Gerard Pique tordner mod FC Barcelona: Det er barbarisk

FC Barcelona-stjernen Gerard Pique tager nu bladet fra munden omkring den sag, hvor FC Barcelona-toppen har betalt et firma for at kritisere egne spillere på sociale medier.



FC Barcelona er en klub i store vanskeligheder. På banen har den seneste tid ikke ligefrem været prangende, og uden for stregerne er de spanske giganter også i en tilstand af noget nær kaos.

Flere spillere har offentligt været ude med kritik omkring transfers og manglen på samme, mens også mere alvorlige sager har ramt Barca.

Blandt andet da det kom frem, at klubben havde hyret et eksternt selskab til at pudse præsident Josep Maria Bartomeus image. Det skulle blandt andet ske gennem voldsom kritik mod en række af Barcas egne spillere, der er gået imod præsidenten – blandt andet Lionel Messi.

Den sag rystede fodbold-branchen, og den rystede også FC Barcelona-spillerne. Det fortæller profilen Gerard Pique, der nu tager bladet fra munden omkring sagen:

– Jeg har ikke lyst til at gøre mig uvenner med nogen, men der har da været tidspunkter, hvor man har tænkt sit. Især problematikken omkring de sociale medier. At se som Barca-spiller, at klubben har brugt penge, der er gået direkte til at kritisere folk, der har gjort noget historisk her og ikke mindst også aktive spillere, det er barbarisk, siger Gerard Pique til La Vanguardia.

Forvarsgeneralen fortæller i interviewet, at han faktisk også selv har konfronteret klubpræsident Bartomeu:

– Jeg spurgte ham ind til en forklaring, men han sagde bare, at han ikke vidste noget. Det troede jeg på. Senere finder man så ud af, at den person, der har stået i spidsen for det, stadig arbejder i klubben, lyder det fra Pique.

Hele situationen er alt andet end optimal, mener Pique, der føler sig ramt:

– Det gør da rigtig ondt på mig. Det kan jeg godt sige til offentligheden, fordi jeg har sagt det til præsidenten inden. Hvad vil du have, at jeg skal sige? Er det smertefuldt – ja, det er det. Kan jeg gøre noget ved det – nej, det kan jeg ikke, udtaler forsvarsspilleren.



Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Medier i svime: Den bedste!

Brøndby takker nej til to spillere

Dansker færdig i Ajax?

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Brøndby bekræfter salg

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

‘En af sæsonens bedste transfers’

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Hård kritik af FC København-stjerne

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Manchester United rasende

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Nu kommenterer han FC København-historie

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken

Mens vi venter på Godo

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Albert Grønbæk skifter agent

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem