Forsvarer Pochettino: Kig på de tidligere trænere!

Ifølge fodboldeksperten bør der ikke kun peges fingre ad PSG-træneren, når den franske storklubs resultater skal vurderes.



Thierry Henry mener ikke, at man kun kan klandre Mauricio Pochettino for Paris Saint-Germains svingende resultater. 

Ifølge den tidligere Arsenal-spiller kan man nemlig bare tage et kig på, hvordan de tidligere PSG-trænere klarer sig nu, hvorefter han mener, det bør stå klart, at klubbens store stjerner også bærer et stort ansvar for resultaterne. 

– Pochettino står ikke alene med ansvaret. Når jeg ser PSG spille, spørger jeg mig selv: ‘Får han lov til at stille høje krav, eller er det spillerne selv, der bestemmer?,’ siger han ifølge CBS Sports og fortsætter.

– Alle har det svært i PSG. Kig bare på de tidligere trænere, der har forladt klubben. De seneste har begge fået succes i deres nye klubber. Jeg tror, at Pochettino har det svært i PSG på grund af de spillere, klubben har, siger han.

Lad os prøve at gøre det, som Henry spørger efter. Thomas Tuchel, der var træner i PSG indtil vinteren 2020, nyder stor succes i Chelsea, som han vandt Champions League med i sidste sæson, og som nu ligger nummer 1 i Premier League. 

Unai Emery, der var cheftræner i PSG før Tuchel, står i spidsen for Villereal, der i foråret vandt Europa League og i denne sæson stadig har chancen for at gå videre fra Champions League-gruppespillet. 

Der kan altså måske være noget om snakken, når Thierry Henry fremfører sin pointe omkring storklubbens svingende resultater.

Onsdag tabte PSG med 2-1 til Manchester City i Champions League.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

De vil have Gaaei – her er prisen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

På vej til storklub?

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FCK-profil med hattrick i målfest

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

FC København jagter Romane Amane

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Markant ændring i Silkeborg

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’