FC København misser Premier League-hold

FC København går glip af muligheden for en træningskamp mod et hold fra Premier League. I stedet veneter Rosenborg.



Da FC København den 10. januar startede træningen op på et frostkoldt Frederiksberg, var en af dagens mest iøjnefaldende nyheder de danske mestres ønske om en træningskamp mod et engelsk hold. Siden er godt og vel tre uger gået, og københavnerne har ikke præsenteret dén engelske træningsmodstander, som skulle klargøre holdet til de kommende Champions League-kampe mod Chelsea. Det rummer en enkel forklaring. Kampen bliver ikke til noget.

Læs også: Engelsk træningsmodstand til FCK

– Den kamp bliver der ikke noget af. Det kunne simpelthen ikke lade sig gøre. Vi har været hele vejen rundt, og vi har brugt meget tid og mange kræfter på at finde en matchning, men det lykkedes ikke i England, siger FC Københavns sportsdirektør, Carsten V. Jensen, til tipsbladet.dk.

“Løvernes” intention op mod Chelsea-opgørene var ellers at stable en kamp på benene mod et Premier League-mandskab, der allerede nu er slået ud af den engelske pokalturnering, FA Cup’en. Men den opgave var sværere end som så.

Læs også: Absalonsen ude af Chelsea-kampe

– Vi kunne have fået en kamp, men de klubber vi snakkede med ville ikke belaste deres bedste spillere. Derfor kunne vi ikke få en garanti for, at det var deres bedste hold, de ville stille med, og vi ville ikke risikere en modstander, der nedprioriterede kampen, forklarer Carsten V. Jensen.

Derfor bliver det ikke i denne omgang til en træningskamp mod et hold fra verdens måske bedste fodboldrække. Men alternativet er heller ikke dårligt. I stedet møder FCK det norske mesterhold Rosenborg, som københavnerne slog ud i sidste kvalifikationsrunde inden gruppespillet i Champions League.

– Det bliver Rosneborg, som skal skærpe os til Chelsea-kampene, slutter Carsten V. Jensen

Chelsea kommer til Parken om præcis 20 dage.





VM-LIVE: Stjerne-angriber tilbage for Belgien




LIVE

TransferLIVE: Spurs-profil vil væk

Spanien udstiller famlende saudiarabere

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Jens Stage-skifte i fare

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Belgien – Iran

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Sender opfordring til Superliga-træner

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Argentina – Østrig

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

I dialog med Steve Cooper



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Norge – Senegal