FC København opfordrer på sin hjemmeside fans til at afvente med at booke rejser og ophold til klubbens kommende udekamp i Champions League-kvalifikationen.
Det er Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa), der har underrettet FCK om en mulig straf efter tirsdagens kamp ude mod Sparta Prag.
Helt konkret kan FCK få et forbud mod at have udefans til tirsdagens kamp mod Rakow Czestochowa i den første af to playoffkampe om at komme i Champions League-gruppespillet.
Det skyldes, at FCK efter en udekamp mod Dortmund i sidste sæsons Champions League-gruppespil fik et betinget forbud mod at sælge billetter til klubbens udebaneafsnit, hvis der blev affyret pyroteknik, kastet med objekter eller var uroligheder inden for det næste år i en europæisk kamp.
– Der var flere tilfælde af ovenstående i Prag tirsdag aften, og derfor har Uefa gjort os opmærksomme på, at det potentielt kan betyde, at den betingede dom bliver udløst, og vi derfor risikerer ikke at måtte have fans med til kampen i Polen mod Rakow Czestochowa.
– Vi forventer en afklaring på dette senest fredag i denne uge og vil melde ud så snart, vi ved mere, oplyser FCK på sin hjemmeside.
Københavnerne understreger, at det er utilstedeligt at affyre pyroteknik mod banen eller andre steder på stadion, da det er forbundet med risiko for andre fans, spillere, dommere og andre aktører omkring kampen.
– Vi arbejder også på at identificere personen, der affyrede pyroteknik mod banen i går (tirsdag, red.), og vedkommende kan se frem til en langvarig karantæne foruden en bøde, skriver FCK.
Tirsdag aften vandt FCK samlet over Sparta Prag efter forlænget spilletid og straffesparkskonkurrence.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
OPTAKT
Frankrig – Irak
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
OPTAKT
Jordan – Algeriet
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Kritik motiverer spaniere efter stor skuffelse
NYHEDER