Giver status på Daramy: Har reageret godt

Ligeledes er der mulighed for, at Khocholava kan komme i kamp.



FC København går onsdag ind til en af klubbens største kampe i de seneste år, når de møder Trabzonspor i det sidste skridt, inden Champions League-gruppespillet står åben for dem. 

Til kampen har FCK både David Khocholava og Mohamed Daramy med til kampen. Det fortæller klubbens cheftræner Jess Thorup ved pressemødet forud for kampen, hvor han dog må se bort fra Nicolai Boilesen.

– Vi har haft en god tur herned, og vi har taget 24 spillere med, så en skal sorteres fra til kampen i morgen. Og fra den normale trup, mangler vi kun Boilesen,” siger FCK-træneren på klubbens hjemmeside og fortsætter:

– Både Khocholava og Daramy er altså med, og de reagerede godt på den træning, vi havde i går, men nu skal vi lige se, hvordan det går i aften, og om der kommer en reaktion bagefter. Men foreløbig ser det ud til, at begge kan spille, enten fra start eller i løbet af kampen, lyder det fra Thorup.

Til kampen i Tyrkiet kommer spillerne desuden til at møde en stemning, som ikke er almindelig. Det er han dog forberedt på.

– Vores fans leverede en helt forrygende opbakning i Parken i den første kamp, og det vil deres fans selvfølgelig også gøre hernede. Men vi har mange erfarne spillere, der har prøvet meget forskelligt, så det er bare en ekstra motivation at skulle ud og spille en vigtig kamp i en masse larm og atmosfære, forklarer Jess Thorup.

Træneren er dog også bevidst om, at der kan komme tidspunkter i kampen, hvor det kan blive svært.

– Der vil være perioder, hvor vi kommer under pres, og det er vi klar til at acceptere, men også perioder, hvor vi får plads, og det skal vi udnytte og skabe de chancer, der skal til. Så vi er ikke taget herned for at forsvare, selv om vi fører 2-1 efter den første kamp, forklarer han.

En af de spillere, som han ikke har med er en af deres afrikanske offensivspillere. Læs mere om hvorfor her.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!




LIVE

TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Oliver Sonne vender tilbage

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Her lander Superliga-kampprogrammet



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Klar til at gå shopamok

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Storklub jagter to danskere



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansk profil overrasker: Han er så god

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Mæhle modtager trusler efter skurkerolle

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte