Erik ten Hags anden sæson som cheftræner for Manchester United er mildest talt kommet skævt fra start.
'De Røde Djævle' har tabt fire ud af syv kampe i Premier League, mens man har indledt Champions League-gruppespillet med to nederlag til Bayern München og Galatasaray.
Efter 3-2-nederlaget til Galatasaray blev Preben Elkjær i Viaplay-studiet bedt om at sætte nogle ord på Manchester Uniteds aktuelle krise.
– Den er stor. Også før den her kamp. Det, jeg så i weekenden, er et hold, som ikke er et hold. Stjernespillere, der ikke leverer, og som ikke løber de meter, de skal løbe. De gør ikke det, de skal. Det virker virkeligt underligt, synes jeg, lød analysen fra den tidligere landsholdsbomber.
Michael Laudrup blev herefter spurgt, om han identificere en spillestil, når han ser Manchester Uniteds kampe.
– Nej, det kan jeg ikke. Og det er jo måske det største problem af alle. For når man sidder og ser dem over fire-fem kampe, så har man ikke en klar definition, i forhold til hvordan de gerne vil spille fodbold. En gang imellem står de helt tilbage, og så en gang imellem vil de gerne prøve at være dem, der tager teten i kampene, lød svaret her fra Michael Laudrup.
Den tidligere Barcelona- og Real Madrid-stjerne var især rystet over Manchester Uniteds forsvarsspil ved Mauro Icardis 3-2-mål i tirsdagens Champions League-opgør på Old Trafford.
– Prøv at se den her. Vup. Hov, der var lige en, der ophævede offsiden. Og så taber vi altså lige 3-2. Det er katastrofalt forsvarsspil, det her, lød det fra Michael Laudrup.
Manchester United spiller igen i eftermiddag, hvor Rasmus Højlund og kompagni møder Brentford på hjemmebane. Kampen sparkes i gang klokken 16.00.
Se hele analysen af Manchester Uniteds krise i afspilleren over artiklen.
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
OPTAKT
Brasilien – Norge
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
CUSTOM
Mexico – England
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
MEDIE