FC København går onsdag ind til en af klubbens største kampe i de seneste år, når de møder Trabzonspor i det sidste skridt, inden Champions League-gruppespillet står åben for dem.
Til kampen har FCK både David Khocholava og Mohamed Daramy med til kampen. Det fortæller klubbens cheftræner Jess Thorup ved pressemødet forud for kampen, hvor han dog må se bort fra Nicolai Boilesen.
– Vi har haft en god tur herned, og vi har taget 24 spillere med, så en skal sorteres fra til kampen i morgen. Og fra den normale trup, mangler vi kun Boilesen,” siger FCK-træneren på klubbens hjemmeside og fortsætter:
– Både Khocholava og Daramy er altså med, og de reagerede godt på den træning, vi havde i går, men nu skal vi lige se, hvordan det går i aften, og om der kommer en reaktion bagefter. Men foreløbig ser det ud til, at begge kan spille, enten fra start eller i løbet af kampen, lyder det fra Thorup.
Til kampen i Tyrkiet kommer spillerne desuden til at møde en stemning, som ikke er almindelig. Det er han dog forberedt på.
– Vores fans leverede en helt forrygende opbakning i Parken i den første kamp, og det vil deres fans selvfølgelig også gøre hernede. Men vi har mange erfarne spillere, der har prøvet meget forskelligt, så det er bare en ekstra motivation at skulle ud og spille en vigtig kamp i en masse larm og atmosfære, forklarer Jess Thorup.
Træneren er dog også bevidst om, at der kan komme tidspunkter i kampen, hvor det kan blive svært.
– Der vil være perioder, hvor vi kommer under pres, og det er vi klar til at acceptere, men også perioder, hvor vi får plads, og det skal vi udnytte og skabe de chancer, der skal til. Så vi er ikke taget herned for at forsvare, selv om vi fører 2-1 efter den første kamp, forklarer han.
En af de spillere, som han ikke har med er en af deres afrikanske offensivspillere. Læs mere om hvorfor her.
LIVE
TransferLIVE: Ambæk og uønsket trio ikke udtaget
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
Tuchel forsvarer sin taktik
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København tæt på Alex Král
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
Messi sætter ord på vildt drama
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL
VM-Vækkeuret: Argentina vendte det hele på hovedet
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
INTERVIEW