Forventer sejr mod Bayern: Vi får et mirakel at se

Joan Laporta er ikke i tvivl om, at Barcelona slår Bayern München, når de to hold mødes i München den 8. december.



Den seneste gang, Barcelona ikke nåede frem til knockoutkampene i Champions League, var i 2003/04-sæsonen, hvor catalanerne slet ikke kvalificerede sig til turneringen.

Siden da er det lykkedes Barcelona at gå videre fra gruppespillet 17 gange i træk. Men i denne sæson er denne imponerende stime i overhængende fare for at blive brudt.

Xavi Hernández’ mandskab har således kniven for struben inden den sidste spillerunde, hvor der venter en udekamp mod Bayern München. I gruppens anden kamp tager Benfica således imod Dynamo Kiev, der med ét point ikke kan nå noget som helst. 

Og hvis Benfica som forventet slår Dynamo Kiev, så skal Barcelona altså hente tre point i München, hvis catalanerne vil videre fra gruppespillet i Champions League. Det kommer dog også til at ske, lyder det nu fra Barcelona-præsident Joan Laporta.

Regner med sejr
I et interview med den spanske avis AS har Laporta således nu meddelt, at han forventer at slå det tyske storhold på Allianz Arena.

– En sejr over Bayern er noget, der godt kan lade sig gøre. Vi får et mirakel at se. Jeg er overbevist om, at vi vinder den kamp, lyder det således fra Barcelona-præsidenten.

– Xavi er meget motiveret og meget stærk. Jeg håber, at alt kommer til at gå godt for os. Jeg tror, at Xavis ankomst har genereret lidt respekt fra vores modstandere. De ved, at vi kan gøre det igen. 

Barcelona tabte i september med 3-0 til Bayern München i den omvendte kamp på Camp Nou. 





LIVE

LIVE: 3 Real Madrid-stjerner mødt af buhråb

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

FC København – OB

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Afslører samtale med Roony Bardghji

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Andreas Christensen afviser tilbud

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Leverkusen – Bayern

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned