FCK gør indtryk på Bayern München-stjerner

Thomas Müller har stor respekt for FC København efter klubbernes møde tirsdag aften.



FC København var på vej mod et stort resultat, da Bayern München ved stillingen 1-1 sendte Thomas Müller i aktion fra bænken.

Den tyske angrebslegende var få minutter efter sin indskiftning lidt mere snu end alle andre, og så kunne han servere bolden til en anden indskifter Mathys Tel, der sendte bolden i kassen til slutresultatet 1-2.

Den gjorde ondt på FC København, der leverede en mandefolkeindsats gennem alle 90 minutter. Det gjorde også indtryk på Thomas Müller.

– Vi er i en Champions League-kamp. Vi er i København. De tabte ikke en eneste kamp her sidste år og havde endda Manchester City i gruppen. De ved, hvad de laver, og de gjorde livet surt for os, siger angriberen til Amazons mikrofoner.

Kaptajn Joshua Kimmich, der spillede alle 90 minutter, anerkender også, at Bayern München havde det svært mod FC København.

– Det var en ekstremt udfordrende kamp. Den krævede tålmodighed – særligt i første halvleg. Vi spillede meget rundt om dem, havde et par muligheder og kontrollerede kampen. I anden halvleg var det vigtigt, at vi bevarede tålmodigheden. Efter første halvleg havde vi nemlig følelsen af, at vi skulle gøre noget mere. Og omvendt har vi set, at hvis vi laver en eller to fejl, så ringer alarmklokkerne.

Til allersidst var der faktisk også rød alarm i den tyske defensiv, men den afværgede Sven Ulreich med det yderste af fingerspidserne. Han mener dog, at omstændighederne mere end FCK's præstation gjorde, at man havde det svært.

– Vi vidste godt, hvad der ventede os her. Stedet var ikke i den bedste stand. Det var derfor, at vi havde problemer. Vi skabte problemer for os selv. I sidste ende viste vi moral igen og vandt kampen efter en hård kamp, siger målmanden.

Thomas Tuchel havde allerede inden kampen adresseret Parkens græstæppe, men det ville han ikke bruge som undskyldning. Også han var imponeret over FC København.

– Det var virkelig svært. De forsvarede smalt og var kompakte, og det var svært at åbne op. Vi havde nogle enkelte gode muligheder, og vi kontrollerede kampen i lange perioder, mens vi ikke tillod noget den anden vej, siger den tyske træner til Amazon.

Sejren betyder, at Bayern München topper puljen med maksimum point. Galatasaray følger efter med fire point, de de besejrede Manchester United tirsdag. FC København har et enkelt point på tredjepladsen, mens Rasmus Højlund og co. skraber bunden med nul point.





LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Her kan du se AGF mod Brøndby IF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Arsenal jagter Spurs-stjerne

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Supercomputer: De vinder Superligaen

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Officielt: FC København sælger stjerne

FC København – Lyngby BK