FCK-profil erkender: Det gør da umenneskeligt ondt

Efter 0-0-kampen mod Sparta Prag var Christian Sørensen nødt til at tage hatten af for Peter Vindahls præstation.



Tipsbladet i Parken.

Bolden ville ikke ind over stregen i aftenens Champions League-kvalifikationskamp mellem FC København og Sparta Prag, hvor de danske mestre ellers pressede hårdt på i slutfasen. 

Sparta Prags Peter Vindahl leverede en formidabel redning, da den danske keeper snød Diogo Goncalves for en scoring med 10 minutter tilbage, og efter slutfløjtet erkendte FC Københavns Christian Sørensen, at Vindahls redning var smertelig at overvære.

– Det er jo en flot redning, det må man sige. Men det gør da umenneskeligt ondt at se, at han tager den. Det vil jeg ikke lægge skjul på. For jeg synes, at vi gør så mange rigtige ting i de der situationer. Så cadeau til ham, lød det fra venstrebacken. 

Trods den manglende sejr står Christian Sørensen med en fornemmelse af, at FC København stadig har rigtige gode muligheder for at slå Sparta Prag ud. 

– Jeg har en fornemmelse af, at vi står et rigtigt godt sted, i forhold til den udekamp, vi skal ned at spille. Jeg synes også, at vi viser i dag, at vi har lige lidt mere kvalitet. Jeg tror også, at der er mange af dem, der spiller for Sparta, der godt kunne tænke sig at spille for FC København. Jeg er meget fortrøstningsfuld, sagde Christian Sørensen.

Forsvarsspilleren ville ikke erklære sig skuffet over den manglende sejr.

– Jeg er faktisk ikke skuffet, for jeg synes, at vi spiller godt. Jeg synes, at vi gør alt det, der skal til for at hente en sejr i dag, lød det fra Christian Sørensen.

– Det er ned til marginalerne i dag. De har en god målmand i dag. Han står rigtig godt, det må man bare tage hatten af for. Holder vi det her niveau, så kan jeg ikke se, at vi ikke skal kunne gå videre. 

FC København spiller igen på fredag, hvor OB kommer på besøg i Parken.





Melder klart ud: Superliga-komet skal ingen vegne




LIVE

TransferLIVE: Liverpool-profil til Tottenham?

LIVE: FCK, FCM og FCN trækkes i Conference League

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris



LIVE

Superliga-LIVE: Derfor blev han taget ud i pausen

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

LIVE: AGF’s modstander findes i Champions League

LIVE: AGF’s Europa League-modstander findes



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview

OB – Sønderjyske

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Speakman om transfer: En unik situation

Stor ændring i AGF?

Dansker scorer mod Barcelona

Han er den nye Superliga-juvel!

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen