel tre uger gået, og københavnerne har ikke præsenteret dén engelske træningsmodstander, som skulle klargøre holdet til de kommende Champions League-kampe mod Chelsea. Det rummer en enkel forklaring. Kampen bliver ikke til noget.
Læs også: Engelsk træningsmodstand til FCK
– Den kamp bliver der ikke noget af. Det kunne simpelthen ikke lade sig gøre. Vi har været hele vejen rundt, og vi har brugt meget tid og mange kræfter på at finde en matchning, men det lykkedes ikke i England, siger FC Københavns sportsdirektør, Carsten V. Jensen, til tipsbladet.dk.
“Løvernes” intention op mod Chelsea-opgørene var ellers at stable en kamp på benene mod et Premier League-mandskab, der allerede nu er slået ud af den engelske pokalturnering, FA Cup’en. Men den opgave var sværere end som så.
Læs også: Absalonsen ude af Chelsea-kampe
– Vi kunne have fået en kamp, men de klubber vi snakkede med ville ikke belaste deres bedste spillere. Derfor kunne vi ikke få en garanti for, at det var deres bedste hold, de ville stille med, og vi ville ikke risikere en modstander, der nedprioriterede kampen, forklarer Carsten V. Jensen.
Derfor bliver det ikke i denne omgang til en træningskamp mod et hold fra verdens måske bedste fodboldrække. Men alternativet er heller ikke dårligt. I stedet møder FCK det norske mesterhold Rosenborg, som københavnerne slog ud i sidste kvalifikationsrunde inden gruppespillet i Champions League.
– Det bliver Rosneborg, som skal skærpe os til Chelsea-kampene, slutter Carsten V. Jensen
Chelsea kommer til Parken om præcis 20 dage.
LIVE
TransferLIVE: Schalke henter tysk profil
Tuchel klarmelder stor profil
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
INTERVIEW
Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
VM-LIVE: Frankrig er ude – Spanien i ekstase
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
England – Argentina
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
INTERVIEW
‘Det er jeg træt af’
MEDIE