Gravesen: Panderynkerne bliver dybere og dybere

Thomas Gravesen er bekymret på Arsenals vegne.



Tre nederlag, en uafgjort og så to sejre over henholdsvis Shakhtar og Preston. 

Det er facit for Mikel Artetas Arsenal i de seneste seks kampe, hvilket ikke just er prangende, når man både har ambitioner om at vinde Premier League og Champions League.

Onsdag led man et 0-1-nederlag til Inter, som sikrede sejren på et straffesparksmål af Hakan Calhanoglu, og selv om Arsenal skabte utallige chancer, så var man direkte ineffektiv foran kassen. 

Onsdagens resultat får også Thomas Gravesen til at trykke på den røde knap, når det kommer til London-klubbens sæsonambitioner for sæsonen. Det gør han i Viaplay-nedtakten.

– Panderynkerne bliver dybere og dybere, og det må de også gøre for Mikel Arteta. Han leder efter dåseåbneren, som kom ind til sidst (Martin Ødegaard, red.), men som ikke havde nok tid til at sætte sit præg på kampen. Vi ser et Arsenal-hold, som spiller okay, og som spiller frem i banen, men som slet ikke kan få den afgørende chance skabt, siger Gravesen og fortsætter:

– Igen i dag er det tydeligt, hvad de mangler på deres hold. Der har været skreget efter en målskytte, en nier, en spiller som i de her kampe kan lave de altafgørende mål. 

– Den stime, de er inde i nu, kan være den, der afgør, om den her sæson er færdig. Hvis ikke du får vendt det hurtigst muligt, så ryger du ud af ræset i Premier League, forklarer han og påpeger, at Liverpool og Manchester City stormer derudaf.

Gravesens medekspert i studiet, Stig Tøfting, bakker i om en lille Arsenal-krise, men pointerer også, at man måske var uheldige onsdag aften.

– Det kan du godt (kalde det en krise, red.), og det er fair, men det er måske også en journalistisk stramning i forhold til at sige, at du har med et hold at gøre, som hvis du spiller kampen igen, så nægter jeg at tro på, at de ikke får hul på bylden. 

Tøfting bruger ligeledes taletiden til at rose Inters forsvarsspil, som var en opvisning i Catenaccio i forhold til at stå og pakke sig. 

Arsenal er nummer 12 i Champions League-ligaspillet med syv point for fire kampe. I Premier League er man nummer fem efter ti runder.







LIVE

LIVE: Messi køber klub

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Ivan Toney klar på choktransfer

Bo Svensson fremhæver FCK-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

– Han vinder Ballon d’Or!

Storklub lurer på Superliga-profil

Brøndby IF – Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Helt vild med Brøndby-profil

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Fremhæver stort Brøndby-talent

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet