FCM-modstander får skrækkelig optakt til Chl-kamp

Celtic mødte lørdag West Ham, men det blev langt fra den ønskede optakt til mødet med Midtjylland på onsdag.



Modsat den danske liga er den skotske ikke startet endnu, så Celtic spiller fortsat træningskampe for at holde sig klar til kvalifikationskampen til Champions League mod FC Midtjylland.

Derfor mødte skotterne lørdag West Ham i en testkamp, og den tabte de med hele 6-2.

Men for Celtic-træner Ange Postecoglou betyder det store nederlag ikke noget for forberedelsen til Midtjylland-kampen. 

– Det var skuffede, for vi have positive elementer i kampen. Men der var også perioder i vores spil, hvor vi var ringe. Og mod gode modstandere bliver du straffet. Resultatet ændrer ikke noget ved min tillid til på onsdag, sagde træneren efter kampen ifølge BBC. 

Træneren fremhævede – ikke overraskende – defensiven som det største problem, mens han roste offensiven, som, ifølge ham, viste en lyst til at spille fodbold. 

Ange Postecoglou blev også spurgt ind til onsdagens kamp mod den danske modstander, men han røber mildt sagt ikke noget før kampen, som er helt lige, efter at reglen om udebanemål er forsvundet. 

– Vi ved, det bliver en hård kamp derovre. Vi så i den første kamp, at vi kan spille godt, men det var stadig tæt. Det bliver det samme i den anden kamp, siger Ange Postecoglou.

Den første kamp endte 1-1, hvilket også var resultatet for røde kort i kampen, da begge hold tilegnede sig en tidlig billet i bad. Celtic-træneren var efter kampen frustreret over, at skotterne ikke formåede at vinde kampen. Se alle højdepunkterne fra kampen i videoen øverst på siden. 

FC Midtjylland tog lørdag aften sæsonens første sejr, da de vandt 1-0 i Aalborg. Læs mere om den kamp her.





Djukic raser: ‘Af helvedes til’




LIVE

Superliga-LIVE: Derfor er Pentz fraværende

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Her kan du se AGF mod Brøndby IF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

AGF har profil tilbage til Brøndby-brag

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

AGF – Brøndby IF



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Én opringning ændrede det hele for Malte Amundsen

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Arsenal jagter Spurs-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Supercomputer: De vinder Superligaen

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’