Erling Haaland har været ustoppelig siden skiftet til Manchester City, og onsdag var det nordmandens tidligere klub, det gik ud over, da de engelske mestre slog Dortmund med 2-1 i Champions League.
Tyskerne var ellers foran indtil det 80. minut, hvor John Stones udlignede, og fire minutter senere blev Erling Haaland så matchvinder, da nordmanden på akrobatisk sendte et Cancelo-indlæg ind bag Meyer i Dortmund-målet.
Og efter slutfløjtet var Pep Guardiola fuld af begejstring over Haalands flotte scoring, som gav Manchester City-bossen mindelser om den hollandske legende Johan Cruyff.
– Folk, der kender mig, er måske klar over den indflydelse, som Johan Cruyff har haft på mit liv, som person, lærermester, mentor, træner og det hele. For mange år siden scorede Johan Cruyff et utroligt mål for Barcelona på Camp Nou imod Atlético Madrid, som mindede om Haalands, lød det således, ifølge The Guardian, fra Pep Guardiola.
– I det øjeblik, Erling scorede, tænkte jeg: 'Johan Cruyff'. Det mindede rigtig meget om det mål. Det var en utrolig assist fra João, og afslutningen fra Erling var exceptionel.
Udover Johan Cruyff sammenlignede Pep Guardiola også Erling Haaland med en vis svensk angriber, som Guardiola i sin tid trænede i FC Barcelona.
– Jeg kan huske, at min kære ven Ibrahimovic havde den her evne til at få sin fod nærmest op på taget, og Erling kan noget af det samme. Jeg vil sige, at han af natur er elastisk og fleksibel. Og derefter har han evnen til at ramme bolden og sende den i nettet. Jeg tror, at hans mor og far gav ham den fleksibilitet, lød det således fra Guardiola.
Erling Haaland har scoret 13 mål i ni betydende kampe for Manchester City.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
TOPNYHED