I femte forsøg lykkedes det FC Midtjylland at hente point i Champions League.
Det kunne endda være blevet til tre af slagsen i den svære udekamp mod Atalanta, hvis det danske mesterhold havde holdt den føring, som forsvarsprofilen Alexander Scholz skaffede tidligt i kampen med et perlemål.
Men efter 79 minutter gik det galt, og Cristian Romero udlignede til slutresultatet 1-1.
Resultatet betyder ikke noget for FC Midtjyllands placering i gruppen. Allerede før kampen var holdet sikker på at slutte sidst i gruppen.
Atalanta kæmper en hård kamp om avancement med Ajax, der tirsdag aften tabte 0-1 til Liverpool på Anfield. Sejren sendte Liverpool videre med én spillerunde tilbage.
Atalanta og Ajax skal mødes i en afgørende kamp om en plads i ottendedelsfinalerne 9. december.
FCM havde kun penge og prestige at spille for tirsdag aften. Men med de fire første gruppekampe in mente så det på forhånd svært ud for FC Midtjylland i kampen i norditalienske Bergamo.
Tilmed manglede de danske mestre flere af de største profiler, da anfører Erik Sviatchenko, Pione Sisto, Jens-Lys Cajuste og Evander måtte blive hjemme i Herning.
FC Midtjyllands cheftræner, Brian Priske, forsøgte sig for første gang i turneringen med en trebackkæde, der gav plads til Manjrekar James og Daniel Høegh ved siden af Scholz.
Det skabte et mere kompakt fundament, og Atalanta havde sværere ved at bryde defensiven op end i det første opgør i oktober.
Midtjyderne kom ud til kampen med masser af energi, og selv om Hans Hateboer og Duván Zapata havde chancer for at bringe værterne foran, var det gæsterne fra Danmark, som tog føringen.
13 minutter var spillet, da angriberen Sory Kaba tæmmede en bold og lagde den til rette for Scholz.
Midtstopperen smadrede med stor kraft bolden op i krydset og skaffede det forløsende føringsmål.
Det var første gang i turneringen, at FC Midtjylland kom foran, men der kunne hurtigt være blevet udlignet, hvis Romero havde scoret på en fri hovedstødschance få minutter senere.
Atalanta havde et par chancer mere, men overtaget var ikke prangende, og det danske mandskab gik til pause med en føring.
I det 63. minut så det ud til, at FCM var tæt på endnu et drømmemål. Efter et hjørnespark sparkede Kaba på mål med hælen, men det firnurlige spark ramte overliggeren. Dommeren fløjtede dog for offside.
Som tiden gik, virkede Atalanta-spillerne til at blive mere og mere modløse.
Midtvejs i anden halvleg havde Atalanta-træner Gian Piero Gasperini brugt fire af sine fem udskiftninger, men de oplagte målchancer lod vente på sig.
Med et kvarter igen slap Amad Traore fri, men FCM-målmand Jesper Hansen diskede op med en stor redning på ivorianerens forsøg.
Italienerne trykkede nu gæsterne i bund, og med 11 minutter igen pandede Romero bolden udligningen i nettet.
En flok trætte FC Midtjylland-spillere kæmpede for at holde fast i det ene point, og det lykkedes på trods af Atalantas nyfundne selvtillid.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
Spottet i København
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
OPTAKT
Australien – Tyrkiet
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
Chok – henter første VM-point nogensinde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
Her kan du se Mexico mod Sydafrika
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
TOPNYHED
