Gravesen: Panderynkerne bliver dybere og dybere

Thomas Gravesen er bekymret på Arsenals vegne.



Tre nederlag, en uafgjort og så to sejre over henholdsvis Shakhtar og Preston. 

Det er facit for Mikel Artetas Arsenal i de seneste seks kampe, hvilket ikke just er prangende, når man både har ambitioner om at vinde Premier League og Champions League.

Onsdag led man et 0-1-nederlag til Inter, som sikrede sejren på et straffesparksmål af Hakan Calhanoglu, og selv om Arsenal skabte utallige chancer, så var man direkte ineffektiv foran kassen. 

Onsdagens resultat får også Thomas Gravesen til at trykke på den røde knap, når det kommer til London-klubbens sæsonambitioner for sæsonen. Det gør han i Viaplay-nedtakten.

– Panderynkerne bliver dybere og dybere, og det må de også gøre for Mikel Arteta. Han leder efter dåseåbneren, som kom ind til sidst (Martin Ødegaard, red.), men som ikke havde nok tid til at sætte sit præg på kampen. Vi ser et Arsenal-hold, som spiller okay, og som spiller frem i banen, men som slet ikke kan få den afgørende chance skabt, siger Gravesen og fortsætter:

– Igen i dag er det tydeligt, hvad de mangler på deres hold. Der har været skreget efter en målskytte, en nier, en spiller som i de her kampe kan lave de altafgørende mål. 

– Den stime, de er inde i nu, kan være den, der afgør, om den her sæson er færdig. Hvis ikke du får vendt det hurtigst muligt, så ryger du ud af ræset i Premier League, forklarer han og påpeger, at Liverpool og Manchester City stormer derudaf.

Gravesens medekspert i studiet, Stig Tøfting, bakker i om en lille Arsenal-krise, men pointerer også, at man måske var uheldige onsdag aften.

– Det kan du godt (kalde det en krise, red.), og det er fair, men det er måske også en journalistisk stramning i forhold til at sige, at du har med et hold at gøre, som hvis du spiller kampen igen, så nægter jeg at tro på, at de ikke får hul på bylden. 

Tøfting bruger ligeledes taletiden til at rose Inters forsvarsspil, som var en opvisning i Catenaccio i forhold til at stå og pakke sig. 

Arsenal er nummer 12 i Champions League-ligaspillet med syv point for fire kampe. I Premier League er man nummer fem efter ti runder.





Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

AGF i Europa: De venter i næste runde

Hvor er I vilde, AGF!

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

AGF fandt vej til comeback gennem delmål



LIVE

Superliga-LIVE: FCK-profil joker: ‘Orker jeg ikke’

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

De vil have Jelert



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!

Nærmer sig vild FCK-præstation

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Tottenham-flop i stor transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Ny FC København-stjerne imponerer

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Færdig i dansk klub efter 55 dage

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

AGF skaber vildt mirakel i Europa

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Vildt Superliga-rygte afvises

Surt show – dumpet!

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Her er FC Københavns pris på William Clem

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Slår transferrekord for Superliga-angriber