Kampfakta:
Kampstart: Tirsdag den 13. august klokken 20:00
Spillested: Groupama Arena, Budapest, Ungarn
Dommer: Orel Grinfeld, Israel
På TV: TV3+
Holdnyt:
Ferencvaros
De ungarske mestre fra Ferencvaros havde sat næsen op efter et bedre resultat i den første kamp i Herning.
Ungarerne var i store dele af kampen i sækken, og selv om de kom frem til chancer undervejs, måtte de altså indkassere et nederlag på 2-0.
Derfor er det et hjemmehold, der skal frem på banen i jagten på mindst to scoringer, der kan sende kampen i forlængelse.
Realistisk set får Ferencvaros dog svært ved at holde FC Midtjylland fra mål, for den ungarske defensiv så til tider temmelig vaklende ud.
Det er ikke sikkert, den hollandske træner, Pascal Jansen, er voldsomt optaget af defensiven. Med et oranje mindset vil han hellere skabe en smuk og uimodståelig offensiv.
I weekenden vandt Ferencvaros med 2-0 mod Diosgyör i NB1, den hjemlige liga, og de er nu noteret for seks point og en score på 3-0 for de første to kampe. De har ikke tabt på hjemmebane siden februar, hvor de blev slået i Conference League Playoffs af Olympiakos, der vandt begge kampe 1-0.
Formår de ikke at besejre FC Midtjylland, ryger de dog i første omgang bare over i Europa Leagues Playoff.
Allerede forud for duellen i Herning var der rygter om, at topangriberen Barnabas Varga ville være klar til kamp, men han var ikke i truppen, og han var heller ikke på holdkortet i weekendens kamp i ligaen. Mon dog han er klar til kamp?
FC Midtjylland
Holdet fra Herning har ikke tabt i de seneste 12 betydende kampe.
De tog det danske mesterskab i seneste sæson for næsen af Brøndby IF på sidste spilledag.
Der er oprustet gevaldigt på Heden, hvor de sigter efter at kvalificere sig til Champions League for første gang siden 2020-2021. Dengang var de i menneskehænder i et gruppespil med Liverpool FC, Ajax og Atalanta BC.
Sommerens transfervindue har indtil nu bragt for 80 millioner kroner fodboldben til Herning i skikkelse af Adam Buksa, Castillo og Diao. De er gledet direkte ind på holdet alle tre.
Efter 2-0 hjemme ser det lovende ud for FC Midtjylland, og går de videre herfra, vil de blot være en samlet sejr i playoffrunden fra billetter til Champions League.
Nu skal de altså først lige slippe helskindede fra Groupama Arena i Budapest, men det må give voldsom selvtillid, at de i deres seneste fire kampe – som godt nok har været på hjemmebane alle fire – ikke har lukket mål ind.
Holder de nullet for femte kamp på stribe, stryger de videre, og her venter enten Apoel FC fra Cypern eller Slovan Bratislava fra Slovakiet.
I weekenden roterede træner Thomasberg en del spillere, og den nye mand til venstre back, Christian Sørensen, fik en flot debut. Han er dog spærret til dette opgør, så måske skal Juninho igen dække backen, hvis ikke Victor Bak er blevet klar.
Paulinho, Cho, Victor Bak, Marrony og Adam Buksa sad alle ude med skader i fredagens kamp mod Vejle Boldklub, men sidstnævnte er klar.
Karantæner:
Ferencvaros: Ingen
FC Midtjylland: Ingen
Bud på startopstillinger:
Ferencvaros (4-2-3-1): Dibusz – Makreckis, Cisse, Gustavo, Civic – Rommens, Maiga – Traore, Borges, Ben Romdhane – Pesic
FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Andersson, Diao, Bech, Juninho – Osorio, Martinez, Castillo, O. Sørensen – Buksa, Simsir
Dom:
Ferencvaros er knebne favoritter i dette opgør.
Det vil være en gevaldig overraskelse, hvis ungarerne kan overkomme 0-2 og spille sig videre i CL-kvalen.
FC Midtjylland vandt 2-0, og de både ramte stolpen og brændte straffespark i hjemmekampen, så danskerne kan absolut tillade sig at forvente, de kan komme på tavlen i Budapest også.
Ulvene har så meget europæisk erfaring efterhånden, at de skal stå mod et eventuelt pres fra hjemmeholdet.
Det ligner en meget lige kamp, og jo længere der går, des mere desperate bliver Ferencvaros, hvis de ikke har det ønskede resultat.
FCM bliver svære at holde fra scoring, og har holdene lidt mere skarphed end i første kamp, kan det blive en målfest, der ender 2-2 eller måske bare 2-1 til et af holdene.
Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1,75 ved Nordicbet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
Giver to spillere livstidskarantæne
Store spillersalg sikrer AaB overskud
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
I forhandlinger med Nartey
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
Sænker prisen mod Midtjylland
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt