For sjette gang er FC København klar til gruppespillet i Champions League, efter at holdet hjemme spillede 1-1 mod Rakow Czestochowa. Samlet besejrede FCK det polske mesterhold med 2-1.
Tidligere har FCK været med i gruppespillet i den fineste europæiske klubturnering i årene 2006, 2010, 2013, 2016 og 2022.
FCK skrev samtidig dansk fodboldhistorie. Det er nemlig første gang, at et dansk hold har været med i Champions League-gruppespillet to sæsoner i træk.
Egentlig voldte Sparta Prag større problemer for FCK i den foregående runde end Rakow i den afgørende playoffrunde. FCK slog først tjekkerne efter forlænget spilletid og straffesparkskonkurrence.
Så tæt blev det aldrig mod Rakow, der først fik scoret et mål 87 minutter inde i kamp to.
Det mål gav dog spænding i de sidste minutter, og der var også nerver på hos FCK-spillerne i begyndelsen af onsdagens kamp foran et udsolgt Parken.
Rakow forsøgte fra start at stresse FCK højt oppe på banen. Det gav usikkerhed hos hjemmeholdet og en del fejlafleveringer i den første halve time, hvor det chancefattige opgør stadig var åbent.
Det ændrede sig ti minutter før pausen. Ud af ingenting.
FCK-stopperen Denis Vavro tæmmede en ufarlig bold midt på Rakows banehalvdel. Det er ofte alt eller intet med Vavro.
Den 27-årige slovak havde flere gange satset alt i tacklingerne på modstanderne. Og så var han tosset nok til at hamre på mål fra 30 meter, selv om bolden både skruede og tog et opspring foran ham.
Vavros halvflugter overraskede Rakow-keeper Vladan Kovacevic, der stod en anelse fejlplaceret og ikke kunne nå ud til bolden.
Siden gjaldede det "skyd", hver gang Vavro havde bolden fra FCK-tilskuerne. Også selv om Vavro befandt sig nede på egen banehalvdel.
Målet skabte lidt mere ro over FCK-spillet, og måske nerverne lagde sig en lille smule.
Kort før pausen ramte FCK-angriberen Jordan Larsson overliggeren. Det kunne reelt have slukket den sidste rest af spænding.
I stedet var Vladyslav Kochergin tæt på at udligne i anden halvleg, da Rakow-angriberen hamrede bolden på ydersiden af stolpen efter 67 minutter.
Men afslutningen havde FCK-keeper Kamil Grabara styr på ude ved stolperoden.
Minuttet efter headede Rakows Fabian Piasecki lige på Grabara, som heller ikke lod sig passere af en af sine landsmænd ved den lejlighed.
Rakow lurede efter at få scoret det mål, der kunne give dem forhåbninger om et comeback.
Det kom så efter 87 minutter, da den indskiftede angriber Lukasz Zwolinski pludselig fik plads til at trille bolden forbi Grabara inde i feltet.
Derefter satsede Rakow alt på score en gang mere. Men polakkerne havde ikke nok offensiv kvalitet til at komme frem til en stor chance yderligere.
Flere polske indlæg blev slået ud over baglinjen i de hektiske slutminutter, og så er det svært at score.
Dermed tog FCK billetten til Champions League, hvor der er lodtrækning til gruppespillet torsdag aften.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil spottet i lufthavnen
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
MEDIE
De jagter Henrik Meister
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Monsterbud på vej
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
TOPNYHED
Ikon med opsang til FCK-stjerne: ‘Råb noget mere!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED