Forundret Laudrup: Det er katastrofalt

Både Preben Elkjær og Michael Laudrup er i vildrede over Manchester Uniteds aktuelle problemer.



Erik ten Hags anden sæson som cheftræner for Manchester United er mildest talt kommet skævt fra start. 

'De Røde Djævle' har tabt fire ud af syv kampe i Premier League, mens man har indledt Champions League-gruppespillet med to nederlag til Bayern München og Galatasaray. 

Efter 3-2-nederlaget til Galatasaray blev Preben Elkjær i Viaplay-studiet bedt om at sætte nogle ord på Manchester Uniteds aktuelle krise. 

– Den er stor. Også før den her kamp. Det, jeg så i weekenden, er et hold, som ikke er et hold. Stjernespillere, der ikke leverer, og som ikke løber de meter, de skal løbe. De gør ikke det, de skal. Det virker virkeligt underligt, synes jeg, lød analysen fra den tidligere landsholdsbomber. 

Michael Laudrup blev herefter spurgt, om han identificere en spillestil, når han ser Manchester Uniteds kampe. 

– Nej, det kan jeg ikke. Og det er jo måske det største problem af alle. For når man sidder og ser dem over fire-fem kampe, så har man ikke en klar definition, i forhold til hvordan de gerne vil spille fodbold. En gang imellem står de helt tilbage, og så en gang imellem vil de gerne prøve at være dem, der tager teten i kampene, lød svaret her fra Michael Laudrup. 

Den tidligere Barcelona- og Real Madrid-stjerne var især rystet over Manchester Uniteds forsvarsspil ved Mauro Icardis 3-2-mål i tirsdagens Champions League-opgør på Old Trafford. 

– Prøv at se den her. Vup. Hov, der var lige en, der ophævede offsiden. Og så taber vi altså lige 3-2. Det er katastrofalt forsvarsspil, det her, lød det fra Michael Laudrup. 

Manchester United spiller igen i eftermiddag, hvor Rasmus Højlund og kompagni møder Brentford på hjemmebane. Kampen sparkes i gang klokken 16.00. 

Se hele analysen af Manchester Uniteds krise i afspilleren over artiklen. 







LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr



LIVE

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

Argentina – Egypten

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Enig med FC Midtjylland-angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

USA – Belgien

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Her er prisen på Aral Simsir

AGF-spiller idømt karantæne

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

Scorer vanvittig løn i Premier League



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Brøndby tæt på Superliga-profil

Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller