FCK-stjerne om tumult: Så tænder det mig af

Lukas Lerager blev rasende i løbet af anden halvleg, da FC København slog Trabzonspor med 2-1 i kvalifikationen til Champions League.



Der var dramatik og tumult i Parken tirsdag aften, da FC København bragede sammen med Trabzonspor. 

Efter cirka 84 minutter blev Lukas Lerager skubbet af Djaniny, mens Rasmus Falk efterfølgende blev sendt til tælling af Anastasios Bakasetas. 

Da kampen var fløjtet af, forklarede Lukas Lerager situationen til den fremmødte presse i nationalarenaen. 

– Man giver og tager i fodbold, og det kan jeg også godt, men når det går hen og bliver rugby lige pludselig, så tænder det mig af, sagde FC København-stjernen og fortsatte: 

– Så havde jeg en duel med en anden spiller, jeg ikke havde været i karambolage med tidligere i kampen, og så tændte han også lidt af, og så er det jo godt, man har nogle holdkammerater, der bakker en op. 

Midtbanespilleren fik en hovedrolle mod Trabzonspor, da han scorede til 2-0 i begyndelsen af anden halvleg. 

Og så satte Lukas Lerager ligeledes nogle ord på en anden situation, hvor han måtte sige sin mening til Marc Bartra. 

Danskeren mente helt konkret, at den tidligere FC Barcelona-spiller gik over stregen. 

– Jeg siger, det er fair nok, man går til den, men gør det lige på en ordentlig måde. Jeg har ikke provokeret ham i løbet af kampen. 

– Det kan godt være, jeg har provokeret hans holdkammerater, men det er et løb, jeg tager ned i dybden, og så lige pludselig giver han mig en albue lige i maven, hvilket er usportsligt. 

Afsluttende fortalte Lukas Lerager også, hvad han syntes om dommerens præstation. 

– I forhold til han er fra England, så synes jeg ikke lige, han ramte den i dag, lød det fra FC Københavns nummer 12. 

Det var Premier League-dommeren Michael Oliver, der passede fløjten i Parken. 

Returkampen spilles i Tyrkiet næste uge, og hvis Superliga-klubben undgår nederlag, er Jess Thorups mandskab klar til gruppespillet i Champions League. 

Da Trabzonspor havde tabt til FC København, fortalte Andreas Cornelius om de rygter, der har været omkring ham i løbet af sommerens transfervinduet. 

Den historie kan du læse lige HER





Hårdt angreb på DBU-boss




LIVE

LIVE: Hvad har du gang i, Mæhle?

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Massefyring i AC Milan

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Fem bud på Brøndbys nye træner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Storkamp af Patrick Dorgu

Esbjerg er tilbage i oprykningskampen

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Højlund slutter sæsonen med bravour

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Kommer med frækt bud på dansk mester



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark