De forsvarende danske mestre fra FC København kom lidt ned på jorden i Champions League, da holdet onsdag tabte med 1-0 til Rubin Kazan i Rusland. Det var ellers en meget lige kamp uden de store tilbud, men en dumhed af Jesper Grønkjær, der brugte hånden i første halvlegs sidste minut, sendte alle tre point til FCK-modstanderne.
Det var ellers meget få tilbud, der var i første halvleg. Rubin Kazan ville ikke true, mens FC København spillede for langsomt. I overtiden af første halvleg blev et frispark fra højre sendt ind i FCK’s straffesparksfelt og her brugte Jesper Grønkjær hånden, så der blev fløjtet et korrekt straffespark til Rubin Kazan. Johan Wiland var uden mulighed på straffesparket, som Christian Nohoa sikkert sparkede i nettaget.
I anden halvleg kom FCK langt bedre med. Zdenek Pospech og Christian Bolanos forsøgte sig fra distancen, men ingen af skuddene formåede at udfordre Rubin Kazan keeperen. Dame N’Doye gik og humpede, men med et kvarter tilbage var han meget tæt på at score til 1-1. Senegaleseren modtog bolden i feltet og trykkede resolut på mål, men desværre tog den overliggeren og gik ud til målspark.
I de sidste ti minutter pressede FCK på, og Kenneth Zohore kunne og burde have scoret til 1-1 i overtiden, men den unge angriber sparkede lige på keeperen, og så vandt Rubin Kazan sin første kamp nogensinde på hjemmebane i Champions League. Med sejren er holdet nu kun et point efter FCK. Danskerne møder Panathinaikos i PARKEN i den sidste gruppekamp, mens Rubin Kazan skal til FC Barcelona. Barcelona møder senere på aftnen Panathinaikos i Grækenland.
LIVE
LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Delaney afslører dialog
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp