FCK-profil erkender: Det gør da umenneskeligt ondt

Efter 0-0-kampen mod Sparta Prag var Christian Sørensen nødt til at tage hatten af for Peter Vindahls præstation.



Tipsbladet i Parken.

Bolden ville ikke ind over stregen i aftenens Champions League-kvalifikationskamp mellem FC København og Sparta Prag, hvor de danske mestre ellers pressede hårdt på i slutfasen. 

Sparta Prags Peter Vindahl leverede en formidabel redning, da den danske keeper snød Diogo Goncalves for en scoring med 10 minutter tilbage, og efter slutfløjtet erkendte FC Københavns Christian Sørensen, at Vindahls redning var smertelig at overvære.

– Det er jo en flot redning, det må man sige. Men det gør da umenneskeligt ondt at se, at han tager den. Det vil jeg ikke lægge skjul på. For jeg synes, at vi gør så mange rigtige ting i de der situationer. Så cadeau til ham, lød det fra venstrebacken. 

Trods den manglende sejr står Christian Sørensen med en fornemmelse af, at FC København stadig har rigtige gode muligheder for at slå Sparta Prag ud. 

– Jeg har en fornemmelse af, at vi står et rigtigt godt sted, i forhold til den udekamp, vi skal ned at spille. Jeg synes også, at vi viser i dag, at vi har lige lidt mere kvalitet. Jeg tror også, at der er mange af dem, der spiller for Sparta, der godt kunne tænke sig at spille for FC København. Jeg er meget fortrøstningsfuld, sagde Christian Sørensen.

Forsvarsspilleren ville ikke erklære sig skuffet over den manglende sejr.

– Jeg er faktisk ikke skuffet, for jeg synes, at vi spiller godt. Jeg synes, at vi gør alt det, der skal til for at hente en sejr i dag, lød det fra Christian Sørensen.

– Det er ned til marginalerne i dag. De har en god målmand i dag. Han står rigtig godt, det må man bare tage hatten af for. Holder vi det her niveau, så kan jeg ikke se, at vi ikke skal kunne gå videre. 

FC København spiller igen på fredag, hvor OB kommer på besøg i Parken.





Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

AGF meldes interesseret i Superliga-profil



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Dansk angriber sat til salg

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Jubler over store FC København-nyheder



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Færdig i dansk klub efter 2 dage

‘Et af de største danske resultater’

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

LIVE: AGF klarede presset!

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

OB vil have tidligere Superliga-profil