FCK med opfordring før CL-brag: Lad vær med det!

Der venter et skæbnesvangert Champions League-opgør for FCK i Parken i december, og klubben opfordrer på det kraftigste til, at FCK-tilhængere ikke sælger deres billetter videre.



Galatasarays hjemmebane er en af de mest berygtede stadions i Europa og stemningen bliver ofte beskrevet som en boblende heksekedel – men mon ikke at Galatasaray-spillerne i det henseende kommer til at føle sig hjemme, når de går ind på Parkens plæne den 12.december. 

Der hersker nemlig ingen tvivl om, at det kommer til at larme på nationalarenaens lægter, når 'Løverne' tager i mod de tyrkiske mestre i sidste runde af Champions League-gruppespillet, i hvad der bliver en altafgørende kamp for begge holds skæbne i turneringen. 

Parken er for længst meldt udsolgt til opgøret, og hos klubben håber man på, at der ikke kommer konfrontationer mellem de to klubbers tilhængere. Blandt andet opfordrer man på det kraftigste til, at FC Københavns tilhængere ikke sælger deres billetter videre.

– Derfor opfordrer vi igen kraftigt til, at man lader være med at videresælge sine pladser. Dels fordi det er ulovligt at sælge dem til en højere pris, end man har købt dem for, og dels af sikkerhedsmæssige hensyn, da vi ikke ønsker, at FCK-fans og fans af udeholdene bliver blandet på tribunerne, skriver FC København på sin hjemmeside.

Bekymringen opstår blandt andet på baggrundaf, at hele 2000 Galatasaray-fans fik billet til hjemmebaneafsnittet på Old Trafford, da tyrkerne gæstede 'De Røde Djævle' – hvilket angiveligt skulle have skabt utryghed blandt de øvrige tilskuere. 

FCK påpeger således, at man kan blive bortvist fra stadion, hvis man "udviser tilknytning til udeholdet i påklædning eller adfærd" uden for det officielle udebaneafsnit.

I skrivende stund ligger københavnerne nummer to i Champions League-gruppen med fire point – a point med Galatasaray. 

Det taler dog til tyrkernes fordel, at de har Manchester United på hjemmebane i femte spillerunde, mens FCK gæster ubesejrede Bayern på Allianz Arena.





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester

Kæmpe røgslør af Brøndby

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

AGF kan ende med millionregning, men…

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Bayern München lurer på choktransfer

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Harry Maguire i chok

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

AGF er mestre – her er deres vej i Europa



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Brighton – Manchester United

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Hold nu op – han er en kæmpe chef!