FCK med opfordring før CL-brag: Lad vær med det!

Der venter et skæbnesvangert Champions League-opgør for FCK i Parken i december, og klubben opfordrer på det kraftigste til, at FCK-tilhængere ikke sælger deres billetter videre.



Galatasarays hjemmebane er en af de mest berygtede stadions i Europa og stemningen bliver ofte beskrevet som en boblende heksekedel – men mon ikke at Galatasaray-spillerne i det henseende kommer til at føle sig hjemme, når de går ind på Parkens plæne den 12.december. 

Der hersker nemlig ingen tvivl om, at det kommer til at larme på nationalarenaens lægter, når 'Løverne' tager i mod de tyrkiske mestre i sidste runde af Champions League-gruppespillet, i hvad der bliver en altafgørende kamp for begge holds skæbne i turneringen. 

Parken er for længst meldt udsolgt til opgøret, og hos klubben håber man på, at der ikke kommer konfrontationer mellem de to klubbers tilhængere. Blandt andet opfordrer man på det kraftigste til, at FC Københavns tilhængere ikke sælger deres billetter videre.

– Derfor opfordrer vi igen kraftigt til, at man lader være med at videresælge sine pladser. Dels fordi det er ulovligt at sælge dem til en højere pris, end man har købt dem for, og dels af sikkerhedsmæssige hensyn, da vi ikke ønsker, at FCK-fans og fans af udeholdene bliver blandet på tribunerne, skriver FC København på sin hjemmeside.

Bekymringen opstår blandt andet på baggrundaf, at hele 2000 Galatasaray-fans fik billet til hjemmebaneafsnittet på Old Trafford, da tyrkerne gæstede 'De Røde Djævle' – hvilket angiveligt skulle have skabt utryghed blandt de øvrige tilskuere. 

FCK påpeger således, at man kan blive bortvist fra stadion, hvis man "udviser tilknytning til udeholdet i påklædning eller adfærd" uden for det officielle udebaneafsnit.

I skrivende stund ligger københavnerne nummer to i Champions League-gruppen med fire point – a point med Galatasaray. 

Det taler dog til tyrkernes fordel, at de har Manchester United på hjemmebane i femte spillerunde, mens FCK gæster ubesejrede Bayern på Allianz Arena.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Horsens kommer tættere på oprykning

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Delaney afslører dialog

Martin Jørgensen lander nyt job

Raser over Brian Riemer-interview

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Tottenham jagter choktransfer

Infantino: Iran kommer til at spille VM

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Chok i Wolfsburg

– Vi har alle fejlet

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse