FCK klar til Champions League igen i år

FC København spillede 1-1 og gik videre til Champions League-gruppespillet med en samlet 2-1-sejr over Rakow.



For sjette gang er FC København klar til gruppespillet i Champions League, efter at holdet hjemme spillede 1-1 mod Rakow Czestochowa. Samlet besejrede FCK det polske mesterhold med 2-1.

Tidligere har FCK været med i gruppespillet i den fineste europæiske klubturnering i årene 2006, 2010, 2013, 2016 og 2022.

FCK skrev samtidig dansk fodboldhistorie. Det er nemlig første gang, at et dansk hold har været med i Champions League-gruppespillet to sæsoner i træk.

Egentlig voldte Sparta Prag større problemer for FCK i den foregående runde end Rakow i den afgørende playoffrunde. FCK slog først tjekkerne efter forlænget spilletid og straffesparkskonkurrence.

Så tæt blev det aldrig mod Rakow, der først fik scoret et mål 87 minutter inde i kamp to.

Det mål gav dog spænding i de sidste minutter, og der var også nerver på hos FCK-spillerne i begyndelsen af onsdagens kamp foran et udsolgt Parken.

Rakow forsøgte fra start at stresse FCK højt oppe på banen. Det gav usikkerhed hos hjemmeholdet og en del fejlafleveringer i den første halve time, hvor det chancefattige opgør stadig var åbent.

Det ændrede sig ti minutter før pausen. Ud af ingenting.

FCK-stopperen Denis Vavro tæmmede en ufarlig bold midt på Rakows banehalvdel. Det er ofte alt eller intet med Vavro.

Den 27-årige slovak havde flere gange satset alt i tacklingerne på modstanderne. Og så var han tosset nok til at hamre på mål fra 30 meter, selv om bolden både skruede og tog et opspring foran ham.

Vavros halvflugter overraskede Rakow-keeper Vladan Kovacevic, der stod en anelse fejlplaceret og ikke kunne nå ud til bolden.

Siden gjaldede det "skyd", hver gang Vavro havde bolden fra FCK-tilskuerne. Også selv om Vavro befandt sig nede på egen banehalvdel.

Målet skabte lidt mere ro over FCK-spillet, og måske nerverne lagde sig en lille smule.

Kort før pausen ramte FCK-angriberen Jordan Larsson overliggeren. Det kunne reelt have slukket den sidste rest af spænding.

I stedet var Vladyslav Kochergin tæt på at udligne i anden halvleg, da Rakow-angriberen hamrede bolden på ydersiden af stolpen efter 67 minutter.

Men afslutningen havde FCK-keeper Kamil Grabara styr på ude ved stolperoden.

Minuttet efter headede Rakows Fabian Piasecki lige på Grabara, som heller ikke lod sig passere af en af sine landsmænd ved den lejlighed.

Rakow lurede efter at få scoret det mål, der kunne give dem forhåbninger om et comeback.

Det kom så efter 87 minutter, da den indskiftede angriber Lukasz Zwolinski pludselig fik plads til at trille bolden forbi Grabara inde i feltet.

Derefter satsede Rakow alt på score en gang mere. Men polakkerne havde ikke nok offensiv kvalitet til at komme frem til en stor chance yderligere.

Flere polske indlæg blev slået ud over baglinjen i de hektiske slutminutter, og så er det svært at score.

Dermed tog FCK billetten til Champions League, hvor der er lodtrækning til gruppespillet torsdag aften.

/ritzau/





De må have mareridt om ham i nat!




LIVE

LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

– En gigantisk nedtur!

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Vild spådom om FC Midtjylland

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Voldsom udmelding om Froholdt

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

AGF-fans raser over Superliga-klub

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

United overvejer disse fem managers

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Barcelona i kæmpesejr

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

AGF smider sejren i de døende sekunder

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Markant transfermelding om Højlund

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Sønderjyske – AGF

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

OB – FC København

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Endnu en pointdeling i Odense

Brøndby IF – Viborg FF

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Inter smider point i toppen af Serie A

Liverpool – Tottenham

AaB-krisen fortsætter