FC København levnes ikke mange chancer for at få point med hjem fra England i morgen, når de gæster Manchester City, der virker til at være i absolut topform i øjeblikket.
FC København har dog et stærkt våben, hvilket Pep Guardiola løftede sløret for under tirsdagens pressemøde forud for kampen onsdag aften.
Det er dog noget af en alternativ styrke, for det handler ikke om Mohamed Daramys en-mod-en-driblinger eller Andreas Cornelius' hovedstød. Nej, det foregår markant længere tilbage på banen.
– Det bliver ikke nemt at bryde deres (FC Københavns, red.) struktur, som de havde mod Sevilla. Jeg ved lige præcis, hvad FC København er i stand til.
– De er gode på målspark. Når de har bolden, sparker de den ikke bare langt. De har modet til at spille. Alle ved, at vi er nødt til at tvinge dem til at spille med lange bolde. Jeg blev overrasket denne morgen over, hvor meget de er i stand til, forklarer Guardiola.
Pep Guardiola blev desuden spurgt ind til, at FC København døjer med problemer i Superligaen. Det er dog ikke noget, som han bruger lang tid på.
– Alt kan ske i en kamp. I går aftes så jeg dem mod Dortmund, og i dag så jeg deres nye træners første kamp samt kampen mod Sevilla. Jeg kigger ikke på tabellen eller positionen. Jeg ser på, hvordan de er som hold.
– Mit team hjælper mig en del med at finde ud af dette, og så ser vi på det foran spillerne. Jeg har så stor respekt for Champions League, og det kommer ikke til at blive en undtagelse i morgen, siger spanieren.
Det tyder dermed ikke på, at FC København kommer til at få meget ro til at spille bolden op nedefra, når de to hold mødes onsdag aften klokken 21.
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
OPTAKT
Brasilien – Norge
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
HELT VILDT