Ferencvaros – FC Midtjylland

FC Midtjylland rejser til Budapest for at gøre arbejdet mod ungarske Ferencvaros færdigt. Midtjyderne vandt 2-0 hjemme i første opgør i Champions League-kvalifikationens tredje runde.



Kampfakta:
Kampstart: Tirsdag den 13. august klokken 20:00
Spillested: Groupama Arena, Budapest, Ungarn
Dommer: Orel Grinfeld, Israel
På TV: TV3+

Holdnyt:
Ferencvaros

De ungarske mestre fra Ferencvaros havde sat næsen op efter et bedre resultat i den første kamp i Herning.

Ungarerne var i store dele af kampen i sækken, og selv om de kom frem til chancer undervejs, måtte de altså indkassere et nederlag på 2-0.

Derfor er det et hjemmehold, der skal frem på banen i jagten på mindst to scoringer, der kan sende kampen i forlængelse.

Realistisk set får Ferencvaros dog svært ved at holde FC Midtjylland fra mål, for den ungarske defensiv så til tider temmelig vaklende ud.

Det er ikke sikkert, den hollandske træner, Pascal Jansen, er voldsomt optaget af defensiven. Med et oranje mindset vil han hellere skabe en smuk og uimodståelig offensiv.

I weekenden vandt Ferencvaros med 2-0 mod Diosgyör i NB1, den hjemlige liga, og de er nu noteret for seks point og en score på 3-0 for de første to kampe. De har ikke tabt på hjemmebane siden februar, hvor de blev slået i Conference League Playoffs af Olympiakos, der vandt begge kampe 1-0.

Formår de ikke at besejre FC Midtjylland, ryger de dog i første omgang bare over i Europa Leagues Playoff.

Allerede forud for duellen i Herning var der rygter om, at topangriberen Barnabas Varga ville være klar til kamp, men han var ikke i truppen, og han var heller ikke på holdkortet i weekendens kamp i ligaen. Mon dog han er klar til kamp?

FC Midtjylland
Holdet fra Herning har ikke tabt i de seneste 12 betydende kampe.

De tog det danske mesterskab i seneste sæson for næsen af Brøndby IF på sidste spilledag.

Der er oprustet gevaldigt på Heden, hvor de sigter efter at kvalificere sig til Champions League for første gang siden 2020-2021. Dengang var de i menneskehænder i et gruppespil med Liverpool FC, Ajax og Atalanta BC.

Sommerens transfervindue har indtil nu bragt for 80 millioner kroner fodboldben til Herning i skikkelse af Adam Buksa, Castillo og Diao. De er gledet direkte ind på holdet alle tre.

Efter 2-0 hjemme ser det lovende ud for FC Midtjylland, og går de videre herfra, vil de blot være en samlet sejr i playoffrunden fra billetter til Champions League.

Nu skal de altså først lige slippe helskindede fra Groupama Arena i Budapest, men det må give voldsom selvtillid, at de i deres seneste fire kampe – som godt nok har været på hjemmebane alle fire – ikke har lukket mål ind.

Holder de nullet for femte kamp på stribe, stryger de videre, og her venter enten Apoel FC fra Cypern eller Slovan Bratislava fra Slovakiet.

I weekenden roterede træner Thomasberg en del spillere, og den nye mand til venstre back, Christian Sørensen, fik en flot debut. Han er dog spærret til dette opgør, så måske skal Juninho igen dække backen, hvis ikke Victor Bak er blevet klar.

Paulinho, Cho, Victor Bak, Marrony og Adam Buksa sad alle ude med skader i fredagens kamp mod Vejle Boldklub, men sidstnævnte er klar. 

Karantæner:
Ferencvaros: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:
Ferencvaros (4-2-3-1): Dibusz – Makreckis, Cisse, Gustavo, Civic – Rommens, Maiga – Traore, Borges, Ben Romdhane – Pesic

FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Andersson, Diao, Bech, Juninho – Osorio, Martinez, Castillo, O. Sørensen – Buksa, Simsir

Dom:
Ferencvaros er knebne favoritter i dette opgør.

Det vil være en gevaldig overraskelse, hvis ungarerne kan overkomme 0-2 og spille sig videre i CL-kvalen.

FC Midtjylland vandt 2-0, og de både ramte stolpen og brændte straffespark i hjemmekampen, så danskerne kan absolut tillade sig at forvente, de kan komme på tavlen i Budapest også.

Ulvene har så meget europæisk erfaring efterhånden, at de skal stå mod et eventuelt pres fra hjemmeholdet.

Det ligner en meget lige kamp, og jo længere der går, des mere desperate bliver Ferencvaros, hvis de ikke har det ønskede resultat.

FCM bliver svære at holde fra scoring, og har holdene lidt mere skarphed end i første kamp, kan det blive en målfest, der ender 2-2 eller måske bare 2-1 til et af holdene.

Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1,75 ved Nordicbet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.




Vil ikke kunne sige nej til de 3 danske topklubber

Afviser Diant Ramaj-bombe

Overvejede at sige op

Chokeret: – Hvorfor skulle han fyres?

Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet

Opdagede særlig detalje under Runes operation

FC København-transfer går hele verden rundt

Jakob Kehlet slagtes i udlandet

Købt for 320 mio. – nu vil han væk fra Man Utd

Jesper Sørensen skriver historie – ekspert i svime

Her er de tre bedste akademier i Danmark

Krævet fyret efter nedslagtning

FC Midtjylland-klasse – de to er for vilde!

AGF – FC Nordsjælland

Dansk klub får stort beløb efter vild klausul

Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video

Jobskifte: Peter Lassen træder ud af rampelyset

Medier: Henrik Pedersens klub truet af straf

Bekymrende nyt fra Vejle

Hård kritik af rekordindkøb: ‘Et stort problem’

Brøndby kan blive ramt af forbud

Afsløring: Tidligere dansk kæmpetalent vender hjem

Brøndby-profil træner ikke med

Ja tak – sensationel dansk succes i udlandet!

‘Det var exceptionelt’

– Går for langt hvis jeg snakker om det nu

Godt nyt

Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet

‘Nok den sidste sæson hos FCK’

Stjernetræner helt vild med FCK’s nye topchef

‘Det var en fejl i transfervinduet’

Åh nej! Først Rune – nu er Tauson også skadet

Rasende på Mohamed Salah

Pensioneret stjerne sender opfordring til Rune

Dreyer kæmper med Messi om stor pris

Tosset: Begriber ikke Kasper Dolberg-transfer

Dansker skifter cykelhold

Afløser skadede landsholdsstjerner

Taylor Swift til Brøndby?

Skidt nyt for Vingegaard: ‘Favoriserer Pogacar’

Mike Tullberg: Dét var jeg ikke tilfreds med

Superligachef: Det rammer ikke tv-aftalen

Stoppede som 23-årig efter tilbud fra podcastvært

Mørke afbryder turnering – dansker fører

Agent rasede – nu er hun tilbage på landsholdet

Slagtes af medier efter ‘det største chok’

Pariserbøf med Kanariefugle som dessert

Nej, nej, nej! Kæmpe Niels Frederiksen-ydmygelse

Wow – FC Midtjylland fører hele Europa League

Vild EL-bedrift – FCM nummer ét efter tredje sejr