Forventer sejr mod Bayern: Vi får et mirakel at se

Joan Laporta er ikke i tvivl om, at Barcelona slår Bayern München, når de to hold mødes i München den 8. december.



Den seneste gang, Barcelona ikke nåede frem til knockoutkampene i Champions League, var i 2003/04-sæsonen, hvor catalanerne slet ikke kvalificerede sig til turneringen.

Siden da er det lykkedes Barcelona at gå videre fra gruppespillet 17 gange i træk. Men i denne sæson er denne imponerende stime i overhængende fare for at blive brudt.

Xavi Hernández’ mandskab har således kniven for struben inden den sidste spillerunde, hvor der venter en udekamp mod Bayern München. I gruppens anden kamp tager Benfica således imod Dynamo Kiev, der med ét point ikke kan nå noget som helst. 

Og hvis Benfica som forventet slår Dynamo Kiev, så skal Barcelona altså hente tre point i München, hvis catalanerne vil videre fra gruppespillet i Champions League. Det kommer dog også til at ske, lyder det nu fra Barcelona-præsident Joan Laporta.

Regner med sejr
I et interview med den spanske avis AS har Laporta således nu meddelt, at han forventer at slå det tyske storhold på Allianz Arena.

– En sejr over Bayern er noget, der godt kan lade sig gøre. Vi får et mirakel at se. Jeg er overbevist om, at vi vinder den kamp, lyder det således fra Barcelona-præsidenten.

– Xavi er meget motiveret og meget stærk. Jeg håber, at alt kommer til at gå godt for os. Jeg tror, at Xavis ankomst har genereret lidt respekt fra vores modstandere. De ved, at vi kan gøre det igen. 

Barcelona tabte i september med 3-0 til Bayern München i den omvendte kamp på Camp Nou. 





LIVE

VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Brøndby melder duo færdig og teaser

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Raser over VM-tiltag

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Skotland henter første VM-sejr i 36 år

Stolt over dansk transfer

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Han tager hjem fra VM

Jagter tidligere FCK-stjerne

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Spottet i København



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De vil have Victor Nelsson

AGF køber ham

Tyskland – Curacao

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Brasilien åbner VM med uafgjort mod Marokko

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Holland – Japan

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?