FC København går onsdag ind til en af klubbens største kampe i de seneste år, når de møder Trabzonspor i det sidste skridt, inden Champions League-gruppespillet står åben for dem.
Til kampen har FCK både David Khocholava og Mohamed Daramy med til kampen. Det fortæller klubbens cheftræner Jess Thorup ved pressemødet forud for kampen, hvor han dog må se bort fra Nicolai Boilesen.
– Vi har haft en god tur herned, og vi har taget 24 spillere med, så en skal sorteres fra til kampen i morgen. Og fra den normale trup, mangler vi kun Boilesen,” siger FCK-træneren på klubbens hjemmeside og fortsætter:
– Både Khocholava og Daramy er altså med, og de reagerede godt på den træning, vi havde i går, men nu skal vi lige se, hvordan det går i aften, og om der kommer en reaktion bagefter. Men foreløbig ser det ud til, at begge kan spille, enten fra start eller i løbet af kampen, lyder det fra Thorup.
Til kampen i Tyrkiet kommer spillerne desuden til at møde en stemning, som ikke er almindelig. Det er han dog forberedt på.
– Vores fans leverede en helt forrygende opbakning i Parken i den første kamp, og det vil deres fans selvfølgelig også gøre hernede. Men vi har mange erfarne spillere, der har prøvet meget forskelligt, så det er bare en ekstra motivation at skulle ud og spille en vigtig kamp i en masse larm og atmosfære, forklarer Jess Thorup.
Træneren er dog også bevidst om, at der kan komme tidspunkter i kampen, hvor det kan blive svært.
– Der vil være perioder, hvor vi kommer under pres, og det er vi klar til at acceptere, men også perioder, hvor vi får plads, og det skal vi udnytte og skabe de chancer, der skal til. Så vi er ikke taget herned for at forsvare, selv om vi fører 2-1 efter den første kamp, forklarer han.
En af de spillere, som han ikke har med er en af deres afrikanske offensivspillere. Læs mere om hvorfor her.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Spaniens premierminister forsvarer Yamal
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
LIVE: Slutfløjt i Parken
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED