FCM smider føring men skaffer første CL-point

Alexander Scholz scorede et drømmemål, da FCM for første gang hentede et point i Champions League.



I femte forsøg lykkedes det FC Midtjylland at hente point i Champions League.

Det kunne endda være blevet til tre af slagsen i den svære udekamp mod Atalanta, hvis det danske mesterhold havde holdt den føring, som forsvarsprofilen Alexander Scholz skaffede tidligt i kampen med et perlemål.

Men efter 79 minutter gik det galt, og Cristian Romero udlignede til slutresultatet 1-1.

Resultatet betyder ikke noget for FC Midtjyllands placering i gruppen. Allerede før kampen var holdet sikker på at slutte sidst i gruppen.

Atalanta kæmper en hård kamp om avancement med Ajax, der tirsdag aften tabte 0-1 til Liverpool på Anfield. Sejren sendte Liverpool videre med én spillerunde tilbage.

Atalanta og Ajax skal mødes i en afgørende kamp om en plads i ottendedelsfinalerne 9. december.

FCM havde kun penge og prestige at spille for tirsdag aften. Men med de fire første gruppekampe in mente så det på forhånd svært ud for FC Midtjylland i kampen i norditalienske Bergamo.

Tilmed manglede de danske mestre flere af de største profiler, da anfører Erik Sviatchenko, Pione Sisto, Jens-Lys Cajuste og Evander måtte blive hjemme i Herning.

FC Midtjyllands cheftræner, Brian Priske, forsøgte sig for første gang i turneringen med en trebackkæde, der gav plads til Manjrekar James og Daniel Høegh ved siden af Scholz.

Det skabte et mere kompakt fundament, og Atalanta havde sværere ved at bryde defensiven op end i det første opgør i oktober.

Midtjyderne kom ud til kampen med masser af energi, og selv om Hans Hateboer og Duván Zapata havde chancer for at bringe værterne foran, var det gæsterne fra Danmark, som tog føringen.

13 minutter var spillet, da angriberen Sory Kaba tæmmede en bold og lagde den til rette for Scholz.

Midtstopperen smadrede med stor kraft bolden op i krydset og skaffede det forløsende føringsmål.

Det var første gang i turneringen, at FC Midtjylland kom foran, men der kunne hurtigt være blevet udlignet, hvis Romero havde scoret på en fri hovedstødschance få minutter senere.

Atalanta havde et par chancer mere, men overtaget var ikke prangende, og det danske mandskab gik til pause med en føring.

I det 63. minut så det ud til, at FCM var tæt på endnu et drømmemål. Efter et hjørnespark sparkede Kaba på mål med hælen, men det firnurlige spark ramte overliggeren. Dommeren fløjtede dog for offside.

Som tiden gik, virkede Atalanta-spillerne til at blive mere og mere modløse.

Midtvejs i anden halvleg havde Atalanta-træner Gian Piero Gasperini brugt fire af sine fem udskiftninger, men de oplagte målchancer lod vente på sig.

Med et kvarter igen slap Amad Traore fri, men FCM-målmand Jesper Hansen diskede op med en stor redning på ivorianerens forsøg.

Italienerne trykkede nu gæsterne i bund, og med 11 minutter igen pandede Romero bolden udligningen i nettet.

En flok trætte FC Midtjylland-spillere kæmpede for at holde fast i det ene point, og det lykkedes på trods af Atalantas nyfundne selvtillid.

/ritzau/





Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!




LIVE

TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Oliver Sonne vender tilbage

Her lander Superliga-kampprogrammet

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

‘Så kan han klare sig hvor som helst’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Storklub jagter to danskere

Mæhle modtager trusler efter skurkerolle

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Klar til at gå shopamok

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Dansk profil overrasker: Han er så god

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte