FCM’er roser: Han slog vores forsvar ihjel

Verdens bedste fodboldspiller-diskussionen raser i øjeblikket efter Mohamed Salahs storform. FC Midtjylland-spilleren Paulinho husker, hvor god egypteren egentlig er.



Mohamed Salah spiller i øjeblikket noget af det bedste fodbold i karrieren, og i Liverpools seneste to kampe mod henholdsvis Manchester City og Watford har han scoret fremragende individuelle mål.

Liverpools manager Jürgen Klopp har også været ude og fortælle til pressen, at han ser sin egyptiske talisman som verdens bedste fodboldspiller, selv om konkurrencefeltet er hårdt. 

Om Salah er verdens bedste, er FC Midtjylland-forsvarsspilleren Paulinho i tvivl om. Han husker dog med gru tilbage på de to holds møde i Champions League-gruppespillet i sidste sæson, hvor Salah var ustoppelig. Det fortæller han til DR

– Jeg kan huske, da vi mødte Liverpool på udebane, begyndte han på bænken. Vi spillede en rigtig god kamp, og var en tæt enhed. Han skulle bare bruge én chance til at finde noget plads gennem vores forsvarslinje, og så stod han foran målet. Han slog vores forsvar ihjel. Jeg kunne ikke gøre andet end at begå straffespark, siger Paulinho og fortæller, at Salah også er den bedste spiller, han nogensinde har spillet imod. 

Salahs evne til både at være chanceskaber og afslutter gør også, at han er svær at regne ud, påpeger brasilianeren. 

DR-eksperten Francis Dickoh fortæller da også i samme ombæring, at det netop er Salahs skarpe afslutninger, som i øjeblikket er hans farligste våben. Særligt hans effektiv gør, at han måske er verdens bedste lige nu, hævder den tidligere professionelle fodboldspiller.

Mohamed Salah har scoret i otte kampe i træk for Liverpool.

Se Mohamed Salahs seneste vidundermål for Liverpool i videoklippet.





LIVE

TransferLIVE: Store PL-transfers i hus

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Arbejder på Brøndby-exit

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Uwe Rösler henter dansker

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Norges kronprins rejser til USA

Hylder kæmpe FCM-transfer

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Fredberg henter italiensk legende

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Toptræner hylder Danmark og FC København

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Afsløring: NEC Nijmegen tæt på Emre Mor



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Her er danskers millionløn i Lazio

Marquez overtager ansvaret for Mexicos landshold

Tager kontakt om Kamil Grabara