FCK-stjerne om tumult: Så tænder det mig af

Lukas Lerager blev rasende i løbet af anden halvleg, da FC København slog Trabzonspor med 2-1 i kvalifikationen til Champions League.



Der var dramatik og tumult i Parken tirsdag aften, da FC København bragede sammen med Trabzonspor. 

Efter cirka 84 minutter blev Lukas Lerager skubbet af Djaniny, mens Rasmus Falk efterfølgende blev sendt til tælling af Anastasios Bakasetas. 

Da kampen var fløjtet af, forklarede Lukas Lerager situationen til den fremmødte presse i nationalarenaen. 

– Man giver og tager i fodbold, og det kan jeg også godt, men når det går hen og bliver rugby lige pludselig, så tænder det mig af, sagde FC København-stjernen og fortsatte: 

– Så havde jeg en duel med en anden spiller, jeg ikke havde været i karambolage med tidligere i kampen, og så tændte han også lidt af, og så er det jo godt, man har nogle holdkammerater, der bakker en op. 

Midtbanespilleren fik en hovedrolle mod Trabzonspor, da han scorede til 2-0 i begyndelsen af anden halvleg. 

Og så satte Lukas Lerager ligeledes nogle ord på en anden situation, hvor han måtte sige sin mening til Marc Bartra. 

Danskeren mente helt konkret, at den tidligere FC Barcelona-spiller gik over stregen. 

– Jeg siger, det er fair nok, man går til den, men gør det lige på en ordentlig måde. Jeg har ikke provokeret ham i løbet af kampen. 

– Det kan godt være, jeg har provokeret hans holdkammerater, men det er et løb, jeg tager ned i dybden, og så lige pludselig giver han mig en albue lige i maven, hvilket er usportsligt. 

Afsluttende fortalte Lukas Lerager også, hvad han syntes om dommerens præstation. 

– I forhold til han er fra England, så synes jeg ikke lige, han ramte den i dag, lød det fra FC Københavns nummer 12. 

Det var Premier League-dommeren Michael Oliver, der passede fløjten i Parken. 

Returkampen spilles i Tyrkiet næste uge, og hvis Superliga-klubben undgår nederlag, er Jess Thorups mandskab klar til gruppespillet i Champions League. 

Da Trabzonspor havde tabt til FC København, fortalte Andreas Cornelius om de rygter, der har været omkring ham i løbet af sommerens transfervinduet. 

Den historie kan du læse lige HER





Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig




LIVE

LIVE: OB-angriber helt ude af truppen

Kedeligt kryds i betydningsløs kamp

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Massiv kritik efter skandaløse scener

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

‘Det er ringe ad helvede til’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Randers FC – OB

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

De bliver monstersalg til sommer

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner