FCM-profil startede ude: Prøver at være positiv

Aral Simsir er ikke så bekymret over, at han startede opgøret mod Ferencvaros på bænken.



BUDAPEST (Tipsbladet): Aral Simsir har været afgørende for FC Midtjylland allerede flere gange i denne sæson – eksempelvis med sit oplæg i 2-0-sejren over Ferencvaros på MCH Arena.

I tirsdagens returkamp havde Thomas Thomasberg imidlertid valgt at placere den driblestærke kantspiller på bænken fra kampens start.

Men efter 30 minutter kom Simsir alligevel ind, da Kristoffer Askildsen blev offer for en taktisk ændring, og så blev Simsir atter afgørende, da han var hovedarkitekten bag Oliver Sørensens udlignende scoring.

– Jeg vil ikke sige, at jeg havde noget at bevise, men jeg er en ubekymret spiller, og at jeg formår at være ubekymret i så stor en kulisse er jeg selvfølgelig glad for, siger han i mixed zone efter kampen.

– Men jeg synes ikke, vi var særligt gode på bolden. Vi spiller for mange lange bolde og havde ikke så stort mod. Men da jeg kommer ind, prøver jeg bare at være ubekymret, tage bolden til mig og prøve at sætte de andre op. Det synes jeg, jeg får gjort.

Simsir kan til dels godt forstå, at Thomasberg bænkede ham fra opgørets begyndelse.

– Jeg prøver bare at være positiv og se lyset, og det synes jeg, jeg formår at gøre fint. Nogle gange må han ofre en af de offensive spillere, og det var så mig i dag. Han ville gerne have, at jeg skulle ind ind i anden halvleg med en masse energi og kunne vinde kampen. Det blev så efter en halv time.

Med 1-1 i Budapest og en samlet 3-1-sejr er FC Midtjylland nu videre til Champions League-kvalifikationens playoff-runde, hvor Slovan Bratislava venter.

– Det er virkelig lækkert. Jeg kan ikke rigtigt beskrive det, hvis jeg skal være ærlig. Der spiller en masse følelser ind. Jeg er bare virkelig glad for, at vi er videre og skal spille igen på tirsdag mod Bratislava.

Inden midtugens opgør venter Lyngby i Superligaen. Kampen spilles fredag aften.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

LIVE: Kent Nielsen overrasker

OB – Silkeborg IF

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

FCK lurer på landsholdsspiller

Storklub i dialog med Mohamed Salah



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Superliga-komet overgår flere monstersalg



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Manchester United – Liverpool

Emre Mor færdig

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Melder Lindstrøm helt færdig

Et markant problem for Silkeborg

Miraklernes tid er ikke forbi

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Martin Jørgensen lander nyt job

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Det ser sort ud for B.93