Haaland svarer på kritik: Det er min største drøm

Erling Haaland går ikke særligt meget op i, om han har mange boldberøringer eller ej, så længe han scorer de afgørende mål for sit hold.



Erling Haaland har scoret 13 mål i ni kampe for Manchester City i denne sæson, men alligevel er der folk, der har dristet sig til at kritisere nordmanden for ikke at have nok boldberøringer under Manchester Citys kampe. 

Haaland havde blot 11 boldberøringer i første halvleg af onsdagens Champions League-kamp imod Dortmund, men nordmanden endte i sidste ende som matchvinder, da han på akrobatisk vis scorede til 2-1 kort før slutfløjtet. Og efterfølgende have bomberen så en besked til sine kritikere.

– Folk taler om, at jeg måske ikke rører bolden nok, og det ene og det andet. Men det er jeg ligeglad med. Jeg ved, hvad jeg skal gøre, hvad jeg er nødt til. Og det var præcist det, jeg gjorde i dag, i en svær kamp. Og det er præcist det, jeg vil fortsætte med at gøre, lød det således, ifølge beIN SPORTS, fra Erling Haaland. 

Den 22-årige stjernespiller blev herefter spurgt, om det generer ham, når han ikke rører bolden så meget under en kamp.

– Min drøm er at røre bolden fem gange og score fem mål. Det er min største drøm, lød svaret fra Haaland.

Erling Haaland kan komme i aktion næste gang lørdag, hvor Manchester City møder Wolverhampton på udebane i Premier League. 





VM-LIVE: Surt show




LIVE

TransferLIVE: Harry Kane i choktransfer?

Afviste Premier League-klubber

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Kryptisk transfermelding

FC København-farvel rykker nærmere

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Brasilien – Japan

Hård dom over Kvistgaarden

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Zorniger fremhæver transfervindue

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Usikker på Chido Obi-transfer

Tæt på kæmpetransfer

Spændende melding

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Storroser 18-årig FCK-spiller

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Tyskland – Paraguay

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp