Gerard Pique tordner mod FC Barcelona: Det er barbarisk

FC Barcelona-stjernen Gerard Pique tager nu bladet fra munden omkring den sag, hvor FC Barcelona-toppen har betalt et firma for at kritisere egne spillere på sociale medier.



FC Barcelona er en klub i store vanskeligheder. På banen har den seneste tid ikke ligefrem været prangende, og uden for stregerne er de spanske giganter også i en tilstand af noget nær kaos.

Flere spillere har offentligt været ude med kritik omkring transfers og manglen på samme, mens også mere alvorlige sager har ramt Barca.

Blandt andet da det kom frem, at klubben havde hyret et eksternt selskab til at pudse præsident Josep Maria Bartomeus image. Det skulle blandt andet ske gennem voldsom kritik mod en række af Barcas egne spillere, der er gået imod præsidenten – blandt andet Lionel Messi.

Den sag rystede fodbold-branchen, og den rystede også FC Barcelona-spillerne. Det fortæller profilen Gerard Pique, der nu tager bladet fra munden omkring sagen:

– Jeg har ikke lyst til at gøre mig uvenner med nogen, men der har da været tidspunkter, hvor man har tænkt sit. Især problematikken omkring de sociale medier. At se som Barca-spiller, at klubben har brugt penge, der er gået direkte til at kritisere folk, der har gjort noget historisk her og ikke mindst også aktive spillere, det er barbarisk, siger Gerard Pique til La Vanguardia.

Forvarsgeneralen fortæller i interviewet, at han faktisk også selv har konfronteret klubpræsident Bartomeu:

– Jeg spurgte ham ind til en forklaring, men han sagde bare, at han ikke vidste noget. Det troede jeg på. Senere finder man så ud af, at den person, der har stået i spidsen for det, stadig arbejder i klubben, lyder det fra Pique.

Hele situationen er alt andet end optimal, mener Pique, der føler sig ramt:

– Det gør da rigtig ondt på mig. Det kan jeg godt sige til offentligheden, fordi jeg har sagt det til præsidenten inden. Hvad vil du have, at jeg skal sige? Er det smertefuldt – ja, det er det. Kan jeg gøre noget ved det – nej, det kan jeg ikke, udtaler forsvarsspilleren.



City-ejer sælger klub

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Raser over dansk stjerne

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

‘Den værste transfer nogensinde’

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Det har taget røven på Steve Cooper

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Her er planen for januars transfervindue

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Brøndby-stjerne med stor donation

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

– Han har været en decideret atombombe

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Klart ønske fra Ruben Amorim

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Benhård transfermelding

Det er til dumpekarakter

Eriksen med kontant udmelding

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Supercomputer: Værste nogensinde!

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Marokko mishandler Mali

AFCON inviterer til gratis fodbold

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Magisk aften for FC København-stjerne

Målfattigt lokalderby i Afrika

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!