FC København var på vej mod et stort resultat, da Bayern München ved stillingen 1-1 sendte Thomas Müller i aktion fra bænken.
Den tyske angrebslegende var få minutter efter sin indskiftning lidt mere snu end alle andre, og så kunne han servere bolden til en anden indskifter Mathys Tel, der sendte bolden i kassen til slutresultatet 1-2.
Den gjorde ondt på FC København, der leverede en mandefolkeindsats gennem alle 90 minutter. Det gjorde også indtryk på Thomas Müller.
– Vi er i en Champions League-kamp. Vi er i København. De tabte ikke en eneste kamp her sidste år og havde endda Manchester City i gruppen. De ved, hvad de laver, og de gjorde livet surt for os, siger angriberen til Amazons mikrofoner.
Kaptajn Joshua Kimmich, der spillede alle 90 minutter, anerkender også, at Bayern München havde det svært mod FC København.
– Det var en ekstremt udfordrende kamp. Den krævede tålmodighed – særligt i første halvleg. Vi spillede meget rundt om dem, havde et par muligheder og kontrollerede kampen. I anden halvleg var det vigtigt, at vi bevarede tålmodigheden. Efter første halvleg havde vi nemlig følelsen af, at vi skulle gøre noget mere. Og omvendt har vi set, at hvis vi laver en eller to fejl, så ringer alarmklokkerne.
Til allersidst var der faktisk også rød alarm i den tyske defensiv, men den afværgede Sven Ulreich med det yderste af fingerspidserne. Han mener dog, at omstændighederne mere end FCK's præstation gjorde, at man havde det svært.
– Vi vidste godt, hvad der ventede os her. Stedet var ikke i den bedste stand. Det var derfor, at vi havde problemer. Vi skabte problemer for os selv. I sidste ende viste vi moral igen og vandt kampen efter en hård kamp, siger målmanden.
Thomas Tuchel havde allerede inden kampen adresseret Parkens græstæppe, men det ville han ikke bruge som undskyldning. Også han var imponeret over FC København.
– Det var virkelig svært. De forsvarede smalt og var kompakte, og det var svært at åbne op. Vi havde nogle enkelte gode muligheder, og vi kontrollerede kampen i lange perioder, mens vi ikke tillod noget den anden vej, siger den tyske træner til Amazon.
Sejren betyder, at Bayern München topper puljen med maksimum point. Galatasaray følger efter med fire point, de de besejrede Manchester United tirsdag. FC København har et enkelt point på tredjepladsen, mens Rasmus Højlund og co. skraber bunden med nul point.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
AVIS
Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
EKSKLUSIVT