Tre nederlag, en uafgjort og så to sejre over henholdsvis Shakhtar og Preston.
Det er facit for Mikel Artetas Arsenal i de seneste seks kampe, hvilket ikke just er prangende, når man både har ambitioner om at vinde Premier League og Champions League.
Onsdag led man et 0-1-nederlag til Inter, som sikrede sejren på et straffesparksmål af Hakan Calhanoglu, og selv om Arsenal skabte utallige chancer, så var man direkte ineffektiv foran kassen.
Onsdagens resultat får også Thomas Gravesen til at trykke på den røde knap, når det kommer til London-klubbens sæsonambitioner for sæsonen. Det gør han i Viaplay-nedtakten.
– Panderynkerne bliver dybere og dybere, og det må de også gøre for Mikel Arteta. Han leder efter dåseåbneren, som kom ind til sidst (Martin Ødegaard, red.), men som ikke havde nok tid til at sætte sit præg på kampen. Vi ser et Arsenal-hold, som spiller okay, og som spiller frem i banen, men som slet ikke kan få den afgørende chance skabt, siger Gravesen og fortsætter:
– Igen i dag er det tydeligt, hvad de mangler på deres hold. Der har været skreget efter en målskytte, en nier, en spiller som i de her kampe kan lave de altafgørende mål.
– Den stime, de er inde i nu, kan være den, der afgør, om den her sæson er færdig. Hvis ikke du får vendt det hurtigst muligt, så ryger du ud af ræset i Premier League, forklarer han og påpeger, at Liverpool og Manchester City stormer derudaf.
Gravesens medekspert i studiet, Stig Tøfting, bakker i om en lille Arsenal-krise, men pointerer også, at man måske var uheldige onsdag aften.
– Det kan du godt (kalde det en krise, red.), og det er fair, men det er måske også en journalistisk stramning i forhold til at sige, at du har med et hold at gøre, som hvis du spiller kampen igen, så nægter jeg at tro på, at de ikke får hul på bylden.
Tøfting bruger ligeledes taletiden til at rose Inters forsvarsspil, som var en opvisning i Catenaccio i forhold til at stå og pakke sig.
Arsenal er nummer 12 i Champions League-ligaspillet med syv point for fire kampe. I Premier League er man nummer fem efter ti runder.
HELT VILDT
FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’
EKSKLUSIVT
Stinkende rig: ‘De betaler rekordbeløb i Polen’
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
Aldrig set før
TRANSFER
Nu kommenterer han FC København-historie
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
MEDIE
Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager
TOPNYHED
Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
MEDIE
Brendan Rodgers i chokskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
Målmand håber på Brøndby-transfer
Medier fælder dom over Kasper Schmeichel
MEDIE
Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning
Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark
FANKLUBBEN
Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
EKSKLUSIVT
– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift
NYHEDER
Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket
FANKLUBBEN
‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’
NYHEDER
Hænger Chido Obi ud
NYHEDER
Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’
TRANSFER
Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division
MEDIE
Lukas Lerager tæt på denne klub
NYHEDER
– Det er alvorligt og ret bekymrende
MEDIE
FCK-flop flopper igen – transfer meldes død
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt
NYHEDER
Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne
NYHEDER
AC Milan med kæmpegave til Højlund og Napoli
NYHEDER
Vanvittig kamp for Manchester United
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
HELT VILDT
Kan de blive mestre? ‘Det skræmmer mig’
MEDIE
Har Brøndby-spiller på blokken
NYHEDER
Tullberg slår fast: Det snakker vi IKKE om
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
TIPSBLADETS DOM
En helt genial transfer, CV – køb ham nu!
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Wales
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
Julebold? Køb billetter til Premier League
NYHEDER
Konkurrent hylder Vingegaard
HELT VILDT
‘Mareridt’: Medier slagter Tottenham-stjerne
Dybt utilfreds Zorniger: Så er det fucked up!
Chok i NFL
DAGENS SPILFORSLAG
Få mandagsmål i Glasgow
NYHEDER
– Jeg brænder indvendigt
NYHEDER
Froholdt afslører svær tid i FCK
NYHEDER