For anden Champions League-kamp i træk i Parken måtte spillet afbrydes på grund af en baneløber.
Onsdagens opgør mellem FC København og Dortmund bød således på endnu en protest mod VM i Qatar, da en mand løb på banen iført en t-shirt med teksten 'Boycott Qatar'.
Baneløberen holdt i hånden en blodig bold, som et symbol på de mange migrantarbejdere, der er døde under stadionbyggerierne forud for VM-slutrunden i Qatar.
Tipsbladet har talt med manden med blodbolden, som hedder Andreas Engholm og er en del af organisationen Extinction Rebellion.
Hvorfor valgte du at afbryde kampen i går?
– Det er fordi, at jeg som fodboldfan og FCK-fan gerne vil vise, at jeg er imod, at danske spillere og det danske landshold deltager i Qatar. Vi boykotter Putin, når han laver ballade. Vi er kritiske overfor Kina, når de bryder menneskerettighederne. Og så når FIFA igennem massiv korruption sælger VM til Qatar, så skal vi alligevel være med. Det synes jeg er en skændsel, siger Andreas Engholm til Tipsbladet.
– Og jeg så da helst, at det var DBU, som stoppede det samarbejde og boykottede VM, så det ikke var op til de enkelte spillere, og op til de enkelte klubber, at skulle forholde sig til det. Det ville være det ansvarlige at gøre, synes jeg.
Ifølge Andreas Engholm hænger protesten også sammen med, at en VM-slutrunde i Qatar sender et forkert signal til de yngre generationer.
– Når jeg cykler en tur, ser jeg de her ungdomshold træne, og ved, at nogle af deres store forbilleder, og det landshold, de selv ønsker at spille for, skal spille på de blodsmurte boldbaner i Qatar. Dannebrog skal hejses dernede. Nationalsangen skal synges dernede. Her ser man unge mennesker, som er i spillet af helt andre grunde end penge og berømmelse. Der så jeg en person, der løb ind og lavede den der afbrydelse mod Manchester City. Og så tænkte jeg 'okay, det vil jeg godt støtte op om'.
Men hvis alle vælger at afbryde kampene, når de vil ud med et budskab, så går det vel ikke?
– Det ville nok være mærkeligt, hvis der var nogen, der løb ind og afbrød en fodboldkamp for at gøre opmærksom på, at de vil have højere normeringer i børnehaverne. Men lige nøjagtig her synes jeg, at det er helt okay. Hvordan skal man ellers gøre det? Der er selvfølgelig rigtig mange andre måder, man kan gøre det på. Der er folk, der skriver artikler og oplyser om sagen, og det er virkelig godt, men jeg vælger bare som fodboldfan og FCK-fan at gøre det på den tydeligste måde, siger Andreas Engholm.
– Jeg håber da, at det kan være en begivenhed, som kan skabe noget debat om det her. Det fedeste, der kunne ske for mig, som reaktion på det her, det er da, hvis FCK-fans, FC Midtjylland-fans og Brøndby-fans gik sammen ud og sagde 'hey, vi er en gruppe, som godt vil lægge navn, ansigt og underskrift til, at vi synes, at DBU skal boykotte deres samarbejde' (med FIFA, red.). Så man kan se, hvor mange det er, der synes, at det er en vanvittigt dårlig idé.
Du brød loven, men du mener så, at målet helliger midlet i det her tilfælde?
– Ja. Det gør jeg. Ved du hvad, når tusindvis af mennesker er døde, og når der er milliarder af kroner, der cirkulerer rundt i det her system, hvor der er massiv korruption… at jeg så afbryder i to minutter for at sætte fokus på det. Jeg kan godt forstå, hvis man bliver irriteret over det. Men hvis man ikke kan se meningen i det, så… og husk lige på, hvornår jeg løb ind, det var ikke lige før, at frisparket skulle tages. Det var efter, siger Andreas Engholm.
Hvad har det her fået af konsekvenser for dig?
– Jeg blev taget med til Bellahøj politistation i et par timer, hvor de lige skulle efterforske. Først troede de, at jeg ikke havde købt billet til kampen, men det havde jeg. Så det endte med en sigtelse for husfredskrænkelse ved at gå ind på banen, siger Andreas Engholm.
– Det vælger jeg så ikke at udtale mig om eller anerkende, sådan at den bliver taget i retten. Jeg anerkender ikke sigtelsen. Der kommer en bøde i e-boksen, som jeg nægter at betale, og så kommer den i retten. Og det vil bare kunne være med til at give noget mere opmærksomhed på korruption i FIFA. Der kommer til at gå lang tid, før den sag kommer for retten. Men korruption i FIFA vil nok stadigvæk være relevant på det tidspunkt.
Andreas Engholm påpeger afslutningsvist, at det selvfølgelig bliver svært for ham at boykotte VM i Qatar, men at der ikke er nogen vej udenom for ham, selvom han er stor fodboldfan.
Fotos: Jan Christensen/Getty Images.

TransferLIVE: Nu handler det KUN om Harder

Intet ved Philip Billing skiller sig ud

Philip Billing tæt på Superligaen – her er prisen

Randers FC har modtaget bud på stor profil

Så fik han hul på bylden

Er det Christian Eriksens næste klub?

Afsløring: FC København henter Geovanni Vianney

På vej til FCK? Han var altdominerende

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Nu er der nyt om Eriksens fremtid

FC Midtjylland bekræfter interesse i dansk stjerne

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

LIVE: Brøndby tabte til Sønderjyske

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Højbjerg reagerer på skandale

Afsløring: FC Midtjylland accepterer kæmpe bud

Neestrup forklarer: Derfor er Onugkha tilbage

Tonni Adamsen holder dør på klem for transfer

Blæst bagover af Thomas Frank

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

I chok: ‘Han bliver en af de bedste nogensinde’

Wow – det skal du gøre noget oftere, Osorio!

Vildt skifte? Han er fantastisk, siger Schmeichel

FC København har taget kontakt

Transfer tæt på: Her er Højlunds løn

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

Brandvarmt Brøndby-emne sat til salg

Agent til møde med kæmpeklub

Vilde Roony matchvinder med panenka

Afsløring: Felix Beijmo afviser hollandsk klub

Åben for at forlænge med FC København

Nådesløse karakterer: ‘Hvad fanden foregår der?’

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

FC Fredericias drømmestart fortsætter

Afsløring: Bombe – byder DK-rekord på Franculino

Brøndby må undvære skadet profil

AGF – Vejle Boldklub

Zorniger: ‘Ren overlevelse – vi var døde!’

Fransk topboss: ‘Vi har ikke nogen aftale med FCK’

Drama – chokfyring i Premier League?

Har fået gigantbud: Nu reagerer FC Midtjylland

FCK lurer: Så dyr er Philip Billing

Afslører millionløn og særlig aftale

Offensive profiler stråler i FCM-sejr

Klar besked til Riemer: Stjerne skal ikke udtages

FCM er uden stjerne mod Silkeborg

Hjulpet af superstjerne: ‘Det vil aldrig ske igen’

Flere klubber lurer: Er det Dolbergs sidste kamp?

Theo Sander: ‘Drømmer om god fremtid i OB’

Flick: Sejr efter besværlig kamp kan løfte os

Kongeklubben viser klassen

FC Midtjylland – Silkeborg IF

Viktor Gyökeres åbner målkontoen i Arsenal

FC København og OB deler i Parken

Kuldegysninger! Det var en vild oplevelse, FCK