Forsvarer Pochettino: Kig på de tidligere trænere!

Ifølge fodboldeksperten bør der ikke kun peges fingre ad PSG-træneren, når den franske storklubs resultater skal vurderes.



Thierry Henry mener ikke, at man kun kan klandre Mauricio Pochettino for Paris Saint-Germains svingende resultater. 

Ifølge den tidligere Arsenal-spiller kan man nemlig bare tage et kig på, hvordan de tidligere PSG-trænere klarer sig nu, hvorefter han mener, det bør stå klart, at klubbens store stjerner også bærer et stort ansvar for resultaterne. 

– Pochettino står ikke alene med ansvaret. Når jeg ser PSG spille, spørger jeg mig selv: ‘Får han lov til at stille høje krav, eller er det spillerne selv, der bestemmer?,’ siger han ifølge CBS Sports og fortsætter.

– Alle har det svært i PSG. Kig bare på de tidligere trænere, der har forladt klubben. De seneste har begge fået succes i deres nye klubber. Jeg tror, at Pochettino har det svært i PSG på grund af de spillere, klubben har, siger han.

Lad os prøve at gøre det, som Henry spørger efter. Thomas Tuchel, der var træner i PSG indtil vinteren 2020, nyder stor succes i Chelsea, som han vandt Champions League med i sidste sæson, og som nu ligger nummer 1 i Premier League. 

Unai Emery, der var cheftræner i PSG før Tuchel, står i spidsen for Villereal, der i foråret vandt Europa League og i denne sæson stadig har chancen for at gå videre fra Champions League-gruppespillet. 

Der kan altså måske være noget om snakken, når Thierry Henry fremfører sin pointe omkring storklubbens svingende resultater.

Onsdag tabte PSG med 2-1 til Manchester City i Champions League.





LIVE

VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Sunderland jagter dansk guldfugl

Marcondes afviser tilbud, men…



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

I dialog med Steve Cooper

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jens Stage-skifte i fare

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr

Tyskland – Elfenbenskysten



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Tordner mod VM-træner

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Vigtigt nyt for ‘AC’

Enighed – dansk stortransfer tæt på

VM-profil med rørende brev til sin afdøde søster

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Dame N’Doye scorer nyt job

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Det største tilbageslag i min karriere’

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for