For anden sæson i træk risikerer ottendedelsfinalen at blive endestationen for Juventus i Champions League, men et vitalt udebanemål skaber dog optimisme efter en skidt præstation i Europas fineste klubturnering.
De seneste ni sæsoners Serie A-vinder tabte onsdag første stik på udebane mod Porto med 1-2, men udgangspunktet før returkampen i Torino 9. marts havde været meget værre, hvis det ikke havde været for Federico Chiesas sene mål.
Dermed fik Juventus trods nederlaget mere ud af kampen end fortjent.
Juventus præsterede elendigt i første halvleg. Holdet skabte stort set intet fremadrettet og optrådte dertil meget sløset i forsvaret.
Det sidste kom til at koste på måltavlen allerede efter et minut. Upresset sendte Rodrigo Bentancur en hasarderet tilbagelægning til sin keeper, Wojciech Szczesny, og Portos Mehdi Taremi kunne smutte imellem og score til 1-0.
Minsandten om Juventus ikke var tæt på at gentage fadæsen senere, da Szczesny sendte bolden direkte ud til en Porto-spiller, men denne gang slap italienerne med skrækken.
Først kort før pausen var Adrien Rabiot tæt på med et saksespark blandt venner og fjender, men der blev efterfølgende dømt offside.
I frustration over Juventus’ indsats slog Cristiano Ronaldo ud med armene med en attitude, der sagde, “hvad sker der?”.
Det kunne han passende gøre igen bare 25 sekunder inde i anden halvleg. For igen snorksov forsvaret i indledningen.
Trods et overtal af Juventus-spillere fik Wilson Manafá plads til at spille Moussa Marega fri til 2-0-scoring lige foran mål.
Få minutter senere måtte Szczesny hive en stor redning frem for at afværge 0-3, og siden måtte han også fiste et saksesparksforsøg over tværribben.
Juventus’ muligheder var mere sporadiske, og oftest var Federico Chiesa den mest nærgående afslutter.
Derfor var det symptomatisk, at Chiesa blev manden, der sørgede for det vitale udebanemål ni minutter før tid. Adrien Rabiot sendte bolden til den bageste del af feltet, og Chiesa sparkede den ind modsat i målet til 1-2.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Tidligere FCK-ansat fyret
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
Klar transferbesked til Christian Eriksen
Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
EKSKLUSIVT
