Guardiola sammenligner Haaland med ikon

Efter Manchester Citys 2-1-sejr over Dortmund sammenlignede Pep Guardiola Erling Haaland med en hollandsk legende.



Erling Haaland har været ustoppelig siden skiftet til Manchester City, og onsdag var det nordmandens tidligere klub, det gik ud over, da de engelske mestre slog Dortmund med 2-1 i Champions League. 

Tyskerne var ellers foran indtil det 80. minut, hvor John Stones udlignede, og fire minutter senere blev Erling Haaland så matchvinder, da nordmanden på akrobatisk sendte et Cancelo-indlæg ind bag Meyer i Dortmund-målet. 

Og efter slutfløjtet var Pep Guardiola fuld af begejstring over Haalands flotte scoring, som gav Manchester City-bossen mindelser om den hollandske legende Johan Cruyff. 

– Folk, der kender mig, er måske klar over den indflydelse, som Johan Cruyff har haft på mit liv, som person, lærermester, mentor, træner og det hele. For mange år siden scorede Johan Cruyff et utroligt mål for Barcelona på Camp Nou imod Atlético Madrid, som mindede om Haalands, lød det således, ifølge The Guardian, fra Pep Guardiola. 

– I det øjeblik, Erling scorede, tænkte jeg: 'Johan Cruyff'. Det mindede rigtig meget om det mål. Det var en utrolig assist fra João, og afslutningen fra Erling var exceptionel. 

Udover Johan Cruyff sammenlignede Pep Guardiola også Erling Haaland med en vis svensk angriber, som Guardiola i sin tid trænede i FC Barcelona. 

– Jeg kan huske, at min kære ven Ibrahimovic havde den her evne til at få sin fod nærmest op på taget, og Erling kan noget af det samme. Jeg vil sige, at han af natur er elastisk og fleksibel. Og derefter har han evnen til at ramme bolden og sende den i nettet. Jeg tror, at hans mor og far gav ham den fleksibilitet, lød det således fra Guardiola. 

Erling Haaland har scoret 13 mål i ni betydende kampe for Manchester City.





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

FC Midtjylland – AGF

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Den største genistreg i Superligaen?

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

OB – Randers FC

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Ringet op af Brøndby-træner



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nedtur for Højlund og Napoli

Steve Cooper storroser stjerne

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Vejle Boldklub – FC København

FC Nordsjælland – Viborg FF