Fik kritik af Jacob Neestrup: Nu reagerer de

UEFA henviser til, at dommeren træffer beslutningen om, hvorvidt en kamp skal spilles eller afbrydes.



– Det provokerede mig dybt, at kampen blev startet med det tordenvejr, der var.

Sådan lød det fra Jacob Neestrup, efter at FC Københavns kamp mod Rakow tirsdag aften blev sat i gang i tordenvejr, ligesom forsvarsspiller Nicolai Boilesen kaldte det en “skandale”.

Tipsbladet har onsdag jagtet en kommentar fra UEFA og har i en skriftlig korrespondence med UEFA’s medieafdeling forsøgt at få svar på fire spørgsmål:

– Hvad er UEFA’s reaktion på kommentarerne?
– Hvorfor blev kampen ikke udskudt 10-15 minutter?
– Burde kampen være blevet udskudt?
– Er spillernes sikkerhed ikke det allervigtigste?

Onsdag eftermiddag er UEFA vendt tilbage med et svar. Et svar, der dog ikke gør os meget klogere.

“I overensstemmelse med paragraf 26.02 i reglerne for UEFA Champions League hviler beslutningen om at starte en kamp hos dommeren, som i dette tilfælde vil have foretaget en grundig vurdering baseret på detaljerede vejrrapporter,” skriver UEFA i en mail til Tipsbladet.

I den nævnte paragraf i UEFA’s reglement står der blot, at dommeren – i samråd med en UEFA-delegeret – afgør, om en kamp kan startes, og om en kamp skal afbrydes.

Kampen blev afviklet uden forsinkelser, og på hvilket grundlag den beslutning blev truffet, giver UEFA ikke svar på. Det mener Tipsbladets chefredaktør på print, Troels Bager Thøgersen, er for dårligt.

– Praksis her i Danmark er ganske fornuftigt, at man ikke spiller fodbold, hvis det bare tordner det mindste. UEFA's svar virker ærlig talt utroværdigt, men jeg kan ikke påstå, at jeg er vildt overrasket. Mon ikke man bare håber, vi glemmer den her sag i Danmark, og at vi alle sammen sidder og nynner med på Champions League-hymnen i stedet for at stille kritiske spørgsmål

Trods uvejret trak FC København sig sejrsrigt ud af opgøret mod Rakow. Forud for returopgøret på onsdag i Parken er FC København foran 1-0.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

VM-spiller får fem karantænedage

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Marokko – Haiti

Skotland – Brasilien

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forbereder bud på 970 mio.

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Til lægetjek i Superliga-klub

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Tyrkiet – USA



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tunesien – Holland

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona