FCK-stjerne foran vild milepæl: Stort – men…

Rasmus Falk kan spille sin kamp nummer 300 for FC København onsdag - men det bliver kun en god oplevelse, hvis præstationen er i orden.



Tipsbladet i München.

Når FC København møder Bayern München onsdag, kan Rasmus Falk blive en del af en eksklusiv klub.

Han kan nemlig spille sin kamp nummer 300 for FC København, skrev “løverne” selv tirsdag, og ifølge statistik-sitet nipserstat, der fører statistik om netop FCK, har kun tre andre spillere rundet 300 kampe for klubben. Nemlig William Kvist, Hjalte Bo Nørregaard og Mathias “Zanka” Jørgensen med henholdsvis 425, 320 og 303 kampe.

Det er altså noget af en milepæl, erkender Rasmus Falk selv, men han har dog også et “men”.

– Det er selvfølgelig stort for mig personligt at have spillet så mange kampe for FC København, og det er en ære hver gang, jeg får lov til det. Det er jeg rigtig glad for, siger Rasmus Falk på et pressemøde på Allianz Arena tirsdag aften og tilføjer:

– Men jeg kender mig selv godt nok til at vide, at det kun bliver en god oplevelse, hvis vi leverer en kamp, vi kan være stolte af. Om det er kamp nummer 25 eller 300, afhænger det af det.

– FC København har været på en fed rejse i min tid i klubben, og klubben er et helt andet sted i dag, end da jeg kom. Men det er stadig de samme dyder, der tæller, og de samme resultater, man stræber efter.

Rasmus Falk kom til FC København forud for 2016/17-sæsonen fra OB. I sin tid i hovedstaden er det blevet til 28 mål og 45 assister. Hos fynboerne nåede han desuden også 162 kampe med 29 mål og 30 assister til følge.

nipserstat tweetede følgende før weekendens kamp mod Viborg FF, hvor Rasmus Falk spillede kamp nummer 299:





TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Thomas Frank: De vinder VM

Er han løsningen i AGF?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Transferbombe i Manchester United

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

De har spurgt på Gustav Isaksen

England – Argentina

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

‘Det er jeg træt af’

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Melder ud om Mbappé

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Afsløring: Jess Thorup er igen cheftræner i Genk