FC Porto slår Juventus på to lynkasser

Porto var på vej mod 2-0-sejr i Champions League, men Federico Chiesa gav Juventus håb med udebanemål.



For anden sæson i træk risikerer ottendedelsfinalen at blive endestationen for Juventus i Champions League, men et vitalt udebanemål skaber dog optimisme efter en skidt præstation i Europas fineste klubturnering.

De seneste ni sæsoners Serie A-vinder tabte onsdag første stik på udebane mod Porto med 1-2, men udgangspunktet før returkampen i Torino 9. marts havde været meget værre, hvis det ikke havde været for Federico Chiesas sene mål.

Dermed fik Juventus trods nederlaget mere ud af kampen end fortjent.

Juventus præsterede elendigt i første halvleg. Holdet skabte stort set intet fremadrettet og optrådte dertil meget sløset i forsvaret.

Det sidste kom til at koste på måltavlen allerede efter et minut. Upresset sendte Rodrigo Bentancur en hasarderet tilbagelægning til sin keeper, Wojciech Szczesny, og Portos Mehdi Taremi kunne smutte imellem og score til 1-0.

Minsandten om Juventus ikke var tæt på at gentage fadæsen senere, da Szczesny sendte bolden direkte ud til en Porto-spiller, men denne gang slap italienerne med skrækken.

Først kort før pausen var Adrien Rabiot tæt på med et saksespark blandt venner og fjender, men der blev efterfølgende dømt offside.

I frustration over Juventus’ indsats slog Cristiano Ronaldo ud med armene med en attitude, der sagde, “hvad sker der?”.

Det kunne han passende gøre igen bare 25 sekunder inde i anden halvleg. For igen snorksov forsvaret i indledningen.

Trods et overtal af Juventus-spillere fik Wilson Manafá plads til at spille Moussa Marega fri til 2-0-scoring lige foran mål.

Få minutter senere måtte Szczesny hive en stor redning frem for at afværge 0-3, og siden måtte han også fiste et saksesparksforsøg over tværribben.

Juventus’ muligheder var mere sporadiske, og oftest var Federico Chiesa den mest nærgående afslutter.

Derfor var det symptomatisk, at Chiesa blev manden, der sørgede for det vitale udebanemål ni minutter før tid. Adrien Rabiot sendte bolden til den bageste del af feltet, og Chiesa sparkede den ind modsat i målet til 1-2.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Højlund stjæler overskrifter

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Jakob Poulsen med dyster melding

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Smider stjerne til 900 mio. af holdet



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

FC Midtjylland – Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Store spørgsmålstegn inden FCK

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

FCK bød på landsholdsmålmand

‘Hvem fanden ringer man til?’

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Brøndby med opløftende nyt om profil

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

En historisk katastrofe for Danmark

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Mål i Madrid

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Ny melding om fremtiden

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?