Erik ten Hags anden sæson som cheftræner for Manchester United er mildest talt kommet skævt fra start.
'De Røde Djævle' har tabt fire ud af syv kampe i Premier League, mens man har indledt Champions League-gruppespillet med to nederlag til Bayern München og Galatasaray.
Efter 3-2-nederlaget til Galatasaray blev Preben Elkjær i Viaplay-studiet bedt om at sætte nogle ord på Manchester Uniteds aktuelle krise.
– Den er stor. Også før den her kamp. Det, jeg så i weekenden, er et hold, som ikke er et hold. Stjernespillere, der ikke leverer, og som ikke løber de meter, de skal løbe. De gør ikke det, de skal. Det virker virkeligt underligt, synes jeg, lød analysen fra den tidligere landsholdsbomber.
Michael Laudrup blev herefter spurgt, om han identificere en spillestil, når han ser Manchester Uniteds kampe.
– Nej, det kan jeg ikke. Og det er jo måske det største problem af alle. For når man sidder og ser dem over fire-fem kampe, så har man ikke en klar definition, i forhold til hvordan de gerne vil spille fodbold. En gang imellem står de helt tilbage, og så en gang imellem vil de gerne prøve at være dem, der tager teten i kampene, lød svaret her fra Michael Laudrup.
Den tidligere Barcelona- og Real Madrid-stjerne var især rystet over Manchester Uniteds forsvarsspil ved Mauro Icardis 3-2-mål i tirsdagens Champions League-opgør på Old Trafford.
– Prøv at se den her. Vup. Hov, der var lige en, der ophævede offsiden. Og så taber vi altså lige 3-2. Det er katastrofalt forsvarsspil, det her, lød det fra Michael Laudrup.
Manchester United spiller igen i eftermiddag, hvor Rasmus Højlund og kompagni møder Brentford på hjemmebane. Kampen sparkes i gang klokken 16.00.
Se hele analysen af Manchester Uniteds krise i afspilleren over artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
OPTAKT
Optakt: USA – Paraguay
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
TIPSBLADET SPECIAL
VM: Her er de mest ikoniske “One-Hit Wonders”
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir