FCM under enormt pres: Det var voldsomt

Oliver Sørensen indrømmer, at FC Midtjylland havde svært ved at håndtere det tryk, Ferencvaros kom med i indledningen.



BUDAPEST (Tipsbladet): FC Midtjylland spillede sig tirsdag aften videre i Champions League-kvalifikationen med 1-1 ude mod Ferencvaros.

Oliver Sørensen blev endnu en gang afgørende for de danske mestre med sin udlignende scoring – det var midtbanespillerens fjerde mål i sæsonen.

Han startede på kanten, men rykkede efter en halv time ind på den centrale midtbane, da Kristoffer Askildsen blev pillet ud. Det er langt fra første gang, det er sket for unge Sørensen, og denne gang var det med stor succes, men han havde selv gerne været det foruden.

Det fortæller han til mikrofonerne i mixed zone efter kampen.

– Jeg ved ikke, om det er med til at holde mig skarp. Det er sådan, det er. Jeg vil egentlig hellere spille lidt mere fast et sted for at få noget momentum og kunne vokse der, men det er sådan, det er. Det gør jeg gerne i holdets tjeneste.

Han foretrækker selv at spille centralt på banen.

– Det er der, jeg synes, jeg er bedst og kan komme mest rundt og være mest med i spillet.

Et dilemma for FCM
Oliver Sørensens satte sit udlignende mål ind efter 50 minutters spil.

– Det er meget vigtigt, og jeg synes, det kommer på et dejligt tidspunkt.

Det dræber lidt modstanderne.

– Ja, det er nemlig det. De får en god start i anden halvleg, og så får vi scoret fem minutter inde. Det dræber lidt deres momentum, og efter det synes jeg, vi har godt styr på det. 

Som Sørensen er inde på, havde Thomas Thomasbergs mandskab nemlig været under et massivt pres i det meste af kampen op til 1-1-scoringen.

Ibrahim Cissé bragte værterne foran efter 17 minutter, men de havde også muligheder til mere, og så skete det hele foran et meget tændt publikum på Groupama Aréna.

– Det var voldsomt. Det er svært at navigere rundt i det, for man vil egentlig gerne holde fast i bolden, men samtidig kan enkelte fejl få dem endnu mere op. Så det er en balance, og det synes jeg egentlig, vi kommer okay ud af efter den første halve time. Men det er klart, at de første 30 minutter er vi rigtig pressede.

FC Midtjylland stod dog som bekendt imod og skal nu spille Champions League-playoff. Her venter de slovakiske mestre fra Slovan Bratislava, hvorfor midtjyderne begynder at kunne dufte Champions League-gruppespillet.

– Det håber vi. Der er to svære kampe endnu. Så meget ved jeg ikke om Bratislava, men det bliver helt sikkert to svære kampe. Der er slet ikke noget, der er afgjort, så vi skal tage det stille og roligt, og vi har også en kamp i Lyngby inden. 

Slova Bratislava slog APOEL ud med samlet 2-0.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

De er enige med Mathias Jensen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Norge – Frankrig

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

VM-spiller får fem karantænedage

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Kap Verde – Saudi-Arabien

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Egypten – Iran

Senegal – Irak

Uruguay – Spanien

Tysk VM-stjerne er særligt interessant for PL-hold



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Her er Brasiliens vej til VM-finalen