FCK-stjerne om tumult: Så tænder det mig af

Lukas Lerager blev rasende i løbet af anden halvleg, da FC København slog Trabzonspor med 2-1 i kvalifikationen til Champions League.



Der var dramatik og tumult i Parken tirsdag aften, da FC København bragede sammen med Trabzonspor. 

Efter cirka 84 minutter blev Lukas Lerager skubbet af Djaniny, mens Rasmus Falk efterfølgende blev sendt til tælling af Anastasios Bakasetas. 

Da kampen var fløjtet af, forklarede Lukas Lerager situationen til den fremmødte presse i nationalarenaen. 

– Man giver og tager i fodbold, og det kan jeg også godt, men når det går hen og bliver rugby lige pludselig, så tænder det mig af, sagde FC København-stjernen og fortsatte: 

– Så havde jeg en duel med en anden spiller, jeg ikke havde været i karambolage med tidligere i kampen, og så tændte han også lidt af, og så er det jo godt, man har nogle holdkammerater, der bakker en op. 

Midtbanespilleren fik en hovedrolle mod Trabzonspor, da han scorede til 2-0 i begyndelsen af anden halvleg. 

Og så satte Lukas Lerager ligeledes nogle ord på en anden situation, hvor han måtte sige sin mening til Marc Bartra. 

Danskeren mente helt konkret, at den tidligere FC Barcelona-spiller gik over stregen. 

– Jeg siger, det er fair nok, man går til den, men gør det lige på en ordentlig måde. Jeg har ikke provokeret ham i løbet af kampen. 

– Det kan godt være, jeg har provokeret hans holdkammerater, men det er et løb, jeg tager ned i dybden, og så lige pludselig giver han mig en albue lige i maven, hvilket er usportsligt. 

Afsluttende fortalte Lukas Lerager også, hvad han syntes om dommerens præstation. 

– I forhold til han er fra England, så synes jeg ikke lige, han ramte den i dag, lød det fra FC Københavns nummer 12. 

Det var Premier League-dommeren Michael Oliver, der passede fløjten i Parken. 

Returkampen spilles i Tyrkiet næste uge, og hvis Superliga-klubben undgår nederlag, er Jess Thorups mandskab klar til gruppespillet i Champions League. 

Da Trabzonspor havde tabt til FC København, fortalte Andreas Cornelius om de rygter, der har været omkring ham i løbet af sommerens transfervinduet. 

Den historie kan du læse lige HER





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Andreas Christensen afviser tilbud

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Offentliggøres i dag

Stjernetræner spøger i Real Madrid



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Den største genistreg i Superligaen?

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

FC Midtjylland – AGF