Guardiola med spøjs FCK-ros: Er gode på målspark

Manchester City-bossen sendte en mere alternativ ros afsted mod FC København på pressemødet forud for opgøret onsdag aften.



FC København levnes ikke mange chancer for at få point med hjem fra England i morgen, når de gæster Manchester City, der virker til at være i absolut topform i øjeblikket. 

FC København har dog et stærkt våben, hvilket Pep Guardiola løftede sløret for under tirsdagens pressemøde forud for kampen onsdag aften. 

Det er dog noget af en alternativ styrke, for det handler ikke om Mohamed Daramys en-mod-en-driblinger eller Andreas Cornelius' hovedstød. Nej, det foregår markant længere tilbage på banen. 

– Det bliver ikke nemt at bryde deres (FC Københavns, red.) struktur, som de havde mod Sevilla. Jeg ved lige præcis, hvad FC København er i stand til.

– De er gode på målspark. Når de har bolden, sparker de den ikke bare langt. De har modet til at spille. Alle ved, at vi er nødt til at tvinge dem til at spille med lange bolde. Jeg blev overrasket denne morgen over, hvor meget de er i stand til, forklarer Guardiola. 

Pep Guardiola blev desuden spurgt ind til, at FC København døjer med problemer i Superligaen. Det er dog ikke noget, som han bruger lang tid på. 

– Alt kan ske i en kamp. I går aftes så jeg dem mod Dortmund, og i dag så jeg deres nye træners første kamp samt kampen mod Sevilla. Jeg kigger ikke på tabellen eller positionen. Jeg ser på, hvordan de er som hold. 

– Mit team hjælper mig en del med at finde ud af dette, og så ser vi på det foran spillerne. Jeg har så stor respekt for Champions League, og det kommer ikke til at blive en undtagelse i morgen, siger spanieren. 

Det tyder dermed ikke på, at FC København kommer til at få meget ro til at spille bolden op nedefra, når de to hold mødes onsdag aften klokken 21. 





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Kæmpekøb retur til FC København?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Bombe på vej i Real Madrid?

Kalder tronskifte i Danmark



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Arsenal skal til Danmark

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Bayern München er i pokalfinalen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’