Forundret Laudrup: Det er katastrofalt

Både Preben Elkjær og Michael Laudrup er i vildrede over Manchester Uniteds aktuelle problemer.



Erik ten Hags anden sæson som cheftræner for Manchester United er mildest talt kommet skævt fra start. 

'De Røde Djævle' har tabt fire ud af syv kampe i Premier League, mens man har indledt Champions League-gruppespillet med to nederlag til Bayern München og Galatasaray. 

Efter 3-2-nederlaget til Galatasaray blev Preben Elkjær i Viaplay-studiet bedt om at sætte nogle ord på Manchester Uniteds aktuelle krise. 

– Den er stor. Også før den her kamp. Det, jeg så i weekenden, er et hold, som ikke er et hold. Stjernespillere, der ikke leverer, og som ikke løber de meter, de skal løbe. De gør ikke det, de skal. Det virker virkeligt underligt, synes jeg, lød analysen fra den tidligere landsholdsbomber. 

Michael Laudrup blev herefter spurgt, om han identificere en spillestil, når han ser Manchester Uniteds kampe. 

– Nej, det kan jeg ikke. Og det er jo måske det største problem af alle. For når man sidder og ser dem over fire-fem kampe, så har man ikke en klar definition, i forhold til hvordan de gerne vil spille fodbold. En gang imellem står de helt tilbage, og så en gang imellem vil de gerne prøve at være dem, der tager teten i kampene, lød svaret her fra Michael Laudrup. 

Den tidligere Barcelona- og Real Madrid-stjerne var især rystet over Manchester Uniteds forsvarsspil ved Mauro Icardis 3-2-mål i tirsdagens Champions League-opgør på Old Trafford. 

– Prøv at se den her. Vup. Hov, der var lige en, der ophævede offsiden. Og så taber vi altså lige 3-2. Det er katastrofalt forsvarsspil, det her, lød det fra Michael Laudrup. 

Manchester United spiller igen i eftermiddag, hvor Rasmus Højlund og kompagni møder Brentford på hjemmebane. Kampen sparkes i gang klokken 16.00. 

Se hele analysen af Manchester Uniteds krise i afspilleren over artiklen. 





LIVE

VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Tæt på at købe FC København-spiller

Viaplay med stor AGF-nyhed



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jonas Lössl stopper karrieren

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Mexico – Sydkorea

Skotland – Marokko

Her er FCK’s modstander i Conference League

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Luis Diaz blev matchvinder i colombiansk sejr



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Rundens hold – VM