Galatasaray forventer urolig nat i København

Galatasray forventer, at FC Københavns fans vil forsøge at forstyrre deres nattesøvn med fyrværkeri uden for hotellet.



Tipsbladet i Parken.

I Danmark hører det ikke ligefrem til sjældenhederne, at klubbernes fans forsøger at forstyrre nattesøvnen hos modstanderne. Det skete så sent som natten til søndag, hvor Brøndbys fans forsøgte at vække AGF's spillere forud for klubbernes møde i pokalturneringen.

Men det skete faktisk også sidst, Galatasarays cheftræner Okan Buruk var i Danmark og spille europæisk. Det var han for tre år siden, da han stod i spidsen for Istanbul Basaksehir.

– I meget lang tid har jeg ikke set det her i noget andet land. Jeg har set det her i København, og jeg har oplevet det her før med Basaksehir omkring klokken 2-3 om natten. De ramte vinduerne på hotellet med fyrværkeri. Det var noget, som vi aldrig havde set før, siger cheftræneren på pressemødet forud for morgendagens møde.

Okan Buruk forventer heller ikke denne gang, at FC Københavns fans vil forsøge at give Galatasaray en rolig nattesøvn.

– Vi forventer det samme igen, men denne gang vil politiet forhåbentlig have foranstaltninger, så det kan forhindres. Vi tænker måske, at det er tilladt her, siger Okan Buruk med et smil, der i hvert fald ikke var til stede, da han blev spurgt om det samme efter Basaksehirs nederlag for tre år siden i Europa League.

Her var Okan Buruk rasende over, at den slags kunne ske. Galatasaray er dog ikke meget bedre selv, da deres fans forsøgte at forstyrre FC København, da man krydsede klinger i Istanbul tilbage i september.

Dengang vækkede man dog det forkerte hotel. Det fortalte FCK-direktør Daniel Rommedahl på det sociale medie X. Du kan læse mere om fyrværkerieskapaderne fra dengang her.






TransferLIVE: Tidl. SL-profil tager til ny PL-klub




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Elfenbenskysten – Norge

Brøndby med transferscoop?

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

FC København-farvel rykker nærmere

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afviste Premier League-klubber

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Hård dom over Kvistgaarden

Spændende melding

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Tæt på kæmpetransfer

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner