FC Porto slår Juventus på to lynkasser

Porto var på vej mod 2-0-sejr i Champions League, men Federico Chiesa gav Juventus håb med udebanemål.



For anden sæson i træk risikerer ottendedelsfinalen at blive endestationen for Juventus i Champions League, men et vitalt udebanemål skaber dog optimisme efter en skidt præstation i Europas fineste klubturnering.

De seneste ni sæsoners Serie A-vinder tabte onsdag første stik på udebane mod Porto med 1-2, men udgangspunktet før returkampen i Torino 9. marts havde været meget værre, hvis det ikke havde været for Federico Chiesas sene mål.

Dermed fik Juventus trods nederlaget mere ud af kampen end fortjent.

Juventus præsterede elendigt i første halvleg. Holdet skabte stort set intet fremadrettet og optrådte dertil meget sløset i forsvaret.

Det sidste kom til at koste på måltavlen allerede efter et minut. Upresset sendte Rodrigo Bentancur en hasarderet tilbagelægning til sin keeper, Wojciech Szczesny, og Portos Mehdi Taremi kunne smutte imellem og score til 1-0.

Minsandten om Juventus ikke var tæt på at gentage fadæsen senere, da Szczesny sendte bolden direkte ud til en Porto-spiller, men denne gang slap italienerne med skrækken.

Først kort før pausen var Adrien Rabiot tæt på med et saksespark blandt venner og fjender, men der blev efterfølgende dømt offside.

I frustration over Juventus’ indsats slog Cristiano Ronaldo ud med armene med en attitude, der sagde, “hvad sker der?”.

Det kunne han passende gøre igen bare 25 sekunder inde i anden halvleg. For igen snorksov forsvaret i indledningen.

Trods et overtal af Juventus-spillere fik Wilson Manafá plads til at spille Moussa Marega fri til 2-0-scoring lige foran mål.

Få minutter senere måtte Szczesny hive en stor redning frem for at afværge 0-3, og siden måtte han også fiste et saksesparksforsøg over tværribben.

Juventus’ muligheder var mere sporadiske, og oftest var Federico Chiesa den mest nærgående afslutter.

Derfor var det symptomatisk, at Chiesa blev manden, der sørgede for det vitale udebanemål ni minutter før tid. Adrien Rabiot sendte bolden til den bageste del af feltet, og Chiesa sparkede den ind modsat i målet til 1-2.

/ritzau/





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

FC Nordsjælland – AGF

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Kæmpekøb retur til FC København?

Randers FC – FC Fredericia



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Arsenal skal til Danmark

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Så du det? Wass i helt vild aktion

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Bayern München er i pokalfinalen

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’