FCK-stjerne om tumult: Så tænder det mig af

Lukas Lerager blev rasende i løbet af anden halvleg, da FC København slog Trabzonspor med 2-1 i kvalifikationen til Champions League.



Der var dramatik og tumult i Parken tirsdag aften, da FC København bragede sammen med Trabzonspor. 

Efter cirka 84 minutter blev Lukas Lerager skubbet af Djaniny, mens Rasmus Falk efterfølgende blev sendt til tælling af Anastasios Bakasetas. 

Da kampen var fløjtet af, forklarede Lukas Lerager situationen til den fremmødte presse i nationalarenaen. 

– Man giver og tager i fodbold, og det kan jeg også godt, men når det går hen og bliver rugby lige pludselig, så tænder det mig af, sagde FC København-stjernen og fortsatte: 

– Så havde jeg en duel med en anden spiller, jeg ikke havde været i karambolage med tidligere i kampen, og så tændte han også lidt af, og så er det jo godt, man har nogle holdkammerater, der bakker en op. 

Midtbanespilleren fik en hovedrolle mod Trabzonspor, da han scorede til 2-0 i begyndelsen af anden halvleg. 

Og så satte Lukas Lerager ligeledes nogle ord på en anden situation, hvor han måtte sige sin mening til Marc Bartra. 

Danskeren mente helt konkret, at den tidligere FC Barcelona-spiller gik over stregen. 

– Jeg siger, det er fair nok, man går til den, men gør det lige på en ordentlig måde. Jeg har ikke provokeret ham i løbet af kampen. 

– Det kan godt være, jeg har provokeret hans holdkammerater, men det er et løb, jeg tager ned i dybden, og så lige pludselig giver han mig en albue lige i maven, hvilket er usportsligt. 

Afsluttende fortalte Lukas Lerager også, hvad han syntes om dommerens præstation. 

– I forhold til han er fra England, så synes jeg ikke lige, han ramte den i dag, lød det fra FC Københavns nummer 12. 

Det var Premier League-dommeren Michael Oliver, der passede fløjten i Parken. 

Returkampen spilles i Tyrkiet næste uge, og hvis Superliga-klubben undgår nederlag, er Jess Thorups mandskab klar til gruppespillet i Champions League. 

Da Trabzonspor havde tabt til FC København, fortalte Andreas Cornelius om de rygter, der har været omkring ham i løbet af sommerens transfervinduet. 

Den historie kan du læse lige HER





Superliga-LIVE: Ny AGF-spiller skadet




LIVE

TransferLIVE: Brøndby-emne tæt på Leipzig-retur

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Kæmpe transfer under opsejling

Brøndby IF – Viborg FF

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen



LIVE

Superliga-LIVE: Ny AGF-spiller skadet

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Eriksen spottet – nu er der nyt

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC Midtjylland – AC Horsens

Ingen klausul i FC København-aftale

AGF i kontakt om norsk angriber 

‘Det ville være en katastrofe af rang’

FC Nordsjælland – Randers FC

Silkeborg IF – FC København

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Klar besked om AGF

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Lyngby BK – AGF

Ordet “bestikkelse” blev brugt