Guardiola med spøjs FCK-ros: Er gode på målspark

Manchester City-bossen sendte en mere alternativ ros afsted mod FC København på pressemødet forud for opgøret onsdag aften.



FC København levnes ikke mange chancer for at få point med hjem fra England i morgen, når de gæster Manchester City, der virker til at være i absolut topform i øjeblikket. 

FC København har dog et stærkt våben, hvilket Pep Guardiola løftede sløret for under tirsdagens pressemøde forud for kampen onsdag aften. 

Det er dog noget af en alternativ styrke, for det handler ikke om Mohamed Daramys en-mod-en-driblinger eller Andreas Cornelius' hovedstød. Nej, det foregår markant længere tilbage på banen. 

– Det bliver ikke nemt at bryde deres (FC Københavns, red.) struktur, som de havde mod Sevilla. Jeg ved lige præcis, hvad FC København er i stand til.

– De er gode på målspark. Når de har bolden, sparker de den ikke bare langt. De har modet til at spille. Alle ved, at vi er nødt til at tvinge dem til at spille med lange bolde. Jeg blev overrasket denne morgen over, hvor meget de er i stand til, forklarer Guardiola. 

Pep Guardiola blev desuden spurgt ind til, at FC København døjer med problemer i Superligaen. Det er dog ikke noget, som han bruger lang tid på. 

– Alt kan ske i en kamp. I går aftes så jeg dem mod Dortmund, og i dag så jeg deres nye træners første kamp samt kampen mod Sevilla. Jeg kigger ikke på tabellen eller positionen. Jeg ser på, hvordan de er som hold. 

– Mit team hjælper mig en del med at finde ud af dette, og så ser vi på det foran spillerne. Jeg har så stor respekt for Champions League, og det kommer ikke til at blive en undtagelse i morgen, siger spanieren. 

Det tyder dermed ikke på, at FC København kommer til at få meget ro til at spille bolden op nedefra, når de to hold mødes onsdag aften klokken 21. 





Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Skidt nyt om Lukas Lerager

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Mareridt! Bekræfter forfærdelig Lerager-skade



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

FC København – Vejle Boldklub

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Smider Salah-bombe

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Det var vanvittigt brutalt