FCK med opfordring før CL-brag: Lad vær med det!

Der venter et skæbnesvangert Champions League-opgør for FCK i Parken i december, og klubben opfordrer på det kraftigste til, at FCK-tilhængere ikke sælger deres billetter videre.



Galatasarays hjemmebane er en af de mest berygtede stadions i Europa og stemningen bliver ofte beskrevet som en boblende heksekedel – men mon ikke at Galatasaray-spillerne i det henseende kommer til at føle sig hjemme, når de går ind på Parkens plæne den 12.december. 

Der hersker nemlig ingen tvivl om, at det kommer til at larme på nationalarenaens lægter, når 'Løverne' tager i mod de tyrkiske mestre i sidste runde af Champions League-gruppespillet, i hvad der bliver en altafgørende kamp for begge holds skæbne i turneringen. 

Parken er for længst meldt udsolgt til opgøret, og hos klubben håber man på, at der ikke kommer konfrontationer mellem de to klubbers tilhængere. Blandt andet opfordrer man på det kraftigste til, at FC Københavns tilhængere ikke sælger deres billetter videre.

– Derfor opfordrer vi igen kraftigt til, at man lader være med at videresælge sine pladser. Dels fordi det er ulovligt at sælge dem til en højere pris, end man har købt dem for, og dels af sikkerhedsmæssige hensyn, da vi ikke ønsker, at FCK-fans og fans af udeholdene bliver blandet på tribunerne, skriver FC København på sin hjemmeside.

Bekymringen opstår blandt andet på baggrundaf, at hele 2000 Galatasaray-fans fik billet til hjemmebaneafsnittet på Old Trafford, da tyrkerne gæstede 'De Røde Djævle' – hvilket angiveligt skulle have skabt utryghed blandt de øvrige tilskuere. 

FCK påpeger således, at man kan blive bortvist fra stadion, hvis man "udviser tilknytning til udeholdet i påklædning eller adfærd" uden for det officielle udebaneafsnit.

I skrivende stund ligger københavnerne nummer to i Champions League-gruppen med fire point – a point med Galatasaray. 

Det taler dog til tyrkernes fordel, at de har Manchester United på hjemmebane i femte spillerunde, mens FCK gæster ubesejrede Bayern på Allianz Arena.





LIVE

TransferLIVE: Scorer kongeløn i Real Madrid

Forlanger mere af sin sprudlende offensiv

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Knuser transferrekord

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Supercomputer: De vinder VM

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Stor profil ude af Frankrig-brag



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Frankrig – Marokko

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Afsløring: Pontus Texel skifter til Académica

Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub

Arbejder på Brøndby-exit

Norges kronprins rejser til USA

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Uwe Rösler henter dansker

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Tager kontakt om Kamil Grabara