Haaland svarer på kritik: Det er min største drøm

Erling Haaland går ikke særligt meget op i, om han har mange boldberøringer eller ej, så længe han scorer de afgørende mål for sit hold.



Erling Haaland har scoret 13 mål i ni kampe for Manchester City i denne sæson, men alligevel er der folk, der har dristet sig til at kritisere nordmanden for ikke at have nok boldberøringer under Manchester Citys kampe. 

Haaland havde blot 11 boldberøringer i første halvleg af onsdagens Champions League-kamp imod Dortmund, men nordmanden endte i sidste ende som matchvinder, da han på akrobatisk vis scorede til 2-1 kort før slutfløjtet. Og efterfølgende have bomberen så en besked til sine kritikere.

– Folk taler om, at jeg måske ikke rører bolden nok, og det ene og det andet. Men det er jeg ligeglad med. Jeg ved, hvad jeg skal gøre, hvad jeg er nødt til. Og det var præcist det, jeg gjorde i dag, i en svær kamp. Og det er præcist det, jeg vil fortsætte med at gøre, lød det således, ifølge beIN SPORTS, fra Erling Haaland. 

Den 22-årige stjernespiller blev herefter spurgt, om det generer ham, når han ikke rører bolden så meget under en kamp.

– Min drøm er at røre bolden fem gange og score fem mål. Det er min største drøm, lød svaret fra Haaland.

Erling Haaland kan komme i aktion næste gang lørdag, hvor Manchester City møder Wolverhampton på udebane i Premier League. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Zorniger fremhæver transfervindue

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Transferbombe på vej

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

De vil have Gaaei – her er prisen

Tyskland – Paraguay

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Sydafrika – Canada

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Meldes tæt på storklub