FC København var på vej mod et stort resultat, da Bayern München ved stillingen 1-1 sendte Thomas Müller i aktion fra bænken.
Den tyske angrebslegende var få minutter efter sin indskiftning lidt mere snu end alle andre, og så kunne han servere bolden til en anden indskifter Mathys Tel, der sendte bolden i kassen til slutresultatet 1-2.
Den gjorde ondt på FC København, der leverede en mandefolkeindsats gennem alle 90 minutter. Det gjorde også indtryk på Thomas Müller.
– Vi er i en Champions League-kamp. Vi er i København. De tabte ikke en eneste kamp her sidste år og havde endda Manchester City i gruppen. De ved, hvad de laver, og de gjorde livet surt for os, siger angriberen til Amazons mikrofoner.
Kaptajn Joshua Kimmich, der spillede alle 90 minutter, anerkender også, at Bayern München havde det svært mod FC København.
– Det var en ekstremt udfordrende kamp. Den krævede tålmodighed – særligt i første halvleg. Vi spillede meget rundt om dem, havde et par muligheder og kontrollerede kampen. I anden halvleg var det vigtigt, at vi bevarede tålmodigheden. Efter første halvleg havde vi nemlig følelsen af, at vi skulle gøre noget mere. Og omvendt har vi set, at hvis vi laver en eller to fejl, så ringer alarmklokkerne.
Til allersidst var der faktisk også rød alarm i den tyske defensiv, men den afværgede Sven Ulreich med det yderste af fingerspidserne. Han mener dog, at omstændighederne mere end FCK's præstation gjorde, at man havde det svært.
– Vi vidste godt, hvad der ventede os her. Stedet var ikke i den bedste stand. Det var derfor, at vi havde problemer. Vi skabte problemer for os selv. I sidste ende viste vi moral igen og vandt kampen efter en hård kamp, siger målmanden.
Thomas Tuchel havde allerede inden kampen adresseret Parkens græstæppe, men det ville han ikke bruge som undskyldning. Også han var imponeret over FC København.
– Det var virkelig svært. De forsvarede smalt og var kompakte, og det var svært at åbne op. Vi havde nogle enkelte gode muligheder, og vi kontrollerede kampen i lange perioder, mens vi ikke tillod noget den anden vej, siger den tyske træner til Amazon.
Sejren betyder, at Bayern München topper puljen med maksimum point. Galatasaray følger efter med fire point, de de besejrede Manchester United tirsdag. FC København har et enkelt point på tredjepladsen, mens Rasmus Højlund og co. skraber bunden med nul point.
LIVE
VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Klar transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
NYHEDER
Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr
– Jeg får så ondt i maven over det
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
OPTAKT
Østrig – Jordan
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
OPTAKT
England – Kroatien
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne