Haaland svarer på kritik: Det er min største drøm

Erling Haaland går ikke særligt meget op i, om han har mange boldberøringer eller ej, så længe han scorer de afgørende mål for sit hold.



Erling Haaland har scoret 13 mål i ni kampe for Manchester City i denne sæson, men alligevel er der folk, der har dristet sig til at kritisere nordmanden for ikke at have nok boldberøringer under Manchester Citys kampe. 

Haaland havde blot 11 boldberøringer i første halvleg af onsdagens Champions League-kamp imod Dortmund, men nordmanden endte i sidste ende som matchvinder, da han på akrobatisk vis scorede til 2-1 kort før slutfløjtet. Og efterfølgende have bomberen så en besked til sine kritikere.

– Folk taler om, at jeg måske ikke rører bolden nok, og det ene og det andet. Men det er jeg ligeglad med. Jeg ved, hvad jeg skal gøre, hvad jeg er nødt til. Og det var præcist det, jeg gjorde i dag, i en svær kamp. Og det er præcist det, jeg vil fortsætte med at gøre, lød det således, ifølge beIN SPORTS, fra Erling Haaland. 

Den 22-årige stjernespiller blev herefter spurgt, om det generer ham, når han ikke rører bolden så meget under en kamp.

– Min drøm er at røre bolden fem gange og score fem mål. Det er min største drøm, lød svaret fra Haaland.

Erling Haaland kan komme i aktion næste gang lørdag, hvor Manchester City møder Wolverhampton på udebane i Premier League. 





LIVE

VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Til lægetjek i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Chokskifte på vej?

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

FCK går på rov i Viborg

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

England – Ghana

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Portugal – Usbekistan

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Køber ind i Barcelona

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Sydafrika – Sydkorea