Erling Haaland har været ustoppelig siden skiftet til Manchester City, og onsdag var det nordmandens tidligere klub, det gik ud over, da de engelske mestre slog Dortmund med 2-1 i Champions League.
Tyskerne var ellers foran indtil det 80. minut, hvor John Stones udlignede, og fire minutter senere blev Erling Haaland så matchvinder, da nordmanden på akrobatisk sendte et Cancelo-indlæg ind bag Meyer i Dortmund-målet.
Og efter slutfløjtet var Pep Guardiola fuld af begejstring over Haalands flotte scoring, som gav Manchester City-bossen mindelser om den hollandske legende Johan Cruyff.
– Folk, der kender mig, er måske klar over den indflydelse, som Johan Cruyff har haft på mit liv, som person, lærermester, mentor, træner og det hele. For mange år siden scorede Johan Cruyff et utroligt mål for Barcelona på Camp Nou imod Atlético Madrid, som mindede om Haalands, lød det således, ifølge The Guardian, fra Pep Guardiola.
– I det øjeblik, Erling scorede, tænkte jeg: 'Johan Cruyff'. Det mindede rigtig meget om det mål. Det var en utrolig assist fra João, og afslutningen fra Erling var exceptionel.
Udover Johan Cruyff sammenlignede Pep Guardiola også Erling Haaland med en vis svensk angriber, som Guardiola i sin tid trænede i FC Barcelona.
– Jeg kan huske, at min kære ven Ibrahimovic havde den her evne til at få sin fod nærmest op på taget, og Erling kan noget af det samme. Jeg vil sige, at han af natur er elastisk og fleksibel. Og derefter har han evnen til at ramme bolden og sende den i nettet. Jeg tror, at hans mor og far gav ham den fleksibilitet, lød det således fra Guardiola.
Erling Haaland har scoret 13 mål i ni betydende kampe for Manchester City.
LIVE
TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer i Seattle
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
Skylder FC København penge – straffes hårdt
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Chokskifte på vej?
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
MEDIE
Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
Ustoppelig målmaskine sender Norge videre
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
Et skridt tættere Englands største stadion
OPTAKT
Tjekkiet – Mexico
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
OPTAKT
Schweiz – Canada
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
NYHEDER