FCM-modstander får skrækkelig optakt til Chl-kamp

Celtic mødte lørdag West Ham, men det blev langt fra den ønskede optakt til mødet med Midtjylland på onsdag.



Modsat den danske liga er den skotske ikke startet endnu, så Celtic spiller fortsat træningskampe for at holde sig klar til kvalifikationskampen til Champions League mod FC Midtjylland.

Derfor mødte skotterne lørdag West Ham i en testkamp, og den tabte de med hele 6-2.

Men for Celtic-træner Ange Postecoglou betyder det store nederlag ikke noget for forberedelsen til Midtjylland-kampen. 

– Det var skuffede, for vi have positive elementer i kampen. Men der var også perioder i vores spil, hvor vi var ringe. Og mod gode modstandere bliver du straffet. Resultatet ændrer ikke noget ved min tillid til på onsdag, sagde træneren efter kampen ifølge BBC. 

Træneren fremhævede – ikke overraskende – defensiven som det største problem, mens han roste offensiven, som, ifølge ham, viste en lyst til at spille fodbold. 

Ange Postecoglou blev også spurgt ind til onsdagens kamp mod den danske modstander, men han røber mildt sagt ikke noget før kampen, som er helt lige, efter at reglen om udebanemål er forsvundet. 

– Vi ved, det bliver en hård kamp derovre. Vi så i den første kamp, at vi kan spille godt, men det var stadig tæt. Det bliver det samme i den anden kamp, siger Ange Postecoglou.

Den første kamp endte 1-1, hvilket også var resultatet for røde kort i kampen, da begge hold tilegnede sig en tidlig billet i bad. Celtic-træneren var efter kampen frustreret over, at skotterne ikke formåede at vinde kampen. Se alle højdepunkterne fra kampen i videoen øverst på siden. 

FC Midtjylland tog lørdag aften sæsonens første sejr, da de vandt 1-0 i Aalborg. Læs mere om den kamp her.





Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann




LIVE

TransferLIVE: Officielt – Brøndby henter Hyseni

AGF i kontakt om norsk angriber 

Klar besked om AGF

Ordet “bestikkelse” blev brugt

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote



LIVE

Superliga-LIVE: Brøndby-indkøb som født på ny

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Lyngby BK – AGF

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Brøndby-boss teaser for transfer

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

AGF i Europa: De venter i næste runde

Tottenham-flop i stor transfer

Er de også færdige i OB?

Her er FC Københavns vej i Europa

Nærmer sig vild FCK-præstation



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Her er FCK’s næste modstander i Europa