Tre nederlag, en uafgjort og så to sejre over henholdsvis Shakhtar og Preston.
Det er facit for Mikel Artetas Arsenal i de seneste seks kampe, hvilket ikke just er prangende, når man både har ambitioner om at vinde Premier League og Champions League.
Onsdag led man et 0-1-nederlag til Inter, som sikrede sejren på et straffesparksmål af Hakan Calhanoglu, og selv om Arsenal skabte utallige chancer, så var man direkte ineffektiv foran kassen.
Onsdagens resultat får også Thomas Gravesen til at trykke på den røde knap, når det kommer til London-klubbens sæsonambitioner for sæsonen. Det gør han i Viaplay-nedtakten.
– Panderynkerne bliver dybere og dybere, og det må de også gøre for Mikel Arteta. Han leder efter dåseåbneren, som kom ind til sidst (Martin Ødegaard, red.), men som ikke havde nok tid til at sætte sit præg på kampen. Vi ser et Arsenal-hold, som spiller okay, og som spiller frem i banen, men som slet ikke kan få den afgørende chance skabt, siger Gravesen og fortsætter:
– Igen i dag er det tydeligt, hvad de mangler på deres hold. Der har været skreget efter en målskytte, en nier, en spiller som i de her kampe kan lave de altafgørende mål.
– Den stime, de er inde i nu, kan være den, der afgør, om den her sæson er færdig. Hvis ikke du får vendt det hurtigst muligt, så ryger du ud af ræset i Premier League, forklarer han og påpeger, at Liverpool og Manchester City stormer derudaf.
Gravesens medekspert i studiet, Stig Tøfting, bakker i om en lille Arsenal-krise, men pointerer også, at man måske var uheldige onsdag aften.
– Det kan du godt (kalde det en krise, red.), og det er fair, men det er måske også en journalistisk stramning i forhold til at sige, at du har med et hold at gøre, som hvis du spiller kampen igen, så nægter jeg at tro på, at de ikke får hul på bylden.
Tøfting bruger ligeledes taletiden til at rose Inters forsvarsspil, som var en opvisning i Catenaccio i forhold til at stå og pakke sig.
Arsenal er nummer 12 i Champions League-ligaspillet med syv point for fire kampe. I Premier League er man nummer fem efter ti runder.
LIVE
Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby
DAGENS SPILFORSLAG
Tango tæmmer vikinger
INTERVIEW
Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
TIPSBLADETS DOM
Det må være den dummeste beslutning nogensinde!
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
Afslører Brøndbys transferplaner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
HELT VILDT
I kødet på Rajovic: Det går over i historien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
TRANSFER
Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet
NYHEDER
AGF har profil tilbage til Brøndby-brag
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik