Tipsbladet i Parken.
I Danmark hører det ikke ligefrem til sjældenhederne, at klubbernes fans forsøger at forstyrre nattesøvnen hos modstanderne. Det skete så sent som natten til søndag, hvor Brøndbys fans forsøgte at vække AGF's spillere forud for klubbernes møde i pokalturneringen.
Men det skete faktisk også sidst, Galatasarays cheftræner Okan Buruk var i Danmark og spille europæisk. Det var han for tre år siden, da han stod i spidsen for Istanbul Basaksehir.
– I meget lang tid har jeg ikke set det her i noget andet land. Jeg har set det her i København, og jeg har oplevet det her før med Basaksehir omkring klokken 2-3 om natten. De ramte vinduerne på hotellet med fyrværkeri. Det var noget, som vi aldrig havde set før, siger cheftræneren på pressemødet forud for morgendagens møde.
Okan Buruk forventer heller ikke denne gang, at FC Københavns fans vil forsøge at give Galatasaray en rolig nattesøvn.
– Vi forventer det samme igen, men denne gang vil politiet forhåbentlig have foranstaltninger, så det kan forhindres. Vi tænker måske, at det er tilladt her, siger Okan Buruk med et smil, der i hvert fald ikke var til stede, da han blev spurgt om det samme efter Basaksehirs nederlag for tre år siden i Europa League.
Her var Okan Buruk rasende over, at den slags kunne ske. Galatasaray er dog ikke meget bedre selv, da deres fans forsøgte at forstyrre FC København, da man krydsede klinger i Istanbul tilbage i september.
Dengang vækkede man dog det forkerte hotel. Det fortalte FCK-direktør Daniel Rommedahl på det sociale medie X. Du kan læse mere om fyrværkerieskapaderne fra dengang her.
LIVE
LIVE: FCM overrasker – stjerne er tilbage
Klar transferbesked til Christian Eriksen
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
AVIS
Færdig i Real Madrid
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
El Clásico kan afgøre det hele
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
10. gang i træk
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
LIGE NU