FCM’er roser: Han slog vores forsvar ihjel

Verdens bedste fodboldspiller-diskussionen raser i øjeblikket efter Mohamed Salahs storform. FC Midtjylland-spilleren Paulinho husker, hvor god egypteren egentlig er.



Mohamed Salah spiller i øjeblikket noget af det bedste fodbold i karrieren, og i Liverpools seneste to kampe mod henholdsvis Manchester City og Watford har han scoret fremragende individuelle mål.

Liverpools manager Jürgen Klopp har også været ude og fortælle til pressen, at han ser sin egyptiske talisman som verdens bedste fodboldspiller, selv om konkurrencefeltet er hårdt. 

Om Salah er verdens bedste, er FC Midtjylland-forsvarsspilleren Paulinho i tvivl om. Han husker dog med gru tilbage på de to holds møde i Champions League-gruppespillet i sidste sæson, hvor Salah var ustoppelig. Det fortæller han til DR

– Jeg kan huske, da vi mødte Liverpool på udebane, begyndte han på bænken. Vi spillede en rigtig god kamp, og var en tæt enhed. Han skulle bare bruge én chance til at finde noget plads gennem vores forsvarslinje, og så stod han foran målet. Han slog vores forsvar ihjel. Jeg kunne ikke gøre andet end at begå straffespark, siger Paulinho og fortæller, at Salah også er den bedste spiller, han nogensinde har spillet imod. 

Salahs evne til både at være chanceskaber og afslutter gør også, at han er svær at regne ud, påpeger brasilianeren. 

DR-eksperten Francis Dickoh fortæller da også i samme ombæring, at det netop er Salahs skarpe afslutninger, som i øjeblikket er hans farligste våben. Særligt hans effektiv gør, at han måske er verdens bedste lige nu, hævder den tidligere professionelle fodboldspiller.

Mohamed Salah har scoret i otte kampe i træk for Liverpool.

Se Mohamed Salahs seneste vidundermål for Liverpool i videoklippet.







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar for FC København

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Tuchel føler “den største smerte af alle”

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

‘Horsens var et helvede’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Frankrig – England

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Superliga-stjerne i transfer denne sommer?

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Spanien har et ekstra øje på Messi



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson