FC Porto slår Juventus på to lynkasser

Porto var på vej mod 2-0-sejr i Champions League, men Federico Chiesa gav Juventus håb med udebanemål.



For anden sæson i træk risikerer ottendedelsfinalen at blive endestationen for Juventus i Champions League, men et vitalt udebanemål skaber dog optimisme efter en skidt præstation i Europas fineste klubturnering.

De seneste ni sæsoners Serie A-vinder tabte onsdag første stik på udebane mod Porto med 1-2, men udgangspunktet før returkampen i Torino 9. marts havde været meget værre, hvis det ikke havde været for Federico Chiesas sene mål.

Dermed fik Juventus trods nederlaget mere ud af kampen end fortjent.

Juventus præsterede elendigt i første halvleg. Holdet skabte stort set intet fremadrettet og optrådte dertil meget sløset i forsvaret.

Det sidste kom til at koste på måltavlen allerede efter et minut. Upresset sendte Rodrigo Bentancur en hasarderet tilbagelægning til sin keeper, Wojciech Szczesny, og Portos Mehdi Taremi kunne smutte imellem og score til 1-0.

Minsandten om Juventus ikke var tæt på at gentage fadæsen senere, da Szczesny sendte bolden direkte ud til en Porto-spiller, men denne gang slap italienerne med skrækken.

Først kort før pausen var Adrien Rabiot tæt på med et saksespark blandt venner og fjender, men der blev efterfølgende dømt offside.

I frustration over Juventus’ indsats slog Cristiano Ronaldo ud med armene med en attitude, der sagde, “hvad sker der?”.

Det kunne han passende gøre igen bare 25 sekunder inde i anden halvleg. For igen snorksov forsvaret i indledningen.

Trods et overtal af Juventus-spillere fik Wilson Manafá plads til at spille Moussa Marega fri til 2-0-scoring lige foran mål.

Få minutter senere måtte Szczesny hive en stor redning frem for at afværge 0-3, og siden måtte han også fiste et saksesparksforsøg over tværribben.

Juventus’ muligheder var mere sporadiske, og oftest var Federico Chiesa den mest nærgående afslutter.

Derfor var det symptomatisk, at Chiesa blev manden, der sørgede for det vitale udebanemål ni minutter før tid. Adrien Rabiot sendte bolden til den bageste del af feltet, og Chiesa sparkede den ind modsat i målet til 1-2.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Lønnen er et problem

FC Nordsjælland – Viborg FF

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Silkeborg IF – FC Fredericia

OB – Randers FC

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Nedtur for Højlund og Napoli

Fyrer landstræner to måneder før VM



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Her spiller Lasse Schöne i dag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Fik blackout på Brøndby Stadion

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

‘Så brænder hele København ned’

Det er aldrig sket før

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kan koste Brøndby flere millioner

Manchester United sætter Chelsea på plads

Chelsea – Manchester United

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Nu klager FC Barcelona igen

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

OB siger farvel til seks spillere

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Mål i begge ender i Farum

‘Det drømmer alle om’

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Fifa kritiserer transportpriser under

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Steve Cooper storroser stjerne

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske