Erling Haaland har været ustoppelig siden skiftet til Manchester City, og onsdag var det nordmandens tidligere klub, det gik ud over, da de engelske mestre slog Dortmund med 2-1 i Champions League.
Tyskerne var ellers foran indtil det 80. minut, hvor John Stones udlignede, og fire minutter senere blev Erling Haaland så matchvinder, da nordmanden på akrobatisk sendte et Cancelo-indlæg ind bag Meyer i Dortmund-målet.
Og efter slutfløjtet var Pep Guardiola fuld af begejstring over Haalands flotte scoring, som gav Manchester City-bossen mindelser om den hollandske legende Johan Cruyff.
– Folk, der kender mig, er måske klar over den indflydelse, som Johan Cruyff har haft på mit liv, som person, lærermester, mentor, træner og det hele. For mange år siden scorede Johan Cruyff et utroligt mål for Barcelona på Camp Nou imod Atlético Madrid, som mindede om Haalands, lød det således, ifølge The Guardian, fra Pep Guardiola.
– I det øjeblik, Erling scorede, tænkte jeg: 'Johan Cruyff'. Det mindede rigtig meget om det mål. Det var en utrolig assist fra João, og afslutningen fra Erling var exceptionel.
Udover Johan Cruyff sammenlignede Pep Guardiola også Erling Haaland med en vis svensk angriber, som Guardiola i sin tid trænede i FC Barcelona.
– Jeg kan huske, at min kære ven Ibrahimovic havde den her evne til at få sin fod nærmest op på taget, og Erling kan noget af det samme. Jeg vil sige, at han af natur er elastisk og fleksibel. Og derefter har han evnen til at ramme bolden og sende den i nettet. Jeg tror, at hans mor og far gav ham den fleksibilitet, lød det således fra Guardiola.
Erling Haaland har scoret 13 mål i ni betydende kampe for Manchester City.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
AVIS
Dansk angriber sat til salg
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
LIVE
TransferLIVE: Rygtet til OB – ‘varm forbindelse’
Her kan du se AGF mod Sabah FK
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
MEDIE
Henter Mads Junker
TOPNYHED
Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden
EKSKLUSIVT
Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
INTERVIEW