FCK klar til Champions League igen i år

FC København spillede 1-1 og gik videre til Champions League-gruppespillet med en samlet 2-1-sejr over Rakow.



For sjette gang er FC København klar til gruppespillet i Champions League, efter at holdet hjemme spillede 1-1 mod Rakow Czestochowa. Samlet besejrede FCK det polske mesterhold med 2-1.

Tidligere har FCK været med i gruppespillet i den fineste europæiske klubturnering i årene 2006, 2010, 2013, 2016 og 2022.

FCK skrev samtidig dansk fodboldhistorie. Det er nemlig første gang, at et dansk hold har været med i Champions League-gruppespillet to sæsoner i træk.

Egentlig voldte Sparta Prag større problemer for FCK i den foregående runde end Rakow i den afgørende playoffrunde. FCK slog først tjekkerne efter forlænget spilletid og straffesparkskonkurrence.

Så tæt blev det aldrig mod Rakow, der først fik scoret et mål 87 minutter inde i kamp to.

Det mål gav dog spænding i de sidste minutter, og der var også nerver på hos FCK-spillerne i begyndelsen af onsdagens kamp foran et udsolgt Parken.

Rakow forsøgte fra start at stresse FCK højt oppe på banen. Det gav usikkerhed hos hjemmeholdet og en del fejlafleveringer i den første halve time, hvor det chancefattige opgør stadig var åbent.

Det ændrede sig ti minutter før pausen. Ud af ingenting.

FCK-stopperen Denis Vavro tæmmede en ufarlig bold midt på Rakows banehalvdel. Det er ofte alt eller intet med Vavro.

Den 27-årige slovak havde flere gange satset alt i tacklingerne på modstanderne. Og så var han tosset nok til at hamre på mål fra 30 meter, selv om bolden både skruede og tog et opspring foran ham.

Vavros halvflugter overraskede Rakow-keeper Vladan Kovacevic, der stod en anelse fejlplaceret og ikke kunne nå ud til bolden.

Siden gjaldede det "skyd", hver gang Vavro havde bolden fra FCK-tilskuerne. Også selv om Vavro befandt sig nede på egen banehalvdel.

Målet skabte lidt mere ro over FCK-spillet, og måske nerverne lagde sig en lille smule.

Kort før pausen ramte FCK-angriberen Jordan Larsson overliggeren. Det kunne reelt have slukket den sidste rest af spænding.

I stedet var Vladyslav Kochergin tæt på at udligne i anden halvleg, da Rakow-angriberen hamrede bolden på ydersiden af stolpen efter 67 minutter.

Men afslutningen havde FCK-keeper Kamil Grabara styr på ude ved stolperoden.

Minuttet efter headede Rakows Fabian Piasecki lige på Grabara, som heller ikke lod sig passere af en af sine landsmænd ved den lejlighed.

Rakow lurede efter at få scoret det mål, der kunne give dem forhåbninger om et comeback.

Det kom så efter 87 minutter, da den indskiftede angriber Lukasz Zwolinski pludselig fik plads til at trille bolden forbi Grabara inde i feltet.

Derefter satsede Rakow alt på score en gang mere. Men polakkerne havde ikke nok offensiv kvalitet til at komme frem til en stor chance yderligere.

Flere polske indlæg blev slået ud over baglinjen i de hektiske slutminutter, og så er det svært at score.

Dermed tog FCK billetten til Champions League, hvor der er lodtrækning til gruppespillet torsdag aften.

/ritzau/





FCM-duo sætter vanvittig rekord


Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

– Det har man nok aldrig set før

De er klar til at købe Mohamed Salah

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Her er alle VM-puljerne

Saver United-stjerne over

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Her er Danmarks VM-gruppe

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Jonas Wind er i København

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Rigmand vild med FC København-aftale

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

Her er alle VM-grupperne

Griner af AaB-rygte

Dybt skuffet og trist

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Mål i begge ender i Milano

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

FC Fredericia – OB

DBU giver fans fem års karantæne

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Her kan du se VM-lodtrækningen

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford