FCK-profil erkender: Det gør da umenneskeligt ondt

Efter 0-0-kampen mod Sparta Prag var Christian Sørensen nødt til at tage hatten af for Peter Vindahls præstation.



Tipsbladet i Parken.

Bolden ville ikke ind over stregen i aftenens Champions League-kvalifikationskamp mellem FC København og Sparta Prag, hvor de danske mestre ellers pressede hårdt på i slutfasen. 

Sparta Prags Peter Vindahl leverede en formidabel redning, da den danske keeper snød Diogo Goncalves for en scoring med 10 minutter tilbage, og efter slutfløjtet erkendte FC Københavns Christian Sørensen, at Vindahls redning var smertelig at overvære.

– Det er jo en flot redning, det må man sige. Men det gør da umenneskeligt ondt at se, at han tager den. Det vil jeg ikke lægge skjul på. For jeg synes, at vi gør så mange rigtige ting i de der situationer. Så cadeau til ham, lød det fra venstrebacken. 

Trods den manglende sejr står Christian Sørensen med en fornemmelse af, at FC København stadig har rigtige gode muligheder for at slå Sparta Prag ud. 

– Jeg har en fornemmelse af, at vi står et rigtigt godt sted, i forhold til den udekamp, vi skal ned at spille. Jeg synes også, at vi viser i dag, at vi har lige lidt mere kvalitet. Jeg tror også, at der er mange af dem, der spiller for Sparta, der godt kunne tænke sig at spille for FC København. Jeg er meget fortrøstningsfuld, sagde Christian Sørensen.

Forsvarsspilleren ville ikke erklære sig skuffet over den manglende sejr.

– Jeg er faktisk ikke skuffet, for jeg synes, at vi spiller godt. Jeg synes, at vi gør alt det, der skal til for at hente en sejr i dag, lød det fra Christian Sørensen.

– Det er ned til marginalerne i dag. De har en god målmand i dag. Han står rigtig godt, det må man bare tage hatten af for. Holder vi det her niveau, så kan jeg ikke se, at vi ikke skal kunne gå videre. 

FC København spiller igen på fredag, hvor OB kommer på besøg i Parken.





Thomas Frank overrasker: De vinder VM




LIVE

TransferLIVE: I dialog med Alvaro Arbeloa

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Har talt med Bruno Fernandes om transfer

Peger på ham som ny Superliga-træner

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

‘Det er slut’

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Succestræner forlader Premier League-klub

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Optakt: Mexico – Sydafrika

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Klubpræsident udtaler sig om Simsir