FCM’er roser: Han slog vores forsvar ihjel

Verdens bedste fodboldspiller-diskussionen raser i øjeblikket efter Mohamed Salahs storform. FC Midtjylland-spilleren Paulinho husker, hvor god egypteren egentlig er.



Mohamed Salah spiller i øjeblikket noget af det bedste fodbold i karrieren, og i Liverpools seneste to kampe mod henholdsvis Manchester City og Watford har han scoret fremragende individuelle mål.

Liverpools manager Jürgen Klopp har også været ude og fortælle til pressen, at han ser sin egyptiske talisman som verdens bedste fodboldspiller, selv om konkurrencefeltet er hårdt. 

Om Salah er verdens bedste, er FC Midtjylland-forsvarsspilleren Paulinho i tvivl om. Han husker dog med gru tilbage på de to holds møde i Champions League-gruppespillet i sidste sæson, hvor Salah var ustoppelig. Det fortæller han til DR

– Jeg kan huske, da vi mødte Liverpool på udebane, begyndte han på bænken. Vi spillede en rigtig god kamp, og var en tæt enhed. Han skulle bare bruge én chance til at finde noget plads gennem vores forsvarslinje, og så stod han foran målet. Han slog vores forsvar ihjel. Jeg kunne ikke gøre andet end at begå straffespark, siger Paulinho og fortæller, at Salah også er den bedste spiller, han nogensinde har spillet imod. 

Salahs evne til både at være chanceskaber og afslutter gør også, at han er svær at regne ud, påpeger brasilianeren. 

DR-eksperten Francis Dickoh fortæller da også i samme ombæring, at det netop er Salahs skarpe afslutninger, som i øjeblikket er hans farligste våben. Særligt hans effektiv gør, at han måske er verdens bedste lige nu, hævder den tidligere professionelle fodboldspiller.

Mohamed Salah har scoret i otte kampe i træk for Liverpool.

Se Mohamed Salahs seneste vidundermål for Liverpool i videoklippet.







LIVE

LIVE: Kong Frederik overrasker – på plads i Århus

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Dansk stortalents værdi eksploderer

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Teaser for ny AGF-aftale

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

LIVE: Vild afgørelse – de bliver udspillet

Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria 

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

Tæt på aftale med Andreas Christensen



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Så er det officielt

Transferbombe i Real Madrid?

Knuser Silkeborg i afskedskamp

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Lewandowski forlader FC Barcelona

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

OB slutter sæsonen med et nederlag

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Salah sender særlig besked

AGF – Viborg FF



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– Niels Frederiksen er en legende!

Sønderjyske – FC Nordsjælland