Video : Tipsbladet
Champions League

FCK står foran muligt forbud mod udefans i Polen

Det kan være, FCK må klare sig uden udefans til holdets næste kamp i Polen i Champions League-kvalifikationen

FC København opfordrer på sin hjemmeside fans til at afvente med at booke rejser og ophold til klubbens kommende udekamp i Champions League-kvalifikationen.

Det er Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa), der har underrettet FCK om en mulig straf efter tirsdagens kamp ude mod Sparta Prag.

Helt konkret kan FCK få et forbud mod at have udefans til tirsdagens kamp mod Rakow Czestochowa i den første af to playoffkampe om at komme i Champions League-gruppespillet.

Det skyldes, at FCK efter en udekamp mod Dortmund i sidste sæsons Champions League-gruppespil fik et betinget forbud mod at sælge billetter til klubbens udebaneafsnit, hvis der blev affyret pyroteknik, kastet med objekter eller var uroligheder inden for det næste år i en europæisk kamp.

- Der var flere tilfælde af ovenstående i Prag tirsdag aften, og derfor har Uefa gjort os opmærksomme på, at det potentielt kan betyde, at den betingede dom bliver udløst, og vi derfor risikerer ikke at måtte have fans med til kampen i Polen mod Rakow Czestochowa.

- Vi forventer en afklaring på dette senest fredag i denne uge og vil melde ud så snart, vi ved mere, oplyser FCK på sin hjemmeside.

Københavnerne understreger, at det er utilstedeligt at affyre pyroteknik mod banen eller andre steder på stadion, da det er forbundet med risiko for andre fans, spillere, dommere og andre aktører omkring kampen.

- Vi arbejder også på at identificere personen, der affyrede pyroteknik mod banen i går (tirsdag, red.), og vedkommende kan se frem til en langvarig karantæne foruden en bøde, skriver FCK.

Tirsdag aften vandt FCK samlet over Sparta Prag efter forlænget spilletid og straffesparkskonkurrence.

/ritzau/