Galatasaray forventer urolig nat i København

Galatasray forventer, at FC Københavns fans vil forsøge at forstyrre deres nattesøvn med fyrværkeri uden for hotellet.



Tipsbladet i Parken.

I Danmark hører det ikke ligefrem til sjældenhederne, at klubbernes fans forsøger at forstyrre nattesøvnen hos modstanderne. Det skete så sent som natten til søndag, hvor Brøndbys fans forsøgte at vække AGF's spillere forud for klubbernes møde i pokalturneringen.

Men det skete faktisk også sidst, Galatasarays cheftræner Okan Buruk var i Danmark og spille europæisk. Det var han for tre år siden, da han stod i spidsen for Istanbul Basaksehir.

– I meget lang tid har jeg ikke set det her i noget andet land. Jeg har set det her i København, og jeg har oplevet det her før med Basaksehir omkring klokken 2-3 om natten. De ramte vinduerne på hotellet med fyrværkeri. Det var noget, som vi aldrig havde set før, siger cheftræneren på pressemødet forud for morgendagens møde.

Okan Buruk forventer heller ikke denne gang, at FC Københavns fans vil forsøge at give Galatasaray en rolig nattesøvn.

– Vi forventer det samme igen, men denne gang vil politiet forhåbentlig have foranstaltninger, så det kan forhindres. Vi tænker måske, at det er tilladt her, siger Okan Buruk med et smil, der i hvert fald ikke var til stede, da han blev spurgt om det samme efter Basaksehirs nederlag for tre år siden i Europa League.

Her var Okan Buruk rasende over, at den slags kunne ske. Galatasaray er dog ikke meget bedre selv, da deres fans forsøgte at forstyrre FC København, da man krydsede klinger i Istanbul tilbage i september.

Dengang vækkede man dog det forkerte hotel. Det fortalte FCK-direktør Daniel Rommedahl på det sociale medie X. Du kan læse mere om fyrværkerieskapaderne fra dengang her.





Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser




LIVE

TransferLIVE: ‘Jeg vil gerne til AGF engang’

Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge

Nu melder Christian Eriksen ud

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

‘Det er slut’

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

OB jagter tidligere Superliga-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han bliver cheftræner i Brøndby

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Storklub har kontaktet Brøndby

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Afslører: Storklub missede Højlund



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Supercomputer: De vinder VM

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bud på 1,12 milliard afvist

Jonas Wind til danskerklub?