Tre nederlag, en uafgjort og så to sejre over henholdsvis Shakhtar og Preston.
Det er facit for Mikel Artetas Arsenal i de seneste seks kampe, hvilket ikke just er prangende, når man både har ambitioner om at vinde Premier League og Champions League.
Onsdag led man et 0-1-nederlag til Inter, som sikrede sejren på et straffesparksmål af Hakan Calhanoglu, og selv om Arsenal skabte utallige chancer, så var man direkte ineffektiv foran kassen.
Onsdagens resultat får også Thomas Gravesen til at trykke på den røde knap, når det kommer til London-klubbens sæsonambitioner for sæsonen. Det gør han i Viaplay-nedtakten.
– Panderynkerne bliver dybere og dybere, og det må de også gøre for Mikel Arteta. Han leder efter dåseåbneren, som kom ind til sidst (Martin Ødegaard, red.), men som ikke havde nok tid til at sætte sit præg på kampen. Vi ser et Arsenal-hold, som spiller okay, og som spiller frem i banen, men som slet ikke kan få den afgørende chance skabt, siger Gravesen og fortsætter:
– Igen i dag er det tydeligt, hvad de mangler på deres hold. Der har været skreget efter en målskytte, en nier, en spiller som i de her kampe kan lave de altafgørende mål.
– Den stime, de er inde i nu, kan være den, der afgør, om den her sæson er færdig. Hvis ikke du får vendt det hurtigst muligt, så ryger du ud af ræset i Premier League, forklarer han og påpeger, at Liverpool og Manchester City stormer derudaf.
Gravesens medekspert i studiet, Stig Tøfting, bakker i om en lille Arsenal-krise, men pointerer også, at man måske var uheldige onsdag aften.
– Det kan du godt (kalde det en krise, red.), og det er fair, men det er måske også en journalistisk stramning i forhold til at sige, at du har med et hold at gøre, som hvis du spiller kampen igen, så nægter jeg at tro på, at de ikke får hul på bylden.
Tøfting bruger ligeledes taletiden til at rose Inters forsvarsspil, som var en opvisning i Catenaccio i forhold til at stå og pakke sig.
Arsenal er nummer 12 i Champions League-ligaspillet med syv point for fire kampe. I Premier League er man nummer fem efter ti runder.
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med stortalent
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Her kan du se Freiburg mod Aston Villa
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
LIGE NU
Felix Beijmo er færdig i AGF
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
EKSKLUSIVT