Tipsbladet i Parken.
I Danmark hører det ikke ligefrem til sjældenhederne, at klubbernes fans forsøger at forstyrre nattesøvnen hos modstanderne. Det skete så sent som natten til søndag, hvor Brøndbys fans forsøgte at vække AGF's spillere forud for klubbernes møde i pokalturneringen.
Men det skete faktisk også sidst, Galatasarays cheftræner Okan Buruk var i Danmark og spille europæisk. Det var han for tre år siden, da han stod i spidsen for Istanbul Basaksehir.
– I meget lang tid har jeg ikke set det her i noget andet land. Jeg har set det her i København, og jeg har oplevet det her før med Basaksehir omkring klokken 2-3 om natten. De ramte vinduerne på hotellet med fyrværkeri. Det var noget, som vi aldrig havde set før, siger cheftræneren på pressemødet forud for morgendagens møde.
Okan Buruk forventer heller ikke denne gang, at FC Københavns fans vil forsøge at give Galatasaray en rolig nattesøvn.
– Vi forventer det samme igen, men denne gang vil politiet forhåbentlig have foranstaltninger, så det kan forhindres. Vi tænker måske, at det er tilladt her, siger Okan Buruk med et smil, der i hvert fald ikke var til stede, da han blev spurgt om det samme efter Basaksehirs nederlag for tre år siden i Europa League.
Her var Okan Buruk rasende over, at den slags kunne ske. Galatasaray er dog ikke meget bedre selv, da deres fans forsøgte at forstyrre FC København, da man krydsede klinger i Istanbul tilbage i september.
Dengang vækkede man dog det forkerte hotel. Det fortalte FCK-direktør Daniel Rommedahl på det sociale medie X. Du kan læse mere om fyrværkerieskapaderne fra dengang her.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
MEDIE
Forhandler med storklub
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte
TOPNYHED