Da FC København den 10. januar startede træningen op på et frostkoldt Frederiksberg, var en af dagens mest iøjnefaldende nyheder de danske mestres ønske om en træningskamp mod et engelsk hold. Siden er godt og vel tre uger gået, og københavnerne har ikke præsenteret dén engelske træningsmodstander, som skulle klargøre holdet til de kommende Champions League-kampe mod Chelsea. Det rummer en enkel forklaring. Kampen bliver ikke til noget.
Læs også: Engelsk træningsmodstand til FCK
– Den kamp bliver der ikke noget af. Det kunne simpelthen ikke lade sig gøre. Vi har været hele vejen rundt, og vi har brugt meget tid og mange kræfter på at finde en matchning, men det lykkedes ikke i England, siger FC Københavns sportsdirektør, Carsten V. Jensen, til tipsbladet.dk.
“Løvernes” intention op mod Chelsea-opgørene var ellers at stable en kamp på benene mod et Premier League-mandskab, der allerede nu er slået ud af den engelske pokalturnering, FA Cup’en. Men den opgave var sværere end som så.
Læs også: Absalonsen ude af Chelsea-kampe
– Vi kunne have fået en kamp, men de klubber vi snakkede med ville ikke belaste deres bedste spillere. Derfor kunne vi ikke få en garanti for, at det var deres bedste hold, de ville stille med, og vi ville ikke risikere en modstander, der nedprioriterede kampen, forklarer Carsten V. Jensen.
Derfor bliver det ikke i denne omgang til en træningskamp mod et hold fra verdens måske bedste fodboldrække. Men alternativet er heller ikke dårligt. I stedet møder FCK det norske mesterhold Rosenborg, som københavnerne slog ud i sidste kvalifikationsrunde inden gruppespillet i Champions League.
– Det bliver Rosneborg, som skal skærpe os til Chelsea-kampene, slutter Carsten V. Jensen
Chelsea kommer til Parken om præcis 20 dage.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TRANSFER
Kæmpebud på 16-årig
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
OPTAKT
Canada – Marokko
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
EKSKLUSIVT