Galatasarays hjemmebane er en af de mest berygtede stadions i Europa og stemningen bliver ofte beskrevet som en boblende heksekedel – men mon ikke at Galatasaray-spillerne i det henseende kommer til at føle sig hjemme, når de går ind på Parkens plæne den 12.december.
Der hersker nemlig ingen tvivl om, at det kommer til at larme på nationalarenaens lægter, når 'Løverne' tager i mod de tyrkiske mestre i sidste runde af Champions League-gruppespillet, i hvad der bliver en altafgørende kamp for begge holds skæbne i turneringen.
Parken er for længst meldt udsolgt til opgøret, og hos klubben håber man på, at der ikke kommer konfrontationer mellem de to klubbers tilhængere. Blandt andet opfordrer man på det kraftigste til, at FC Københavns tilhængere ikke sælger deres billetter videre.
– Derfor opfordrer vi igen kraftigt til, at man lader være med at videresælge sine pladser. Dels fordi det er ulovligt at sælge dem til en højere pris, end man har købt dem for, og dels af sikkerhedsmæssige hensyn, da vi ikke ønsker, at FCK-fans og fans af udeholdene bliver blandet på tribunerne, skriver FC København på sin hjemmeside.
Bekymringen opstår blandt andet på baggrundaf, at hele 2000 Galatasaray-fans fik billet til hjemmebaneafsnittet på Old Trafford, da tyrkerne gæstede 'De Røde Djævle' – hvilket angiveligt skulle have skabt utryghed blandt de øvrige tilskuere.
FCK påpeger således, at man kan blive bortvist fra stadion, hvis man "udviser tilknytning til udeholdet i påklædning eller adfærd" uden for det officielle udebaneafsnit.
I skrivende stund ligger københavnerne nummer to i Champions League-gruppen med fire point – a point med Galatasaray.
Det taler dog til tyrkernes fordel, at de har Manchester United på hjemmebane i femte spillerunde, mens FCK gæster ubesejrede Bayern på Allianz Arena.
LIVE
TransferLIVE: Joakim Mæhle til La Liga?
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
AVIS
Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
Stopper karrieren
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
EKSKLUSIVT