De forsvarende danske mestre fra FC København kom lidt ned på jorden i Champions League, da holdet onsdag tabte med 1-0 til Rubin Kazan i Rusland. Det var ellers en meget lige kamp uden de store tilbud, men en dumhed af Jesper Grønkjær, der brugte hånden i første halvlegs sidste minut, sendte alle tre point til FCK-modstanderne.
Det var ellers meget få tilbud, der var i første halvleg. Rubin Kazan ville ikke true, mens FC København spillede for langsomt. I overtiden af første halvleg blev et frispark fra højre sendt ind i FCK’s straffesparksfelt og her brugte Jesper Grønkjær hånden, så der blev fløjtet et korrekt straffespark til Rubin Kazan. Johan Wiland var uden mulighed på straffesparket, som Christian Nohoa sikkert sparkede i nettaget.
I anden halvleg kom FCK langt bedre med. Zdenek Pospech og Christian Bolanos forsøgte sig fra distancen, men ingen af skuddene formåede at udfordre Rubin Kazan keeperen. Dame N’Doye gik og humpede, men med et kvarter tilbage var han meget tæt på at score til 1-1. Senegaleseren modtog bolden i feltet og trykkede resolut på mål, men desværre tog den overliggeren og gik ud til målspark.
I de sidste ti minutter pressede FCK på, og Kenneth Zohore kunne og burde have scoret til 1-1 i overtiden, men den unge angriber sparkede lige på keeperen, og så vandt Rubin Kazan sin første kamp nogensinde på hjemmebane i Champions League. Med sejren er holdet nu kun et point efter FCK. Danskerne møder Panathinaikos i PARKEN i den sidste gruppekamp, mens Rubin Kazan skal til FC Barcelona. Barcelona møder senere på aftnen Panathinaikos i Grækenland.
LIVE
LIVE: Voldsom stærk Brøndby-trup udtaget
OPTAKT
Real Madrid – Athletic Club
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL
‘Taber BIF tror jeg ikke Steve Cooper er der mere’
EKSKLUSIVT