FC København misser Premier League-hold

FC København går glip af muligheden for en træningskamp mod et hold fra Premier League. I stedet veneter Rosenborg.



Da FC København den 10. januar startede træningen op på et frostkoldt Frederiksberg, var en af dagens mest iøjnefaldende nyheder de danske mestres ønske om en træningskamp mod et engelsk hold. Siden er godt og vel tre uger gået, og københavnerne har ikke præsenteret dén engelske træningsmodstander, som skulle klargøre holdet til de kommende Champions League-kampe mod Chelsea. Det rummer en enkel forklaring. Kampen bliver ikke til noget.

Læs også: Engelsk træningsmodstand til FCK

– Den kamp bliver der ikke noget af. Det kunne simpelthen ikke lade sig gøre. Vi har været hele vejen rundt, og vi har brugt meget tid og mange kræfter på at finde en matchning, men det lykkedes ikke i England, siger FC Københavns sportsdirektør, Carsten V. Jensen, til tipsbladet.dk.

“Løvernes” intention op mod Chelsea-opgørene var ellers at stable en kamp på benene mod et Premier League-mandskab, der allerede nu er slået ud af den engelske pokalturnering, FA Cup’en. Men den opgave var sværere end som så.

Læs også: Absalonsen ude af Chelsea-kampe

– Vi kunne have fået en kamp, men de klubber vi snakkede med ville ikke belaste deres bedste spillere. Derfor kunne vi ikke få en garanti for, at det var deres bedste hold, de ville stille med, og vi ville ikke risikere en modstander, der nedprioriterede kampen, forklarer Carsten V. Jensen.

Derfor bliver det ikke i denne omgang til en træningskamp mod et hold fra verdens måske bedste fodboldrække. Men alternativet er heller ikke dårligt. I stedet møder FCK det norske mesterhold Rosenborg, som københavnerne slog ud i sidste kvalifikationsrunde inden gruppespillet i Champions League.

– Det bliver Rosneborg, som skal skærpe os til Chelsea-kampene, slutter Carsten V. Jensen

Chelsea kommer til Parken om præcis 20 dage.





LIVE

LIVE: Sådan skal Zanka bruge den næste tid

Michael Carrick bliver i Manchester United

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Dommerekspert: Glem det, FCK!

FCK-træner roser Felix Beijmo

Kommer med frækt bud på dansk mester



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

FCK sigter stadig efter 15. juni

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Kæmpe røgslør af Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Manchester City bekræfter

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Bayern München lurer på choktransfer

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

AGF kan ende med millionregning, men…

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Giver transferopdatering

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!