Guardiola med spøjs FCK-ros: Er gode på målspark

Manchester City-bossen sendte en mere alternativ ros afsted mod FC København på pressemødet forud for opgøret onsdag aften.



FC København levnes ikke mange chancer for at få point med hjem fra England i morgen, når de gæster Manchester City, der virker til at være i absolut topform i øjeblikket. 

FC København har dog et stærkt våben, hvilket Pep Guardiola løftede sløret for under tirsdagens pressemøde forud for kampen onsdag aften. 

Det er dog noget af en alternativ styrke, for det handler ikke om Mohamed Daramys en-mod-en-driblinger eller Andreas Cornelius' hovedstød. Nej, det foregår markant længere tilbage på banen. 

– Det bliver ikke nemt at bryde deres (FC Københavns, red.) struktur, som de havde mod Sevilla. Jeg ved lige præcis, hvad FC København er i stand til.

– De er gode på målspark. Når de har bolden, sparker de den ikke bare langt. De har modet til at spille. Alle ved, at vi er nødt til at tvinge dem til at spille med lange bolde. Jeg blev overrasket denne morgen over, hvor meget de er i stand til, forklarer Guardiola. 

Pep Guardiola blev desuden spurgt ind til, at FC København døjer med problemer i Superligaen. Det er dog ikke noget, som han bruger lang tid på. 

– Alt kan ske i en kamp. I går aftes så jeg dem mod Dortmund, og i dag så jeg deres nye træners første kamp samt kampen mod Sevilla. Jeg kigger ikke på tabellen eller positionen. Jeg ser på, hvordan de er som hold. 

– Mit team hjælper mig en del med at finde ud af dette, og så ser vi på det foran spillerne. Jeg har så stor respekt for Champions League, og det kommer ikke til at blive en undtagelse i morgen, siger spanieren. 

Det tyder dermed ikke på, at FC København kommer til at få meget ro til at spille bolden op nedefra, når de to hold mødes onsdag aften klokken 21. 





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Kæmpe røgslør af Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Bayern München lurer på choktransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

AGF kan ende med millionregning, men…

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

José Mourinho vil have dansk stjerne

Brøndby IF – FC København

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

FC København revser Brøndby: Under al kritik!

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Afsløring: De er færdige i Randers

Brighton – Manchester United

Harry Maguire i chok

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding