FCM’er roser: Han slog vores forsvar ihjel

Verdens bedste fodboldspiller-diskussionen raser i øjeblikket efter Mohamed Salahs storform. FC Midtjylland-spilleren Paulinho husker, hvor god egypteren egentlig er.



Mohamed Salah spiller i øjeblikket noget af det bedste fodbold i karrieren, og i Liverpools seneste to kampe mod henholdsvis Manchester City og Watford har han scoret fremragende individuelle mål.

Liverpools manager Jürgen Klopp har også været ude og fortælle til pressen, at han ser sin egyptiske talisman som verdens bedste fodboldspiller, selv om konkurrencefeltet er hårdt. 

Om Salah er verdens bedste, er FC Midtjylland-forsvarsspilleren Paulinho i tvivl om. Han husker dog med gru tilbage på de to holds møde i Champions League-gruppespillet i sidste sæson, hvor Salah var ustoppelig. Det fortæller han til DR

– Jeg kan huske, da vi mødte Liverpool på udebane, begyndte han på bænken. Vi spillede en rigtig god kamp, og var en tæt enhed. Han skulle bare bruge én chance til at finde noget plads gennem vores forsvarslinje, og så stod han foran målet. Han slog vores forsvar ihjel. Jeg kunne ikke gøre andet end at begå straffespark, siger Paulinho og fortæller, at Salah også er den bedste spiller, han nogensinde har spillet imod. 

Salahs evne til både at være chanceskaber og afslutter gør også, at han er svær at regne ud, påpeger brasilianeren. 

DR-eksperten Francis Dickoh fortæller da også i samme ombæring, at det netop er Salahs skarpe afslutninger, som i øjeblikket er hans farligste våben. Særligt hans effektiv gør, at han måske er verdens bedste lige nu, hævder den tidligere professionelle fodboldspiller.

Mohamed Salah har scoret i otte kampe i træk for Liverpool.

Se Mohamed Salahs seneste vidundermål for Liverpool i videoklippet.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Flere slagter dansker efter grim aktion

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Klar for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Frankrig – England

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Forventer rekord i Superliga-klub

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Snød FC København for keeper

Smadrer transferrekord

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira