BUDAPEST (Tipsbladet): Aral Simsir har været afgørende for FC Midtjylland allerede flere gange i denne sæson – eksempelvis med sit oplæg i 2-0-sejren over Ferencvaros på MCH Arena.
I tirsdagens returkamp havde Thomas Thomasberg imidlertid valgt at placere den driblestærke kantspiller på bænken fra kampens start.
Men efter 30 minutter kom Simsir alligevel ind, da Kristoffer Askildsen blev offer for en taktisk ændring, og så blev Simsir atter afgørende, da han var hovedarkitekten bag Oliver Sørensens udlignende scoring.
– Jeg vil ikke sige, at jeg havde noget at bevise, men jeg er en ubekymret spiller, og at jeg formår at være ubekymret i så stor en kulisse er jeg selvfølgelig glad for, siger han i mixed zone efter kampen.
– Men jeg synes ikke, vi var særligt gode på bolden. Vi spiller for mange lange bolde og havde ikke så stort mod. Men da jeg kommer ind, prøver jeg bare at være ubekymret, tage bolden til mig og prøve at sætte de andre op. Det synes jeg, jeg får gjort.
Simsir kan til dels godt forstå, at Thomasberg bænkede ham fra opgørets begyndelse.
– Jeg prøver bare at være positiv og se lyset, og det synes jeg, jeg formår at gøre fint. Nogle gange må han ofre en af de offensive spillere, og det var så mig i dag. Han ville gerne have, at jeg skulle ind ind i anden halvleg med en masse energi og kunne vinde kampen. Det blev så efter en halv time.
Med 1-1 i Budapest og en samlet 3-1-sejr er FC Midtjylland nu videre til Champions League-kvalifikationens playoff-runde, hvor Slovan Bratislava venter.
– Det er virkelig lækkert. Jeg kan ikke rigtigt beskrive det, hvis jeg skal være ærlig. Der spiller en masse følelser ind. Jeg er bare virkelig glad for, at vi er videre og skal spille igen på tirsdag mod Bratislava.
Inden midtugens opgør venter Lyngby i Superligaen. Kampen spilles fredag aften.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
FC Midtjylland-spiller stukket ned
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
MEDIE
Offentliggøres i dag
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
OPTAKT
FC København – OB
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
EKSKLUSIVT