I femte forsøg lykkedes det FC Midtjylland at hente point i Champions League.
Det kunne endda være blevet til tre af slagsen i den svære udekamp mod Atalanta, hvis det danske mesterhold havde holdt den føring, som forsvarsprofilen Alexander Scholz skaffede tidligt i kampen med et perlemål.
Men efter 79 minutter gik det galt, og Cristian Romero udlignede til slutresultatet 1-1.
Resultatet betyder ikke noget for FC Midtjyllands placering i gruppen. Allerede før kampen var holdet sikker på at slutte sidst i gruppen.
Atalanta kæmper en hård kamp om avancement med Ajax, der tirsdag aften tabte 0-1 til Liverpool på Anfield. Sejren sendte Liverpool videre med én spillerunde tilbage.
Atalanta og Ajax skal mødes i en afgørende kamp om en plads i ottendedelsfinalerne 9. december.
FCM havde kun penge og prestige at spille for tirsdag aften. Men med de fire første gruppekampe in mente så det på forhånd svært ud for FC Midtjylland i kampen i norditalienske Bergamo.
Tilmed manglede de danske mestre flere af de største profiler, da anfører Erik Sviatchenko, Pione Sisto, Jens-Lys Cajuste og Evander måtte blive hjemme i Herning.
FC Midtjyllands cheftræner, Brian Priske, forsøgte sig for første gang i turneringen med en trebackkæde, der gav plads til Manjrekar James og Daniel Høegh ved siden af Scholz.
Det skabte et mere kompakt fundament, og Atalanta havde sværere ved at bryde defensiven op end i det første opgør i oktober.
Midtjyderne kom ud til kampen med masser af energi, og selv om Hans Hateboer og Duván Zapata havde chancer for at bringe værterne foran, var det gæsterne fra Danmark, som tog føringen.
13 minutter var spillet, da angriberen Sory Kaba tæmmede en bold og lagde den til rette for Scholz.
Midtstopperen smadrede med stor kraft bolden op i krydset og skaffede det forløsende føringsmål.
Det var første gang i turneringen, at FC Midtjylland kom foran, men der kunne hurtigt være blevet udlignet, hvis Romero havde scoret på en fri hovedstødschance få minutter senere.
Atalanta havde et par chancer mere, men overtaget var ikke prangende, og det danske mandskab gik til pause med en føring.
I det 63. minut så det ud til, at FCM var tæt på endnu et drømmemål. Efter et hjørnespark sparkede Kaba på mål med hælen, men det firnurlige spark ramte overliggeren. Dommeren fløjtede dog for offside.
Som tiden gik, virkede Atalanta-spillerne til at blive mere og mere modløse.
Midtvejs i anden halvleg havde Atalanta-træner Gian Piero Gasperini brugt fire af sine fem udskiftninger, men de oplagte målchancer lod vente på sig.
Med et kvarter igen slap Amad Traore fri, men FCM-målmand Jesper Hansen diskede op med en stor redning på ivorianerens forsøg.
Italienerne trykkede nu gæsterne i bund, og med 11 minutter igen pandede Romero bolden udligningen i nettet.
En flok trætte FC Midtjylland-spillere kæmpede for at holde fast i det ene point, og det lykkedes på trods af Atalantas nyfundne selvtillid.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Liverpool med megatransfer?
NYHEDER
Barcelona-stjerne får stor hæder
MEDIE
De jagter Henrik Meister
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
NYHEDER
Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
NYHEDER
Sådan kommer Danmark til VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
Rekorddyr lejeaftale
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TRANSFER
Lurer på dyr Real Madrid-stjerne
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
MEDIE
