FCK gør indtryk på Bayern München-stjerner

Thomas Müller har stor respekt for FC København efter klubbernes møde tirsdag aften.



FC København var på vej mod et stort resultat, da Bayern München ved stillingen 1-1 sendte Thomas Müller i aktion fra bænken.

Den tyske angrebslegende var få minutter efter sin indskiftning lidt mere snu end alle andre, og så kunne han servere bolden til en anden indskifter Mathys Tel, der sendte bolden i kassen til slutresultatet 1-2.

Den gjorde ondt på FC København, der leverede en mandefolkeindsats gennem alle 90 minutter. Det gjorde også indtryk på Thomas Müller.

– Vi er i en Champions League-kamp. Vi er i København. De tabte ikke en eneste kamp her sidste år og havde endda Manchester City i gruppen. De ved, hvad de laver, og de gjorde livet surt for os, siger angriberen til Amazons mikrofoner.

Kaptajn Joshua Kimmich, der spillede alle 90 minutter, anerkender også, at Bayern München havde det svært mod FC København.

– Det var en ekstremt udfordrende kamp. Den krævede tålmodighed – særligt i første halvleg. Vi spillede meget rundt om dem, havde et par muligheder og kontrollerede kampen. I anden halvleg var det vigtigt, at vi bevarede tålmodigheden. Efter første halvleg havde vi nemlig følelsen af, at vi skulle gøre noget mere. Og omvendt har vi set, at hvis vi laver en eller to fejl, så ringer alarmklokkerne.

Til allersidst var der faktisk også rød alarm i den tyske defensiv, men den afværgede Sven Ulreich med det yderste af fingerspidserne. Han mener dog, at omstændighederne mere end FCK's præstation gjorde, at man havde det svært.

– Vi vidste godt, hvad der ventede os her. Stedet var ikke i den bedste stand. Det var derfor, at vi havde problemer. Vi skabte problemer for os selv. I sidste ende viste vi moral igen og vandt kampen efter en hård kamp, siger målmanden.

Thomas Tuchel havde allerede inden kampen adresseret Parkens græstæppe, men det ville han ikke bruge som undskyldning. Også han var imponeret over FC København.

– Det var virkelig svært. De forsvarede smalt og var kompakte, og det var svært at åbne op. Vi havde nogle enkelte gode muligheder, og vi kontrollerede kampen i lange perioder, mens vi ikke tillod noget den anden vej, siger den tyske træner til Amazon.

Sejren betyder, at Bayern München topper puljen med maksimum point. Galatasaray følger efter med fire point, de de besejrede Manchester United tirsdag. FC København har et enkelt point på tredjepladsen, mens Rasmus Højlund og co. skraber bunden med nul point.





LIVE

TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Han vender hjem til FC København

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

De er færdige i 1. division

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Arne Slot fyret af Liverpool

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Kan sikre millioner til AGF

Mæhle kan hentes for spotpris

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Forlader AGF – her er hans nye klub

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’