FC København misser Premier League-hold

FC København går glip af muligheden for en træningskamp mod et hold fra Premier League. I stedet veneter Rosenborg.



Da FC København den 10. januar startede træningen op på et frostkoldt Frederiksberg, var en af dagens mest iøjnefaldende nyheder de danske mestres ønske om en træningskamp mod et engelsk hold. Siden er godt og vel tre uger gået, og københavnerne har ikke præsenteret dén engelske træningsmodstander, som skulle klargøre holdet til de kommende Champions League-kampe mod Chelsea. Det rummer en enkel forklaring. Kampen bliver ikke til noget.

Læs også: Engelsk træningsmodstand til FCK

– Den kamp bliver der ikke noget af. Det kunne simpelthen ikke lade sig gøre. Vi har været hele vejen rundt, og vi har brugt meget tid og mange kræfter på at finde en matchning, men det lykkedes ikke i England, siger FC Københavns sportsdirektør, Carsten V. Jensen, til tipsbladet.dk.

“Løvernes” intention op mod Chelsea-opgørene var ellers at stable en kamp på benene mod et Premier League-mandskab, der allerede nu er slået ud af den engelske pokalturnering, FA Cup’en. Men den opgave var sværere end som så.

Læs også: Absalonsen ude af Chelsea-kampe

– Vi kunne have fået en kamp, men de klubber vi snakkede med ville ikke belaste deres bedste spillere. Derfor kunne vi ikke få en garanti for, at det var deres bedste hold, de ville stille med, og vi ville ikke risikere en modstander, der nedprioriterede kampen, forklarer Carsten V. Jensen.

Derfor bliver det ikke i denne omgang til en træningskamp mod et hold fra verdens måske bedste fodboldrække. Men alternativet er heller ikke dårligt. I stedet møder FCK det norske mesterhold Rosenborg, som københavnerne slog ud i sidste kvalifikationsrunde inden gruppespillet i Champions League.

– Det bliver Rosneborg, som skal skærpe os til Chelsea-kampene, slutter Carsten V. Jensen

Chelsea kommer til Parken om præcis 20 dage.





LIVE

TransferLIVE: Afviser at hente Sviatchenko

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

FC København kan miste endnu en stjerne

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Udpeger VM’s tre bedste trænere

Afsløring: FC København sælger Achouri

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Tullberg bekræfter FCM-skifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Klar for FC København

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

‘Horsens var et helvede’

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Flere slagter dansker efter grim aktion

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’