Falske billetter, anholdelser, tåregas, vold og overfald. Det bør ikke være det, der trækker overskrifter før, under og efter en Champions League-finale.
Ikke desto mindre var det tilfældet, da Liverpool og Real Madrid tørnede sammen på Stade de France, hvor der opstod uroligheder og kaos i timerne op til kampstart.
FC Københavns Director of Football Operations and International Affairs, Daniel Rommedahl, var fanget midt i orkanens øje, men til Tipsbladet fortæller han om en mere rolig oplevelse af finalen.
– Der er rigtig mange mennesker, men stemningen er egentlig fin. Der er ikke dårlig stemning, bare mange mennesker og det hele går lidt langsomt, siger han, og finder uden større udfordringer sin plads på stadion.
– Jeg tænker ikke videre over, at der ikke er flere mennesker på stadion. Der går en halv time, før vi får af vide, at kampen den er udskudt. Det virker meget logisk, da der ikke er særligt mange mennesker inden for, mens der var mange udenfor, som var langt væk fra stadion, siger Daniel Rommedahl.
Kampen starter 21.36, da UEFA i et statement har begrundet forsinkelsen med, at der var falske billetter i omløb. Den del overrasker Daniel Rommedahl, der efterhånden har deltaget ved mange UEFA-begivenheder.
– De store begivenheder jeg har overværet, der plejer altid at være tjek på tingene. UEFA plejer altid at have tjek på deres ting, og der plejer ikke at være overladt noget til tilfældighederne.
– Det er ikke normal UEFA-afvikling det her. Der plejer at være tjek på det, så et eller andet sted i den her kæde har noget været, som det ikke skulle være, og det overrasker mig meget.
Real Madrid endte med at trække sig sejrsrigt ud af opgøret med en sejr på 1-0 over Liverpool på mål af Vinicius Junior.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
Brasiliansk VM-mavepuster
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere
MEDIE
Monsterbud på vej
Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
NYHEDER
