Gerard Pique tordner mod FC Barcelona: Det er barbarisk

FC Barcelona-stjernen Gerard Pique tager nu bladet fra munden omkring den sag, hvor FC Barcelona-toppen har betalt et firma for at kritisere egne spillere på sociale medier.



FC Barcelona er en klub i store vanskeligheder. På banen har den seneste tid ikke ligefrem været prangende, og uden for stregerne er de spanske giganter også i en tilstand af noget nær kaos.

Flere spillere har offentligt været ude med kritik omkring transfers og manglen på samme, mens også mere alvorlige sager har ramt Barca.

Blandt andet da det kom frem, at klubben havde hyret et eksternt selskab til at pudse præsident Josep Maria Bartomeus image. Det skulle blandt andet ske gennem voldsom kritik mod en række af Barcas egne spillere, der er gået imod præsidenten – blandt andet Lionel Messi.

Den sag rystede fodbold-branchen, og den rystede også FC Barcelona-spillerne. Det fortæller profilen Gerard Pique, der nu tager bladet fra munden omkring sagen:

– Jeg har ikke lyst til at gøre mig uvenner med nogen, men der har da været tidspunkter, hvor man har tænkt sit. Især problematikken omkring de sociale medier. At se som Barca-spiller, at klubben har brugt penge, der er gået direkte til at kritisere folk, der har gjort noget historisk her og ikke mindst også aktive spillere, det er barbarisk, siger Gerard Pique til La Vanguardia.

Forvarsgeneralen fortæller i interviewet, at han faktisk også selv har konfronteret klubpræsident Bartomeu:

– Jeg spurgte ham ind til en forklaring, men han sagde bare, at han ikke vidste noget. Det troede jeg på. Senere finder man så ud af, at den person, der har stået i spidsen for det, stadig arbejder i klubben, lyder det fra Pique.

Hele situationen er alt andet end optimal, mener Pique, der føler sig ramt:

– Det gør da rigtig ondt på mig. Det kan jeg godt sige til offentligheden, fordi jeg har sagt det til præsidenten inden. Hvad vil du have, at jeg skal sige? Er det smertefuldt – ja, det er det. Kan jeg gøre noget ved det – nej, det kan jeg ikke, udtaler forsvarsspilleren.







INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

De vil have Martin Braithwaite

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Spændende OB-nyhed



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Brøndby IF – Randers FC

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

FC Midtjylland – FC København

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

‘De går amok!’

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Medier fælder hård dom

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Bekræfter: Godt nyt for FC København

AGF – OB

– Jeg tror de vinder Superligaen

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Silkeborg IF – Viborg FF

“De havde det bedste transfervindue”

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Stjernetransfer på plads alligevel

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Tottenham boykotter Viaplay

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

‘De er tilbage’

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

– Han virker frustreret!