FCK med opfordring før CL-brag: Lad vær med det!

Der venter et skæbnesvangert Champions League-opgør for FCK i Parken i december, og klubben opfordrer på det kraftigste til, at FCK-tilhængere ikke sælger deres billetter videre.



Galatasarays hjemmebane er en af de mest berygtede stadions i Europa og stemningen bliver ofte beskrevet som en boblende heksekedel – men mon ikke at Galatasaray-spillerne i det henseende kommer til at føle sig hjemme, når de går ind på Parkens plæne den 12.december. 

Der hersker nemlig ingen tvivl om, at det kommer til at larme på nationalarenaens lægter, når 'Løverne' tager i mod de tyrkiske mestre i sidste runde af Champions League-gruppespillet, i hvad der bliver en altafgørende kamp for begge holds skæbne i turneringen. 

Parken er for længst meldt udsolgt til opgøret, og hos klubben håber man på, at der ikke kommer konfrontationer mellem de to klubbers tilhængere. Blandt andet opfordrer man på det kraftigste til, at FC Københavns tilhængere ikke sælger deres billetter videre.

– Derfor opfordrer vi igen kraftigt til, at man lader være med at videresælge sine pladser. Dels fordi det er ulovligt at sælge dem til en højere pris, end man har købt dem for, og dels af sikkerhedsmæssige hensyn, da vi ikke ønsker, at FCK-fans og fans af udeholdene bliver blandet på tribunerne, skriver FC København på sin hjemmeside.

Bekymringen opstår blandt andet på baggrundaf, at hele 2000 Galatasaray-fans fik billet til hjemmebaneafsnittet på Old Trafford, da tyrkerne gæstede 'De Røde Djævle' – hvilket angiveligt skulle have skabt utryghed blandt de øvrige tilskuere. 

FCK påpeger således, at man kan blive bortvist fra stadion, hvis man "udviser tilknytning til udeholdet i påklædning eller adfærd" uden for det officielle udebaneafsnit.

I skrivende stund ligger københavnerne nummer to i Champions League-gruppen med fire point – a point med Galatasaray. 

Det taler dog til tyrkernes fordel, at de har Manchester United på hjemmebane i femte spillerunde, mens FCK gæster ubesejrede Bayern på Allianz Arena.



Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’

Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Stopper alle forhandlinger

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Lurer på dyr dansk stjerne

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan

Frederik Birk bryder tavsheden

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Solgt for 285 millioner

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Spøger i kæmpeklub

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Storklub lurer på Mohamed Salah

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Afsløring: FC København binder stortalent

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Pibekoncert til Thomas Frank

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage