FCK’er fanget i kaos: Meget overrasket over UEFA

Champions League-finalen mellem Liverpool og Real Madrid trak overskrifter fra mange flere ting end spillet inde på banen. FC København-delegeret var tilstede på Stade de France, og han var meget overrasket over UEFA’s håndtering.



Falske billetter, anholdelser, tåregas, vold og overfald. Det bør ikke være det, der trækker overskrifter før, under og efter en Champions League-finale.

Ikke desto mindre var det tilfældet, da Liverpool og Real Madrid tørnede sammen på Stade de France, hvor der opstod uroligheder og kaos i timerne op til kampstart.

FC Københavns Director of Football Operations and International Affairs, Daniel Rommedahl, var fanget midt i orkanens øje, men til Tipsbladet fortæller han om en mere rolig oplevelse af finalen.

– Der er rigtig mange mennesker, men stemningen er egentlig fin. Der er ikke dårlig stemning, bare mange mennesker og det hele går lidt langsomt, siger han, og finder uden større udfordringer sin plads på stadion.

– Jeg tænker ikke videre over, at der ikke er flere mennesker på stadion. Der går en halv time, før vi får af vide, at kampen den er udskudt. Det virker meget logisk, da der ikke er særligt mange mennesker inden for, mens der var mange udenfor, som var langt væk fra stadion, siger Daniel Rommedahl.

Kampen starter 21.36, da UEFA i et statement har begrundet forsinkelsen med, at der var falske billetter i omløb. Den del overrasker Daniel Rommedahl, der efterhånden har deltaget ved mange UEFA-begivenheder.

– De store begivenheder jeg har overværet, der plejer altid at være tjek på tingene. UEFA plejer altid at have tjek på deres ting, og der plejer ikke at være overladt noget til tilfældighederne.

– Det er ikke normal UEFA-afvikling det her. Der plejer at være tjek på det, så et eller andet sted i den her kæde har noget været, som det ikke skulle være, og det overrasker mig meget.

Real Madrid endte med at trække sig sejrsrigt ud af opgøret med en sejr på 1-0 over Liverpool på mål af Vinicius Junior.







LIVE

TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub



LIVE

VM-LIVE: Bekræfter golftur med Trump

Forhandler med Jannik Vestergaard

Pressede på for FC København-exit

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Norge – England

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Colombiansk forbund fordømmer dødstrusler

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Grønbæk åbner op om ‘sindssygt svær periode’

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Scorer heftig lønstigning

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

– Det vil være VM’s største overraskelse!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Norsk ekspert håner Danmark

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper