FC Porto slår Juventus på to lynkasser

Porto var på vej mod 2-0-sejr i Champions League, men Federico Chiesa gav Juventus håb med udebanemål.



For anden sæson i træk risikerer ottendedelsfinalen at blive endestationen for Juventus i Champions League, men et vitalt udebanemål skaber dog optimisme efter en skidt præstation i Europas fineste klubturnering.

De seneste ni sæsoners Serie A-vinder tabte onsdag første stik på udebane mod Porto med 1-2, men udgangspunktet før returkampen i Torino 9. marts havde været meget værre, hvis det ikke havde været for Federico Chiesas sene mål.

Dermed fik Juventus trods nederlaget mere ud af kampen end fortjent.

Juventus præsterede elendigt i første halvleg. Holdet skabte stort set intet fremadrettet og optrådte dertil meget sløset i forsvaret.

Det sidste kom til at koste på måltavlen allerede efter et minut. Upresset sendte Rodrigo Bentancur en hasarderet tilbagelægning til sin keeper, Wojciech Szczesny, og Portos Mehdi Taremi kunne smutte imellem og score til 1-0.

Minsandten om Juventus ikke var tæt på at gentage fadæsen senere, da Szczesny sendte bolden direkte ud til en Porto-spiller, men denne gang slap italienerne med skrækken.

Først kort før pausen var Adrien Rabiot tæt på med et saksespark blandt venner og fjender, men der blev efterfølgende dømt offside.

I frustration over Juventus’ indsats slog Cristiano Ronaldo ud med armene med en attitude, der sagde, “hvad sker der?”.

Det kunne han passende gøre igen bare 25 sekunder inde i anden halvleg. For igen snorksov forsvaret i indledningen.

Trods et overtal af Juventus-spillere fik Wilson Manafá plads til at spille Moussa Marega fri til 2-0-scoring lige foran mål.

Få minutter senere måtte Szczesny hive en stor redning frem for at afværge 0-3, og siden måtte han også fiste et saksesparksforsøg over tværribben.

Juventus’ muligheder var mere sporadiske, og oftest var Federico Chiesa den mest nærgående afslutter.

Derfor var det symptomatisk, at Chiesa blev manden, der sørgede for det vitale udebanemål ni minutter før tid. Adrien Rabiot sendte bolden til den bageste del af feltet, og Chiesa sparkede den ind modsat i målet til 1-2.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Riemer skamroser Nørgaard

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Det skal blive bedre, Isaksen!



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Stor profil glad for Brøndby

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Ser I med, Brøndby?

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

– Det er et møghold!

Sendt hjem fra FC København-træning



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

‘Vil du være multimillionær?’

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Spion? ‘Han kan høre dig’

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Her begynder næste sæson i Superligaen

Dansk klub i salg – lægetjek booket

To spillere frasorteret af Brian Riemer

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Brøndby får stor bøde

‘Det er en gave for Danmark’

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Ungarn slagter slovenere

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

– Hele holdet er trygge ved ham

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job