FCK-profil erkender: Det gør da umenneskeligt ondt

Efter 0-0-kampen mod Sparta Prag var Christian Sørensen nødt til at tage hatten af for Peter Vindahls præstation.



Tipsbladet i Parken.

Bolden ville ikke ind over stregen i aftenens Champions League-kvalifikationskamp mellem FC København og Sparta Prag, hvor de danske mestre ellers pressede hårdt på i slutfasen. 

Sparta Prags Peter Vindahl leverede en formidabel redning, da den danske keeper snød Diogo Goncalves for en scoring med 10 minutter tilbage, og efter slutfløjtet erkendte FC Københavns Christian Sørensen, at Vindahls redning var smertelig at overvære.

– Det er jo en flot redning, det må man sige. Men det gør da umenneskeligt ondt at se, at han tager den. Det vil jeg ikke lægge skjul på. For jeg synes, at vi gør så mange rigtige ting i de der situationer. Så cadeau til ham, lød det fra venstrebacken. 

Trods den manglende sejr står Christian Sørensen med en fornemmelse af, at FC København stadig har rigtige gode muligheder for at slå Sparta Prag ud. 

– Jeg har en fornemmelse af, at vi står et rigtigt godt sted, i forhold til den udekamp, vi skal ned at spille. Jeg synes også, at vi viser i dag, at vi har lige lidt mere kvalitet. Jeg tror også, at der er mange af dem, der spiller for Sparta, der godt kunne tænke sig at spille for FC København. Jeg er meget fortrøstningsfuld, sagde Christian Sørensen.

Forsvarsspilleren ville ikke erklære sig skuffet over den manglende sejr.

– Jeg er faktisk ikke skuffet, for jeg synes, at vi spiller godt. Jeg synes, at vi gør alt det, der skal til for at hente en sejr i dag, lød det fra Christian Sørensen.

– Det er ned til marginalerne i dag. De har en god målmand i dag. Han står rigtig godt, det må man bare tage hatten af for. Holder vi det her niveau, så kan jeg ikke se, at vi ikke skal kunne gå videre. 

FC København spiller igen på fredag, hvor OB kommer på besøg i Parken.







LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Monsterbud på vej

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

De jagter Henrik Meister

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Medier sender ham hjem til AGF

Afslører dansk toptræners millionløn

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kæmper om det samme trænerjob

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Barcelona-stjerne får stor hæder



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Tottenham henter Liverpool-profil

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Sådan kommer Danmark til VM

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Han var i spil som Brøndby-træner

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

Benhård kritik af Danmark

Rekorddyr lejeaftale



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF